Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/25/2014 04:49 PM
                        STA NCS vs MAR CHC - 12/11/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St  Albans  'A'                                   1:39.46    1:53.01  
     1) Spencer, Julian 14              2) Cathapermal, Jonathan 17       
     3) Bates, Theo W 17                4) Lin, Joe E 18                  
                  28.40     1:01.49 (33.09)     1:27.68 (26.19)     1:53.01 (25.33)
  2 St  Albans  'B'                                   1:55.98    1:55.70  
     1) Turdukulov, Aktan 16            2) Addison, Daniel 15             
     3) Emerson, Chris 14               4) Crafton, Christopher 16        
                  29.88     1:02.58 (32.70)     1:30.64 (28.06)     1:55.70 (25.06)
  3 Maret School-PV  'A'                              1:51.08    2:10.61  
     1) Pavosevich, Evo J 16            2) Gellin, Graham G 16            
     3) Vance, Matthew 15               4) Rodriguez, Sam                 
                  30.75     1:10.50 (39.75)     1:37.72 (27.22)     2:10.61 (32.89)
 -- St  Albans  'C'                                   1:57.50   X2:06.68  
     1) Gerber, William G 16            2) Liu, Henry 15                  
     3) Kim, Will 15                    4) Mehta, Mannan 14               
                  32.32     1:08.21 (35.89)     1:36.94 (28.73)     2:06.68 (29.74)
 -- St  Albans  'E'                                        NT   X2:09.09  
     1) Arvanitis, Zo 16                2) LaBossiere, Alexandre 14       
     3) Viscuso, Sebastian 18           4) Pinero, Rafael 14              
                  36.33     1:06.70 (30.37)     1:37.42 (30.72)     2:09.09 (31.67)
 -- St  Albans  'D'                                        NT   X2:23.21  
     1) Knapper, Alex 14                2) O'Shea, Thomas 14              
     3) Slack, Sam 15                   4) Garvey, Thomas 16              
                  39.77     1:20.48 (40.71)     1:54.43 (33.95)     2:23.21 (28.78)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaBossiere, Alexandre     14 STA                       NT    1:52.06  
                  25.74       54.25 (28.51)     1:23.33 (29.08)     1:52.06 (28.73)
  2 Pavosevich, Evo J         16 Maret-PV             2:15.18    2:13.72  
                  28.81     1:01.69 (32.88)     1:37.26 (35.57)     2:13.72 (36.46)
  3 Toker, Joey               16 STA                       NT    2:27.64  
                  29.60     1:04.73 (35.13)     1:45.97 (41.24)     2:27.64 (41.67)
  4 O'Shea, Thomas            14 STA                       NT    2:38.83  
                  32.13     1:10.42 (38.29)     1:54.23 (43.81)     2:38.83 (44.60)
  5 Burbelo, Alex             14 STA                       NT    2:43.06  
                  33.40     1:15.04 (41.64)   2:43.06 (1:28.02)         2:43.06 ( )
  6 Das Gupta, Dinesh         16 STA                       NT    2:52.79  
                  34.27   2:52.79 (2:18.52)                                        
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gabidoulline, Ruslan      15 STA                  2:14.26    2:11.56  
                  30.33     1:05.32 (34.99)     1:43.84 (38.52)     2:11.56 (27.72)
  2 Cathapermal, Jonathan     17 STA                  2:29.26    2:37.42  
                  34.43     1:14.33 (39.90)     1:59.53 (45.20)     2:37.42 (37.89)
  3 Burbelo, Alex             14 STA                       NT    2:59.62  
                  39.80     1:23.51 (43.71)     2:13.61 (50.10)     2:59.62 (46.01)
 -- Spencer, Julian           14 STA                       NT   X2:22.47  
                  32.02     1:05.92 (33.90)     1:48.44 (42.52)     2:22.47 (34.03)
 -- Hennessey, Ryan C         15 STA                       NT   X3:48.52  
                  43.64   1:51.19 (1:07.55)   2:55.28 (1:04.09)     3:48.52 (53.24)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcus, Colin              16 STA                    24.50      24.37  
  2 Vance, Matthew            15 Maret-PV               23.97      24.72  
  3 Addison, Daniel           15 STA                    26.05      25.34  
  4 Schmandt, Henry           16 STA                    26.19      25.91  
  5 Rodriguez, Sam               Maret-PV               33.83      33.86  
 -- Gigot, Nicholas J         16 STA                       NT     X25.23  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Chris            14 STA                  1:00.21    1:00.22  
                  27.69     1:00.22 (32.53)                                        
  2 Flood, Jack               15 STA                  1:02.56    1:03.46  
                  29.49     1:03.46 (33.97)                                        
  3 Turdukulov, Aktan         16 STA                  1:06.75    1:07.05  
