Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/25/2014 05:02 PM
                        STA NCS vs BUL GDS - 12/16/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St  Albans  'A'                                   1:39.46    1:48.89  
     1) Johnson, Nate D                 2) Lin, Joe E                     
     3) LaBossiere, Alexandre           4) Flood, James T                 
                  27.39       59.07 (31.68)     1:26.00 (26.93)     1:48.89 (22.89)
  2 St  Albans  'B'                                   1:55.98    1:55.38  
     1) Bredar, Henry                   2) Flood, Jack                    
     3) Addison, Daniel                 4) Alcus, Colin                   
                  29.01     1:01.89 (32.88)     1:30.68 (28.79)     1:55.38 (24.70)
  3 The Bullis School-PV  'A'                         1:56.52    1:57.87  
     1) Gutman, Tyler                   2) Masood, Jamal                  
     3) Sita, John                      4) Goldsmith, Jacob               
                  28.52     1:00.62 (32.10)     1:27.51 (26.89)     1:57.87 (30.36)
  4 Georgetown Day  'A'                               1:56.01    2:18.93  
     1) Bergreen, Matthew               2) Joyce-Johnson, Alex            
     3) Foley, Chris                    4) Barr Engel, David              
                  33.58     1:17.49 (43.91)     1:47.42 (29.93)     2:18.93 (31.51)
 -- St  Albans  'C'                                   1:57.37   X2:16.05  
     1) Turdukulov, Aktan               2) Gerber, William G              
     3) Das Gupta, Dinesh               4) Forman, Clayton                
                  30.37     1:07.54 (37.17)     1:43.56 (36.02)     2:16.05 (32.49)
 -- St  Albans  'D'                                   2:01.63   X2:22.96  
     1) Burbelo, Hugh                   2) Knapper, Alex                  
     3) Mehta, Mannan                   4) Pinero, Rafael                 
                  35.55     1:18.02 (42.47)     1:52.11 (34.09)     2:22.96 (30.85)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Joe E                   STA                  2:01.10    1:57.17  
                  26.47       55.70 (29.23)     1:26.66 (30.96)     1:57.17 (30.51)
  2 Bergman, Zachary             GDS                  2:02.47    2:00.88  
                  26.75       55.77 (29.02)     1:26.63 (30.86)     2:00.88 (34.25)
  3 Viscuso, Sebastian           STA                  2:23.83    2:25.45  
                  31.83     1:09.61 (37.78)     1:48.69 (39.08)     2:25.45 (36.76)
  4 Christian, Reily             GDS                  2:31.14    2:30.19  
                  33.66     1:11.78 (38.12)     1:51.68 (39.90)     2:30.19 (38.51)
 -- Gaines III, Joey J           STA                  2:24.82   X2:30.29  
                  31.57     1:08.22 (36.65)     1:48.84 (40.62)     2:30.29 (41.45)
 -- Hennessey, Ryan C            STA                       NT   X3:27.39  
                  40.92     1:36.70 (55.78)     2:32.12 (55.42)     3:27.39 (55.27)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callander, Matthew           GDS                  2:05.44    2:02.58  
                  25.04       56.57 (31.53)     1:35.27 (38.70)     2:02.58 (27.31)
  2 LaBossiere, Alexandre        STA                  2:05.21    2:07.60  
                  26.92       58.55 (31.63)     1:37.93 (39.38)     2:07.60 (29.67)
  3 Gunby, David                 GDS                       NT    2:35.46  
                  34.27     1:13.01 (38.74)     2:00.84 (47.83)     2:35.46 (34.62)
  4 Garvey, Thomas               STA                       NT    3:14.92  
                  36.32     1:30.50 (54.18)   2:31.61 (1:01.11)     3:14.92 (43.31)
 -- Forman, Clayton              STA                       NT        XDQ  
                  42.48     1:39.85 (57.37)   2:40.81 (1:00.96)          DQ (43.74)
 -- Arvanitis, Zo                STA                       NT        XDQ  
                  38.14     1:25.38 (47.24)   2:27.39 (1:02.01)          DQ (52.66)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sita, John                   Bullis-PV                 NT      23.80  
  2 Alcus, Colin                 STA                    24.37      24.57  
  3 Flood, Jack                  STA                    24.03      24.74  
  4 Verbeek, Erkin               GDS                    25.83      25.81  
  5 Bergreen, Matthew            GDS                    27.77      27.87  
  6 McCready, Owen               Bullis-PV                 NT      29.48  
 -- Barr Engel, David            GDS                       NT     X32.87  
 -- Grube, Willem                Bullis-PV                 NT     X33.05  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gutman, Tyler                Bullis-PV            1:01.03    1:00.84  
                  27.99     1:00.84 (32.85)                                        
  2 Addison, Daniel              STA                  1:09.90    1:05.46  
                  30.27     1:05.46 (35.19)                                        
  3 Foley, Chris                 GDS                  1:11.87    1:12.13  
                  31.37     1:12.13 (40.76)                                        
