STANCS vs MARET 12 - 1/24/2012                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'B'                                      NT    2:02.89    8  
     1) Abboud, Philip J 16             2) Parrino, Chris R 17            
     3) La Violette, Fred W 16          4) Petkov, Vic P 16               
                  32.94     1:05.77 (32.83)     1:36.27 (30.50)     2:02.89 (26.62)
  2 St. Albans/M  'A'                                 1:39.45    2:02.97    4  
     1) Billings, Abbott A 17           2) Medish, Vadim A 18             
     3) Beresford, Erik M 17            4) Lovell, Ryan R 17              
                  30.83     1:03.92 (33.09)     1:33.58 (29.66)     2:02.97 (29.39)
 -- St. Albans/M  'C'                                      NT   X1:58.00  
     1) Clare, Matthew E 16             2) Dinger, Tai J 16               
     3) Notaro, Nick 16                 4) Rae, Ephrem E 15               
                  29.63     1:04.55 (34.92)     1:30.78 (26.23)     1:58.00 (27.22)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X2:06.67  
     1) Bredar, Henry 14                2) Cathapermal, Jonathan 14       
     3) Gaines III, Joey J 14           4) Gewirz, Graham M 15            
                  31.83     1:06.50 (34.67)     1:38.81 (32.31)     2:06.67 (27.86)
 -- St. Albans/M  'E'                                      NT        XDQ  
     1) Morgan, Kameren 14              2) Dutz, Deniz 14                 
     3) Hilton, Aaron E 14              4) Viscuso, Sebastian 15          
                                1:22.62 ( )     2:03.65 (41.03)          DQ (28.55)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dutz, Deniz               14 STA                       NT    2:45.82    6  
                  35.63     1:19.93 (44.30)     2:07.38 (47.45)     2:45.82 (38.44)
  2 Hilton, Aaron E           14 STA                       NT    2:46.26    4  
                  35.79     1:19.29 (43.50)     2:05.64 (46.35)     2:46.26 (40.62)
  3 Richmond, Ellis E         14 STA                       NT    3:13.88    3  
                  40.92     1:31.61 (50.69)     2:24.57 (52.96)     3:13.88 (49.31)
 -- Garvey, Carl              16 STA                       NT   X3:00.59  
                1:24.26     2:12.84 (48.58)     3:00.59 (47.75)                    
 -- Stockton, Sam             14 STA                       NT   X3:04.89  
                  39.39     1:26.13 (46.74)     2:15.44 (49.31)     3:04.89 (49.45)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parrino, Chris R          17 STA                  2:20.06    2:20.01    6  
                  31.75     1:07.83 (36.08)     1:47.97 (40.14)     2:20.01 (32.04)
  2 Abboud, Philip J          16 STA                  2:21.81    2:34.87    4  
                  32.43     1:10.88 (38.45)     1:58.46 (47.58)     2:34.87 (36.41)
 -- Hilton, Aaron E           14 STA                       NT   X3:08.81  
                  41.68   2:25.49 (1:43.81)     3:08.81 (43.32)                    
 -- Gewirz, Graham M          15 STA                       NT         DQ  
                  35.31     1:20.41 (45.10)     2:13.83 (53.42)          DQ (43.21)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliaresi, Nick          18 STA                    22.95      24.08    6  
  2 Cromwell, Dylan M         18 STA                    24.22      24.70    4  
  3 Lin, Joe E                15 STA                    26.81      26.89    3  
  4 Fiore, Gawan              17 Maret-PV                  NT      44.34    2  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Notaro, Nick              16 STA                    59.66    1:01.58    6  
                  28.50     1:01.58 (33.08)                                        
  2 Henderson, Landon C       17 STA                       NT    1:15.77    4  
                  34.53     1:15.77 (41.24)                                        
 -- Dutz, Deniz               14 STA                       NT   X1:34.99  
                  43.10     1:34.99 (51.89)                                        
 -- Garvey, Carl              16 STA                       NT   X1:36.37  
 -- Morgan, Kameren           14 STA                       NT         DQ  
                  48.61        DQ (1:18.76)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliaresi, Nick          18 STA                    49.66      53.61    6  
                  25.62       53.61 (27.99)                                        
  2 Clare, Matthew E          16 STA                    55.24      54.87    4  
                  26.10       54.87 (28.77)                                        
  3 Bredar, Henry             14 STA                    58.76    1:00.43    3  
                  28.79     1:00.43 (31.64)                                        
  4 Rodriguez, Danny          15 Maret-PV             1:17.13    1:16.35    2  
                1:16.35         1:16.35 ( )                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rae, Ephrem E             15 STA                  7:10.64    7:01.59    6  
                  33.05     1:11.00 (37.95)     1:52.66 (41.66)     2:36.62 (43.96)
        3:20.94 (44.32)     4:05.71 (44.77)     4:51.36 (45.65)     5:37.23 (45.87)
        6:20.12 (42.89)     7:01.59 (41.47)                                        
 -- Viscuso, Sebastian        15 STA                       NT   X8:23.70  
                  41.05     1:29.25 (48.20)     2:19.65 (50.40)     3:11.15 (51.50)
        4:03.95 (52.80)     4:54.18 (50.23)     5:48.51 (54.33)     6:38.60 (50.09)
        7:33.57 (54.97)     8:23.70 (50.13)                                        
 -- Stockton, Sam             14 STA                       NT   X8:39.30  
                1:36.80                             4:16.12 ( )     5:12.79 (56.67)
        6:05.80 (53.01)     6:57.56 (51.76)     7:49.44 (51.88)     8:39.30 (49.86)
 -- Richmond, Ellis E         14 STA                       NT   X8:54.74  
                  43.02     1:36.05 (53.03)     2:30.60 (54.55)     3:25.10 (54.50)
      5:14.16 (1:49.06)     6:09.95 (55.79)     7:04.33 (54.38)     8:01.30 (56.97)
        8:54.74 (53.44)                                                            
 -- Xu, Humphrey              15 STA                       NT   X9:59.39  
                  45.99     1:40.97 (54.98)     2:37.05 (56.08)   3:38.56 (1:01.51)
      4:40.22 (1:01.66)   5:44.19 (1:03.97)   6:50.50 (1:06.31)   7:51.87 (1:01.37)
      8:55.55 (1:03.68)   9:59.39 (1:03.84)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:30.47    1:40.93    8  
     1) Cromwell, Dylan M 18            2) Medish, Vadim A 18             
     3) Kim, Joseph 17                  4) Pugliaresi, Nick 18            
                  24.78       50.94 (26.16)     1:17.16 (26.22)     1:40.93 (23.77)
  2 St. Albans/M  'B'                                      NT    1:42.14    4  
     1) Merley, Connor E 16             2) Kelley, Matt 17                
     3) Abboud, Philip J 16             4) Petkov, Vic P 16               
                  24.10       49.67 (25.57)     1:16.67 (27.00)     1:42.14 (25.47)
 -- St. Albans/M  'C'                                      NT   X1:49.23  
     1) