Licensed to St. Albans School Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/28/2014 08:31 PM
                     STANCS vs GDSMAR 121213 - 12/12/2013                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:46.16    1:50.05  
     1) Johnson, Nate D 16              2) Cathapermal, Jonathan 16       
     3) Clare, Matthew E 18             4) Ricks, Wilson A 17             
                  27.01       59.36 (32.35)     1:25.93 (26.57)     1:50.05 (24.12)
  2 St. Albans/M  'B'                                 1:52.91    1:58.15  
     1) Bredar, Henry 16                2) Addison, Daniel 14             
     3) Bates, Theo W 16                4) Emerson, Casey 15              
                  29.00     1:03.62 (34.62)     1:31.45 (27.83)     1:58.15 (26.70)
  3 Georgetown Day School-VA  'A'                     1:48.99    1:58.75  
     1) Pavlakis, Alex                  2) Bergman, Zachary               
     3) Foley, Chris                    4) Fitzgerald, Kyle               
                  28.28       59.80 (31.52)     1:32.43 (32.63)     1:58.75 (26.32)
  4 Maret School-PV  'A'                              1:51.08    2:26.82  
     1) Rodriguez, Danny 17             2) Laporte, Michael C 18          
     3) Pavosevich, Evo J 15            4) Witt, Will C 14                
                  41.92     1:19.62 (37.70)     1:50.39 (30.77)     2:26.82 (36.43)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X2:22.55  
     1) Stockton, Sam 16                2) Argrett, Jordan 16             
     3) Gaines III, Joey J 16           4) Medish, Nikolai 16             
                  41.63     1:21.73 (40.10)     1:53.68 (31.95)     2:22.55 (28.87)
 -- St. Albans/M  'C'                                      NT   X2:27.29  
     1) Gerber, William G 15            2) Viscuso, Sebastian 17          
     3) Das Gupta, Dinesh 15            4) Chang, Yu 15                   
                  35.01     1:12.28 (37.27)     1:50.22 (37.94)     2:27.29 (37.07)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates, Theo W             16 STA                  2:17.54    2:13.34  
                                2:12.84 ( )      2:13.34 (0.50)                    
  2 Turdukulov, Aktan         15 STA                       NT    2:15.65  
                  28.38     1:00.98 (32.60)     1:37.22 (36.24)     2:15.65 (38.43)
  3 Foley, Chris                 GDS-VA               2:15.36    2:28.79  
                  32.71     1:09.98 (37.27)     1:49.02 (39.04)     2:28.79 (39.77)
  4 Christian, Riley             GDS-VA                    NT    2:38.09  
  5 Rodriguez, Danny          17 Maret-PV             2:39.56    2:46.77  
                  34.96     1:15.59 (40.63)   2:46.77 (1:31.18)                    
 -- Kim, Will                 14 STA                       NT   X2:32.81  
                  33.29     1:11.65 (38.36)     1:52.58 (40.93)     2:32.81 (40.23)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gabidoulline, Ruslan      14 STA                       NT    2:17.98  
                  29.64     1:03.99 (34.35)     1:46.72 (42.73)     2:17.98 (31.26)
  2 Addison, Daniel           14 STA                       NT    2:37.77  
                  33.15     1:10.88 (37.73)     1:58.35 (47.47)     2:37.77 (39.42)
  3 Pavosevich, Evo J         15 Maret-PV             2:44.70    2:41.67  
                  33.39     1:13.59 (40.20)     2:03.30 (49.71)     2:41.67 (38.37)
  4 Fitzgerald, Kyle             GDS-VA               2:47.45    2:48.91  
                  33.29     1:16.18 (42.89)     2:11.07 (54.89)     2:48.91 (37.84)
 -- Das Gupta, Dinesh         15 STA                       NT   X3:07.48  
                  39.88     1:28.06 (48.18)     2:21.23 (53.17)     3:07.48 (46.25)
 -- Gerber, William G         15 STA                       NT        XDQ  
                  38.72     1:22.02 (43.30)     2:11.47 (49.45)          DQ (36.93)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clare, Matthew E          18 STA                    23.48      23.56  
  2 Bredar, Henry             16 STA                    24.66      24.91  
  3 Bergman, Zachary             GDS-VA                    NT      26.40  
  4 Verbeek, Erkin               GDS-VA                 27.49      27.17  
  5 Laporte, Michael C        18 Maret-PV               29.79      30.16  
  6 Witt, Will C              14 Maret-PV               36.34      38.07  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clare, Matthew E          18 STA                    58.34      59.45  
                  27.49       59.45 (31.96)                                        
  2 Bates, Theo W             16 STA                  1:03.26    1:05.50  