                  30.51     1:07.05 (36.54)                                        
 -- LaBossiere, Alexandre     14 STA                       NT     X58.41  
                  27.60       58.41 (30.81)                                        
 -- Gerber, William G         16 STA                       NT   X1:14.47  
                  33.96     1:14.47 (40.51)                                        
 -- Liu, Henry                15 STA                       NT   X1:19.61  
                  35.04     1:19.61 (44.57)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gabidoulline, Ruslan      15 STA                    50.74      50.53  
                  24.42       50.53 (26.11)                                        
  2 Lin, Joe E                18 STA                    53.51      54.91  
                  26.27       54.91 (28.64)                                        
  3 Vance, Matthew            15 Maret-PV               54.24      56.11  
                  26.47       56.11 (29.64)                                        
  4 Viscuso, Sebastian        18 STA                  1:06.62    1:07.51  
                  31.62     1:07.51 (35.89)                                        
  5 Rodriguez, Sam               Maret-PV             1:21.60    1:19.75  
                  37.84     1:19.75 (41.91)                                        
 -- O'Shea, Thomas            14 STA                       NT   X1:07.43  
                  32.66     1:07.43 (34.77)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bredar, Henry             17 STA                  5:51.40    5:53.41  
                  29.10     1:02.38 (33.28)     1:36.61 (34.23)     2:12.38 (35.77)
        2:48.10 (35.72)     3:23.91 (35.81)     4:00.78 (36.87)     4:39.55 (38.77)
        5:17.04 (37.49)     5:53.41 (36.37)                                        
  2 Burbelo, Hugh             14 STA                       NT    7:00.73  
                  32.70     1:12.34 (39.64)     1:54.64 (42.30)   4:05.89 (2:11.25)
      5:35.50 (1:29.61)   7:00.85 (1:25.35)         7:00.73 ( )                    
 -- Rufino, Jonathan          15 STA                       NT   X6:22.04  
                  31.92     1:07.82 (35.90)     1:45.58 (37.76)     2:24.70 (39.12)
        3:04.03 (39.33)     3:44.13 (40.10)   5:45.71 (2:01.58)     6:22.26 (36.55)
            6:22.04 ( )                                                            
 -- Arvanitis, Zo             16 STA                       NT   X8:38.32  
                  39.24     1:27.11 (47.87)     2:18.93 (51.82)     3:14.28 (55.35)
        4:10.13 (55.85)     5:06.71 (56.58)     6:03.52 (56.81)     6:58.37 (54.85)
        7:52.15 (53.78)     8:38.32 (46.17)                                        
 -- Hennessey, Ryan C         15 STA                       NT   X9:28.61  
                  44.93     1:40.66 (55.73)     2:39.64 (58.98)   3:42.36 (1:02.72)
        4:42.07 (59.71)   5:43.34 (1:01.27)   6:44.40 (1:01.06)     7:42.33 (57.93)
        8:34.84 (52.51)     9:28.61 (53.77)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St  Albans  'A'                                   1:29.32    1:39.80  
     1) Bredar, Henry 17                2) Lin, Joe E 18                  
     3) Cathapermal, Jonathan 17        4) Bates, Theo W 17               
                  24.72       49.37 (24.65)     1:16.25 (26.88)     1:39.80 (23.55)
  2 St  Albans  'C'                                        NT    1:46.01  
     1) Crafton, Christopher 16         2) Schmandt, Henry 16             
     3) Langenbacher, Adam 16           4) Gigot, Nicholas J 16           
                  25.71       52.60 (26.89)     1:19.01 (26.41)     1:46.01 (27.00)
  3 Maret School-PV  'A'                              1:42.38    1:54.53  
     1) Vance, Matthew 15               2) Gellin, Graham G 16            
     3) Pavosevich, Evo J 16            4) Rodriguez, Sam                 
                  25.21       55.95 (30.74)     1:20.86 (24.91)     1:54.53 (33.67)
  4 St  Albans  'B'                                        NT    1:55.22  
     1) Richmond, Ellis E 17            2) Gaines III, Joey J 17          
     3) Viscuso, Sebastian 18           4) Nangia, Nathan 16              
                  26.76       58.44 (31.68)     1:27.58 (29.14)     1:55.22 (27.64)
 -- St  Albans  'E'                                        NT   X2:00.36  
     1) Kim, Will 15                    2) Burbelo, Hugh 14               
     3) Burbelo, Alex 14                4) Das Gupta, Dinesh 16           
                  27.38       57.28 (29.90)     1:27.54 (30.26)     2:00.36 (32.82)
 -- St  Albans  'D'                                        NT   X2:04.89  
