Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/10/2013 11:41 AM
                           GP/AHC V SJC - 12/6/2013                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                1:41.16    1:45.66    8  
     1) Lin, Adrian J JR                2) Broder, Kieran c SR            
     3) Snodderly, Joey E JR            4) Omenitsch, Andrew P FR         
                                  56.41 ( )     1:22.39 (25.98)     1:45.66 (23.27)
  2 St. John's College High School  'A'               1:47.06    1:47.05    4  
     1) Buonomo, Trever FR              2) Mackenzie, Kevin J SR          
     3) Gillespie, Tommy J SO           4) Ylli, Devi JR                  
                  29.70       56.96 (27.26)     1:23.31 (26.35)     1:47.05 (23.74)
  3 St. John's College High School  'B'                    NT    1:52.46    2  
     1) Epps, Kahlil H SR               2) Ostuni, Anthony FR             
     3) Harris, Wesley D JR             4) Miller, Christian J SO         
                  29.71     1:00.62 (30.91)     1:27.48 (26.86)     1:52.46 (24.98)
  4 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    1:56.94  
     1) Rurka, Chris SR                 2) Green, Robert SR               
     3) Balyozian, Berj B SR            4) Larson, Mark JR                
                  30.93     1:03.51 (32.58)     1:32.30 (28.79)     1:56.94 (24.64)
  5 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    2:09.62  
     1) Ferenades, David SO             2) Tyshing, Miguel A SR           
     3) Giarraputo, Cameron t SR        4) Jackson, Ben w SR              
                  40.44     1:10.41 (29.97)     1:43.71 (33.30)     2:09.62 (25.91)
  6 St. John's College High School  'C'                    NT    2:16.32  
     1) Fisher, Matthew W SR            2) Kuhn, Kevin FR                 
     3) Millar, Graham                  4) Wallace, Kyle                  
                  35.19                             1:46.19 ( )     2:16.32 (30.13)
 -- Georgetown Preparatory School  'D'                     NT   X2:10.18  
     1) Long, Brian T FR                2) Joeseph, Kyle SO               
     3) Danaie, Darren O FR             4) Depman, Michael J FR           
                  35.09                             1:42.80 ( )     2:10.18 (27.38)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Brandon T      JR Georgetown Prep      1:48.51    1:51.93    6  
                  26.16       54.93 (28.77)     1:23.37 (28.44)     1:51.93 (28.56)
  2 Witte, Coleman            FR St. John's           2:00.36    2:00.43    4  
                  27.64       58.07 (30.43)     1:29.10 (31.03)     2:00.43 (31.33)
  3 Omenitsch, Andrew P       FR Georgetown Prep      2:01.34    2:03.44    3  
                  27.51       58.50 (30.99)     1:31.71 (33.21)     2:03.44 (31.73)
  4 Ostuni, Anthony           FR St. John's                NT    2:05.26    2  
                  28.59     1:01.14 (32.55)     1:32.97 (31.83)     2:05.26 (32.29)
  5 Rinaldi, Theodore S       FR Georgetown Prep           NT    2:06.32    1  
  6 Bertozzi, Luca A          SO St. John's                NT    2:11.82  
                  28.42     1:01.19 (32.77)     1:36.35 (35.16)     2:11.82 (35.47)
  7 Binkley, Marc             SO St. John's                NT    2:34.81  
                  32.92     1:11.62 (38.70)     1:54.09 (42.47)     2:34.81 (40.72)
 -- Danaie, Darren O          FR Georgetown Prep      2:15.06   X2:22.82  
                  28.82     1:03.22 (34.40)     1:42.56 (39.34)     2:22.82 (40.26)
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tarter, Sam               FR Georgetown Prep           NT    2:03.29    6  
                  27.38       58.66 (31.28)     1:34.99 (36.33)     2:03.29 (28.30)
  2 Gillespie, Tommy J        SO St. John's                NT    2:11.67    4  
                  28.11     1:01.52 (33.41)     1:43.14 (41.62)     2:11.67 (28.53)
  3 Broder, Kieran c          SR Georgetown Prep           NT    2:12.92    3  
                  28.21     1:03.28 (35.07)     1:41.01 (37.73)     2:12.92 (31.91)
  4 Rurka, Chris              SR Georgetown Prep           NT    2:16.11    2  
