Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/25/2014 04:56 PM
                          STA NCS vs FH - 12/13/2014                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St  Albans  'A'                                   1:39.46    1:52.24    8  
     1) Bredar, Henry                   2) Emerson, Casey                 
     3) Bates, Theo W                   4) Flood, Jack                    
                  28.49     1:01.36 (32.87)     1:27.57 (26.21)     1:52.24 (24.67)
  2 St  Albans  'B'                                   1:55.98    1:56.03    4  
     1) Spencer, Julian                 2) Addison, Daniel                
     3) Lin, Joe E                      4) Alcus, Colin                   
                  28.75     1:01.47 (32.72)     1:29.04 (27.57)     1:56.03 (26.99)
  3 Flint Hill School  'A'                                 NT    2:02.52    2  
     1) Timblin, Jeremy                 2) Reilly, Tucker                 
     3) Suter, Lachlan                  4) Hosking, Henry                 
                  29.47     1:03.18 (33.71)     1:33.31 (30.13)     2:02.52 (29.21)
  4 St  Albans  'C'                                   1:57.37    2:09.68  
     1) Turdukulov, Aktan               2) Mehta, Mannan                  
     3) Langenbacher, Adam              4) Richmond, Ellis E              
                  34.28     1:15.10 (40.82)     1:43.46 (28.36)     2:09.68 (26.22)
  5 Flint Hill School  'B'                                 NT    2:15.70  
     1) DeCamp, Will                    2) Miraglia, Matheus              
     3) Park, Henry                     4) Lee, Paul                      
                  35.61     1:11.33 (35.72)     1:42.87 (31.54)     2:15.70 (32.83)
 -- St  Albans  'D'                                   2:01.63   X2:07.84  
     1) Burbelo, Alex                   2) Burbelo, Hugh                  
     3) Kim, Will                       4) Rufino, Jonathan               
                  34.29     1:13.17 (38.88)     1:42.08 (28.91)     2:07.84 (25.76)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmandt, Henry              STA                  2:19.92    2:12.85    6  
                  28.55     1:01.04 (32.49)     1:36.50 (35.46)     2:12.85 (36.35)
  2 Reilly, Tucker               Flint Hill                NT    2:19.44    4  
                  30.20     1:04.45 (34.25)     1:42.17 (37.72)     2:19.44 (37.27)
  3 Langenbacher, Adam           STA                  2:20.00    2:24.51    3  
                  29.47     1:04.39 (34.92)     1:43.99 (39.60)     2:24.51 (40.52)
  4 Pillai, Daven                Flint Hill                NT    2:43.68    2  
                  34.97   2:43.68 (2:08.71)                                        
  5 DeCamp, Will                 Flint Hill                NT    2:46.03    1  
                  35.09     1:17.95 (42.86)     2:04.37 (46.42)     2:46.03 (41.66)
  6 Garvey, Thomas               STA                       NT    2:46.93  
                  35.91     1:17.70 (41.79)     2:01.73 (44.03)     2:46.93 (45.20)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Casey               STA                  2:13.62    2:11.95    6  
                  29.79     1:04.10 (34.31)     1:42.38 (38.28)     2:11.95 (29.57)
  2 Flood, Jack                  STA                  2:14.34    2:18.35    4  
                  29.37     1:04.45 (35.08)     1:46.84 (42.39)     2:18.35 (31.51)
  3 Ciesar, Wil                  Flint Hill                NT    2:36.88    3  
                  32.31     1:13.17 (40.86)     1:59.97 (46.80)     2:36.88 (36.91)
  4 Park, Henry                  Flint Hill                NT    2:49.34    2  
                  35.47     1:21.40 (45.93)     2:13.75 (52.35)     2:49.34 (35.59)
  5 Sheedy, William W            STA                       NT    2:56.59    1  
                  33.30     1:17.79 (44.49)     2:13.35 (55.56)     2:56.59 (43.24)
 -- Bhatia, Amar                 Flint Hill                NT         DQ  
                  38.35     1:31.59 (53.24)        DQ (1:44.28)                    
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gigot, Nicholas J            STA                    25.23      25.26    6  
  2 Crafton, Christopher         STA                    25.71      25.33    4  
  3 Suter, Lachlan               Flint Hill                NT      26.02    3  
  4 Toker, Joey                  STA                    28.38      27.30    2  
  5 Lisker, Sam                  Flint Hill                NT      29.25    1  
