Licensed to St. Albans School Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/19/2014 11:15 AM
                       STANCS VS DEMES 11014 - 1/10/2014                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:46.11    1:45.69    8  
     1) Johnson, Nate D 16              2) Flood, James T 15              
     3) Clare, Matthew E 18             4) Ricks, Wilson A 17             
                  26.42       56.28 (29.86)     1:22.30 (26.02)     1:45.69 (23.39)
  2 DeMatha Catholic High School  'A'                 1:37.47    1:48.37    4  
     1) Stauder, Nick 15                2) Buehler, Dylan 16              
     3) Barbour, Sean 16                4) Dunn, Michael 17               
                  28.26       58.44 (30.18)     1:23.56 (25.12)     1:48.37 (24.81)
  3 St. Albans/M  'B'                                 1:53.92    1:52.82    2  
     1) Bredar, Henry 16                2) Cathapermal, Jonathan 16       
     3) Lin, Joe E 17                   4) Bates, Theo W 16               
                  28.09     1:01.24 (33.15)     1:28.65 (27.41)     1:52.82 (24.17)
  4 DeMatha Catholic High School  'B'                      NT    1:56.86  
     1) Paulson, Carl 15                2) Smith, Sterling 15             
     3) Jeffries, D'Ante 15             4) Alter, Joe 17                  
                  37.46     1:02.73 (25.27)     1:30.61 (27.88)     1:56.86 (26.25)
  5 St. Albans/M  'C'                                 1:59.70   x1:56.95  
     1) Gigot, Nicholas J 15            2) Addison, Daniel 15             
     3) Rae, Ephrem E 17                4) Langenbacher, Adam 15          
                  31.31     1:03.84 (32.53)     1:31.65 (27.81)     1:56.95 (25.30)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Noah            17 DeMatha              1:55.70    1:55.82    6  
                  27.39       56.64 (29.25)     1:26.72 (30.08)     1:55.82 (29.10)
  2 Gabidoulline, Ruslan      14 STA                  1:56.31    1:56.58    4  
                  27.20       55.73 (28.53)     1:26.48 (30.75)     1:56.58 (30.10)
  3 Emerson, Casey            15 STA                  1:58.47    1:58.52    3  
                  28.32       58.21 (29.89)     1:28.65 (30.44)     1:58.52 (29.87)
  4 Alcus, Colin              15 STA                  2:02.45    2:03.55    2  
                  27.80     1:00.33 (32.53)     1:32.77 (32.44)     2:03.55 (30.78)
  5 Neely, Cameron            16 DeMatha                   NT    2:12.90    1  
                  28.88     1:01.09 (32.21)     1:35.97 (34.88)     2:12.90 (36.93)
  6 Greene, Daniel            16 DeMatha              2:12.06    2:21.25  
                  30.59     1:05.57 (34.98)     1:44.09 (38.52)     2:21.25 (37.16)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flood, James T            15 STA                  2:04.19    2:08.20    6  
                  26.88       59.94 (33.06)     1:37.12 (37.18)     2:08.20 (31.08)
  2 Lin, Joe E                17 STA                  2:12.51    2:10.58    4  
                  28.78     1:01.90 (33.12)     1:40.54 (38.64)     2:10.58 (30.04)
  3 Buehler, Dylan            16 DeMatha              2:08.68    2:12.22    3  
                  26.36     1:01.87 (35.51)     1:40.32 (38.45)     2:12.22 (31.90)
  4 Johnson, Nate D           16 STA                  2:16.79    2:18.97    2  
                  29.47     1:02.63 (33.16)     1:44.55 (41.92)     2:18.97 (34.42)
  5 Johnson, Colby            16 DeMatha              2:25.73    2:31.59    1  
                  31.10     1:12.31 (41.21)     1:55.26 (42.95)     2:31.59 (36.33)
  6 Paulson, Carl             15 DeMatha              2:31.92    2:36.57  
                  37.21     1:14.59 (37.38)     2:01.66 (47.07)     2:36.57 (34.91)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clare, Matthew E          18 STA                    23.48      23.60    6  
  2 Notaro, Nick              17 STA                    23.84      23.89    4  
  3 Loftin, Brandon           17 DeMatha                24.13      24.37    3  
  4 Bates, Theo W             16 STA                    25.53      24.86    2  
  5 Dunn, Michael             17 DeMatha                24.20      25.11    1  
  6 Jeffries, D'Ante          15 DeMatha                25.32      25.64  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbour, Sean             16 DeMatha                55.22      56.49    6  
                  26.76       56.49 (29.73)                                        
  2 Notaro, Nick              17 STA                    58.94    1:00.33    4  
                  27.00     1:00.33 (33.33)                                        
  3 Clare, Matthew E          18 STA                    58.34    1:00.66    3  
                  27.78     1:00.66 (32.88)                                        