                  28.84     1:04.72 (35.88)     1:45.01 (40.29)     2:16.11 (31.10)
  5 Freeman, EJ               FR St. John's           2:19.98    2:20.30    1  
                  29.42     1:06.39 (36.97)     1:48.14 (41.75)     2:20.30 (32.16)
  6 Oristian, Tommy W         SO St. John's                NT    2:28.05  
                  29.58     1:07.30 (37.72)     1:53.32 (46.02)     2:28.05 (34.73)
  7 Fisher, Matthew W         SR St. John's                NT    2:46.66  
                  39.53     1:18.88 (39.35)     2:07.50 (48.62)     2:46.66 (39.16)
 -- Giarraputo, Cameron t     SR Georgetown Prep           NT   X2:46.60  
                  34.99     1:20.16 (45.17)     2:07.37 (47.21)     2:46.60 (39.23)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Adrian J             JR Georgetown Prep           NT      22.39    6  
  2 Mackenzie, Kevin J        SR St. John's             22.78      22.52    4  
  3 Ylli, Devi                JR St. John's             24.64      25.06    3  
  4 Buonomo, Trever           FR St. John's                NT      25.22    2  
  5 Long, Brian T             FR Georgetown Prep           NT      28.49    1  
  6 Iannone, Jimmy            SR Georgetown Prep        28.70      29.40  
  7 Kuhn, Kevin               FR St. John's             29.36      29.96  
 -- Baughman, Brian J         SR Georgetown Prep        31.26     X29.29  
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calcutt, Kyle                St. John's                NP     175.15    6  
  2 Fahmy, Zach               SR Georgetown Prep       143.95     156.75    4  
  3 Hathway, Joey             SR Georgetown Prep           NP     140.45    3  
  4 Reistetter, Ben           SO St. John's                NP     131.85    2  
  5 Rippetoe, Ryan            JR St. John's                NP     124.95    1  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goddard, Grant E          JR Georgetown Prep           NT      50.61    6  
  2 Snodderly, Joey E         JR Georgetown Prep        55.44      56.45    4  
  3 Broder, Kieran c          SR Georgetown Prep        58.76      57.96    3  
                  26.46       57.96 (31.50)                                        
  4 Harris, Wesley D          JR St. John's           1:01.39    1:00.68    2  
                  28.32     1:00.68 (32.36)                                        
  5 Epps, Kahlil H            SR St. John's                NT    1:02.29    1  
                  27.78     1:02.29 (34.51)                                        
  6 Buonomo, Trever           FR St. John's                NT    1:07.28  
                  29.77     1:07.28 (37.51)                                        
  7 Miller, Christian J       SO St. John's                NT    1:09.51  
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Brandon T      JR Georgetown Prep           NT      49.00    6  
                  23.83       49.00 (25.17)                                        
  2 Tarter, Sam               FR Georgetown Prep        49.48      53.42    4  
                  25.72       53.42 (27.70)                                        
  3 Gillespie, Tommy J        SO St. John's             53.79      54.58    3  
                  25.93       54.58 (28.65)                                        
  4 Bertozzi, Luca A          SO St. John's             57.46      56.63    2  
                  27.72       56.63 (28.91)                                        
  5 Ylli, Devi                JR St. John's                NT      56.72    1  
                  26.60       56.72 (30.12)                                        
  6 Oristian, Tommy W         SO St. John's           1:00.71      58.14  
                  27.73       58.14 (30.41)                                        
 -- Joeseph, Kyle             SO Georgetown Prep      1:06.97   X1:05.08  
                  30.61     1:05.08 (34.47)                                        
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Adrian J             JR Georgetown Prep           NT    4:56.51    6  
                  26.99       56.48 (29.49)     1:26.24 (29.76)     1:56.50 (30.26)
