Licensed to St. Albans School Swim Club
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/5/2013 08:23 PM
                          STA-NCS vs SJC - 11/27/2012                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:52.80    1:47.68    8  
     1) Merley, Connor E 14             2) Parrino, Chris R 13            
     3) Notaro, Nick 14                 4) Ricks, Wilson A 14             
  2 St. John's College High School  'A'               1:45.63    1:47.86    4  
     1) Gillespie, Tommy FR             2) Ylli, Devi SO                  
     3) Harris, Wesley SO               4) Mackenzie, Kevin J JR          
  3 St. Albans/M  'B'                                 1:53.60    1:48.97    2  
     1) Johnson, Nate D 16              2) Flood, James T 16              
     3) Clare, Matthew E 14             4) La Violette, Fred W 13         
  4 St. John's College High School  'B'                    NT    1:59.07  
     1) Epps, Kahlil H JR               2) Claro, Andre SR                
     3) Bertozzi, Luca FR               4) Suarez, Nick R SR              
  5 St. Albans/M  'C'                                      NT   x2:07.40  
     1) Abboud, Philip J 13             2) Cathapermal, Jonathan 16       
     3) Rae, Ephrem E 14                4) Dinger, Tai J 14               
  6 St. John's College High School  'C'                    NT   x2:20.57  
     1) Fisher, Matthew W JR            2) Wasel, Paul M SR               
     3) Dayao, Michael SR               4) Pfeifer, Jack SO               
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Casey            16 STA                  2:01.30    2:00.49    6  
  2 Gibeily, Tommy            SR St. John's           2:01.46    2:00.85    4  
  3 Bredar, Henry             15 STA                  2:16.43    2:09.83    3  
  4 Kelley, Matt              13 STA                  2:04.78    2:10.20    2  
  5 Krauland, Will E          SR St. John's           2:16.85    2:15.85    1  
  6 Epps, Kahlil H            JR St. John's           2:24.28    2:17.84  
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flood, James T            16 STA                  2:12.42    2:08.30    6  
  2 Lin, Joe E                15 STA                  2:16.29    2:16.07    4  
  3 Parrino, Chris R          13 STA                  2:20.01    2:18.84    3  
  4 Ylli, Devi                SO St. John's           2:19.50    2:23.56    2  
  5 Oristian, Tommy           FR St. John's           2:41.92    2:33.92    1  
  6 Claro, Andre              SR St. John's           2:37.51    2:35.56  
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricks, Wilson A           14 STA                    24.51      24.22    6  
  2 Clare, Matthew E          14 STA                    24.61      24.30    4  
  3 Rurka, Alexander A        SR St. John's             24.56      24.40    3  
  4 Miller, Christian         FR St. John's             25.62      26.05    2  
  5 La Violette, Fred W       13 STA                    25.11      27.08    1  
  6 Suarez, Nick R            SR St. John's             27.63      27.95  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillespie, Tommy          FR St. John's             58.16      57.92    6  
  2 Notaro, Nick              14 STA                    59.66      58.94    4  
  3 Merley, Connor E          14 STA                    58.07    1:00.02    3  
  4 Clare, Matthew E          14 STA                  1:02.31    1:00.15    2  
  5 Harris, Wesley            SO St. John's           1:01.24    1:00.47    1  
  6 Bertozzi, Luca            FR St. John's           1:09.87    1:09.02  
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackenzie, Kevin J        JR St. John's             50.49      50.84    6  
  2 Ricks, Wilson A           14 STA                    55.12      54.64    4  
  3 Rurka, Alexander A        SR St. John's             55.11      54.67    3  
  4 Johnson, Nate D           16 STA                    58.29      56.23    2  
  5 Bredar, Henry             15 STA                    58.43      56.47    1  
  6 Miller, Christian         FR St. John's             58.62      59.87  
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillespie, Tommy          FR St. John's           5:15.22    5:10.79    6  
  2 Emerson, Casey            16 STA                  5:21.30    5:16.21    4  
