Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/10/2013 01:36 PM
                       STANCS vs SFS 120713 - 12/7/2013                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:46.16    1:52.05    8  
     1) Bredar, Henry 16                2) Lin, Joe E 17                  
     3) Clare, Matthew E 18             4) Ricks, Wilson A 17             
  2 Sidwell Friends School  'A'                       1:52.22    2:03.65    4  
     1) Beecher, Cole 17                2) Denvir, Jack 17                
     3) Ellis, Walter 15                4) Feldman, Moses 15              
  3 St. Albans/M  'B'                                 1:55.03    2:09.14    2  
     1) Bates, Theo W 16                2) Medish, Nikolai 16             
     3) Rae, Ephrem E 17                4) Viscuso, Sebastian 17          
  4 St. Albans/M  'C'                                 1:51.02    2:21.41  
     1) Zhao, Yi 17                     2) Gerber, William 15             
     3) Schmandt, Henry 15              4) Richmond, Ellis E 16           
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Joe E                17 STA                  2:01.10    2:02.33    6  
                  27.12       57.77 (30.65)     1:30.44 (32.67)     2:02.33 (31.89)
  2 Gigot, Nicholas J         15 STA                  2:17.79    2:10.92    4  
                  28.14     1:00.22 (32.08)     1:35.63 (35.41)     2:10.92 (35.29)
  3 Viscuso, Sebastian        17 STA                  2:39.01    2:27.68    3  
                  31.92     1:10.22 (38.30)     1:49.26 (39.04)     2:27.68 (38.42)
  4 Baranov, Konstantin       15 SID                  2:01.77    2:27.77    2  
                  32.10     1:09.47 (37.37)     1:49.54 (40.07)     2:27.77 (38.23)
  5 Beecher, Cole             17 SID                  2:25.47    2:33.28    1  
                  32.57     1:09.78 (37.21)     1:52.25 (42.47)     2:33.28 (41.03)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bredar, Henry             16 STA                  2:26.61    2:25.30    6  
                  30.34     1:06.39 (36.05)     1:50.90 (44.51)     2:25.30 (34.40)
  2 Bates, Theo W             16 STA                  2:40.01    2:33.18    4  
                  30.94     1:09.15 (38.21)     1:59.12 (49.97)     2:33.18 (34.06)
  3 Coleman, Kenny            15 SID                  1:47.36    2:38.34    3  
                  34.04     1:15.60 (41.56)     2:03.95 (48.35)     2:38.34 (34.39)
  4 Rae, Ephrem E             17 STA                  2:43.21    2:38.96    2  
                  32.36     1:15.43 (43.07)     2:02.55 (47.12)     2:38.96 (36.41)
  5 Ellis, Walter             15 SID                  2:48.60    2:48.01    1  
                  36.42     1:20.01 (43.59)     2:08.57 (48.56)     2:48.01 (39.44)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clare, Matthew E          18 STA                    23.48      23.63    6  
  2 Ricks, Wilson A           17 STA                    23.79      24.43    4  
  3 Rae, Ephrem E             17 STA                    26.53      29.45    3  
  4 Mattoo, Amal              14 SID                    29.52      29.82    2  
  5 Choi, William             15 SID                    31.01      30.25    1  
  6 Haksar, Nikhil            14 SID                    29.78      31.76  
 -- Richmond, Ellis E         16 STA                    30.15     X27.34  
 -- Schmandt, Henry           15 STA                    29.94     X27.38  
 -- Argrett, Jordan           16 STA                    33.68     X31.98  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denvir, Jack              17 SID                    54.29      55.97    6  
                  26.54       55.97 (29.43)                                        
  2 Ricks, Wilson A           17 STA                    59.98    1:00.97    4  
                  28.19     1:00.97 (32.78)                                        
  3 Lin, Joe E                17 STA                  1:03.45    1:04.03    3  
                  29.99     1:04.03 (34.04)                                        
