Licensed to St. Albans School Swim Club
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/28/2012 08:15 PM
                           GP/AHC V DJO - 11/27/2012                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop O'Connell-PV  'A'                          1:37.29    1:41.51    8  
     1) Chamness, Conor SR              2) Tucker, Don SR                 
     3) Tiernan, Christian JR           4) Outlaw, Chris SO               
  2 Georgetown Preparatory School  'A'                1:39.81    1:42.70    4  
     1) Goddard, Grant E SO             2) Broder, Kieran c JR            
     3) Vissering, Carsten H SO         4) Spencer, Todd SR               
  3 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    1:50.04    2  
     1) Larson, Mark SO                 2) Kim, Abe FR                    
     3) Lin, Adrian J SO                4) Wowk, Adrian JR                
  4 Bishop O'Connell-PV  'B'                               NT    1:57.68  
     1) Hylton, Chris JR                2) Duesterhaus, Andrew SR         
     3) Stahlman, John FR               4) Franke, Kynan JR               
  5 Bishop O'Connell-PV  'C'                               NT    2:02.46  
     1) DiBenedetto, Andrew FR          2) Bergmann, Sean FR              
     3) Meckley, Philip SO              4) Morgan, Thad JR                
  6 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    2:04.77  
     1) Simcox, Ward SO                 2) Green, Robert JR               
     3) McVerry, Patrick SO             4) Mister, Matthew SO             
 -- Georgetown Preparatory School  'D'                     NT   X2:12.12  
     1) Green, William FR               2) Morales	, Nicholas FR          
     3) Giarraputo, Cameron t JR        4) Jackson, Ben w JR              
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snodderly, Joey E         SO Georgetown Prep           NT    1:51.28    6  
  2 Luciani, Michael          SR O'Connell-PV         1:52.74    1:52.85    4  
  3 Rurka, Chris              JR Georgetown Prep      1:57.91    1:57.78    3  
  4 Berry, Kevin              FR Georgetown Prep      2:00.28    2:02.18    2  
  5 Franke, Kynan             JR O'Connell-PV         2:32.32    2:27.47    1  
  6 Shank, Joseph             FR O'Connell-PV         2:24.53    2:29.50  
  7 Robinson, Hodari          SO O'Connell-PV              NT    2:46.83  
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Brandon T      SO Georgetown Prep           NT    2:02.96    6  
  2 Tucker, Don               SR O'Connell-PV         1:56.12    2:05.46    4  
  3 Lin, Adrian J             SO Georgetown Prep           NT    2:09.18    3  
  4 Tyshing, Miguel A         JR Georgetown Prep           NT    2:16.76    2  
  5 Fritz, Tyler              SR O'Connell-PV         2:12.49    2:21.86    1  
  6 Bergmann, Sean            FR O'Connell-PV         2:26.63    2:28.37  
  7 Duesterhaus, Andrew       SR O'Connell-PV         2:30.15    2:34.83  
 -- Green, Robert             JR Georgetown Prep           NT   X2:51.69  
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tiernan, Christian        JR O'Connell-PV           21.84      22.72    6  
  2 Outlaw, Chris             SO O'Connell-PV           22.41      23.23    4  
  3 Spencer, Todd             SR Georgetown Prep        24.21      24.23    3  
  4 Larson, Mark              SO Georgetown Prep           NT      24.61    2  
  5 Stahlman, John            FR O'Connell-PV              NT      25.62    1  
  6 Wowk, Adrian              JR Georgetown Prep        25.40      26.16  
  7 Franke, Kynan             JR O'Connell-PV           26.90      27.50  
 -- Mister, Matthew           SO Georgetown Prep           NT     X27.78  
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahmy, Zach               JR Georgetown Prep           NP     141.00    6  
  2 Von Muenchow Pohl, Fredd  JR Georgetown Prep           NP     138.70    4  
  3 Hathaway, Joey            JR Georgetown Prep           NP     129.95    3  
  4 Bernero, Dominic          SO O'Connell-PV              NP     108.75    2  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goddard, Grant E          SO Georgetown Prep           NT      52.28    6  
  2 Tiernan, Christian        JR O'Connell-PV           52.61      55.93    4  
  3 Broder, Kieran c          JR Georgetown Prep        59.94    1:00.48    3  
  4 DiBenedetto, Andrew       FR O'Connell-PV         1:08.56    1:03.35    2  
  5 Hylton, Chris             JR O'Connell-PV         1:00.97    1:03.50    1  
  6 Balyozian, Berj B         JR Georgetown Prep           NT    1:07.01  
  7 Meckley, Philip           SO O'Connell-PV              NT    1:18.37  
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Adrian J             SO Georgetown Prep        48.47      49.04    6  
  2 Chamness, Conor           SR O'Connell-PV           49.40      50.07    4  
  3 Kim, Abe                  FR Georgetown Prep           NT      51.50    3  
  4 Morgan, Thad              JR O'Connell-PV         1:05.01    1:07.22    2  
  5 Giarraputo, Cameron t     JR Georgetown Prep           NT    1:08.07    1  
 -- Iannone, Jimmy            JR Georgetown Prep           NT   X1:16.24  
 -- Hughes-Creahan, Patrick   JR O'Connell-PV              NT         DQ  
