Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/10/2013 01:35 PM
                       STANCS vs SFS 120713 - 12/7/2013                        
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 National Cathedral/W  'A'                         2:01.02    2:07.66    8  
     1) Bell, Erin 15                   2) Irwin, Hadley 16               
     3) Taylor, Gracie G 16             4) Hupez, Izzy 16                 
                  31.71     1:08.70 (36.99)     1:39.48 (30.78)     2:07.66 (28.18)
  2 Sidwell Friends School  'A'                       1:56.84    2:13.84    4  
     1) Wulf, Jocelyn 15                2) Leape, Elizabeth 14            
     3) St. John, Mary 17               4) Knibb, Taylor 15               
                  35.73     1:16.87 (41.14)     1:46.47 (29.60)     2:13.84 (27.37)
  3 National Cathedral/W  'B'                         2:07.34    2:25.23    2  
     1) Hupez, Raphy 14                 2) Medish, Kira 15                
     3) Rahill-Marier, Amina 16         4) Hanley, Elinor H 18            
                  34.90     1:16.52 (41.62)     1:54.97 (38.45)     2:25.23 (30.26)
  4 Sidwell Friends School  'B'                            NT    2:32.95  
     1) Kelsall, Nora 16                2) Neaher, Giulia 15              
     3) Norton, Lucy 14                 4) Wilson, Emily 15               
 -- National Cathedral/W  'C'                         2:17.57         DQ  
     1) Boyer, Sophie 15                2) Mould, Lesley 16               
     3) Merril, Veronica 15             4) Rianhard, Blair 15             
                  37.60     1:18.20 (40.60)     1:50.89 (32.69)          DQ (32.30)
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leape, Elizabeth          14 SID                       NT    2:31.75    6  
                  34.20     1:13.04 (38.84)     1:52.54 (39.50)     2:31.75 (39.21)
  2 Kelsall, Nora             16 SID                  2:24.52    2:31.98    4  
                  34.87     1:13.25 (38.38)     1:53.16 (39.91)     2:31.98 (38.82)
  3 Wulf, Jocelyn             15 SID                  2:23.76    2:38.99    3  
                  34.25     1:14.88 (40.63)     1:57.85 (42.97)     2:38.99 (41.14)
  4 Boyer, Sophie             15 NCS                  2:36.17    2:40.45    2  
                  36.38     1:17.49 (41.11)     1:59.96 (42.47)     2:40.45 (40.49)
  5 Spaller, Annie            16 NCS                       NT    3:09.56    1  
                  41.39     1:29.36 (47.97)     2:21.30 (51.94)     3:09.56 (48.26)
  6 Rosenberg, Louise         16 NCS                       NT    3:14.55  
                  40.90     1:28.51 (47.61)     2:21.60 (53.09)     3:14.55 (52.95)
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leape, Elizabeth          14 SID                  2:41.88    2:43.92    6  
                  36.65     1:16.47 (39.82)     2:04.81 (48.34)     2:43.92 (39.11)
  2 Irwin, Serena             14 NCS                  3:16.49    3:10.66    4  
                  41.65     1:27.44 (45.79)   2:27.57 (1:00.13)     3:10.66 (43.09)
  3 Pelson, Mary              14 NCS                       NT    3:14.28    3  
                  40.52     1:32.10 (51.58)     2:27.34 (55.24)     3:14.28 (46.94)
 -- Robinson, Sophia          15 NCS                       NT         DQ  
                  49.75     1:47.38 (57.63)   2:58.29 (1:10.91)          DQ (47.24)
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Gracie G          16 NCS                    27.03      28.35    6  
  2 Wilson, Emily             15 SID                    28.27      28.44    4  
  3 Irwin, Hadley             16 NCS                    29.23      30.86    3  
  4 Norton, Lucy              14 SID                       NT      32.35    2  
  5 Meyer, Blaise             18 NCS                    33.41      33.11    1  
  6 Coffin, Hannah            14 SID                       NT      34.96  
 -- Campbell, Christie M      17 NCS                    32.08     X31.29  
 -- Lorico, Ally              14 NCS                       NT     X31.40  
 -- Rosenberg, Louise         16 NCS                    39.80     X36.46  
 -- Spaller, Annie            16 NCS                    40.65     X37.47  
 -- Prakash, Shivani          17 NCS                    38.73     X37.61  
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary            17 SID                  1:01.34    1:04.62    6  
                  30.61     1:04.62 (34.01)                                        
  2 Kulikowski, Tess          16 SID                  1:04.72    1:07.21    4  
                  31.74     1:07.21 (35.47)                                        
  3 Knibb, Taylor             15 SID                  1:06.27    1:07.41    3  
