Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/25/2013 07:49 PM
               Holton/Landon vs. Holy Child/Heights - 11/18/2013               
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon School-PV  'A'                                  NT    1:50.84    8  
     1) Chlopak, Jack                   2) Fralin, Hayden                 
     3) Lundelius, Trey                 4) Kulp, Greg                     
                  28.82       59.24 (30.42)     1:26.74 (27.50)     1:50.84 (24.10)
  2 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   1:48.44    1:51.81    4  
     1) McClory, John FR                2) McCarthy, Greg FR              
     3) Glasgow, Dan SR                 4) McHale, Robert JR              
                  28.34     1:00.64 (32.30)     1:27.16 (26.52)     1:51.81 (24.65)
  3 Landon School-PV  'B'                                  NT    1:59.77    2  
     1) Baca, Andrew                    2) Ashy, Alexander                
     3) Gill, Rahul                     4) Gill, Isher                    
                  30.17     1:09.52 (39.35)     1:42.50 (32.98)     1:59.77 (17.27)
  4 The Heights School (Hs)-MD  'B'                        NT    2:01.06  
     1) Ferguson, Jack SO               2) Livaudais, Ben FR              
     3) Thomas, Jake SO                 4) Gwynn, Robert JR               
                  34.58     1:07.64 (33.06)     1:34.72 (27.08)     2:01.06 (26.34)
  5 The Heights School (Hs)-MD  'C'                        NT   x2:13.85  
     1) Calandra, Justin SO             2) Zischkau, Matt FR              
     3) McCreary, Steven FR             4) McHale, Joe FR                 
                  30.83     1:09.96 (39.13)     1:42.99 (33.03)     2:13.85 (30.86)
 -- Landon School-PV  'C'                                  NT         DQ  
     1) Beyer, Max                      2) Kennedy, Garland               
     3) Golding, Anton                  4) Abdychev, Jantay               
                  37.12     1:14.30 (37.18)     1:53.68 (39.38)          DQ (26.34)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Greg            FR The Heights Sch-MD        NT    1:55.25    6  
                  26.72       55.37 (28.65)     1:25.06 (29.69)     1:55.25 (30.19)
  2 Durbin, Conor                BEARS-PV                  NT    2:08.23    4  
                  28.57     1:00.14 (31.57)   2:08.23 (1:08.09)                    
  3 Baca, Andrew                 BEARS-PV                  NT    2:09.40    3  
                  29.27     1:00.66 (31.39)   2:09.40 (1:08.74)                    
  4 King, Harrison               BEARS-PV                  NT    2:13.89    2  
                  29.87     1:03.26 (33.39)     1:38.94 (35.68)     2:13.89 (34.95)
  5 Weber, Joe                JR The Heights Sch-MD        NT    2:20.70    1  
                  30.00     1:04.39 (34.39)     1:41.90 (37.51)     2:20.70 (38.80)
  6 Livaudais, Ben            FR The Heights Sch-MD        NT    2:51.31  
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chlopak, Jack                BEARS-PV                  NT    2:15.94    6  
                  28.92     1:02.38 (33.46)     1:43.38 (41.00)     2:15.94 (32.56)
  2 Calandra, Justin          SO The Heights Sch-MD   2:27.13    2:18.47    4  
                  30.66     1:05.77 (35.11)     1:47.58 (41.81)     2:18.47 (30.89)
  3 Lundelius, Trey              BEARS-PV                  NT    2:19.06    3  
                  30.21     1:06.61 (36.40)     1:45.17 (38.56)     2:19.06 (33.89)
  4 Sainvilier, Josh          FR The Heights Sch-MD        NT    3:02.27    2  
                  37.79     1:23.32 (45.53)     2:22.37 (59.05)     3:02.27 (39.90)
  5 McHale, Joe               FR The Heights Sch-MD        NT    3:10.67    1  
                  41.55     1:31.89 (50.34)     2:25.37 (53.48)     3:10.67 (45.30)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fralin, Hayden               BEARS-PV                  NT      23.58    6  
  2 Kulp, Greg                   BEARS-PV                  NT      24.90    4  
  3 McHale, Robert            JR The Heights Sch-MD     24.66      24.99    3  
  4 Glasgow, Dan              SR The Heights Sch-MD     24.29      25.52    2  
  5 Thomas, Noah                 BEARS-PV                  NT      25.58    1  
  6 Thomas, Jake              SO The Heights Sch-MD     25.84      25.87  
 -- Kennedy, Luke                BEARS-PV                  NT     X25.50  
 -- Henschel, Clayton            BEARS-PV                  NT     X26.01  
 -- Rowedder, Francis         JR The Heights Sch-MD     27.28     X26.60  
 -- de Raet, Chris            SR The Heights Sch-MD     26.69     X28.54  
 -- Welsh, Ethan              SO The Heights Sch-MD        NT     X29.73  
 -- Lederberg, Charlie           BEARS-PV                  NT     X49.65  
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHale, Robert            JR The Heights Sch-MD        NP     212.55    6  
  2 Curto, Ryan                  BEARS-PV                  NP     193.45    4  
  3 Krauland, Sam                BEARS-PV                  NP     102.00    3  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baca, Andrew                 BEARS-PV                  NT    1:03.96    6  