 -- Alcus, Colin                 STA                       NT     X24.50  
 -- Rufino, Jonathan             STA                       NT     X25.59  
 -- O'Shea, Thomas               STA                    32.55     X29.50  
 -- Das Gupta, Dinesh            STA                    37.08     X31.24  
 -- Harrison, JP P               STA                       NT     X32.55  
 -- Schneider, Gabe              STA                    40.60     X34.24  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmandt, Henry              STA                  1:11.46    1:06.06    6  
                  29.73     1:06.06 (36.33)                                        
  2 Spencer, Julian              STA                  1:12.59    1:08.65    4  
                  31.85     1:08.65 (36.80)                                        
  3 Ciesar, Wil                  Flint Hill                NT    1:08.98    3  
                  32.16     1:08.98 (36.82)                                        
  4 Cathapermal, Jonathan        STA                  1:11.41    1:17.49    2  
                  35.04     1:17.49 (42.45)                                        
 -- Flood, Jack                  STA                       NT   X1:04.08  
                  29.80     1:04.08 (34.28)                                        
 -- Burbelo, Hugh                STA                  1:41.78   X1:28.19  
                  39.47     1:28.19 (48.72)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Casey               STA                    53.83      53.67    6  
                  26.46       53.67 (27.21)                                        
  2 Bates, Theo W                STA                    57.99      54.84    4  
                  26.08       54.84 (28.76)                                        
  3 Miraglia, Matheus            Flint Hill                NT    1:00.08    3  
                  28.79     1:00.08 (31.29)                                        
  4 Hosking, Henry               Flint Hill                NT    1:11.43    2  
                  33.96     1:11.43 (37.47)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Addison, Daniel              STA                       NT    6:23.13    6  
                  31.78     1:08.11 (36.33)     1:45.77 (37.66)     2:25.12 (39.35)
        3:05.00 (39.88)   4:27.53 (1:22.53)                             5:07.43 ( )
        5:48.49 (41.06)     6:23.13 (34.64)                                        
  2 Park, Henry                  Flint Hill                NT    7:16.54    4  
                  36.13     1:17.59 (41.46)     2:00.94 (43.35)     2:44.19 (43.25)
        3:28.04 (43.85)   4:55.57 (1:27.53)     5:39.05 (43.48)     6:22.21 (43.16)
        7:16.54 (54.33)                                                            
  3 O'Shea, Thomas               STA                       NT    7:22.30    3  
                  36.88     1:17.90 (41.02)     2:01.41 (43.51)     2:45.79 (44.38)
        3:32.22 (46.43)     4:19.71 (47.49)     5:07.34 (47.63)     5:53.86 (46.52)
        6:41.96 (48.10)     7:22.30 (40.34)                                        
  4 Garvey, Thomas               STA                       NT    8:01.91    2  
                  37.60     1:21.40 (43.80)     2:10.15 (48.75)     3:00.13 (49.98)
        3:50.90 (50.77)     4:42.51 (51.61)     5:33.96 (51.45)     6:25.75 (51.79)
        7:17.13 (51.38)     8:01.91 (44.78)                                        
 -- Schneider, Gabe              STA                       NT   X8:25.14  
                  41.45     1:34.50 (53.05)     2:32.93 (58.43)                    
            4:31.21 ( )   5:32.99 (1:01.78)   6:33.74 (1:00.75)   8:25.14 (1:51.40)
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St  Albans  'B'                                   1:37.01    1:39.33    8  
     1) Bates, Theo W                   2) Gigot, Nicholas J              
     3) Crafton, Christopher            4) Schmandt, Henry                
                  24.70       49.43 (24.73)     1:14.27 (24.84)     1:39.33 (25.06)
  2 St  Albans  'A'                                   1:34.74    1:40.99    4  
     1) Lin, Joe E                      2) Richmond, Ellis E              
     3) Cathapermal, Jonathan           4) Bredar, Henry                  
                  24.52       50.57 (26.05)     1:17.17 (26.60)     1:40.99 (23.82)
  3 St  Albans  'C'                                   1:41.01    1:42.85    2  
     1) Alcus, Colin                    2) Turdukulov, Aktan              
     3) Nangia, Nathan                  4) Addison, Daniel                