  4 Gigot, Nicholas J            STA                  1:16.32    1:13.33  
                  33.12     1:13.33 (40.21)                                        
  5 Christian, Reily             GDS                  1:23.98    1:23.32  
                  37.39     1:23.32 (45.93)                                        
 -- Sheedy, William W            STA                       NT   X1:17.05  
                  35.14     1:17.05 (41.91)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callander, Matthew           GDS                    49.13      52.41  
                  25.57       52.41 (26.84)                                        
  2 Bredar, Henry                STA                    51.86      54.25  
                  26.18       54.25 (28.07)                                        
  3 Spencer, Julian              STA                    58.87      56.71  
                  26.80       56.71 (29.91)                                        
  4 McCready, Owen               Bullis-PV                 NT    1:08.48  
                  32.73     1:08.48 (35.75)                                        
  5 Goldsmith, Jacob             Bullis-PV            1:20.65    1:17.80  
  6 Joyce-Johnson, Alex          GDS                       NT    1:32.62  
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gunby, David                 GDS                  6:03.02    6:05.37  
                  30.79     1:04.62 (33.83)     1:40.53 (35.91)     2:17.45 (36.92)
        2:55.69 (38.24)     3:33.96 (38.27)     4:12.03 (38.07)     4:50.32 (38.29)
        5:28.41 (38.09)     6:05.37 (36.96)                                        
  2 Knapper, Alex                STA                       NT    7:56.21  
                  42.34     1:29.28 (46.94)     2:16.71 (47.43)     3:05.45 (48.74)
        3:54.29 (48.84)     4:43.97 (49.68)     5:33.35 (49.38)     6:23.81 (50.46)
        7:11.86 (48.05)     7:56.21 (44.35)                                        
  3 Slack, Sam                   STA                       NT    8:32.07  
                  37.98     1:25.89 (47.91)     2:17.96 (52.07)     3:09.56 (51.60)
        4:04.07 (54.51)     4:58.98 (54.91)     5:53.36 (54.38)     6:48.63 (55.27)
        7:41.72 (53.09)     8:32.07 (50.35)                                        
 -- Forman, Clayton              STA                       NT   X7:32.58  
                  39.99     1:24.37 (44.38)     2:08.82 (44.45)     2:54.41 (45.59)
        3:41.43 (47.02)     4:29.26 (47.83)     5:16.04 (46.78)     6:04.16 (48.12)
        6:49.93 (45.77)     7:32.58 (42.65)                                        
 -- Rae, Miki E                  STA                       NT   X7:37.80  
                  40.52     1:26.65 (46.13)     2:11.22 (44.57)     2:57.45 (46.23)
        3:45.15 (47.70)     4:31.94 (46.79)     5:20.21 (48.27)     6:08.07 (47.86)
        6:54.37 (46.30)     7:37.80 (43.43)                                        
 -- Sheedy, William W            STA                       NT   X8:15.40  
                  44.38     1:34.30 (49.92)     2:24.12 (49.82)     3:16.55 (52.43)
        4:09.88 (53.33)     5:00.57 (50.69)     5:51.63 (51.06)     6:44.61 (52.98)
        7:34.33 (49.72)     8:15.40 (41.07)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St  Albans  'B'                                   1:37.01    1:38.99  
     1) Flood, James T                  2) Johnson, Nate D                
     3) Crafton, Christopher            4) Schmandt, Henry                
                  23.57       48.24 (24.67)     1:13.56 (25.32)     1:38.99 (25.43)
  2 Georgetown Day  'A'                               1:45.98    1:40.41  
     1) Callander, Matthew              2) Christian, Reily               
     3) Verbeek, Erkin                  4) Bergman, Zachary               
                  23.31       50.33 (27.02)     1:15.97 (25.64)     1:40.41 (24.44)
  3 St  Albans  'A'                                   1:34.74    1:42.33  
     1) Bredar, Henry                   2) Lin, Joe E                     
     3) Richmond, Ellis E               4) Morgan, Kameren                
                  24.50       48.55 (24.05)     1:15.03 (26.48)     1:42.33 (27.30)
  4 The Bullis School-PV  'A'                         1:50.00    1:43.78  
     1) Sita, John                      2) Gutman, Tyler                  
     3) Masood, Jamal                   4) McCready, Owen                 
                  23.89       47.95 (24.06)     1:13.94 (25.99)     1:43.78 (29.84)
 -- St  Albans  'C'                                   1:40.42   X1:46.12  
     1) Addison, Daniel                 2) Turdukulov, Aktan              
     3) Toker, Joey                     4) Nangia, Nathan                 
                  25.87       51.49 (25.62)     1:18.09 (26.60)     1:46.12 (28.03)
 -- St  Albans  'D'                                   1:43.15   X1:48.16  
     1) Slack, Sam                      2) Rufino, Jonathan               
     3) Spencer, Julian                 4) Liu, Henry                     
                  29.79       55.72 (25.93)     1:21.07 (25.35)     1:48.16 (27.09)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garvey, Thomas               STA                       NT    1:35.67  