                  30.85     1:05.50 (34.65)                                        
  3 Pavosevich, Evo J         15 Maret-PV             1:16.12    1:13.68  
                  35.03     1:13.68 (38.65)                                        
 -- Schmandt, Henry           15 STA                  1:16.73   X1:12.32  
                  31.43     1:12.32 (40.89)                                        
 -- Stockton, Sam             16 STA                  1:48.14        XDQ  
                  38.96          DQ (47.79)                                        
 -- Foley, Chris                 GDS-VA               1:17.77         DQ  
                  34.99          DQ (41.48)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricks, Wilson A           17 STA                    52.40      53.83  
                  26.58       53.83 (27.25)                                        
  2 Pavlakis, Alex               GDS-VA                 51.35      54.08  
                  26.73       54.08 (27.35)                                        
  3 Crafton, Christopher      15 STA                  1:00.18    1:01.20  
                  30.26     1:01.20 (30.94)                                        
  4 Fitzgerald, Kyle             GDS-VA                 59.47    1:05.08  
                  30.86     1:05.08 (34.22)                                        
  5 Laporte, Michael C        18 Maret-PV             1:10.87    1:11.13  
                  32.82     1:11.13 (38.31)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Casey            15 STA                       NT    5:13.24  
                  28.48       59.19 (30.71)     1:30.91 (31.72)     2:03.01 (32.10)
        2:35.15 (32.14)     3:07.60 (32.45)     3:39.40 (31.80)     4:11.59 (32.19)
        4:42.81 (31.22)     5:13.24 (30.43)                                        
  2 Alcus, Colin              15 STA                       NT    5:42.50  
                  29.43     1:03.55 (34.12)     1:38.62 (35.07)     2:14.08 (35.46)
        2:49.81 (35.73)     3:24.76 (34.95)     4:00.63 (35.87)     4:36.81 (36.18)
        5:10.36 (33.55)     5:42.50 (32.14)                                        
  3 Verbeek, Erkin               GDS-VA                    NT    6:57.75  
                  33.87     1:11.90 (38.03)     1:51.95 (40.05)     2:33.89 (41.94)
        3:17.03 (43.14)     4:01.51 (44.48)     4:47.34 (45.83)     5:32.14 (44.80)
      6:57.75 (1:25.61)                                                            
 -- Toker, Joey               15 STA                       NT   X6:53.90  
                  32.37     1:10.40 (38.03)     1:50.97 (40.57)     2:33.11 (42.14)
        3:16.01 (42.90)     3:57.82 (41.81)     4:41.58 (43.76)     5:25.95 (44.37)
        6:09.51 (43.56)     6:53.90 (44.39)                                        
 -- Kim, Will                 14 STA                       NT   X6:58.63  
                  34.99     1:15.49 (40.50)     1:58.03 (42.54)     2:41.71 (43.68)
        3:26.75 (45.04)     4:10.34 (43.59)     4:53.89 (43.55)     5:37.35 (43.46)
        6:20.41 (43.06)     6:58.63 (38.22)                                        
 -- Das Gupta, Dinesh         15 STA                       NT   X8:20.01  
                  41.40   8:20.01 (7:38.61)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:34.99    1:43.12  
     1) Ricks, Wilson A 17              2) Bredar, Henry 16               
     3) Crafton, Christopher 15         4) Emerson, Casey 15              
                  25.07       49.56 (24.49)     1:16.22 (26.66)     1:43.12 (26.90)
  2 Georgetown Day School-VA  'A'                     1:43.32    1:51.77  
     1) Bergman, Zachary                2) Christian, Riley               
     3) Verbeek, Erkin                  4) Foley, Chris                   
                  26.95       54.96 (28.01)     1:23.24 (28.28)     1:51.77 (28.53)
  3 Maret School-PV  'A'                              1:59.45    2:02.88  
     1) Laporte, Michael C 18           2) Witt, Will C 14                
     3) Rodriguez, Danny 17             4) Pavosevich, Evo J 15           
                  30.21     1:06.09 (35.88)     1:36.43 (30.34)     2:02.88 (26.45)
 -- St. Albans/M  'C'                                      NT   X1:59.22  
     1) Argrett, Jordan 16              2) Stockton, Sam 16               
     3) Langenbacher, Adam 15           4) Gaines III, Joey J 16          
                  32.13     1:06.04 (33.91)     1:31.92 (25.88)     1:59.22 (27.30)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT        XDQ  
     1) Toker, Joey 15                  2) Nangia, Nathan 15              
     3) Zhao, Yi 17                     4) Chang, Yu 15                   
                  28.80       57.38 (28.58)     1:27.52 (30.14)          DQ (35.97)