                  31.31     1:07.41 (36.10)                                        
  4 Merril, Veronica          15 NCS                       NT    1:21.22    2  
                  33.80     1:21.22 (47.42)                                        
  5 Pelson, Mary              14 NCS                       NT    1:34.31    1  
                  41.35     1:34.31 (52.96)                                        
 -- Hupez, Izzy               16 NCS                       NT         DQ  
                  33.71          DQ (40.54)                                        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knibb, Taylor             15 SID                    54.17      58.11    6  
                  27.93       58.11 (30.18)                                        
  2 Bell, Erin                15 NCS                    59.51      59.14    4  
                  28.63       59.14 (30.51)                                        
  3 Hanley, Elinor H          18 NCS                  1:04.02    1:06.76    3  
                  32.13     1:06.76 (34.63)                                        
  4 Meyer, Blaise             18 NCS                  1:16.37    1:16.99    2  
                  37.51     1:16.99 (39.48)                                        
  5 Lipscomb, Jane            15 SID                  1:19.35    1:17.54    1  
                  36.32     1:17.54 (41.22)                                        
  6 Rumer, Anna               15 SID                       NT    1:29.81  
                  42.82     1:29.81 (46.99)                                        
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary            17 SID                  5:20.89    5:42.20    6  
                  32.01     1:06.82 (34.81)     1:41.82 (35.00)     2:16.64 (34.82)
        2:51.16 (34.52)     3:25.82 (34.66)     4:00.05 (34.23)     4:34.92 (34.87)
        5:09.08 (34.16)     5:42.20 (33.12)                                        
  2 Kelsall, Nora             16 SID                  6:34.58    6:44.71    4  
                  36.07     1:15.69 (39.62)     1:56.83 (41.14)     2:37.94 (41.11)
        3:19.27 (41.33)     4:00.63 (41.36)     4:41.76 (41.13)     5:22.79 (41.03)
        6:04.20 (41.41)     6:44.71 (40.51)                                        
  3 Rahill-Marier, Amina      16 NCS                  6:52.22    6:52.04    3  
                  35.50     1:15.56 (40.06)     1:57.55 (41.99)     2:39.55 (42.00)
        3:21.71 (42.16)     4:05.09 (43.38)     4:46.98 (41.89)     5:29.79 (42.81)
        6:11.94 (42.15)     6:52.04 (40.10)                                        
  4 Irwin, Serena             14 NCS                       NT    8:07.52    2  
                  39.07     1:24.39 (45.32)     2:14.13 (49.74)                    
            3:55.97 ( )   5:42.62 (1:46.65)   8:07.52 (2:24.90)                    
  5 Robinson, Sophia          15 NCS                       NT    8:53.00    1  
                  47.32     1:40.91 (53.59)     2:35.67 (54.76)     3:29.56 (53.89)
        4:25.95 (56.39)     5:22.88 (56.93)     6:16.41 (53.53)     7:10.23 (53.82)
        8:03.61 (53.38)     8:53.00 (49.39)                                        
 -- Campbell, Christie M      17 NCS                       NT   X8:16.04  
                  38.34     1:24.68 (46.34)     2:14.45 (49.77)     3:03.82 (49.37)
        3:56.18 (52.36)     4:49.13 (52.95)     5:42.57 (53.44)     6:33.72 (51.15)
      8:16.04 (1:42.32)                                                            
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 National Cathedral/W  'A'                         1:45.99    1:55.38    8  
     1) Hanley, Elinor H 18             2) Irwin, Hadley 16               
     3) Taylor, Gracie G 16             4) Hupez, Izzy 16                 
                  29.57       59.96 (30.39)     1:27.91 (27.95)     1:55.38 (27.47)
  2 Sidwell Friends School  'A'                       1:45.99    2:01.33    4  
     1) Wulf, Jocelyn 15                2) Neaher, Giulia 15              
     3) Wilson, Emily 15                4) Leape, Elizabeth 14            
                  28.80     1:02.86 (34.06)     1:31.88 (29.02)     2:01.33 (29.45)
  3 National Cathedral/W  'B'                         1:53.58    2:10.49    2  
     1) Boyer, Sophie 15                2) Mould, Lesley 16               
     3) Meyer, Blaise 18                4) Medish, Kira 15                
                  32.21     1:06.71 (34.50)     1:40.03 (33.32)     2:10.49 (30.46)
  4 National Cathedral/W  'C'                         1:59.27    2:15.77  
     1) Irwin, Serena 14                2) Rianhard, Blair 15             
     3) Rahill-Marier, Amina 16         4) Prakash, Shivani 17            