                  24.50       49.04 (24.54)     1:17.19 (28.15)     1:42.85 (25.66)
  4 Flint Hill School  'A'                                 NT    1:44.90  
     1) Timblin, Jeremy                 2) Reilly, Tucker                 
     3) Ciesar, Wil                     4) Suter, Lachlan                 
                  25.75       51.73 (25.98)     1:19.58 (27.85)     1:44.90 (25.32)
  5 Flint Hill School  'B'                                 NT    2:09.10  
     1) Pillai, Daven                   2) Lisker, Sam                    
     3) DeCamp, Will                    4) Hosking, Henry                 
                  32.50     1:04.29 (31.79)     1:37.32 (33.03)     2:09.10 (31.78)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerber, William G            STA                  1:20.80    1:11.87    6  
                  34.38     1:11.87 (37.49)                                        
  2 Nangia, Nathan               STA                  1:17.47    1:12.06    4  
                  34.91     1:12.06 (37.15)                                        
  3 Burbelo, Alex                STA                       NT    1:20.43    3  
  4 Hosking, Henry               Flint Hill                NT    1:32.04    2  
                  43.04     1:32.04 (49.00)                                        
  5 Lee, Paul                    Flint Hill                NT    1:41.61    1  
                  44.35     1:41.61 (57.26)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kim, Will                    STA                  1:24.58    1:16.80    6  
                  36.00     1:16.80 (40.80)                                        
  2 Gerber, William G            STA                  1:23.83    1:21.63    4  
                  38.31     1:21.63 (43.32)                                        
  3 Miraglia, Matheus            Flint Hill                NT    1:22.56    3  
                  37.97     1:22.56 (44.59)                                        
  4 Toker, Joey                  STA                       NT    1:22.69    2  
                  38.44     1:22.69 (44.25)                                        
  5 Pillai, Daven                Flint Hill                NT    1:42.76    1  
                  50.19     1:42.76 (52.57)                                        
 -- Liu, Henry                   STA                       NT   X1:16.98  
                  36.16     1:16.98 (40.82)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St  Albans  'A'                                   3:25.96    3:54.06    8  
     1) Bredar, Henry                   2) Cathapermal, Jonathan          
     3) Richmond, Ellis E               4) Lin, Joe E                     
                  25.54       54.04 (54.04)     1:22.06 (28.02)     1:53.40 (59.36)
        2:23.52 (30.12)   2:57.64 (1:04.24)     3:24.04 (26.40)     3:54.06 (56.42)
  2 St  Albans  'B'                                   3:35.14    4:03.31    4  
     1) Langenbacher, Adam              2) Crafton, Christopher           
     3) Rae, Miki E                     4) Gigot, Nicholas J              
                  26.43       58.07 (58.07)     1:25.31 (27.24)     1:56.26 (58.19)
        2:27.67 (31.41)   3:05.81 (1:09.55)     3:32.24 (26.43)     4:03.31 (57.50)
  3 Flint Hill School  'A'                                 NT    4:04.42    2  
     1) Suter, Lachlan                  2) Reilly, Tucker                 
     3) Timblin, Jeremy                 4) Ciesar, Wil                    
                  28.12   1:00.55 (1:00.55)     1:30.15 (29.60)   2:03.37 (1:02.82)
        3:02.42 (59.05)   3:31.59 (1:28.22)     4:04.51 (32.92)     4:04.42 (32.83)
  4 St  Albans  'C'                                   3:41.74    4:37.34  
     1) Gerber, William G               2) Nangia, Nathan                 
     3) Das Gupta, Dinesh               4) Kim, Will                      
                  32.78   1:10.28 (1:10.28)     1:42.26 (31.98)   2:19.06 (1:08.78)
        2:54.65 (35.59)   3:34.12 (1:15.06)     4:03.85 (29.73)   4:37.34 (1:03.22)
 -- St  Albans  'D'                                   3:53.87   X4:34.27  
     1) Flood, Jack                     2) Mehta, Mannan                  
     3) Schneider, Gabe                 4) O'Shea, Thomas                 
                  31.39   1:07.64 (1:07.64)     1:45.16 (37.52)   2:30.60 (1:22.96)
        2:57.31 (26.71)     3:26.72 (56.12)     3:59.11 (32.39)   4:34.27 (1:07.55)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St  Albans                          128   2. Flint Hill School                    39