  4 Emerson, Casey            15 STA                       NT    1:06.40    2  
                  31.24     1:06.40 (35.16)                                        
  5 Coleman, Kenny            15 SID                  1:16.52    1:26.65    1  
                  36.81     1:26.65 (49.84)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates, Theo W             16 STA                  1:00.07      58.50    6  
                  28.23       58.50 (30.27)                                        
  2 Langenbacher, Adam        15 STA                  1:00.75    1:00.27    4  
                  28.52     1:00.27 (31.75)                                        
  3 Crafton, Christopher      15 STA                  1:00.18    1:01.73    3  
  4 Beecher, Cole             17 SID                  1:02.79    1:03.66    2  
                  31.14     1:03.66 (32.52)                                        
  5 Feldman, Moses            15 SID                  1:04.91    1:04.44    1  
                  30.29     1:04.44 (34.15)                                        
  6 Baranov, Konstantin       15 SID                  1:03.68    1:04.94  
                  31.32     1:04.94 (33.62)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Casey            15 STA                  5:08.86    5:14.39    6  
                  28.60       59.28 (30.68)     1:31.28 (32.00)     2:04.17 (32.89)
        2:35.60 (31.43)     3:08.07 (32.47)     3:39.70 (31.63)     4:11.92 (32.22)
        4:43.60 (31.68)     5:14.39 (30.79)                                        
  2 Langenbacher, Adam        15 STA                       NT    7:21.80    4  
                  31.97     1:11.23 (39.26)     1:54.82 (43.59)     2:41.28 (46.46)
        3:27.67 (46.39)     4:14.13 (46.46)     5:01.69 (47.56)     5:48.80 (47.11)
        6:35.97 (47.17)     7:21.80 (45.83)                                        
  3 Argrett, Jordan           16 STA                       NT    8:01.11    3  
                  35.54     1:16.72 (41.18)     2:03.69 (46.97)     2:53.55 (49.86)
        3:44.08 (50.53)     4:35.11 (51.03)     5:27.08 (51.97)   7:12.52 (1:45.44)
        8:01.11 (48.59)                                                            
 -- Schmandt, Henry           15 STA                       NT   X6:49.23  
                  31.02     1:09.12 (38.10)     1:50.51 (41.39)     2:32.15 (41.64)
        3:14.93 (42.78)     3:58.76 (43.83)     4:41.03 (42.27)   6:09.13 (1:28.10)
        6:49.23 (40.10)         6:49.23 ( )                                        
 -- Zhao, Yi                  17 STA                       NT   X7:27.92  
                  35.59     1:15.38 (39.79)     1:59.16 (43.78)   3:33.01 (1:33.85)
        4:21.00 (47.99)     5:08.30 (47.30)     5:55.74 (47.44)     6:44.01 (48.27)
        7:27.92 (43.91)                                                            
 -- Medish, Nikolai           16 STA                       NT   X8:06.80  
                  34.40     1:14.66 (40.26)     2:01.39 (46.73)     2:53.26 (51.87)
        3:45.73 (52.47)     4:39.12 (53.39)     5:35.31 (56.19)     6:26.98 (51.67)
      8:06.80 (1:39.82)                                                            
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:34.99    1:45.59    8  
     1) Bates, Theo W 16                2) Crafton, Christopher 15        
     3) Gigot, Nicholas J 15            4) Gerber, William 15             
                  25.74       52.42 (26.68)     1:17.79 (25.37)     1:45.59 (27.80)
  2 Sidwell Friends School  'A'                       1:43.30    1:49.79    4  
     1) Feldman, Moses 15               2) Baranov, Konstantin 15         
     3) Coleman, Kenny 15               4) Denvir, Jack 17                
                  28.56       56.95 (28.39)     1:25.67 (28.72)     1:49.79 (24.12)
  3 St. Albans/M  'B'                                      NT    1:50.19    2  
     1) Bredar, Henry 16                2) Lin, Joe E 17                  
     3) Richmond, Ellis E 16            4) Argrett, Jordan 16             
