Licensed to St. Albans School Swim Club
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/5/2013 08:38 PM
                         STA-NCS vs SSSA - 12/15/2012                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Stephen's & St. Agnes-VA  'A'                 1:50.99    1:54.92    8  
     1) Kenna, Joe JR                   2) Thompson, Ian FR               
     3) Shackley, Ian JR                4) Blair, Carter SR               
  2 St. Albans/M  'A'                                 2:05.20    2:02.69    4  
     1) Bredar, Henry 15                2) Dinger, Tai J 14               
     3) Cathapermal, Jonathan 16        4) Gaines III, Joey J 15          
  3 St. Albans/M  'B'                                 2:05.10    2:04.12    2  
     1) Bates, Theo W 16                2) Gigot, Nicholas J 16           
     3) Langenbacher, Adam 16           4) Kelley, Matt 13                
  4 St. Albans/M  'C'                                 2:13.60   x2:19.73  
     1) Richmond, Ellis E 16            2) Morgan, Kameren 15             
     3) La Violette, Fred W 13          4) Emerson, Casey 16              
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merley, Connor E          14 STA                  1:57.33    2:00.61    6  
  2 Parrino, Chris R          13 STA                  2:01.77    2:02.87    4  
  3 Notaro, Nick              14 STA                       NT   x2:09.91  
  4 Marshall, Daniel          FR SSSA-VA                   NT    2:49.51    3  
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricks, Wilson A           14 STA                  2:26.74    2:19.90    6  
  2 Abboud, Philip J          13 STA                  2:21.81    2:35.18    4  
  3 La Violette, Fred W       13 STA                  2:40.47   x2:49.28  
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenna, Joe                JR SSSA-VA                24.69      24.49    6  
  2 Blair, Carter             SR SSSA-VA                25.51      26.45    4  
  3 Emerson, Casey            16 STA                       NT      27.22    3  
  4 Harris, Cory              JR SSSA-VA                28.10     x27.97  
  5 Schmandt, Henry           16 STA                    29.94      30.96    2  
 -- Langenbacher, Adam        16 STA                    28.77     X26.01  
 -- Draim, Evan               SR SSSA-VA                   NT     X26.18  
 -- Viscuso, Sebastian        15 STA                    34.58     X32.11  
 -- Marshall, Daniel          FR SSSA-VA                   NT     X32.76  
 -- Argrett, Jordan              STA                    34.27     X34.09  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clare, Matthew E          14 STA                  1:00.15      58.74    6  
  2 Shackley, Ian             JR SSSA-VA                57.68      58.84    4  
  3 Parrino, Chris R          13 STA                  1:06.65    1:07.90    3  
  4 Gigot, Nicholas J         16 STA                  1:21.83   x1:19.18  
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenna, Joe                JR SSSA-VA                57.60      54.27    6  
  2 Thompson, Ian             FR SSSA-VA                   NT      54.88    4  
  3 Kelley, Matt              13 STA                    57.54      56.17    3  
  4 Langenbacher, Adam        16 STA                  1:01.95    1:00.75    2  
  5 Gaines III, Joey J        15 STA                  1:02.70   x1:02.56  
  6 Harris, Cory              JR SSSA-VA              1:06.64   x1:05.77  
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shackley, Ian             JR SSSA-VA              5:01.11    5:10.99    6  
  2 Emerson, Casey            16 STA                       NT    5:16.52    4  
  3 Bates, Theo W             16 STA                  7:03.30    6:36.11    3  
  4 Morgan, Kameren           15 STA                  8:32.36   x8:13.80  
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:36.91    1:41.44    8  
     1) Parrino, Chris R 13             2) La Violette, Fred W 13         
     3) Kelley, Matt 13                 4) Merley, Connor E 14            
  2 St. Albans/M  'B'                                      NT    1:51.18    4  
     1) Gigot, Nicholas J 16            2) Crafton, Christopher 16        
     3) Bates, Theo W 16                4) Frydman, Alec 14               
  3 St. Stephen's & St. Agnes-VA  'A'                 1:44.65    1:53.25    2  
     1) Draim, Evan SR                  2) Marshall, Daniel FR            
     3) Harris, Cory JR                 4) Blair, Carter SR               
  4 St. Albans/M  'C'                                      NT   x1:57.40  
     1) Morgan, Kameren 15              2) Schmandt, Henry 16             
     3) Abboud, Philip J 13             4) Bredar, Henry 15               
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X2:10.43  
     1) Argrett, Jordan                 2) Gaines III, Joey J 15          
     3) Viscuso, Sebastian 15           4) Richmond, Ellis E 16           
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Ian             FR SSSA-VA              1:00.19    1:00.87    6  
  2 Ricks, Wilson A           14 STA                  1:05.01    1:03.63    4  
  3 Cathapermal, Jonathan     16 STA                  1:14.26    1:12.80    3  
  4 Draim, Evan               SR SSSA-VA                   NT    1:23.11    2  
  5 Marshall, Daniel          FR SSSA-VA              1:51.47   x1:51.52  
 -- Argrett, Jordan              STA                       NT         DQ  
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 La Violette, Fred W       13 STA                  1:27.34    1:21.27    6  
  2 Draim, Evan               SR SSSA-VA              1:16.63    1:23.30    4  
  3 Crafton, Christopher      16 STA                  1:29.42    1:24.58    3  
  4 Richmond, Ellis E         16 STA                  2:17.26   x1:30.42  
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 3:48.00    3:47.14    8  
     1) Parrino, Chris R 13             2) Notaro, Nick 14                
     3) Abboud, Philip J 13             4) Merley, Connor E 14            
  2 St. Albans/M  'B'                                 3:47.00    3:55.62    4  
     1) Clare, Matthew E 14             2) Cathapermal, Jonathan 16       
     3) Bredar, Henry 15                4) Ricks, Wilson A 14             
  3 St. Stephen's & St. Agnes-VA  'A'                 3:56.94    3:56.70    2  
     1) Kenna, Joe JR                   2) Harris, Cory JR                
     3) Thompson, Ian FR                4) Shackley, Ian JR               
  4 St. Albans/M  'C'                                 4:45.30   x4:35.80  
     1) Dinger, Tai J 14                2) Morgan, Kameren 15             
     3) Frydman, Alec 14                4) Phelps, Will D 16              
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                         92   2. St. Stephen's & St. Agnes            57