Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/25/2014 04:02 PM
                        GP/AHC V SR V SJC - 11/25/2014                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                1:37.57    1:43.86  
     1) Vissering, Carsten H SR         2) Goddard, Grant E SR            
     3) Berry, Kevin F JR               4) Tarter, Sam SO                 
                  28.06       55.82 (27.76)     1:20.51 (24.69)     1:43.86 (23.35)
  2 St. John's College High School  'A'               1:45.21    1:49.79  
     1) Buonomo, Trever SO              2) Davis Jr, Miguel FR            
     3) Ostuni, Anthony SO              4) Ylli, Devi SR                  
                  28.70     1:05.12 (36.42)     1:25.26 (20.14)     1:49.79 (24.53)
  3 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    1:53.24  
     1) Wills, John FR                  2) Rinaldi, Teddy S SO            
     3) Higgins, Nathaniel FR           4) Simcox, Ward SR                
                  27.94     1:08.11 (40.17)     1:28.59 (20.48)     1:53.24 (24.65)
  4 St. John's College High School  'B'                    NT    1:56.51  
     1) Bertozzi, Luca A JR             2) Freeman, EJ SO                 
     3) Harris, Wesley D SR             4) Williams, Cort FR              
                  37.79     1:08.58 (30.79)     1:32.12 (23.54)     1:56.51 (24.39)
  5 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    2:05.30  
     1) Danaie, Darren O SO             2) Coleman, Lawerence FR          
     3) Momo, Anthony SO                4) McVerry, Patrick SR            
                  30.93     1:01.67 (30.74)     1:39.74 (38.07)     2:05.30 (25.56)
  6 St. John's College High School  'C'                    NT    2:05.61  
     1) Arnold Jr, Michael              2) Millar, Graham SO              
     3) Kuhn, Kevin SO                  4) Rippetoe, James FR             
                  31.63     1:06.97 (35.34)     1:38.52 (31.55)     2:05.61 (27.09)
  7 Georgetown Preparatory School  'D'                     NT    2:09.69  
     1) Bruno, Shawn r FR               2) Coghlan, Francis FR            
     3) Sosilo, Andreas FR              4) Depman, Michael J SO           
                  34.19     1:08.22 (34.03)   2:09.69 (1:01.47)         2:09.69 ( )
  8 St. John's College High School  'D'                    NT    2:15.66  
     1) Wallace, Kyle SO                2) Ourand, Matthew FR             
     3) Pfeifer, William FR             4) Reistetter, Ben JR             
                  34.46     1:11.94 (37.48)     1:51.42 (39.48)     2:15.66 (24.24)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirschberger, Matthew     SO Georgetown Prep           NT    1:43.37  
                  23.98       49.85 (25.87)     1:16.59 (26.74)     1:43.37 (26.78)
  2 Berry, Kevin F            JR Georgetown Prep           NT    1:56.58  
                  26.60       56.14 (29.54)     1:25.85 (29.71)     1:56.58 (30.73)
  3 Witte, Coleman            SO St. Johns            2:00.36    1:59.09  
                  26.54       56.22 (29.68)     1:27.34 (31.12)     1:59.09 (31.75)
  4 Rinaldi, Teddy S          SO Georgetown Prep           NT    2:00.27  
                  27.61       58.07 (30.46)     1:29.30 (31.23)     2:00.27 (30.97)
  5 Ostuni, Anthony           SO St. Johns            2:04.87    2:02.18  
                  27.06                             1:29.71 ( )     2:02.18 (32.47)
  6 Bertozzi, Luca A          JR St. Johns                 NT    2:11.46  
 -- Coghlan, Francis          FR Georgetown Prep           NT   X2:10.36  
                  27.22       59.32 (32.10)     1:35.55 (36.23)     2:10.36 (34.81)
 -- Wallace, Kyle             SO St. Johns                 NT   X2:24.97  
                                1:07.36 ( )     1:46.32 (38.96)     2:24.97 (38.65)
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goddard, Grant E          SR Georgetown Prep           NT    1:55.56  
                  23.96       52.73 (28.77)     1:27.44 (34.71)     1:55.56 (28.12)
  2 Wills, John               FR Georgetown Prep           NT    2:10.24  
                  26.13     1:01.52 (35.39)     1:39.90 (38.38)     2:10.24 (30.34)
