Licensed to St. Albans School Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/24/2015 09:17 AM
                   SR vs POT vs BUL vs GDS vs GC - 1/10/2015                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Our Lady of Good Counsel  'A'                     1:40.24    1:44.83  
     1) Munson, Alex                    2) Howley, Joe                    
     3) Pate, John                      4) McGovern, Tom                  
                                                      25.62 ( )           55.22 ( )
        1:25.45 (30.23)     1:44.83 (49.61)                                        
  2 Georgetown Day School-VA  'A'                     1:48.91    1:54.74  
     1) Bergman, Zachary                2) Foley, Chris                   
     3) Callander, Matthew              4) Verbeek, Erkin                 
                                                      30.36 ( )         1:05.49 ( )
        1:29.82 (24.33)     1:54.74 (49.25)                                        
  3 Potomac School Swim Team  'A'                     1:54.07    1:54.97  
     1) Dungan, Matthew                 2) O'Leary, Kevin                 
     3) Sanok, Tyler                    4) Sanok, Kyle                    
                              30.77 (30.77)     1:01.74 (30.97)     1:30.76 (59.99)
        1:41.65 (10.89)     1:54.97 (24.21)                                        
  4 Our Lady of Good Counsel  'B'                          NT    2:00.10  
     1) Hammerley, Landon               2) Saunders, Philip               
     3) Seward, Nick                    4) Haase, Stephen                 
                  37.70       48.61 (48.61)     1:07.90 (19.29)     1:35.19 (46.58)
         1:43.24 (8.05)     2:00.10 (24.91)                                        
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pate, John                   Good Counsel         1:49.62    1:49.93  
                  24.88       52.39 (27.51)     1:21.31 (28.92)     1:49.93 (28.62)
  2 Karl, Mason                  Good Counsel         2:00.80    1:58.89  
                  27.60       58.37 (30.77)     1:28.20 (29.83)     1:58.89 (30.69)
  3 Bergman, Zachary             GDS-VA               2:00.88    2:06.30  
                  27.19       57.41 (30.22)     1:30.51 (33.10)     2:06.30 (35.79)
  4 Masood, Jamal                Bullis-PV                 NT    2:14.24  
                  28.32     1:01.14 (32.82)     1:37.39 (36.25)     2:14.24 (36.85)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sita, John                   Bullis-PV            2:07.65    2:05.03  
                  27.82     1:00.36 (32.54)     1:35.97 (35.61)     2:05.03 (29.06)
  2 Seward, Nick                 Good Counsel         2:15.04    2:14.30  
                  28.06     1:03.92 (35.86)     1:42.46 (38.54)     2:14.30 (31.84)
  3 Dowdall, Kaelan              Good Counsel         2:14.26    2:17.28  
                  27.39     1:00.92 (33.53)     1:44.58 (43.66)     2:17.28 (32.70)
 -- Verbeek, Erkin               GDS-VA               2:44.53         DQ  
                  31.64     1:12.71 (41.07)     2:00.80 (48.09)          DQ (38.66)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGovern, Tom                Good Counsel           22.49      22.57  
  2 Gutman, Tyler             17 Bullis-PV              23.69      24.27  
  3 Sanok, Kyle                  Potomac School            NT      24.75  
  4 Saunders, Philip             Good Counsel           25.45      24.80  
  5 Haase, Stephen               Good Counsel           24.29      25.50  
  6 Dungan, Matthew              Potomac School         25.93      26.31  
  7 Tanis, Christophe            Good Counsel           26.14     x26.37  
  8 Murphy, James                Good Counsel           26.64     x26.47  
  9 Smith, Peter                 Potomac School         28.27      27.37  
 10 Rambo, Ethan                 Good Counsel           28.45     x27.54  
 11 Foley, Chris                 GDS-VA                    NT      27.77  
 12 Schertler, Eric              Potomac School         27.75     x27.92  
 13 Goldsmith, Jacob             Bullis-PV              31.72      29.84  
 14 Hammerley, Landon            Good Counsel           30.05     x30.60  
 15 Brodsky, Sam                 GDS-VA                 31.96      31.01  
 16 Keller, Ben               11 Potomac School            NT     x31.32  
 17 Pann, Ethan                  Potomac School            NT     x32.07  
 18 Mayer, Michael               Good Counsel           34.62     x34.39  
 19 Joyce-Johnson, Alex          GDS-VA                 36.01      37.78  
 20 Martin, John              11 Potomac School         45.72     x39.14  
