Licensed to St. Albans School Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/28/2013 07:56 PM
                           STA-NCS vs FH - 1/5/2013                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flint Hill School Swim Team-PV  'A'               1:50.03    1:55.07    8  
     1) Tang, Eric M JR                 2) Thornburg, Zach M JR           
     3) Chang, Jonah SR                 4) Timblin, Tristan A JR          
  2 St. Albans/M  'A'                                 1:39.45    1:59.76    4  
     1) Abboud, Philip J 13             2) Dinger, Tai J 14               
     3) Rae, Ephrem E 14                4) Langenbacher, Adam 16          
  3 Flint Hill School Swim Team-PV  'B'                    NT    2:11.63    2  
     1) Griffiths, Joey J SR            2) Ciesar, Wil W SO               
     3) Abt, Kevin S SR                 4) Reilly, Tucker J SO            
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X2:31.88  
     1) Stockton, Sam 15                2) Argrett, Jordan 15             
     3) Viscuso, Sebastian 15           4) Phelps, Will D 16              
 -- St. Albans/M  'B'                                      NT         DQ  
     1) Bates, Theo W 16                2) Boley, Samuel 15               
     3) Gaines III, Joey J 15           4) Drake, Evan 15                 
 -- St. Albans/M  'C'                                      NT         DQ  
     1) Kinnaird, David 13              2) Morgan, Kameren 15             
     3) Crafton, Christopher 16         4) Frydman, Alec 14               
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parrino, Chris R          13 STA                  1:56.30    1:57.85    6  
  2 Tang, Eric M              JR Fhs Varsity-PV            NT    1:59.96    4  
  3 Bredar, Henry             15 STA                  1:58.30    2:05.93    3  
  4 Bates, Theo W             16 STA                  2:12.30    2:23.96    2  
  5 Griffiths, Joey J         SR Fhs Varsity-PV            NT    2:30.65    1  
  6 Lisker, Josh R            FR Fhs Varsity-PV            NT    3:09.79  
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Jonah              SR Fhs Varsity-PV            NT    2:17.62    6  
  2 Abboud, Philip J          13 STA                  2:29.30    2:30.37    4  
  3 Dinger, Tai J             14 STA                  2:41.30    2:35.10    3  
  4 Cathapermal, Jonathan     15 STA                  2:36.30    2:38.32    2  
  5 Reilly, Tucker J          SO Fhs Varsity-PV            NT    2:46.51    1  
  6 Lisker, Sam R             SO Fhs Varsity-PV            NT    3:29.88  
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornburg, Zach M         JR Fhs Varsity-PV            NT      24.56    6  
  2 Henderson, Landon C       13 STA                    25.30      25.87    4  
  3 Timblin, Tristan A        JR Fhs Varsity-PV         25.22      25.93    3  
  4 Rae, Ephrem E             14 STA                    25.80      26.53    2  
  5 Suter, Lachlan G          FR Fhs Varsity-PV         28.04      27.87    1  
  6 Homsi, Zane T             SO Fhs Varsity-PV            NT     x28.20  
  7 Abt, Kevin S              SR Fhs Varsity-PV         28.44     x28.83  
  8 Kinnaird, David           13 STA                       NT      30.23  
  9 Morgan, Kameren           15 STA                       NT     x31.35  
 10 Lisker, Josh R            FR Fhs Varsity-PV         33.00     x32.34  
 -- Richmond, Ellis E         15 STA                    29.70     X30.15  
 -- Argrett, Jordan           15 STA                    34.09     X33.68  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Jonah              SR Fhs Varsity-PV         58.44      59.71    6  
  2 Timblin, Tristan A        JR Fhs Varsity-PV       1:08.47    1:09.58    4  
  3 Rae, Ephrem E             14 STA                  1:05.99    1:09.94    3  
  4 Gaines III, Joey J        15 STA                  1:22.16    1:16.71    2  
  5 Suter, Lachlan G          FR Fhs Varsity-PV            NT    1:19.99    1  
  6 Crafton, Christopher      16 STA                  1:18.13    1:22.92  
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Langenbacher, Adam        16 STA                  1:00.75    1:01.23    6  
  2 Henderson, Landon C       13 STA                    59.98    1:02.94    4  
  3 Reilly, Tucker J          SO Fhs Varsity-PV            NT    1:04.59    3  