  4 Smith, Sterling           15 DeMatha                59.10    1:03.40    2  
                  28.92     1:03.40 (34.48)                                        
  5 Bates, Theo W             16 STA                  1:02.85    1:03.76    1  
                  29.44     1:03.76 (34.32)                                        
  6 Johnson, Colby            16 DeMatha              1:08.04    1:11.39  
                  32.31     1:11.39 (39.08)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricks, Wilson A           17 STA                    52.40      52.50    6  
                  25.61       52.50 (26.89)                                        
  2 Bredar, Henry             16 STA                    53.95      53.10    4  
                  25.61       53.10 (27.49)                                        
  3 Loftin, Brandon           17 DeMatha                52.87      55.47    3  
                  26.40       55.47 (29.07)                                        
  4 Neely, Cameron            16 DeMatha                56.39      56.16    2  
                  27.17       56.16 (28.99)                                        
  5 Langenbacher, Adam        15 STA                    58.47      57.84    1  
                  27.61       57.84 (30.23)                                        
  6 Fields, James             15 DeMatha                58.25      59.84  
                  28.87       59.84 (30.97)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Casey            15 STA                  5:07.58    5:07.95    6  
                  28.79       59.69 (30.90)     1:31.18 (31.49)     2:02.66 (31.48)
        2:33.33 (30.67)     3:05.22 (31.89)     3:36.30 (31.08)     4:07.72 (31.42)
        4:38.42 (30.70)     5:07.95 (29.53)                                        
  2 Gonzalez, Noah            17 DeMatha              5:18.84    5:16.94    4  
                  29.37     1:00.60 (31.23)     1:32.61 (32.01)     2:04.62 (32.01)
        2:36.27 (31.65)     3:07.68 (31.41)     3:39.26 (31.58)     4:11.48 (32.22)
        4:44.22 (32.74)     5:16.94 (32.72)                                        
  3 Gabidoulline, Ruslan      14 STA                  5:23.49    5:20.17    3  
                  29.08       59.71 (30.63)     1:31.22 (31.51)     2:03.38 (32.16)
        2:35.48 (32.10)     3:08.31 (32.83)     3:41.35 (33.04)     4:14.77 (33.42)
        4:48.24 (33.47)     5:20.17 (31.93)                                        
  4 Stauder, Nick             15 DeMatha              5:46.53    5:43.62    2  
                  29.80     1:02.33 (32.53)     1:36.38 (34.05)     2:10.58 (34.20)
        2:45.60 (35.02)     3:20.86 (35.26)     3:55.84 (34.98)     4:32.33 (36.49)
        5:08.15 (35.82)     5:43.62 (35.47)                                        
  5 Greene, Daniel            16 DeMatha              6:03.63    6:05.80    1  
                  30.61     1:05.25 (34.64)     1:42.09 (36.84)     2:19.33 (37.24)
        2:56.28 (36.95)     3:33.93 (37.65)     4:12.92 (38.99)     4:51.74 (38.82)
        5:29.91 (38.17)     6:05.80 (35.89)                                        
  6 Gigot, Nicholas J         15 STA                  6:18.86    6:16.75  
                  29.98     1:04.30 (34.32)     1:41.85 (37.55)     2:20.06 (38.21)
        2:58.43 (38.37)     3:37.77 (39.34)     4:17.24 (39.47)     4:58.09 (40.85)
        5:38.79 (40.70)     6:16.75 (37.96)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:34.94    1:36.98    8  
     1) Notaro, Nick 17                 2) Flood, James T 15              
     3) Bredar, Henry 16                4) Gabidoulline, Ruslan 14        
                  24.74       48.34 (23.60)     1:12.69 (24.35)     1:36.98 (24.29)
  2 DeMatha Catholic High School  'A'                 1:28.57    1:38.47    4  
     1) Smith, Sterling 15              2) Gonzalez, Noah 17              
     3) Loftin, Brandon 17              4) Dunn, Michael 17               
                  24.61       49.23 (24.62)     1:13.42 (24.19)     1:38.47 (25.05)
  3 St. Albans/M  'B'                                 1:39.60    1:40.07    2  
     1) Lin, Joe E 17                   2) Crafton, Christopher 15        
     3) Bates, Theo W 16                4) Langenbacher, Adam 15          
                  24.73       50.24 (25.51)     1:14.86 (24.62)     1:40.07 (25.21)
  4 DeMatha Catholic High School  'B'                      NT    1:42.83  
     1) Jeffries, D'Ante 15             2) Neely, Cameron 16              
     3) Johnson, Colby 16               4) Alter, Joe 17                  
                  25.79       50.56 (24.77)     1:17.11 (26.55)     1:42.83 (25.72)
  5 St. Albans/M  'C'                                 1:43.60   x1:45.44  
     1) Cathapermal, Jonathan 16        2) Rae, Ephrem E 17               
     3) Dinger, Tai J 18                4) Addison, Daniel 15             