                  29.97     1:03.96 (33.99)                                        
  2 Gill, Rahul                  BEARS-PV                  NT    1:09.83    4  
                  32.36     1:09.83 (37.47)                                        
  3 Moss, Hugo                SO The Heights Sch-MD   1:13.49    1:17.23    3  
                  33.38     1:17.23 (43.85)                                        
  4 McHale, Robert            JR The Heights Sch-MD   1:14.28    1:17.73    2  
                  31.29     1:17.73 (46.44)                                        
  5 Gill, Isher                  BEARS-PV                  NT    1:17.79    1  
                  35.18     1:17.79 (42.61)                                        
  6 Sainvilier, Josh          FR The Heights Sch-MD   1:27.47    1:33.49  
                  42.17     1:33.49 (51.32)                                        
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fralin, Hayden               BEARS-PV                  NT      51.21    6  
                  24.49       51.21 (26.72)                                        
  2 McCarthy, Greg            FR The Heights Sch-MD        NT      52.93    4  
                  25.48       52.93 (27.45)                                        
  3 Durbin, Conor                BEARS-PV                  NT      58.25    3  
                  27.62       58.25 (30.63)                                        
  4 Glasgow, Dan              SR The Heights Sch-MD     55.90    1:00.53    2  
                  27.97     1:00.53 (32.56)                                        
  5 Kennedy, Luke                BEARS-PV                  NT    1:03.30    1  
  6 Gwynn, Robert             JR The Heights Sch-MD     58.71    1:03.72  
                  28.64     1:03.72 (35.08)                                        
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClory, John             FR The Heights Sch-MD        NT    5:11.90    6  
                  27.08       57.28 (30.20)     1:28.82 (31.54)     2:00.82 (32.00)
        2:32.94 (32.12)     3:05.13 (32.19)     3:37.02 (31.89)     4:09.31 (32.29)
        4:41.39 (32.08)     5:11.90 (30.51)                                        
  2 Calandra, Justin          SO The Heights Sch-MD   5:57.60    5:37.85    4  
                  29.32     1:01.37 (32.05)     1:34.47 (33.10)     2:08.30 (33.83)
        2:45.76 (37.46)     3:19.05 (33.29)     3:53.20 (34.15)     4:27.95 (34.75)
        5:03.17 (35.22)     5:37.85 (34.68)                                        
  3 McCreary, Steven          FR The Heights Sch-MD        NT    5:52.18    3  
                  30.50     1:04.42 (33.92)     1:39.81 (35.39)     2:15.89 (36.08)
        2:51.76 (35.87)     3:27.69 (35.93)     4:03.97 (36.28)     4:39.93 (35.96)
        5:16.18 (36.25)     5:52.18 (36.00)                                        
  4 King, Harrison               BEARS-PV                  NT    6:12.08    2  
                  32.86     1:08.21 (35.35)     1:44.74 (36.53)     2:22.50 (37.76)
        3:00.71 (38.21)     3:39.06 (38.35)     4:17.98 (38.92)     4:57.17 (39.19)
        5:35.59 (38.42)     6:12.08 (36.49)                                        
  5 Kennedy, Garland             BEARS-PV                  NT    6:42.09    1  
                  33.12     1:10.67 (37.55)     1:50.29 (39.62)     2:30.59 (40.30)
        3:12.29 (41.70)     3:54.34 (42.05)     4:37.70 (43.36)     5:19.63 (41.93)
        6:02.42 (42.79)     6:42.09 (39.67)                                        
  6 Javens, Andrew               BEARS-PV                  NT    9:02.09  
                  40.63     1:30.11 (49.48)     2:24.22 (54.11)     3:19.40 (55.18)
      4:19.42 (1:00.02)     5:18.07 (58.65)     6:18.06 (59.99)     7:12.57 (54.51)
        8:08.90 (56.33)     9:02.09 (53.19)                                        
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon School-PV  'A'                                  NT    1:37.84    8  
     1) Durbin, Conor                   2) Fralin, Hayden                 
     3) Kulp, Greg                      4) Ashy, Alexander                
                  24.94       49.82 (24.88)     1:14.71 (24.89)     1:37.84 (23.13)
  2 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   1:36.65    1:38.51    4  
     1) McClory, John FR                2) McHale, Robert JR              
     3) Glasgow, Dan SR                 4) McCarthy, Greg FR              
                  24.82       51.08 (26.26)     1:14.81 (23.73)     1:38.51 (23.70)
  3 Landon School-PV  'B'                                  NT    1:45.66    2  
     1) Gill, Isher                     2) Thomas, Noah                   
     3) Henschel, Clayton               4) King, Harrison                 
                  26.17       52.98 (26.81)     1:20.53 (27.55)     1:45.66 (25.13)
  4 The Heights School (Hs)-MD  'B'                        NT    1:47.44  
     1) Weber, Joe JR                   2) Moss, Hugo SO                  
     3) Livaudais, Ben FR               4) Thomas, Jake SO                
                  28.09       54.45 (26.36)     1:22.03 (27.58)     1:47.44 (25.41)