  4 Ciesar, Wil W             SO Fhs Varsity-PV       1:06.06    1:05.55    2  
  5 Schmandt, Henry           16 STA                  1:08.24    1:05.70    1  
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tang, Eric M              JR Fhs Varsity-PV            NT    5:26.54    6  
  2 Parrino, Chris R          13 STA                  5:42.03    5:30.05    4  
  3 Bredar, Henry             15 STA                  6:02.40    5:56.94    3  
  4 Viscuso, Sebastian        15 STA                       NT    7:22.49    2  
  5 Lisker, Sam R             SO Fhs Varsity-PV            NT    7:49.72    1  
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flint Hill School Swim Team-PV  'A'               1:38.54    1:38.68    8  
     1) Thornburg, Zach M JR            2) Tang, Eric M JR                
     3) Timblin, Tristan A JR           4) Chang, Jonah SR                
  2 St. Albans/M  'A'                                 1:30.47    1:40.71    4  
     1) Merley, Connor E 14             2) Kelley, Matt 13                
     3) Henderson, Landon C 13          4) Bredar, Henry 15               
  3 St. Albans/M  'B'                                      NT    1:47.99    2  
     1) Cathapermal, Jonathan 15        2) Rae, Ephrem E 14               
     3) Dinger, Tai J 14                4) Abboud, Philip J 13            
  4 Flint Hill School Swim Team-PV  'B'                    NT    1:51.50  
     1) Suter, Lachlan G FR             2) Griffiths, Joey J SR           
     3) Abt, Kevin S SR                 4) Reilly, Tucker J SO            
  5 St. Albans/M  'C'                                      NT   x1:57.37  
     1) Gaines III, Joey J 15           2) Frydman, Alec 14               
     3) Andreoli, Matthew 16            4) Schmandt, Henry 16             
  6 Flint Hill School Swim Team-PV  'C'                    NT   x2:04.18  
     1) Ciesar, Wil W SO                2) Homsi, Zane T SO               
     3) Lisker, Sam R SO                4) Hakopian, Andrew A FR          
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X1:58.92  
     1) Richmond, Ellis E 15            2) Phelps, Will D 16              
     3) Morgan, Kameren 15              4) Kinnaird, David 13             
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merley, Connor E          14 STA                       NT    1:00.66    6  
  2 Thornburg, Zach M         JR Fhs Varsity-PV       1:05.09    1:02.22    4  
  3 Bates, Theo W             16 STA                  1:09.30    1:10.06    3  
  4 Langenbacher, Adam        16 STA                  1:11.30    1:10.14    2  
  5 Hakopian, Andrew A        FR Fhs Varsity-PV       1:24.49    1:28.17    1  
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Matt              13 STA                  1:12.80    1:13.62    6  
  2 Dinger, Tai J             14 STA                  1:15.17    1:16.09    4  
  3 Cathapermal, Jonathan     15 STA                  1:15.92    1:16.54    3  
  4 Homsi, Zane T             SO Fhs Varsity-PV       1:22.82    1:26.63    2  
  5 Abt, Kevin S              SR Fhs Varsity-PV       1:30.26    1:28.75    1  
 -- Hakopian, Andrew A        FR Fhs Varsity-PV            NT         DQ  
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 3:20.09    4:03.67    8  
     1) Merley, Connor E 14             2) Bredar, Henry 15               
     3) Kelley, Matt 13                 4) Parrino, Chris R 13            
  2 St. Albans/M  'B'                                      NT    4:11.34    4  
     1) Henderson, Landon C 13          2) Gaines III, Joey J 15          
     3) Bates, Theo W 16                4) Abboud, Philip J 13            
  3 Flint Hill School Swim Team-PV  'A'               3:40.19    4:21.13    2  
     1) Suter, Lachlan G FR             2) Griffiths, Joey J SR           
     3) Homsi, Zane T SO                4) Ciesar, Wil W SO               
  4 St. Albans/M  'C'                                      NT   x4:59.82  
     1) Argrett, Jordan 15              2) Boley, Samuel 15               
     3) Andreoli, Matthew 16            4) Kinnaird, David 13             
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X5:09.25  
     1) Phelps, Will D 16               2) Richmond, Ellis E 15           
     3) Stockton, Sam 15                4) Viscuso, Sebastian 15          
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                         97   2. Flint Hill School Swim Team          73