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snodderly, Joey E         SO Georgetown Prep           NT    4:49.99    6  
  2 Luciani, Michael          SR O'Connell-PV         5:09.51    5:16.55    4  
  3 Simcox, Ward              SO Georgetown Prep           NT    5:49.19    3  
  4 McVerry, Patrick          SO Georgetown Prep           NT    6:57.35    2  
  5 Meckley, Philip           SO O'Connell-PV              NT    7:23.61    1  
  6 Robinson, Hodari          SO O'Connell-PV         8:04.58    8:09.61  
  7 Bernero, Dominic          SO O'Connell-PV              NT    8:25.16  
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                1:30.94    1:28.73    8  
     1) Vissering, Carsten H SO         2) Lin, Adrian J SO               
     3) Goldstein, Brandon T SO         4) Goddard, Grant E SO            
  2 Bishop O'Connell-PV  'A'                          1:27.64    1:34.27    4  
     1) Tucker, Don SR                  2) Outlaw, Chris SO               
     3) Luciani, Michael SR             4) Fritz, Tyler SR                
  3 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    1:39.41    2  
     1) Berry, Kevin FR                 2) Larson, Mark SO                
     3) Mister, Matthew SO              4) Spencer, Todd SR               
  4 Bishop O'Connell-PV  'B'                               NT    1:51.44  
     1) Stahlman, John FR               2) Duesterhaus, Andrew SR         
     3) Franke, Kynan JR                4) Morgan, Thad JR                
  5 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    2:04.68  
     1) Green, William FR               2) Hayes, Sean SO                 
     3) Ferenades, David FR             4) Iannone, Jimmy JR              
  6 Bishop O'Connell-PV  'C'                               NT    2:13.28  
     1) Shank, Joseph FR                2) Bernero, Dominic SO            
     3) Robinson, Hodari SO             4) Hughes-Creahan, Patrick JR     
 -- Georgetown Preparatory School  'D'                     NT   X1:57.61  
     1) Swanton, Patrick T FR           2) Jackson, Ben w JR              
     3) Joeseph, Kyle FR                4) McAvoy, William A FR           
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goddard, Grant E          SO Georgetown Prep           NT      54.12    6  
  2 Chamness, Conor           SR O'Connell-PV           54.29      55.55    4  
  3 Hylton, Chris             JR O'Connell-PV         1:03.22    1:03.08    3  
  4 DiBenedetto, Andrew       FR O'Connell-PV         1:08.50    1:03.59    2  
  5 Larson, Mark              SO Georgetown Prep           NT    1:04.04    1  
  6 Fritz, Tyler              SR O'Connell-PV           58.26    1:04.96  
  7 Rurka, Chris              JR Georgetown Prep           NT    1:07.96  
 -- Hayes, Sean               SO Georgetown Prep           NT   X1:19.39  
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Don               SR O'Connell-PV           58.99    1:02.59    6  
  2 Kim, Abe                  FR Georgetown Prep           NT    1:04.50    4  
  3 Balyozian, Berj B         JR Georgetown Prep      1:11.79    1:10.22    3  
  4 Green, Robert             JR Georgetown Prep      1:15.84    1:15.00    2  
  5 Bergmann, Sean            FR O'Connell-PV         1:16.91    1:16.40    1  
  6 Duesterhaus, Andrew       SR O'Connell-PV         1:15.52    1:17.25  
  7 Shank, Joseph             FR O'Connell-PV         1:17.69    1:21.94  
 -- Giarraputo, Cameron t     JR Georgetown Prep           NT   X1:24.76  
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop O'Connell-PV  'A'                          3:19.55    3:26.85    8  
     1) Luciani, Michael SR             2) Chamness, Conor SR             
     3) Tiernan, Christian JR           4) Outlaw, Chris SO               
  2 Georgetown Preparatory School  'A'                3:16.57    3:29.28    4  
     1) Snodderly, Joey E SO            2) Kim, Abe FR                    
     3) Balyozian, Berj B JR            4) Goldstein, Brandon T SO        
  3 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    3:30.91    2  
     1) Vissering, Carsten H SO         2) Tyshing, Miguel A JR           
     3) Broder, Kieran c JR             4) Berry, Kevin FR                
  4 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    3:56.43  
     1) Rurka, Chris JR                 2) Simcox, Ward SO                
     3) Morales	, Nicholas FR           4) Dundee, Carey SO               
  5 Bishop O'Connell-PV  'B'                               NT    4:17.14  
     1) Stahlman, John FR               2) Hylton, Chris JR               
     3) DiBenedetto, Andrew FR          4) Fritz, Tyler SR                
  6 Bishop O'Connell-PV  'C'                               NT    4:40.07  
     1) Bergmann, Sean FR               2) Morgan, Thad JR                
     3) Shank, Joseph FR                4) Meckley, Philip SO             
 -- Georgetown Preparatory School  'D'                     NT   X4:51.20  
     1) Mahasandana, Mark SO            2) Joeseph, Kyle FR               
     3) Swanton, Patrick T FR           4) McAvoy, William A FR           
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Georgetown Preparatory School       108   2. Bishop O'Connell                     77