 21 Lyu, Steven                  Bullis-PV              51.46      46.67  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callander, Matthew           GDS-VA                 52.34      57.56  
                  27.54       57.56 (30.02)                                        
  2 McGovern, Tom                Good Counsel           55.90      58.45  
                  28.29       58.45 (30.16)                                        
  3 Pate, John                   Good Counsel           56.50    1:00.19  
                  28.31     1:00.19 (31.88)                                        
  4 Sita, John                   Bullis-PV                 NT    1:02.24  
                  29.60     1:02.24 (32.64)                                        
  5 Sanok, Tyler                 Potomac School            NT    1:02.77  
                  29.14     1:02.77 (33.63)                                        
  6 Dungan, Matthew              Potomac School            NT    1:11.21  
                  31.35     1:11.21 (39.86)                                        
  7 Schertler, Eric              Potomac School       1:11.29    1:16.82  
                  33.63     1:16.82 (43.19)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Alex                 Good Counsel           50.31      51.62  
                  25.40       51.62 (26.22)                                        
  2 Seward, Nick                 Good Counsel           54.51      53.51  
                  26.02       53.51 (27.49)                                        
  3 O'Leary, Kevin               Potomac School            NT      56.18  
  4 Verbeek, Erkin               GDS-VA                 59.49      59.91  
                  28.64       59.91 (31.27)                                        
  5 Smith, Peter                 Potomac School       1:05.06    1:03.96  
                  29.90     1:03.96 (34.06)                                        
  6 Barr Engel, David            GDS-VA                    NT    1:13.96  
                  35.82     1:13.96 (38.14)                                        
  7 Grube, Willem                Bullis-PV            1:20.01    1:15.24  
                  35.54     1:15.24 (39.70)                                        
  8 Goldsmith, Jacob             Bullis-PV            1:17.80    1:15.89  
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howley, Joe                  Good Counsel         5:12.84    5:07.05  
                  26.52       55.84 (29.32)     1:26.01 (30.17)     1:56.57 (30.56)
        2:28.03 (31.46)     2:58.91 (30.88)     3:30.80 (31.89)     4:02.73 (31.93)
        4:35.01 (32.28)     5:07.05 (32.04)                                        
  2 Karl, Mason                  Good Counsel              NT    5:23.11  
                  27.18       57.02 (29.84)     1:28.25 (31.23)     2:00.75 (32.50)
        2:34.49 (33.74)     3:08.67 (34.18)     3:43.15 (34.48)     4:16.37 (33.22)
        4:49.47 (33.10)     5:23.11 (33.64)                                        
  3 Sanok, Tyler                 Potomac School            NT    6:09.09  
  4 Gunby, David                 GDS-VA               6:03.02    6:14.57  
                  29.49     1:03.35 (33.86)     1:39.71 (36.36)     2:17.28 (37.57)
        2:55.61 (38.33)     3:34.42 (38.81)     4:14.14 (39.72)     4:54.43 (40.29)
        5:35.37 (40.94)     6:14.57 (39.20)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Our Lady of Good Counsel  'A'                     1:29.28    1:34.68  
     1) Dowdall, Kaelan                 2) Howley, Joe                    
     3) Pate, John                      4) McGovern, Tom                  
                                                      23.79 ( )           47.00 ( )
        1:11.00 (24.00)     1:34.68 (47.68)                                        
  2 Potomac School Swim Team  'A'                     1:42.94    1:42.78  
     1) Dungan, Matthew                 2) Smith, Peter                   
     3) Sanok, Kyle                     4) O'Leary, Kevin                 
                              26.63 (26.63)       51.61 (24.98)     1:18.53 (51.90)
        1:30.70 (12.17)     1:42.78 (24.25)                                        
  3 The Bullis School-PV  'A'                         1:43.78    1:43.89  
     1) Sita, John                      2) Gutman, Tyler 17               
     3) Masood, Jamal                   4) Goldsmith, Jacob               
                                                      24.08 ( )           48.19 ( )
        1:14.57 (26.38)     1:43.89 (55.70)                                        
  4 Our Lady of Good Counsel  'B'                          NT    1:50.58  
     1) Tanis, Christophe               2) Hammerley, Landon              
     3) Murphy, James                   4) Rambo, Ethan                   