  3 Buonomo, Trever           SO St. Johns            2:10.07    2:14.59  
                  29.14     1:01.33 (32.19)     1:43.13 (41.80)     2:14.59 (31.46)
  4 Davis Jr, Miguel          FR St. Johns                 NT    2:27.27  
                                1:08.09 ( )   2:27.27 (1:19.18)                    
  5 Simcox, Ward              SR Georgetown Prep           NT    2:28.77  
                  29.47     1:08.30 (38.83)     1:53.86 (45.56)     2:28.77 (34.91)
  6 Oristian, Tommy W         JR St. Johns            2:22.78    2:30.91  
 -- Williams, Cort            FR St. Johns                 NT   X2:28.97  
                  32.31     1:10.40 (38.09)   2:28.97 (1:18.57)                    
 -- Coleman, Lawerence        FR Georgetown Prep           NT   X2:31.48  
                  30.95     1:09.62 (38.67)     1:55.85 (46.23)     2:31.48 (35.63)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Brandon T      SR Georgetown Prep           NT      22.58  
  2 Snodderly, Joey E         SR Georgetown Prep           NT      23.64  
  3 Ylli, Devi                SR St. Johns              24.59      25.07  
  4 Larson, Mark              SR Georgetown Prep           NT      25.16  
  5 Arnold Jr, Michael           St. Johns              26.42      26.31  
  6 Rippetoe, James           FR St. Johns                 NT      27.72  
 -- Coghlan, Francis          FR Georgetown Prep           NT     X26.01  
 -- Kuhn, Kevin               SO St. Johns              29.08     X27.70  
 -- Bruno, Shawn r            FR Georgetown Prep           NT     X27.76  
 -- Depman, Michael J         SO Georgetown Prep           NT     X28.27  
 -- Wasel, Timothy            FR St. Johns                 NT     X29.11  
 -- Binkley, Marc             JR St. Johns              25.62     X29.35  
 -- Ourand, Matthew           FR St. Johns              29.71     X30.78  
 -- Pfeifer, William          FR St. Johns                 NT     X32.51  
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rippetoe, Ryan            SR St. Johns             119.10     154.70  
  2 Calcutt, Kyle             SO St. Johns             167.25     154.60  
  3 Reistetter, Ben           JR St. Johns             118.10     111.19  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berry, Kevin F            JR Georgetown Prep        54.66      57.32  
                  26.90       57.32 (30.42)                                        
  2 Harris, Wesley D          SR St. Johns              57.39    1:01.61  
                  33.23     1:01.61 (28.38)                                        
  3 Freeman, EJ               SO St. Johns            1:02.45    1:02.55  
  4 Bertozzi, Luca A          JR St. Johns              58.99    1:03.53  
  5 Higgins, Nathaniel        FR Georgetown Prep           NT    1:06.86  
                  31.25     1:06.86 (35.61)                                        
  6 Danaie, Darren O          SO Georgetown Prep           NT    1:09.70  
                  30.69     1:09.70 (39.01)                                        
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snodderly, Joey E         SR Georgetown Prep           NT      49.55  
                  23.96       49.55 (25.59)                                        
  2 Omenitsch, Andrew P       SO Georgetown Prep        49.92      50.03  
                  23.91       50.03 (26.12)                                        
  3 Ylli, Devi                SR St. Johns              56.32      56.27  
                  26.02       56.27 (30.25)                                        
  4 Simcox, Ward              SR Georgetown Prep           NT      58.51  
  5 Oristian, Tommy W         JR St. Johns              57.36      59.37  
                  27.87       59.37 (31.50)                                        
  6 Rippetoe, James           FR St. Johns            1:03.11    1:02.86  
 -- Bruno, Shawn r            FR Georgetown Prep           NT   X1:05.93  
 -- Binkley, Marc             JR St. Johns            1:07.78   X1:06.13  
                  30.60     1:06.13 (35.53)                                        
