Licensed to St. Albans School Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/3/2013 07:52 PM
                       STANCS vs PVI 120313 - 12/3/2013                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:44.30    1:48.47    8  
     1) Johnson, Nate D 16              2) Flood, James T 15              
     3) Clare, Matthew E 18             4) Bredar, Henry 16               
                  27.20       57.43 (30.23)     1:23.37 (25.94)     1:48.47 (25.10)
  2 Paul VI Catholic High School-PV  'A'              1:48.23    1:52.84    4  
     1) Herbert, David 16               2) Deeley, Jake 15                
     3) Rowell, Liam 15                 4) Grealish, Aidan 15             
                  27.14       59.78 (32.64)     1:27.41 (27.63)     1:52.84 (25.43)
  3 St. Albans/M  'B'                                 1:52.30    1:55.93    2  
     1) Alcus, Colin 15                 2) Lin, Joe E 17                  
     3) Bates, Theo W 16                4) Langenbacher, Adam 15          
                  30.77     1:02.69 (31.92)     1:29.72 (27.03)     1:55.93 (26.21)
  4 Paul VI Catholic High School-PV  'B'                   NT    2:03.99  
     1) Huffman, Dominic 15             2) Bartro, Sean 16                
     3) Tucker, Eric 15                 4) Candy, Matt 14                 
                  30.81     1:06.66 (35.85)     1:34.77 (28.11)     2:03.99 (29.22)
  5 Paul VI Catholic High School-PV  'C'                   NT    2:16.30  
     1) Kidwell, Bryce 17               2) Skouby, Aaron 17               
     3) Morrogh, Raymond 17             4) Power, Ryan 17                 
                  32.00     1:10.51 (38.51)     1:48.67 (38.16)     2:16.30 (27.63)
  6 St. Albans/M  'C'                                 1:59.48    2:24.66  
     1) Stockton, Sam 16                2) Richmond, Ellis E 16           
     3) Argrett, Jordan 16              4) Viscuso, Sebastian 17          
                  42.82     1:20.68 (37.86)     1:56.59 (35.91)     2:24.66 (28.07)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herbert, David            16 Paul VI-PV           1:51.78    1:52.89    6  
                  26.70       55.66 (28.96)     1:24.41 (28.75)     1:52.89 (28.48)
  2 Emerson, Casey            15 STA                  1:59.85    1:58.47    4  
                  27.72       57.47 (29.75)     1:28.43 (30.96)     1:58.47 (30.04)
  3 Alcus, Colin              15 STA                  2:05.77    2:05.80    3  
                  28.17     1:00.08 (31.91)     1:33.44 (33.36)     2:05.80 (32.36)
  4 Huffman, Dominic          15 Paul VI-PV           2:15.14    2:14.21    2  
                  29.10     1:03.71 (34.61)     1:39.77 (36.06)     2:14.21 (34.44)
  5 Cathapermal, Jonathan     16 STA                  2:13.51    2:17.64    1  
                  30.90     1:05.26 (34.36)     1:41.44 (36.18)     2:17.64 (36.20)
  6 Yost, William             16 Paul VI-PV                NT    2:23.91  
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Joe E                17 STA                  2:12.51    2:15.05    6  
                                1:02.42 ( )     1:42.19 (39.77)     2:15.05 (32.86)
  2 Gabidoulline, Ruslan      14 STA                  2:18.43    2:17.23    4  
                  30.65     1:04.93 (34.28)     1:47.19 (42.26)     2:17.23 (30.04)
  3 Grealish, Aidan           15 Paul VI-PV                NT    2:28.55    3  
                  31.05     1:08.55 (37.50)     1:54.37 (45.82)     2:28.55 (34.18)
  4 Deeley, Jake              15 Paul VI-PV           2:29.84    2:31.86    2  
                  30.06     1:10.23 (40.17)     1:54.70 (44.47)     2:31.86 (37.16)
  5 Tucker, Eric              15 Paul VI-PV           2:35.25    2:35.00    1  
                  29.74     1:09.30 (39.56)     1:58.46 (49.16)     2:35.00 (36.54)
  6 Gigot, Nicholas J         15 STA                  2:43.72    2:36.81  
                  31.37     1:11.47 (40.10)     2:01.54 (50.07)     2:36.81 (35.27)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricks, Wilson A           17 STA                    23.91      23.79    6  
  2 Bredar, Henry             16 STA                    24.87      24.66    4  
  3 Johnson, Nate D           16 STA                    26.02      25.02    3  
  4 Rowell, Liam              15 Paul VI-PV             24.53      25.05    2  
  5 Winkert, Jack             15 Paul VI-PV             26.12      26.19    1  
  6 Bartro, Sean              16 Paul VI-PV             24.90      27.66  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Nate D           16 STA                  1:03.00    1:03.20    6  
                  29.51     1:03.20 (33.69)                                        
  2 Bates, Theo W             16 STA                  1:07.76    1:04.98    4  
                  30.04     1:04.98 (34.94)                                        
