Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/25/2013 08:21 PM
                Holton/Landon vs. Sidwell Friends - 11/25/2013                 
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                       1:56.84    1:59.80    8  
     1) St. John, Mary                  2) Abeles, Liz                    
     3) Wilson, Julia                   4) Knibb, Taylor                  
                  31.74     1:03.26 (31.52)     1:33.70 (30.44)     1:59.80 (26.10)
  2 The Holton-Arms School  'A'                       1:54.86    2:00.21    4  
     1) McTaggart, Caroline JR          2) Barnello, Olivia FR            
     3) Mathis, Sydney FR               4) LeMone, Alexis SO              
                  29.37     1:05.96 (36.59)     1:34.69 (28.73)     2:00.21 (25.52)
  3 The Holton-Arms School  'B'                            NT    2:02.92    2  
     1) Raynor, Emma SR                 2) Huizinga, Sally SR             
     3) Barpoulis, Megan JR             4) McKinney, Halsey SR            
                  30.82     1:07.67 (36.85)     1:36.78 (29.11)     2:02.92 (26.14)
  4 Sidwell Friends School  'B'                            NT    2:12.69  
     1) Kulikowski, Tess                2) Wulf, Jocelyn                  
     3) Leape, Elizabeth                4) Wilson, Emily                  
                  34.12     1:11.34 (37.22)     1:48.27 (36.93)     2:12.69 (24.42)
  5 The Holton-Arms School  'C'                            NT   x2:20.00  
     1) Ruder, Sydney SO                2) Garfinkle, Harper SR           
     3) Berthiaume, Lea FR              4) Cromwell, Brooke SR            
                  38.15     1:16.19 (38.04)     1:49.17 (32.98)     2:20.00 (30.83)
 
Event 4  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jubin, Isabelle           JR Holton-Arms               NT    1:58.17    6  
                  26.26       55.39 (29.13)     1:26.06 (30.67)     1:58.17 (32.11)
  2 Abeles, Liz                  SID                  1:57.59    2:05.65    4  
                  29.38     1:00.71 (31.33)     1:33.08 (32.37)     2:05.65 (32.57)
  3 Knibb, Taylor                SID                  1:56.49    2:06.85    3  
                  28.65     1:00.14 (31.49)     1:33.44 (33.30)     2:06.85 (33.41)
  4 Raynor, Emma              SR Holton-Arms               NT    2:11.72    2  
                  30.60     1:03.70 (33.10)     1:37.49 (33.79)     2:11.72 (34.23)
  5 Katz, Jamie               JR Holton-Arms               NT    2:25.66    1  
                  31.83     1:08.64 (36.81)     1:46.90 (38.26)     2:25.66 (38.76)
  6 Wilson, Emily                SID                       NT    2:31.29  
                  32.53     1:09.74 (37.21)     1:50.73 (40.99)     2:31.29 (40.56)
 
Event 6  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulikowski, Tess             SID                  2:27.75    2:27.05    6  
                  32.16     1:08.83 (36.67)     1:53.12 (44.29)     2:27.05 (33.93)
  2 Mathis, Sydney            FR Holton-Arms          2:41.65    2:34.17    4  
                  31.31     1:10.06 (38.75)     2:01.51 (51.45)     2:34.17 (32.66)
  3 Huizinga, Sally           SR Holton-Arms               NT    2:35.90    3  
                  33.81     1:11.06 (37.25)     1:58.58 (47.52)     2:35.90 (37.32)
  4 Leape, Elizabeth             SID                       NT    2:41.88    2  
                  34.12     1:13.07 (38.95)     2:04.08 (51.01)     2:41.88 (37.80)
  5 Wulf, Jocelyn                SID                  2:38.13    2:43.62    1  
                  32.79     1:15.41 (42.62)     2:05.93 (50.52)     2:43.62 (37.69)
  6 Zhu, Jasmine              SR Holton-Arms          2:43.73    2:43.68  
                  34.70     1:14.71 (40.01)     2:05.13 (50.42)     2:43.68 (38.55)
 
Event 8  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeMone, Alexis            SO Holton-Arms            27.61      26.61    6  
  2 McKinney, Halsey          SR Holton-Arms            26.98      27.17    4  
  3 Zeidan, Karine               SID                    28.72      29.25    3  
  4 Barnello, Olivia          FR Holton-Arms               NT      29.65    2  
  5 Wilson, Emily                SID                    28.64      30.71    1  
  6 Leape, Elizabeth             SID                       NT      32.47  
 -- Feyerick, Sydney          SO Holton-Arms               NT     X29.54  
 -- Harris, Elizabeth         SR Holton-Arms            30.63     X30.46  
 -- Smith, Annie              JR Holton-Arms            30.63     X31.02  
 -- Cromwell, Brooke          SR Holton-Arms            31.45     X31.12  
 -- Sloter, Andrea            SO Holton-Arms               NT     X32.44  
 -- Colgain, Kellie           SR Holton-Arms               NT     X35.46  
 