 -- Wasel, Timothy            FR St. Johns            1:06.33   X1:06.35  
                  31.23     1:06.35 (35.12)                                        
 -- Ourand, Matthew           FR St. Johns                 NT   X1:11.96  
                  33.30     1:11.96 (38.66)                                        
 -- Pfeifer, William          FR St. Johns            1:13.74   X1:15.75  
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tarter, Sam               SO Georgetown Prep           NT    4:51.49  
                  27.89       56.66 (28.77)     1:25.46 (28.80)     1:54.53 (29.07)
        2:23.85 (29.32)     2:53.91 (30.06)     3:24.19 (30.28)     3:54.82 (30.63)
        4:25.48 (30.66)     4:51.49 (26.01)                                        
  2 Witte, Coleman            SO St. Johns            5:08.26    5:14.09  
                  27.60       58.26 (30.66)     1:29.85 (31.59)     2:01.14 (31.29)
        2:33.32 (32.18)     3:04.89 (31.57)     3:36.85 (31.96)     4:09.30 (32.45)
      5:14.09 (1:04.79)                                                            
  3 Buonomo, Trever           SO St. Johns            5:10.10    5:19.15  
                                  59.04 ( )     1:31.16 (32.12)     1:52.69 (21.53)
                                                    4:15.75 ( )     4:48.38 (32.63)
        5:19.15 (30.77)                                                            
  4 Mister, Andrew            FR Georgetown Prep           NT    6:42.89  
                  33.21     1:12.19 (38.98)     1:53.71 (41.52)     2:35.24 (41.53)
      6:42.89 (4:07.65)                                                            
  5 Wallace, Kyle             SO St. Johns                 NT    6:45.99  
  6 Sosilo, Andreas           FR Georgetown Prep           NT    7:55.92  
                  33.56     1:14.29 (40.73)     2:00.52 (46.23)     2:49.28 (48.76)
                                4:30.88 ( )     5:22.21 (51.33)     6:14.20 (51.99)
        7:06.00 (51.80)     7:55.92 (49.92)                                        
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                1:30.77    1:30.97  
     1) Lin, Adrian J SR                2) Omenitsch, Andrew P SO         
     3) Snodderly, Joey E SR            4) Hirschberger, Matthew SO       
                  22.90       45.34 (22.44)     1:08.51 (23.17)     1:30.97 (22.46)
  2 St. John's College High School  'A'               1:37.54    1:38.66  
     1) Bertozzi, Luca A JR             2) Davis Jr, Miguel FR            
     3) Ylli, Devi SR                   4) Witte, Coleman SO              
                  25.15       57.53 (32.38)     1:38.66 (41.13)                    
  3 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    1:45.56  
     1) Goldstein, Brandon T SR         2) McVerry, Patrick SR            
     3) Larson, Mark SR                 4) Dundee, Carey SR               
                  23.19       51.10 (27.91)     1:15.88 (24.78)     1:45.56 (29.68)
  4 St. John's College High School  'B'               1:45.36    1:45.66  
     1) Oristian, Tommy W JR            2) Harris, Wesley D SR            
     3) Arnold Jr, Michael              4) Freeman, EJ SO                 
                  26.40       52.44 (26.04)     1:19.26 (26.82)     1:45.66 (26.40)
  5 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    1:55.01  
     1) Coghlan, Francis FR             2) Mister, Andrew FR              
     3) Depman, Michael J SO            4) Huang, Tony JR                 
                  25.28       58.14 (32.86)     1:25.44 (27.30)     1:55.01 (29.57)
  6 St. John's College High School  'D'                    NT    1:58.56  
     1) Pfeifer, William FR             2) Wasel, Timothy FR              
     3) Reistetter, Ben JR              4) Binkley, Marc JR               
                  24.78     1:03.10 (38.32)     1:28.84 (25.74)     1:58.56 (29.72)
  7 St. John's College High School  'C'               1:58.57    1:59.93  
     1) Kuhn, Kevin SO                  2) Millar, Graham SO              
     3) Ourand, Matthew FR              4) Wallace, Kyle SO               
                  30.26   1:59.93 (1:29.67)                                        