     1) Alcus, Colin 16                 2) Gerber, William G 16           
     3) Toker, Joey 16                  4) Forman, Clayton 16             
                  24.72       52.95 (28.23)     1:20.07 (27.12)     2:04.89 (44.82)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Julian           14 STA                  1:01.66    1:02.60  
                  29.96     1:02.60 (32.64)                                        
  2 Alcus, Colin              16 STA                  1:04.17    1:04.56  
                  31.33     1:04.56 (33.23)                                        
  3 Pavosevich, Evo J         16 Maret-PV             1:09.56    1:08.53  
                1:08.68         1:08.53 ( )                                        
  4 Emerson, Chris            14 STA                       NT    1:08.62  
                  33.49     1:08.62 (35.13)                                        
 -- Liu, Henry                15 STA                       NT   X1:13.64  
                  34.99     1:13.64 (38.65)                                        
 -- Pinero, Rafael            14 STA                       NT   X1:25.81  
                  40.66     1:25.81 (45.15)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Addison, Daniel           15 STA                  1:12.22    1:13.34  
                  34.05     1:13.34 (39.29)                                        
  2 Rufino, Jonathan          15 STA                       NT    1:19.09  
                  35.59     1:19.09 (43.50)                                        
  3 Mehta, Mannan             14 STA                       NT    1:32.41  
                  41.89     1:32.41 (50.52)                                        
  4 Slack, Sam                15 STA                       NT    1:34.73  
                  43.54     1:34.73 (51.19)                                        
  5 Forman, Clayton           16 STA                       NT    1:45.63  
                  48.09     1:45.63 (57.54)                                        
  6 Garvey, Thomas            16 STA                       NT    1:45.72  
                  46.54     1:45.72 (59.18)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St  Albans  'A'                                   3:26.17    3:44.75  
     1) Gabidoulline, Ruslan 15         2) Flood, Jack 15                 
     3) Gigot, Nicholas J 16            4) Bates, Theo W 17               
                  24.77       53.48 (53.48)     1:20.29 (26.81)     1:50.95 (57.47)
        2:18.03 (27.08)     2:48.58 (57.63)     3:06.57 (17.99)     3:44.75 (56.17)
  2 St  Albans  'B'                                   3:35.14    4:00.90  
     1) Langenbacher, Adam 16           2) Spencer, Julian 14             
     3) Crafton, Christopher 16         4) Nangia, Nathan 16              
                  28.10   1:00.91 (1:00.91)     1:28.02 (27.11)     1:58.63 (57.72)
        2:14.19 (15.56)     2:58.35 (59.72)     3:28.59 (30.24)   4:00.90 (1:02.55)
  3 St  Albans  'C'                                   3:41.74    5:12.96  
     1) Viscuso, Sebastian 18           2) Richmond, Ellis E 17           
     3) Burbelo, Hugh 14                4) Slack, Sam 15                  
                  31.68   1:08.61 (1:08.61)     1:39.72 (31.11)   2:18.31 (1:09.70)
      3:31.99 (1:13.68)   4:06.23 (1:47.92)     4:45.18 (38.95)   5:12.96 (1:06.73)
 -- St  Albans  'E'                                   4:02.58   X4:33.10  
     1) Rae, Miki E 16                  2) Sheedy, William W 16           
     3) Kim, Will 15                    4) Schneider, Gabe 14             
                  29.79   1:04.83 (1:04.83)     1:33.29 (28.46)     2:03.04 (58.21)
        2:32.62 (29.58)   3:04.56 (1:01.52)     3:43.50 (38.94)   4:33.10 (1:28.54)
 -- St  Albans  'D'                                   3:53.87   X5:04.21  
     1) Forman, Clayton 16              2) Pinero, Rafael 14              
     3) Das Gupta, Dinesh 16            4) Arvanitis, Zo 16               
                  36.49   1:19.73 (1:19.73)     1:56.36 (36.63)   2:35.24 (1:15.51)
        3:12.01 (36.77)   3:54.63 (1:19.39)     4:14.13 (19.50)   5:04.21 (1:09.58)
 -- St  Albans  'F'                                        NT   X5:04.38  
     1) Gaines III, Joey J 17           2) Knapper, Alex 14               
     3) Schmandt, Henry 16              4) Garvey, Thomas 16              
                  40.32   1:31.57 (1:31.57)     2:06.53 (34.96)   2:46.48 (1:14.91)
        3:15.16 (28.68)   3:48.60 (1:02.12)     4:22.69 (34.09)   5:04.38 (1:15.78)

                     Dual Meet Scores - Through Event 24                      
 
                                      Men                                      
                    St  Albans   83.00     10.00 Maret School