                  27.52       53.52 (26.00)     1:19.21 (25.69)     1:45.44 (26.23)
  6 DeMatha Catholic High School  'C'                      NT   x1:56.33  
     1) Velasquez, Albert 17            2) Tschiffely, Zachary 15         
     3) Hopkins, Robert 17              4) Higgs, Gabriel 17              
                  30.64       59.87 (29.23)     1:28.11 (28.24)     1:56.33 (28.22)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Nate D           16 STA                    55.23      56.73    6  
                  27.29       56.73 (29.44)                                        
  2 Barbour, Sean             16 DeMatha                59.81    1:00.97    4  
                  29.07     1:00.97 (31.90)                                        
  3 Ricks, Wilson A           17 STA                  1:03.63    1:03.91    3  
                  31.18     1:03.91 (32.73)                                        
  4 Alcus, Colin              15 STA                  1:04.58    1:04.17    2  
                  30.76     1:04.17 (33.41)                                        
  5 Stauder, Nick             15 DeMatha              1:02.76    1:05.44    1  
                  31.66     1:05.44 (33.78)                                        
  6 Paulson, Carl             15 DeMatha              1:08.15    1:12.64  
                  35.16     1:12.64 (37.48)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flood, James T            15 STA                  1:03.43    1:04.27    6  
                  30.72     1:04.27 (33.55)                                        
  2 Buehler, Dylan            16 DeMatha              1:04.30    1:07.08    4  
                  31.27     1:07.08 (35.81)                                        
  3 Lin, Joe E                17 STA                  1:08.85    1:09.15    3  
                  32.62     1:09.15 (36.53)                                        
  4 Cathapermal, Jonathan     16 STA                  1:11.72    1:13.23    2  
                  34.85     1:13.23 (38.38)                                        
  5 Smith, Sterling           15 DeMatha              1:10.94    1:16.64    1  
                  33.80     1:16.64 (42.84)                                        
  6 Fields, James             15 DeMatha              1:10.40    1:20.60  
                  36.45     1:20.60 (44.15)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 3:28.64    3:37.14    8  
     1) Notaro, Nick 17                 2) Clare, Matthew E 18            
     3) Gabidoulline, Ruslan 14         4) Ricks, Wilson A 17             
                  26.86       55.81 (55.81)     1:21.81 (26.00)     1:49.91 (54.10)
        2:15.03 (25.12)     2:42.98 (53.07)     3:08.88 (25.90)     3:37.14 (54.16)
  2 DeMatha Catholic High School  'A'                 3:11.40    3:38.58    4  
     1) Loftin, Brandon 17              2) Gonzalez, Noah 17              
     3) Barbour, Sean 16                4) Buehler, Dylan 16              
                  26.98       56.11 (56.11)     1:22.31 (26.20)     1:49.77 (53.66)
        2:14.74 (24.97)     2:43.38 (53.61)     3:09.34 (25.96)     3:38.58 (55.20)
  3 St. Albans/M  'B'                                 3:37.44    3:48.47    2  
     1) Johnson, Nate D 16              2) Bredar, Henry 16               
     3) Alcus, Colin 15                 4) Emerson, Casey 15              
                  27.91       58.71 (58.71)     1:25.57 (26.86)     1:54.86 (56.15)
        2:21.57 (26.71)     2:51.55 (56.69)     3:19.12 (27.57)     3:48.47 (56.92)
  4 DeMatha Catholic High School  'B'                      NT    3:54.10  
     1) Jeffries, D'Ante 15             2) Neely, Cameron 16              
     3) Dunn, Michael 17                4) Stauder, Nick 15               
                  28.22   1:01.61 (1:01.61)     1:27.08 (25.47)     1:58.16 (56.55)
        2:27.20 (29.04)     2:57.82 (59.66)     3:25.34 (27.52)     3:54.10 (56.28)
  5 St. Albans/M  'C'                                 3:49.65   x3:59.73  
     1) Dinger, Tai J 18                2) Rae, Ephrem E 17               
     3) Crafton, Christopher 15         4) Addison, Daniel 15             
                  28.21       59.97 (59.97)     1:28.40 (28.43)   2:00.62 (1:00.65)
        2:29.12 (28.50)     2:59.80 (59.18)     3:28.05 (28.25)     3:59.73 (59.93)
  6 DeMatha Catholic High School  'C'                      NT   x4:32.75  
     1) Alter, Joe 17                   2) Greene, Daniel 16              
     3) Hopkins, Robert 17              4) Velasquez, Albert 17           
                  28.78   1:04.81 (1:04.81)     1:37.31 (32.50)   2:16.07 (1:11.26)
        2:47.80 (31.73)   3:24.19 (1:08.12)   4:32.75 (1:08.56)                    
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                        113   2. DeMatha Catholic High School         57