        2:27.18 (30.68)     2:58.15 (30.97)     3:27.33 (29.18)                    
            4:27.57 ( )     4:56.51 (28.94)                                        
  2 Witte, Coleman            FR St. John's                NT    5:26.13    4  
                  28.29     1:00.28 (31.99)     1:33.43 (33.15)     2:06.32 (32.89)
        2:39.72 (33.40)     3:12.95 (33.23)     3:46.63 (33.68)     4:20.17 (33.54)
        4:53.55 (33.38)     5:26.13 (32.58)                                        
  3 Balyozian, Berj B         SR Georgetown Prep           NT    5:42.01    3  
                  29.08     1:00.84 (31.76)     1:33.47 (32.63)     2:06.82 (33.35)
        2:40.99 (34.17)     3:16.06 (35.07)     3:52.21 (36.15)     4:28.60 (36.39)
        5:05.58 (36.98)     5:42.01 (36.43)                                        
  4 Long, Brian T             FR Georgetown Prep      6:21.78    6:21.23    2  
                  34.21     1:12.93 (38.72)     1:52.31 (39.38)     2:31.58 (39.27)
        3:11.38 (39.80)     3:50.60 (39.22)     4:29.80 (39.20)     5:08.10 (38.30)
        5:46.43 (38.33)     6:21.23 (34.80)                                        
  5 Pfeifer, Jack             JR St. John's                NT    7:22.58    1  
                  36.64     1:20.20 (43.56)                                        
                                                                        5:55.06 ( )
      7:22.58 (1:27.52)                                                            
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                1:27.25    1:32.74    8  
     1) Snodderly, Joey E JR            2) Tarter, Sam FR                 
     3) Lin, Adrian J JR                4) Goddard, Grant E JR            
                                  31.99 ( )       55.77 (23.78)     1:32.74 (36.97)
  2 St. John's College High School  'A'               1:37.91    1:40.06    4  
     1) Ylli, Devi JR                   2) Bertozzi, Luca A SO            
     3) Miller, Christian J SO          4) Witte, Coleman FR              
                  25.38       49.49 (24.11)     1:14.64 (25.15)     1:40.06 (25.42)
  3 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    1:43.58    2  
     1) Balyozian, Berj B SR            2) Tyshing, Miguel A SR           
     3) Simcox, Ward JR                 4) Jackson, Ben w SR              
                  26.50       52.31 (25.81)     1:16.95 (24.64)     1:43.58 (26.63)
  4 St. John's College High School  'B'               1:43.73    1:47.13  
     1) Harris, Wesley D JR             2) Kuhn, Kevin FR                 
     3) Oristian, Tommy W SO            4) Freeman, EJ FR                 
                  26.10       55.99 (29.89)     1:21.18 (25.19)     1:47.13 (25.95)
  5 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    1:58.61  
     1) Joeseph, Kyle SO                2) Giarraputo, Cameron t SR       
     3) Ferenades, David SO             4) Depman, Michael J FR           
                  32.29                             1:29.67 ( )     1:58.61 (28.94)
  6 St. John's College High School  'C'                    NT    1:59.63  
     1) Pfeifer, Jack JR                2) Binkley, Marc SO               
     3) Millar, Graham                  4) Wallace, Kyle                  
                  32.77     1:03.19 (30.42)     1:32.81 (29.62)     1:59.63 (26.82)
 -- Georgetown Preparatory School  'D'                     NT        XDQ  
     1) Iannone, Jimmy SR               2) Dundee, Carey JR               
     3) Baughman, Brian J SR            4) Lee, Jason SO                  
                                  59.67 ( )     1:30.67 (31.00)          DQ (31.68)
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goddard, Grant E          JR Georgetown Prep           NT      52.32    6  
                  25.62       52.32 (26.70)                                        
  2 Mackenzie, Kevin J        SR St. John's             58.41      57.58    4  
                  27.97       57.58 (29.61)                                        
  3 Epps, Kahlil H            SR St. John's           1:02.85    1:10.85    3  