                  26.23       56.77 (56.77)     1:07.19 (10.42)     1:22.91 (26.14)
         1:27.33 (4.42)     1:50.58 (27.67)                                        
  5 Georgetown Day School-VA  'A'                     1:39.52    2:11.07  
     1) Foley, Chris                    2) Brodsky, Sam                   
     3) Joyce-Johnson, Alex             4) Barr Engel, David              
                                                      28.05 ( )           57.67 ( )
        1:34.55 (36.88)   2:11.07 (1:13.40)                                        
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Alex                 Good Counsel           54.94      55.37  
                  26.98       55.37 (28.39)                                        
  2 Callander, Matthew           GDS-VA               1:02.55    1:02.80  
                  30.71     1:02.80 (32.09)                                        
  3 Bergman, Zachary             GDS-VA                    NT    1:02.88  
                  30.24     1:02.88 (32.64)                                        
  4 Dowdall, Kaelan              Good Counsel         1:05.05    1:03.77  
                  31.38     1:03.77 (32.39)                                        
  5 Gutman, Tyler             17 Bullis-PV              56.69    1:04.49  
                  32.09     1:04.49 (32.40)                                        
  6 Masood, Jamal                Bullis-PV            1:06.69    1:07.56  
                  32.81     1:07.56 (34.75)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howley, Joe                  Good Counsel         1:06.47    1:06.71  
                  31.14     1:06.71 (35.57)                                        
  2 Saunders, Philip             Good Counsel         1:11.26    1:07.96  
                  31.83     1:07.96 (36.13)                                        
  3 O'Leary, Kevin               Potomac School       1:10.67    1:10.09  
                  33.23     1:10.09 (36.86)                                        
  4 Sanok, Kyle                  Potomac School       1:15.97    1:15.22  
                  35.29     1:15.22 (39.93)                                        
  5 Grube, Willem                Bullis-PV            1:28.04    1:26.63  
                  41.65     1:26.63 (44.98)                                        
  6 Foley, Chris                 GDS-VA                    NT    1:27.84  
                  39.79     1:27.84 (48.05)                                        
  7 Lyu, Steven                  Bullis-PV            1:32.13    1:29.78  
                  43.57     1:29.78 (46.21)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Our Lady of Good Counsel  'A'                     3:25.12    3:32.81  
     1) Dowdall, Kaelan                 2) Munson, Alex                   
     3) Haase, Stephen                  4) Seward, Nick                   
                                                      25.20 ( )           52.50 ( )
        1:16.82 (24.32)     1:43.57 (51.07)     2:37.14 (53.57)   3:32.81 (1:49.24)
  2 Georgetown Day School-VA  'A'                     3:45.50    3:49.18  
     1) Callander, Matthew              2) Gunby, David                   
     3) Verbeek, Erkin                  4) Bergman, Zachary               
                                                      51.73 ( )         1:20.73 ( )
        1:54.79 (34.06)     2:05.56 (44.83)     2:22.62 (17.06)   3:49.18 (1:43.62)
  3 Our Lady of Good Counsel  'B'                          NT    3:56.64  
     1) Karl, Mason                     2) Murphy, James                  
     3) Rambo, Ethan                    4) Tanis, Christophe              
                                                      26.60 ( )           56.13 ( )
        1:07.54 (11.41)     1:23.77 (27.64)     1:56.42 (32.65)   3:56.64 (2:32.87)
  4 The Bullis School-PV  'A'                         3:53.41    4:12.98  
     1) Masood, Jamal                   2) Grube, Willem                  
     3) Sita, John                      4) Gutman, Tyler 17               
                  28.73                             1:38.95 ( )         2:21.19 ( )
        2:35.61 (14.42)     2:46.03 (24.84)     3:14.29 (28.26)   4:12.98 (1:26.95)
		
                      Dual Meet Scores - Through Event 24                      

	  Our Lady of Good Counsel  110.00     40.00 Georgetown Day School         
      Potomac School Swim Team   59.00     58.00 Georgetown Day School         
         Georgetown Day School   69.00     54.00 The Bullis School             
      Our Lady of Good Counsel  113.00     32.00 Potomac School Swim Team      
      Our Lady of Good Counsel  112.00     38.00 The Bullis School             
      Potomac School Swim Team   60.00     57.00 The Bullis School