                  45.57     1:35.67 (50.10)                                        
  2 Joyce-Johnson, Alex          GDS                  1:39.97    1:38.58  
                  44.72     1:38.58 (53.86)                                        
  3 Barr Engel, David            GDS                       NT    1:41.98  
  4 Schneider, Gabe              STA                       NT    1:53.42  
 -- Burbelo, Hugh                STA                       NT   X1:15.92  
                  36.60     1:15.92 (39.32)                                        
 -- O'Shea, Thomas               STA                       NT   X1:24.39  
                  39.75     1:24.39 (44.64)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flood, James T               STA                  1:00.15    1:00.58  
                  29.06     1:00.58 (31.52)                                        
  2 Bergman, Zachary             GDS                  1:07.25    1:12.14  
                  34.14     1:12.14 (38.00)                                        
  3 Johnson, Nate D              STA                  1:15.89    1:13.09  
                  34.48     1:13.09 (38.61)                                        
  4 Masood, Jamal                Bullis-PV            1:15.97    1:15.93  
                  35.87     1:15.93 (40.06)                                        
  5 Verbeek, Erkin               GDS                       NT    1:26.57  
                  40.66     1:26.57 (45.91)                                        
  6 Grube, Willem                Bullis-PV            1:28.54    1:28.04  
                  40.17     1:28.04 (47.87)                                        
 -- Turdukulov, Aktan            STA                       NT   X1:22.73  
                  39.22     1:22.73 (43.51)                                        
 -- Pinero, Rafael               STA                       NT   X1:23.78  
                  39.58     1:23.78 (44.20)                                        
 -- Arvanitis, Zo                STA                       NT   X1:33.05  
                  42.40     1:33.05 (50.65)                                        
 -- Lyu, Steven                  Bullis-PV            1:32.13   X1:34.13  
                  44.03     1:34.13 (50.10)                                        
 -- Hennessey, Ryan C            STA                       NT   X1:51.58  
                  53.11     1:51.58 (58.47)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Day  'A'                               3:45.50    3:54.33  
     1) Callander, Matthew              2) Gunby, David                   
     3) Verbeek, Erkin                  4) Bergman, Zachary               
                  25.99       54.42 (54.42)     1:24.89 (30.47)   1:58.46 (1:04.04)
        2:15.51 (17.05)   2:59.68 (1:01.22)     3:24.91 (25.23)     3:54.33 (54.65)
  2 The Bullis School-PV  'A'                         3:53.41    4:00.71  
     1) Gutman, Tyler                   2) Sita, John                     
     3) McCready, Owen                  4) Masood, Jamal                  
                  28.80   1:00.32 (1:00.32)     1:25.37 (25.05)     1:52.29 (51.97)
        2:25.22 (32.93)   3:00.40 (1:08.11)     3:28.40 (28.00)   4:00.71 (1:00.31)
  3 St  Albans  'B'                                   3:34.98    4:06.08  
     1) Gigot, Nicholas J               2) Crafton, Christopher           
     3) Schmandt, Henry                 4) Rae, Miki E                    
                  27.41       57.05 (57.05)                       1:57.82 (1:00.77)
        2:25.49 (27.67)     2:57.30 (59.48)     3:29.66 (32.36)   4:06.08 (1:08.78)
  4 St  Albans  'A'                                   3:25.96    4:18.32  
     1) Gaines III, Joey J              2) Richmond, Ellis E              
     3) Viscuso, Sebastian              4) Morgan, Kameren                
                  29.39   1:03.15 (1:03.15)     1:32.99 (29.84)   2:07.87 (1:04.72)
        2:38.47 (30.60)   3:12.76 (1:04.89)     3:44.00 (31.24)   4:18.32 (1:05.56)
 -- St  Albans  'C'                                   3:39.63   X4:18.40  
     1) Nangia, Nathan                  2) Toker, Joey                    
     3) Das Gupta, Dinesh               4) Gerber, William G              
                  30.06   1:02.33 (1:02.33)     1:30.56 (28.23)   2:02.53 (1:00.20)
        2:35.57 (33.04)   3:15.81 (1:13.28)     3:46.16 (30.35)   4:18.40 (1:02.59)
 -- St  Albans  'D'                                   3:52.83   X4:34.09  
     1) Rufino, Jonathan                2) Liu, Henry                     
     3) Mehta, Mannan                   4) Schneider, Gabe                
                  28.20   1:00.33 (1:00.33)     1:29.62 (29.29)   2:03.04 (1:02.71)
        2:33.49 (30.45)   3:11.26 (1:08.22)     3:27.31 (16.05)   4:34.09 (1:22.83)

                      Dual Meet Scores - Through Event 24                      
 
                                      Men                                      
                    St  Albans   57.00     37.00 Georgetown Day                
                Georgetown Day   57.00     27.00 The Bullis School             
                    St  Albans   72.00     18.00 The Bullis School