  5 The Heights School (Hs)-MD  'C'                        NT   x1:57.70  
     1) Rowedder, Francis JR            2) O'Neill, Brian JR              
     3)                                 4) de Raet, Chris SR              
                  27.30       56.21 (28.91)     1:29.31 (33.10)     1:57.70 (28.39)
  6 Landon School-PV  'D'                                  NT   x2:00.90  
     1) Spiritos, Max                   2) Beyer, Max                     
     3) Seebald, Matt                   4) Kennedy, Garland               
                  28.37     1:02.98 (34.61)     1:40.34 (37.36)     2:00.90 (20.56)
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chlopak, Jack                BEARS-PV                  NT    1:00.98    6  
                  29.85     1:00.98 (31.13)                                        
  2 McClory, John             FR The Heights Sch-MD        NT    1:01.24    4  
                  30.42     1:01.24 (30.82)                                        
  3 Thomas, Noah                 BEARS-PV                  NT    1:15.41    3  
                  37.07     1:15.41 (38.34)                                        
  4 Thomas, Jake              SO The Heights Sch-MD   1:21.22    1:20.12    2  
                  38.08     1:20.12 (42.04)                                        
  5 Ferguson, Jack            SO The Heights Sch-MD   1:26.05    1:26.21    1  
                  40.59     1:26.21 (45.62)                                        
 -- Beyer, Max                   BEARS-PV                  NT         DQ  
                  37.48          DQ (46.90)                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lundelius, Trey              BEARS-PV                  NT    1:06.85    6  
                  31.18     1:06.85 (35.67)                                        
  2 Ashy, Alexander              BEARS-PV                  NT    1:15.46    4  
                  34.59     1:15.46 (40.87)                                        
  3 Calandra, Justin          SO The Heights Sch-MD   1:17.16    1:16.89    3  
                  36.46     1:16.89 (40.43)                                        
  4 Weber, Joe                JR The Heights Sch-MD   1:13.41    1:19.97    2  
                  34.96     1:19.97 (45.01)                                        
  5 Livaudais, Ben            FR The Heights Sch-MD        NT    1:20.17    1  
                  36.02     1:20.17 (44.15)                                        
  6 Ashy, Ryan                   BEARS-PV                  NT    1:28.10  
                  39.76     1:28.10 (48.34)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon School-PV  'A'                                  NT    4:02.12    8  
     1) Chlopak, Jack                   2) Baca, Andrew                   
     3) Durbin, Conor                   4) Lundelius, Trey                
                  27.69       58.53 (58.53)     1:26.57 (28.04)     1:57.40 (58.87)
        2:28.82 (31.42)   3:04.54 (1:07.14)     3:32.55 (28.01)     4:02.12 (57.58)
  2 Landon School-PV  'B'                                  NT    4:11.60    4  
     1) Golding, Anton                  2) Gill, Isher                    
     3) Thomas, Noah                    4) King, Harrison                 
                  32.79   1:10.50 (1:10.50)     1:39.79 (29.29)   2:12.24 (1:01.74)
        2:28.91 (16.67)   3:13.74 (1:01.50)     3:41.08 (27.34)     4:11.60 (57.86)
  3 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   4:03.61    4:30.19    2  
     1) Weber, Joe JR                   2) McCreary, Steven FR            
     3) Ferguson, Jack SO               4) Gwynn, Robert JR               
                  29.56   1:03.76 (1:03.76)     1:36.12 (32.36)   2:14.44 (1:10.68)
        2:46.60 (32.16)   3:28.33 (1:13.89)     3:57.74 (29.41)   4:30.19 (1:01.86)
  4 The Heights School (Hs)-MD  'B'                        NT    4:39.59  
     1) de Raet, Chris SR               2) Rowedder, Francis JR           
     3) McHale, Joe FR                  4) Moss, Hugo SO                  
                  33.01   1:09.29 (1:09.29)     1:41.01 (31.72)   2:17.76 (1:08.47)
        2:54.66 (36.90)   3:33.53 (1:15.77)     4:04.05 (30.52)   4:39.59 (1:06.06)
  5 The Heights School (Hs)-MD  'C'                        NT   x4:53.31  
     1) Zischkau, Matt FR               2) O'Neill, Brian JR              
     3) Warner, Chris JR                4) O'Neill, Liam                  
                  32.78   1:13.72 (1:13.72)     1:45.71 (31.99)   2:22.71 (1:08.99)
        2:53.95 (31.24)   3:40.55 (1:17.84)     4:13.10 (32.55)   4:53.31 (1:12.76)
  6 Landon School-PV  'C'                                  NT   x5:32.25  
     1) Javens, Andrew                  2) Abdychev, Jantay               
     3) Lederberg, Charlie              4) Seebald, Matt                  
                  50.15   1:51.36 (1:51.36)     2:30.18 (38.82)   3:27.88 (1:36.52)
        3:48.85 (20.97)     4:23.85 (55.97)     4:56.62 (32.77)   5:32.25 (1:08.40)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Landon School                       111   2. The Heights School (Hs)              72