  3 Tucker, Eric              15 Paul VI-PV                NT    1:05.10    3  
                  30.43     1:05.10 (34.67)                                        
  4 Rowell, Liam              15 Paul VI-PV           1:05.50    1:05.49    2  
                  29.64     1:05.49 (35.85)                                        
  5 Yost, William             16 Paul VI-PV                NT    1:14.51    1  
                  33.26     1:14.51 (41.25)                                        
 -- Rae, Ephrem E             17 STA                  1:04.04         DQ  
                  31.30          DQ (35.54)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricks, Wilson A           17 STA                    53.29      52.40    6  
                  25.90       52.40 (26.50)                                        
  2 Clare, Matthew E          18 STA                    53.20      53.11    4  
                  25.70       53.11 (27.41)                                        
  3 Winkert, Jack             15 Paul VI-PV           1:01.92      59.93    3  
                  28.89       59.93 (31.04)                                        
  4 Addison, Daniel           14 STA                  1:02.20    1:00.93    2  
                  28.40     1:00.93 (32.53)                                        
  5 Kiefer, Mitch             15 Paul VI-PV           1:02.42    1:01.95    1  
                  29.87     1:01.95 (32.08)                                        
  6 Bartro, Sean              16 Paul VI-PV             58.40    1:02.55  
                  29.59     1:02.55 (32.96)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herbert, David            16 Paul VI-PV           4:59.73    5:02.89    6  
                  28.27       58.55 (30.28)     1:29.02 (30.47)     2:00.30 (31.28)
        2:30.63 (30.33)     3:01.09 (30.46)     3:31.95 (30.86)     4:02.79 (30.84)
        4:33.21 (30.42)     5:02.89 (29.68)                                        
  2 Gabidoulline, Ruslan      14 STA                  5:24.93    5:23.90    4  
                  29.45     1:00.21 (30.76)     1:31.95 (31.74)     2:04.29 (32.34)
        2:37.39 (33.10)     3:10.42 (33.03)     3:43.88 (33.46)     4:17.44 (33.56)
        4:51.19 (33.75)     5:23.90 (32.71)                                        
  3 Nangia, Nathan            15 STA                  6:31.01    6:20.40    3  
                  33.55     1:11.14 (37.59)     1:49.81 (38.67)     2:28.46 (38.65)
        3:07.09 (38.63)     3:46.49 (39.40)     4:25.51 (39.02)     5:05.70 (40.19)
        5:43.72 (38.02)     6:20.40 (36.68)                                        
  4 Gigot, Nicholas J         15 STA                  6:18.86    6:23.39    2  
                  31.34     1:07.44 (36.10)     1:46.93 (39.49)     2:26.18 (39.25)
        3:06.16 (39.98)     3:45.52 (39.36)     4:25.48 (39.96)     5:05.73 (40.25)
        5:46.60 (40.87)     6:23.39 (36.79)                                        
  5 Morrogh, Raymond          17 Paul VI-PV                NT    7:14.18    1  
                  34.93     1:15.40 (40.47)     2:00.09 (44.69)     2:45.05 (44.96)
        3:30.97 (45.92)     4:16.32 (45.35)     5:03.63 (47.31)     5:49.94 (46.31)
        6:36.44 (46.50)     7:14.18 (37.74)                                        
  6 Candy, Matt               14 Paul VI-PV           7:21.32    7:14.81  
                  36.54     1:19.36 (42.82)     2:03.27 (43.91)     2:50.36 (47.09)
        3:36.05 (45.69)     4:21.87 (45.82)     5:07.73 (45.86)     5:53.70 (45.97)
        6:37.40 (43.70)     7:14.81 (37.41)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:34.30    1:38.10    8  
     1) Flood, James T 15               2) Ricks, Wilson A 17             
     3) Johnson, Nate D 16              4) Clare, Matthew E 18            
                  23.88       49.51 (25.63)     1:14.64 (25.13)     1:38.10 (23.46)
  2 St. Albans/M  'B'                                 1:42.15    1:43.84    4  
     1) Bredar, Henry 16                2) Crafton, Christopher 15        
     3) Langenbacher, Adam 15           4) Addison, Daniel 14             
                  24.93       51.32 (26.39)     1:17.36 (26.04)     1:43.84 (26.48)
  3 Paul VI Catholic High School-PV  'A'              1:39.72    1:46.71    2  
     1) Bartro, Sean 16                 2) Huffman, Dominic 15            
     3) Tucker, Eric 15                 4) Winkert, Jack 15               
                  27.43       53.16 (25.73)     1:20.69 (27.53)     1:46.71 (26.02)
  4 Paul VI Catholic High School-PV  'B'                   NT    1:51.12  
     1) Yost, William 16                2) Power, Ryan 17                 
     3) Burnham, Tyler 18               4) Kiefer, Mitch 15               
                  28.52       55.48 (26.96)     1:23.05 (27.57)     1:51.12 (28.07)
  5 St. Albans/M  'C'                                 1:45.84    1:53.52  