Event 10  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary               SID                   156.98     158.45    6  
  2 Colgain, Kellie           SR Holton-Arms           122.80     119.35    4  
 
Event 12  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McTaggart, Caroline       JR Holton-Arms            57.02      58.91    6  
                  27.44       58.91 (31.47)                                        
  2 Wilson, Julia                SID                  1:03.51    1:03.59    4  
                  30.01     1:03.59 (33.58)                                        
  3 Knibb, Taylor                SID                  1:06.27    1:07.01    3  
                  31.09     1:07.01 (35.92)                                        
  4 Kulikowski, Tess             SID                  1:04.72    1:10.40    2  
                  32.81     1:10.40 (37.59)                                        
  5 Raynor, Emma              SR Holton-Arms               NT    1:12.31    1  
                  32.92     1:12.31 (39.39)                                        
 
Event 14  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathis, Sydney            FR Holton-Arms            58.37      59.14    6  
                  28.72       59.14 (30.42)                                        
  2 McKinney, Halsey          SR Holton-Arms          1:00.50    1:00.34    4  
                  29.01     1:00.34 (31.33)                                        
  3 Zeidan, Karine               SID                  1:06.76    1:03.92    3  
                  30.80     1:03.92 (33.12)                                        
  4 Wulf, Jocelyn                SID                  1:04.59    1:05.95    2  
                  31.01     1:05.95 (34.94)                                        
  5 Feyerick, Sydney          SO Holton-Arms          1:07.53    1:07.86    1  
                  32.21     1:07.86 (35.65)                                        
  6 Lipscomb, Jane               SID                       NT    1:19.35  
 -- Katz, Jamie               JR Holton-Arms               NT   X1:04.45  
                  30.53     1:04.45 (33.92)                                        
 -- Cromwell, Brooke          SR Holton-Arms               NT   X1:08.05  
                  32.38     1:08.05 (35.67)                                        
 -- Smith, Annie              JR Holton-Arms          1:10.69   X1:08.53  
                  32.89     1:08.53 (35.64)                                        
 -- Coffin, Hannah               SID                       NT   X1:16.81  
                  36.62     1:16.81 (40.19)                                        
 -- Rumer, Anna                  SID                       NT   X1:32.88  
                  42.37     1:32.88 (50.51)                                        
 
Event 16  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McTaggart, Caroline       JR Holton-Arms               NT    5:05.77    6  
                  27.28       58.04 (30.76)     1:29.09 (31.05)     2:00.53 (31.44)
        2:32.27 (31.74)     3:03.63 (31.36)     3:35.18 (31.55)     4:07.20 (32.02)
        4:37.65 (30.45)     5:05.77 (28.12)                                        
  2 Abeles, Liz                  SID                  5:13.01    5:40.46    4  
                  30.92     1:04.09 (33.17)     1:37.61 (33.52)     2:11.44 (33.83)
        2:45.67 (34.23)     3:20.22 (34.55)     3:55.08 (34.86)     4:30.38 (35.30)
        5:05.60 (35.22)     5:40.46 (34.86)                                        
  3 Barpoulis, Megan          JR Holton-Arms          5:55.48    5:47.43    3  
                  31.62     1:05.30 (33.68)     1:39.07 (33.77)     2:13.89 (34.82)
        2:48.80 (34.91)     3:24.13 (35.33)     3:59.69 (35.56)     4:36.06 (36.37)
        5:12.03 (35.97)     5:47.43 (35.40)                                        
  4 Kelsall, Nora                SID                  6:34.58    6:52.32    2  
                  35.65     1:15.36 (39.71)     1:56.53 (41.17)     2:38.33 (41.80)
        3:20.73 (42.40)     4:03.27 (42.54)     4:46.04 (42.77)     5:29.05 (43.01)
        6:11.15 (42.10)     6:52.32 (41.17)                                        
  5 Davis, Erin               FR Holton-Arms               NT    7:11.05    1  
                  34.12     1:14.40 (40.28)     1:57.20 (42.80)     2:41.24 (44.04)
        3:25.93 (44.69)     4:11.94 (46.01)     4:57.27 (45.33)     5:43.61 (46.34)
        6:29.68 (46.07)     7:11.05 (41.37)                                        
 