  3 Gibeily, Tommy            SR St. John's           5:41.02    5:57.17    3  
  4 Abboud, Philip J          13 STA                  5:51.00    6:39.99    2  
  5 Cathapermal, Jonathan     16 STA                  6:20.87    6:51.29    1  
  6 May, Drew                 SR St. John's           7:33.08    7:29.09  
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. John's College High School  'A'               1:41.37    1:40.61    8  
     1) Rurka, Alexander A SR           2) Ylli, Devi SO                  
     3) Miller, Christian FR            4) Gibeily, Tommy SR              
  2 St. Albans/M  'A'                                 1:42.30    1:40.84    4  
     1) Ricks, Wilson A 14              2) Kelley, Matt 13                
     3) La Violette, Fred W 13          4) Clare, Matthew E 14            
  3 St. Albans/M  'B'                                 1:45.30    1:44.68    2  
     1) Notaro, Nick 14                 2) Bredar, Henry 15               
     3) Drake, Evan                     4) Dinger, Tai J 14               
  4 St. John's College High School  'B'               1:48.74    1:49.65  
     1) Suarez, Nick R SR               2) Oristian, Tommy FR             
     3) Rivera, Paul Rex SR             4) Harris, Wesley SO              
  5 St. Albans/M  'C'                                      NT   x1:54.19  
     1) Andreoli, Matthew 16            2) Bates, Theo W 16               
     3) Crafton, Christopher 16         4) Gigot, Nicholas J 16           
  6 St. John's College High School  'C'               1:56.86   x2:07.59  
     1) Pfeifer, Jack SO                2) Wasel, Paul M SR               
     3) Dayao, Michael SR               4) Binkley, Marc FR               
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Nate D           16 STA                    59.78      59.29    6  
  2 Merley, Connor E          14 STA                    59.85    1:02.90    4  
  3 Epps, Kahlil H            JR St. John's           1:07.24    1:08.42    3  
  4 Abboud, Philip J          13 STA                  1:06.79    1:12.20    2  
  5 Bertozzi, Luca            FR St. John's           1:16.60    1:15.00    1  
  6 Fisher, Matthew W         JR St. John's           1:24.24    1:19.26  
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flood, James T            16 STA                  1:06.22    1:06.39    6  
  2 Mackenzie, Kevin J        JR St. John's                NT    1:06.76    4  
  3 Parrino, Chris R          13 STA                  1:09.69    1:08.92    3  
  4 Lin, Joe E                15 STA                  1:09.57    1:10.52    2  
  5 Ylli, Devi                SO St. John's           1:09.05    1:11.93    1  
  6 Claro, Andre              SR St. John's           1:12.38    1:12.77  
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. John's College High School  'A'               3:47.55    3:39.04    8  
     1) Rurka, Alexander A SR           2) Gillespie, Tommy FR            
     3) Gibeily, Tommy SR               4) Mackenzie, Kevin J JR          
  2 St. Albans/M  'A'                                 3:47.90    3:42.96    4  
     1) Notaro, Nick 14                 2) Emerson, Casey 16              
     3) Johnson, Nate D 16              4) Merley, Connor E 14            
  3 St. Albans/M  'B'                                 3:53.30    3:45.85    2  
     1) Kelley, Matt 13                 2) Flood, James T 16              
     3) Lin, Joe E 15                   4) Parrino, Chris R 13            
  4 St. John's College High School  'B'               4:27.24    4:04.42  
     1) Miller, Christian FR            2) Suarez, Nick R SR              
     3) Harris, Wesley SO               4) Epps, Kahlil H JR              
  5 St. Albans/M  'C'                                      NT   x4:12.13  
     1) Dinger, Tai J 14                2) Rae, Ephrem E 14               
     3) Langenbacher, Adam 16           4) Bates, Theo W 16               
  6 St. John's College High School  'C'               5:01.78   x4:29.87  
     1) Rigsby, Julian SO               2) Rivera, Paul Rex SR            
     3) Bertozzi, Luca FR               4) Dayao, Michael SR              
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                        103   2. St. John's College High School       67