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vissering, Carsten H      SR Georgetown Prep           NT    1:01.14  
                  29.32     1:01.14 (31.82)                                        
  2 Williams, Cort            FR St. Johns                 NT    1:08.65  
                  33.10     1:08.65 (35.55)                                        
  3 Freeman, EJ               SO St. Johns                 NT    1:10.57  
                  34.80     1:10.57 (35.77)                                        
  4 Arnold Jr, Michael           St. Johns                 NT    1:13.24  
  5 McVerry, Patrick          SR Georgetown Prep           NT    1:21.21  
                  39.78     1:21.21 (41.43)                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Omenitsch, Andrew P       SO Georgetown Prep      1:06.99    1:05.87  
                  30.66     1:05.87 (35.21)                                        
  2 Davis Jr, Miguel          FR St. Johns            1:06.49    1:08.18  
                  32.07     1:08.18 (36.11)                                        
  3 Rinaldi, Teddy S          SO Georgetown Prep      1:10.50    1:08.56  
                  32.92     1:08.56 (35.64)                                        
  4 Ostuni, Anthony           SO St. Johns            1:06.40    1:09.61  
  5 Coleman, Lawerence        FR Georgetown Prep           NT    1:16.76  
  6 Kuhn, Kevin               SO St. Johns            1:19.68    1:16.99  
 -- Millar, Graham            SO St. Johns            1:24.86   X1:23.01  
                  38.07     1:23.01 (44.94)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                3:09.76    3:28.24  
     1) Wills, John FR                  2) Vissering, Carsten H SR        
     3) Lin, Adrian J SR                4) Goldstein, Brandon T SR        
                  25.20       53.28 (53.28)     1:17.56 (24.28)     1:49.42 (56.14)
        2:10.86 (21.44)     2:37.35 (47.93)     3:01.74 (24.39)     3:28.24 (50.89)
  2 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    3:42.64  
     1) Larson, Mark SR                 2) Danaie, Darren O SO            
     3) Berry, Kevin F JR               4) Rinaldi, Teddy S SO            
                  29.91   1:01.67 (1:01.67)     1:26.26 (24.59)     1:53.77 (52.10)
        2:19.42 (25.65)     2:47.57 (53.80)     3:13.68 (26.11)     3:42.64 (55.07)
  3 St. John's College High School  'A'               3:24.89    3:42.90  
     1) Buonomo, Trever SO              2) Ostuni, Anthony SO             
     3) Witte, Coleman SO               4) Williams, Cort FR              
                  26.22       54.95 (54.95)     1:21.26 (26.31)     1:52.02 (57.07)
        2:17.79 (25.77)     2:47.14 (55.12)     3:13.50 (26.36)     3:42.90 (55.76)
  4 St. John's College High School  'B'                    NT    4:13.44  
     1) Oristian, Tommy W JR            2) Harris, Wesley D SR            
     3) Rippetoe, James FR              4) Kuhn, Kevin SO                 
                  29.48   1:03.67 (1:03.67)     1:31.18 (27.51)     1:59.48 (55.81)
        2:31.32 (31.84)   4:13.44 (2:13.96)                                        
  5 St. John's College High School  'C'                    NT    4:27.31  
     1) Wasel, Timothy FR               2) Wallace, Kyle SO               
     3) Arnold Jr, Michael              4) Millar, Graham SO              
  6 St. John's College High School  'D'                    NT    4:47.83  
     1) Binkley, Marc JR                2) Pfeifer, William FR            
     3) Ourand, Matthew FR              4) Miller, Christian J JR         
                  32.90   1:12.29 (1:12.29)     1:49.93 (37.64)     2:11.05 (58.76)
        2:38.77 (27.72)   4:47.83 (2:36.78)                                        
  7 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    8:00.00  
                  27.89   8:00.00 (8:00.00)                                        

                                Dual Meet Scores                      
 
                                      Men                                      
 Georgetown Preparatory School  111.00     72.00 St. John's College High School