Event 18  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                       1:42.98    1:46.51    8  
     1) McTaggart, Caroline JR          2) Huizinga, Sally SR             
     3) Jubin, Isabelle JR              4) McKinney, Halsey SR            
                  24.20       52.44 (28.24)     1:19.05 (26.61)     1:46.51 (27.46)
  2 The Holton-Arms School  'B'                            NT    1:58.83    4  
     1) Zhu, Jasmine SR                 2) Rao, Ashvika FR                
     3) Harris, Elizabeth SR            4) Davis, Erin FR                 
                  29.09       59.11 (30.02)     1:29.49 (30.38)     1:58.83 (29.34)
  3 Sidwell Friends School  'A'                       1:45.99    2:01.88    2  
     1) Zeidan, Karine                  2) Geadah, Hana                   
     3) Wilson, Emily                   4) Wulf, Jocelyn                  
                  29.26     1:03.54 (34.28)     1:33.51 (29.97)     2:01.88 (28.37)
  4 Sidwell Friends School  'B'                            NT    2:14.42  
     1) Coffin, Hannah                  2) Norton, Lucy                   
     3) Neaher, Giulia                  4) Kelsall, Nora                  
                  35.79     1:08.61 (32.82)     1:42.16 (33.55)     2:14.42 (32.26)
  5 The Holton-Arms School  'C'                            NT   x2:30.27  
     1) Banfield, Breyer FR             2) Tung, Grace SO                 
     3) Robinson, Adia SR               4) Hayward, Justine SR            
                  32.77     1:06.88 (34.11)     1:45.33 (38.45)     2:30.27 (44.94)
 
Event 20  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeMone, Alexis            SO Holton-Arms          1:04.63    1:03.35    6  
                  31.32     1:03.35 (32.03)                                        
  2 St. John, Mary               SID                  1:06.40    1:06.78    4  
                  32.27     1:06.78 (34.51)                                        
  3 Barnello, Olivia          FR Holton-Arms               NT    1:14.66    3  
                  35.43     1:14.66 (39.23)                                        
  4 Ruder, Sydney             SO Holton-Arms          1:22.01    1:21.08    2  
                  38.56     1:21.08 (42.52)                                        
  5 Neaher, Giulia               SID                  1:25.79    1:25.57    1  
                  40.54     1:25.57 (45.03)                                        
  6 Norton, Lucy                 SID                       NT    1:33.58  
 
Event 22  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Julia                SID                  1:07.84    1:11.52    6  
                  33.05     1:11.52 (38.47)                                        
  2 Huizinga, Sally           SR Holton-Arms          1:24.26    1:22.90    4  
                  39.21     1:22.90 (43.69)                                        
  3 Garfinkle, Harper         SR Holton-Arms               NT    1:23.85    3  
                  39.20     1:23.85 (44.65)                                        
  4 Zhu, Jasmine              SR Holton-Arms          1:24.35    1:25.92    2  
                  40.54     1:25.92 (45.38)                                        
  5 Norton, Lucy                 SID                       NT    1:38.81    1  
                  45.53     1:38.81 (53.28)                                        
 -- Mei, Yang                    SID                       NT         DQ  
                1:00.28        DQ (1:18.29)                                        
 
Event 24  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                       3:53.41    3:50.34    8  
     1) Barpoulis, Megan JR             2) Jubin, Isabelle JR             
     3) LeMone, Alexis SO               4) Mathis, Sydney FR              
                  28.91       59.03 (59.03)     1:25.46 (26.43)     1:54.31 (55.28)
        2:21.71 (27.40)     2:50.51 (56.20)     3:17.97 (27.46)     3:50.34 (59.83)
  2 Sidwell Friends School  'A'                       3:46.04    3:56.29    4  
     1) St. John, Mary                  2) Wilson, Julia                  
     3) Abeles, Liz                     4) Knibb, Taylor                  
                  29.03       59.38 (59.38)     1:26.90 (27.52)     1:57.05 (57.67)
        2:25.47 (28.42)     2:56.86 (59.81)     3:24.97 (28.11)     3:56.29 (59.43)
  3 Sidwell Friends School  'B'                            NT    4:26.03    2  
     1) Zeidan, Karine                  2) Kulikowski, Tess               
     3) Leape, Elizabeth                4) Neaher, Giulia                 
                  30.38   1:03.93 (1:03.93)     1:34.33 (30.40)   2:07.91 (1:03.98)
        2:38.75 (30.84)   3:13.05 (1:05.14)     3:47.12 (34.07)   4:26.03 (1:12.98)
  4 The Holton-Arms School  'B'                            NT    5:24.62  
     1) Rao, Ashvika FR                 2) Zhang, Pam SO                  
     3) Looney, Ginger SO               4) Tiimob, Maha SO                
                  31.71   1:07.66 (1:07.66)     1:52.20 (44.54)   2:56.49 (1:48.83)
      4:03.33 (1:06.84)   4:39.08 (1:42.59)     5:24.62 (45.54)                    
  5 The Holton-Arms School  'C'                            NT   x5:32.78  
     1) Banfield, Breyer FR             2) Boo, Sydney JR                 
     3) Colgain, Kellie SR              4) Kuno-Lewis, Aki FR             
                  35.11   1:15.40 (1:15.40)     1:50.30 (34.90)   2:30.69 (1:15.29)
        3:07.11 (36.42)   3:48.10 (1:17.41)     4:03.92 (15.82)   5:32.78 (1:44.68)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. The Holton-Arms School              106   2. Sidwell Friends School               74