                  24.98       49.16 (24.18)     1:17.50 (28.34)     1:50.19 (32.69)
  4 St. Albans/M  'C'                                      NT    1:56.85  
     1) Viscuso, Sebastian 17           2) Langenbacher, Adam 15          
     3) Zhao, Yi 17                     4) Medish, Nikolai 16             
                  28.95       55.35 (26.40)     1:26.46 (31.11)     1:56.85 (30.39)
  5 Sidwell Friends School  'B'                            NT    2:00.96  
     1) Ellis, Walter 15                2) Mattoo, Amal 14                
     3) Haksar, Nikhil 14               4) Choi, William 15               
                  28.46       59.05 (30.59)     1:30.73 (31.68)     2:00.96 (30.23)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clare, Matthew E          18 STA                  1:04.53    1:03.37    6  
                  30.90     1:03.37 (32.47)                                        
  2 Gigot, Nicholas J         15 STA                  1:14.05    1:13.17    4  
                  34.95     1:13.17 (38.22)                                        
  3 Ellis, Walter             15 SID                  1:23.22    1:17.49    3  
  4 Haksar, Nikhil            14 SID                       NT    1:31.58    2  
                  44.22     1:31.58 (47.36)                                        
 -- Crafton, Christopher      15 STA                  1:27.12         DQ  
                  38.46          DQ (39.98)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denvir, Jack              17 SID                  1:01.88    1:04.93    6  
                  30.40     1:04.93 (34.53)                                        
  2 Gerber, William           15 STA                       NT    1:23.83    4  
  3 Choi, William             15 SID                  1:22.45    1:24.04    3  
                  40.05     1:24.04 (43.99)                                        
  4 Medish, Nikolai           16 STA                       NT    1:40.64    2  
                  48.19     1:40.64 (52.45)                                        
  5 Mattoo, Amal              14 SID                       NT    1:41.23    1  
                  47.21     1:41.23 (54.02)                                        
 -- Zhao, Yi                  17 STA                       NT         DQ  
                  48.59          DQ (52.56)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'B'                                      NT    4:07.14    8  
     1) Gerber, William 15              2) Crafton, Christopher 15        
     3) Langenbacher, Adam 15           4) Emerson, Casey 15              
                  31.42   1:06.86 (1:06.86)     1:37.31 (30.45)   2:09.39 (1:02.53)
        2:37.74 (28.35)   3:11.07 (1:01.68)     3:38.59 (27.52)     4:07.14 (56.07)
  2 St. Albans/M  'A'                                 3:28.64    4:08.54    4  
     1) Ricks, Wilson A 17              2) Clare, Matthew E 18            
     3) Rae, Ephrem E 17                4) Richmond, Ellis E 16           
                  27.51   1:00.00 (1:00.00)     1:27.89 (27.89)     1:59.34 (59.34)
        2:15.37 (16.03)   3:02.84 (1:03.50)     3:32.85 (30.01)   4:08.54 (1:05.70)
  3 Sidwell Friends School  'A'                       3:44.58    4:19.34    2  
     1) Coleman, Kenny 15               2) Baranov, Konstantin 15         
     3) Feldman, Moses 15               4) Beecher, Cole 17               
                  30.44   1:04.40 (1:04.40)     1:35.70 (31.30)   2:11.02 (1:06.62)
        2:41.09 (30.07)   3:16.00 (1:04.98)     3:46.88 (30.88)   4:19.34 (1:03.34)
  4 St. Albans/M  'C'                                      NT    4:27.02  
     1) Schmandt, Henry 15              2) Argrett, Jordan 16             
     3) Bredar, Henry 16                4) Viscuso, Sebastian 17          
                  29.18   1:02.74 (1:02.74)     1:40.32 (37.58)   2:22.40 (1:19.66)
        2:48.74 (26.34)     3:18.41 (56.01)     3:49.91 (31.50)   4:27.02 (1:08.61)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                        121   2. Sidwell Friends School               45