                  32.85     1:10.85 (38.00)                                        
  4 Fisher, Matthew W         SR St. John's           1:13.85    1:13.66    2  
                  36.07     1:13.66 (37.59)                                        
  5 Depman, Michael J         FR Georgetown Prep           NT    1:28.93    1  
  6 Ferenades, David          SO Georgetown Prep           NT    1:42.88  
                  48.66     1:42.88 (54.22)                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyshing, Miguel A         SR Georgetown Prep           NT    1:06.61    6  
                  31.20     1:06.61 (35.41)                                        
  2 Millar, Graham               St. John's           1:25.94    1:07.72    4  
                  28.58     1:07.72 (39.14)                                        
  3 Balyozian, Berj B         SR Georgetown Prep      1:09.68    1:11.93    3  
  4 Freeman, EJ               FR St. John's                NT    1:12.79    2  
                  34.39     1:12.79 (38.40)                                        
  5 Larson, Mark              JR Georgetown Prep           NT    1:13.32    1  
                  33.17     1:13.32 (40.15)                                        
  6 Harris, Wesley D          JR St. John's           1:15.90    1:17.69  
                  35.91     1:17.69 (41.78)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                3:09.96    3:29.31    8  
     1) Snodderly, Joey E JR            2) Goldstein, Brandon T JR        
     3) Rurka, Chris SR                 4) Goddard, Grant E JR            
                  25.47       49.12 (49.12)     1:16.71 (27.59)   3:29.31 (2:40.19)
  2 St. John's College High School  'A'               3:34.32    3:45.12    4  
     1) Gillespie, Tommy J SO           2) Witte, Coleman FR              
     3) Buonomo, Trever FR              4) Freeman, EJ FR                 
                  26.60       56.29 (56.29)     1:22.15 (25.86)     1:51.40 (55.11)
        2:18.30 (26.90)     2:49.18 (57.78)     3:15.31 (26.13)     3:45.12 (55.94)
  3 St. John's College High School  'B'               3:41.48    3:50.15    2  
     1) Oristian, Tommy W SO            2) Bertozzi, Luca A SO            
     3) Miller, Christian J SO          4) Ostuni, Anthony FR             
                  27.93       58.13 (58.13)     1:25.40 (27.27)     1:54.00 (55.87)
        2:20.41 (26.41)     2:50.98 (56.98)     3:18.80 (27.82)     3:50.15 (59.17)
  4 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    4:02.86  
     1) Broder, Kieran c SR             2) Danaie, Darren O FR            
     3) Giarraputo, Cameron t SR        4) Larson, Mark JR                
                  26.42       55.40 (55.40)     1:22.87 (27.47)   2:23.80 (1:28.40)
        2:57.38 (33.58)   3:27.13 (1:03.33)     4:03.05 (35.92)     4:02.86 (35.73)
  5 St. John's College High School  'C'               4:11.77    4:33.01  
     1) Millar, Graham                  2) Wallace, Kyle                  
     3) Pfeifer, Jack JR                4) Binkley, Marc SO               
                  26.89       57.01 (57.01)     1:28.78 (31.77)   2:05.27 (1:08.26)
                          3:55.28 (1:50.01)     4:32.89 (37.61)     4:33.01 (37.73)
  6 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    4:38.27  
     1) Baughman, Brian J SR            2) Joeseph, Kyle SO               
     3) Long, Brian T FR                4) Depman, Michael J FR           
                  32.53   1:10.89 (1:10.89)     1:43.48 (32.59)   2:18.58 (1:07.69)
        2:53.08 (34.50)   3:32.69 (1:14.11)   4:38.27 (1:05.58)                    
 -- Georgetown Preparatory School  'D'                     NT   X4:58.94  
     1) Iannone, Jimmy SR               2) Jackson, Ben w SR              
     3) Lee, Jason SO                   4) Green, Robert SR               
                          1:10.70 (1:10.70)     1:40.27 (29.57)   2:23.40 (1:12.70)
        2:51.74 (28.34)   3:52.95 (1:29.55)     4:19.24 (26.29)   4:58.94 (1:05.99)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Georgetown Preparatory School       112   2. St. John's College High School       74