 -- St. Albans/M  'B'                                 1:37.40         DQ  
     1) Gabidoulline, Ruslan 14         2) Bates, Theo W 16               
     3) Richmond, Ellis E 16            4) Viscuso, Sebastian 17          
                  24.67       49.72 (25.05)     1:17.80 (28.08)          DQ (28.81)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Nate D           16 STA                    55.23      57.58  
                  27.93       57.58 (29.65)                                        
  2 Pavlakis, Alex               GDS-VA               1:02.07    1:02.70  
                  30.00     1:02.70 (32.70)                                        
  3 Gigot, Nicholas J         15 STA                  1:13.17    1:08.82  
                  32.53     1:08.82 (36.29)                                        
  4 Christian, Riley             GDS-VA               1:30.29    1:29.71  
                  42.69     1:29.71 (47.02)                                        
 -- Medish, Nikolai           16 STA                       NT   X1:27.01  
                  40.58     1:27.01 (46.43)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergman, Zachary             GDS-VA               1:09.64    1:10.32  
                  33.62     1:10.32 (36.70)                                        
  2 Cathapermal, Jonathan     16 STA                  1:12.19    1:11.72  
                  33.91     1:11.72 (37.81)                                        
  3 Rodriguez, Danny          17 Maret-PV             1:20.30    1:20.72  
                  38.72     1:20.72 (42.00)                                        
  4 Richmond, Ellis E         16 STA                  1:30.42    1:30.12  
                  40.77     1:30.12 (49.35)                                        
 -- Alcus, Colin              15 STA                       NT   X1:19.37  
                  37.89     1:19.37 (41.48)                                        
 -- Turdukulov, Aktan         15 STA                       NT   X1:25.87  
                  39.81     1:25.87 (46.06)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 3:20.09    4:07.80  
     1) Crafton, Christopher 15         2) Langenbacher, Adam 15          
     3) Gaines III, Joey J 16           4) Addison, Daniel 14             
                1:01.92   1:30.02 (1:30.02)     2:02.02 (32.00)   2:31.74 (1:01.72)
        3:04.88 (33.14)   3:34.42 (1:02.68)     4:07.79 (33.37)     4:07.80 (33.38)
  2 Georgetown Day School-VA  'A'                     3:50.78    4:16.04  
     1) Pavlakis, Alex                  2) Christian, Riley               
     3) Verbeek, Erkin                  4) Fitzgerald, Kyle               
                  29.85   1:03.87 (1:03.87)     1:36.57 (32.70)   2:12.61 (1:08.74)
        2:44.51 (31.90)   3:19.15 (1:06.54)     3:46.11 (26.96)     4:16.04 (56.89)
  3 St. Albans/M  'B'                                      NT    4:16.35  
     1) Gabidoulline, Ruslan 14         2) Richmond, Ellis E 16           
     3) Viscuso, Sebastian 17           4) Cathapermal, Jonathan 16       
                  25.62       53.74 (53.74)     1:25.63 (31.89)   2:37.61 (1:43.87)
        3:14.95 (37.34)   3:43.40 (1:05.79)     4:16.85 (33.45)     4:16.35 (32.95)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X4:34.05  
     1) Medish, Nikolai 16              2) Schmandt, Henry 15             
     3) Zhao, Yi 17                     4) Gigot, Nicholas J 15           
                  33.64   1:12.16 (1:12.16)     1:43.65 (31.49)   2:21.01 (1:08.85)
        2:54.42 (33.41)   3:30.44 (1:09.43)     3:59.69 (29.25)   4:34.05 (1:03.61)
 -- St. Albans/M  'C'                                      NT   X4:36.42  
     1) Chang, Yu 15                    2) Kim, Will 14                   
     3) Nangia, Nathan 15               4) Turdukulov, Aktan 15           
                  38.66   1:26.66 (1:26.66)     1:56.77 (30.11)   2:33.02 (1:06.36)
        3:03.00 (29.98)   3:35.60 (1:02.58)     4:04.85 (29.25)   4:36.42 (1:00.82)
 -- St. Albans/M  'E'                                      NT   X4:44.42  
     1) Stockton, Sam 16                2) Gerber, William G 15           
     3) Argrett, Jordan 16              4) Toker, Joey 15                 
                  36.19   1:17.08 (1:17.08)     1:49.73 (32.65)   2:27.39 (1:10.31)
      3:39.91 (1:12.52)   4:09.45 (1:42.06)     4:44.42 (34.97)                    

	  
	                              Dual Meet Scores                     
 
         Georgetown Day School   57.00     20.00 Maret School                  
                  St. Albans/M   71.00     21.00 Georgetown Day School         
                  St. Albans/M   78.00     12.00 Maret School