     1) Viscuso, Sebastian 17           2) Schmandt, Henry 15             
     3) Gerber, William G 15            4) Kim, Will 14                   
                  29.74       56.57 (26.83)     1:24.94 (28.37)     1:53.52 (28.58)
  6 Paul VI Catholic High School-PV  'C'                   NT    2:10.66  
     1) Pendleton, Ian 16               2) Hurwitz, John 14               
     3) Struthers, Brandon 15           4) Ruta, Perry 18                 
                  33.58     1:10.09 (36.51)     1:41.44 (31.35)     2:10.66 (29.22)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcus, Colin              15 STA                  1:06.44    1:04.63    6  
                  31.15     1:04.63 (33.48)                                        
  2 Grealish, Aidan           15 Paul VI-PV           1:07.36    1:06.76    4  
                  32.45     1:06.76 (34.31)                                        
  3 Bates, Theo W             16 STA                  1:09.01    1:07.24    3  
  4 Bredar, Henry             16 STA                  1:07.00    1:07.43    2  
                  32.79     1:07.43 (34.64)                                        
  5 Huffman, Dominic          15 Paul VI-PV           1:07.63    1:07.92    1  
                  33.16     1:07.92 (34.76)                                        
  6 Kidwell, Bryce            17 Paul VI-PV           1:09.49    1:08.31  
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flood, James T            15 STA                  1:03.43    1:09.09    6  
                  32.70     1:09.09 (36.39)                                        
  2 Lin, Joe E                17 STA                  1:08.85    1:10.65    4  
                  33.34     1:10.65 (37.31)                                        
  3 Cathapermal, Jonathan     16 STA                  1:12.19    1:13.56    3  
                  35.12     1:13.56 (38.44)                                        
  4 Deeley, Jake              15 Paul VI-PV                NT    1:14.16    2  
                  34.42     1:14.16 (39.74)                                        
  5 Kiefer, Mitch             15 Paul VI-PV                NT    1:22.33    1  
                  39.04     1:22.33 (43.29)                                        
  6 Skouby, Aaron             17 Paul VI-PV                NT    1:23.79  
                  38.80     1:23.79 (44.99)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 3:31.87    3:44.82    8  
     1) Ricks, Wilson A 17              2) Clare, Matthew E 18            
     3) Lin, Joe E 17                   4) Flood, James T 15              
                  26.88       56.71 (56.71)     1:23.56 (26.85)     1:54.85 (58.14)
        2:21.31 (26.46)     2:50.20 (55.35)     3:15.92 (25.72)     3:44.82 (54.62)
  2 Paul VI Catholic High School-PV  'A'              3:39.62    3:49.99    4  
     1) Rowell, Liam 15                 2) Winkert, Jack 15               
     3) Grealish, Aidan 15              4) Herbert, David 16              
                  27.25   1:00.32 (1:00.32)     1:28.24 (27.92)   2:01.25 (1:00.93)
        2:27.98 (26.73)     2:58.05 (56.80)     3:22.33 (24.28)     3:49.99 (51.94)
  3 St. Albans/M  'B'                                 3:59.30    3:53.44    2  
     1) Gabidoulline, Ruslan 14         2) Crafton, Christopher 15        
     3) Addison, Daniel 14              4) Emerson, Casey 15              
                  26.31       54.71 (54.71)   1:56.13 (1:01.42)   2:25.61 (1:30.90)
        2:57.38 (31.77)     3:24.40 (58.79)     3:53.44 (29.04)     3:53.44 (29.04)
  4 St. Albans/M  'C'                                 4:08.30    4:24.48  
     1) Alcus, Colin 15                 2) Nangia, Nathan 15              
     3) Viscuso, Sebastian 17           4) Richmond, Ellis E 16           
                  28.73       59.38 (59.38)     1:29.91 (30.53)   2:02.57 (1:03.19)
        2:35.76 (33.19)   3:14.00 (1:11.43)     3:46.11 (32.11)   4:24.48 (1:10.48)
  5 Paul VI Catholic High School-PV  'B'                   NT    4:27.70  
     1) Yost, William 16                2) Candy, Matt 14                 
     3) Kiefer, Mitch 15                4) Deeley, Jake 15                
                  30.32   1:04.37 (1:04.37)     1:39.49 (35.12)   2:21.59 (1:17.22)
        2:51.24 (29.65)   3:26.24 (1:04.65)     3:54.88 (28.64)   4:27.70 (1:01.46)
  6 Paul VI Catholic High School-PV  'C'                   NT    5:10.02  
     1) Morrogh, Raymond 17             2) Hurwitz, John 14               
     3) Burnham, Tyler 18               4) Ruta, Perry 18                 
                  32.85   1:12.04 (1:12.04)     1:51.95 (39.91)   2:40.57 (1:28.53)
        3:12.94 (32.37)   3:51.60 (1:11.03)     4:26.14 (34.54)   5:10.02 (1:18.42)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                        118   2. Paul VI Catholic High School         52