                  32.62     1:03.99 (31.37)     1:38.27 (34.28)     2:15.77 (37.50)
  5 Sidwell Friends School  'B'                            NT    2:25.35  
     1) Norton, Lucy 14                 2) Rumer, Anna 15                 
     3) Coffin, Hannah 14               4) Lipscomb, Jane 15              
                  32.84     1:15.11 (42.27)     1:51.76 (36.65)     2:25.35 (33.59)
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Erin                15 NCS                  1:04.73    1:07.93    6  
                  33.06     1:07.93 (34.87)                                        
  2 Kulikowski, Tess          16 SID                  1:09.32    1:11.62    4  
                  34.55     1:11.62 (37.07)                                        
  3 Hupez, Raphy              14 NCS                  1:16.09    1:16.26    3  
                  36.28     1:16.26 (39.98)                                        
  4 Merril, Veronica          15 NCS                       NT    1:17.36    2  
                  35.87     1:17.36 (41.49)                                        
  5 Neaher, Giulia            15 SID                  1:24.87    1:30.74    1  
                  44.20     1:30.74 (46.54)                                        
  6 Rumer, Anna               15 SID                       NT    1:41.77  
                  50.27     1:41.77 (51.50)                                        
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irwin, Hadley             16 NCS                  1:19.94    1:21.47    6  
                  37.87     1:21.47 (43.60)                                        
  2 Mould, Lesley             16 NCS                  1:29.43    1:32.14    4  
                  44.36     1:32.14 (47.78)                                        
  3 Medish, Kira              15 NCS                  1:27.00    1:32.28    3  
                  43.91     1:32.28 (48.37)                                        
  4 Coffin, Hannah            14 SID                  1:31.43    1:33.52    2  
                  45.77     1:33.52 (47.75)                                        
  5 Norton, Lucy              14 SID                  1:38.81    1:36.39    1  
  6 Lipscomb, Jane            15 SID                  1:41.57    1:39.95  
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                       3:46.04    4:04.11    8  
     1) St. John, Mary 17               2) Kulikowski, Tess 16            
     3) Wilson, Emily 15                4) Knibb, Taylor 15               
                  29.92   1:01.82 (1:01.82)     1:31.43 (29.61)   2:03.87 (1:02.05)
        2:33.50 (29.63)   3:07.18 (1:03.31)     3:34.20 (27.02)     4:04.11 (56.93)
  2 National Cathedral/W  'A'                         3:51.82    4:07.62    4  
     1) Taylor, Gracie G 16             2) Bell, Erin 15                  
     3) Hanley, Elinor H 18             4) Hupez, Izzy 16                 
                  30.56   1:03.25 (1:03.25)     1:31.72 (28.47)   2:03.26 (1:00.01)
        2:31.46 (28.20)   3:07.66 (1:04.40)     3:35.99 (28.33)     4:07.62 (59.96)
  3 National Cathedral/W  'B'                         4:16.64    4:54.96    2  
     1) Boyer, Sophie 15                2) Meyer, Blaise 18               
     3) Rianhard, Blair 15              4) Medish, Kira 15                
                  33.85   1:11.30 (1:11.30)     1:47.44 (36.14)   2:26.85 (1:15.55)
        3:01.06 (34.21)   3:40.70 (1:13.85)     4:15.32 (34.62)   4:54.96 (1:14.26)
  4 Sidwell Friends School  'B'                            NT    5:02.31  
     1) Wulf, Jocelyn 15                2) Rumer, Anna 15                 
     3) Neaher, Giulia 15               4) Kelsall, Nora 16               
                  30.44   1:04.18 (1:04.18)                       2:41.16 (1:36.98)
        3:13.50 (32.34)   3:53.78 (1:12.62)     4:26.31 (32.53)   5:02.31 (1:08.53)
  5 National Cathedral/W  'C'                         4:39.20    5:10.79  
     1) Merril, Veronica 15             2) Rahill-Marier, Amina 16        
     3) Prakash, Shivani 17             4) Irwin, Serena 14               
                  34.39   1:22.20 (1:22.20)     1:51.41 (29.21)   2:30.22 (1:08.02)
        3:10.57 (40.35)   3:57.97 (1:27.75)     4:13.03 (15.06)   5:10.79 (1:12.82)
 -- National Cathedral/W  'D'                              NT   X5:37.69  
     1) Spaller, Annie 16               2) Rosenberg, Louise 16           
     3) Pelson, Mary 14                 4) Robinson, Sophia 15            
                  40.65   1:26.59 (1:26.59)     2:06.29 (39.70)   2:51.72 (1:25.13)
        3:28.56 (36.84)   4:10.64 (1:18.92)     4:26.15 (15.51)   5:37.69 (1:27.05)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. National Cathedral/W                 88   2. Sidwell Friends School               79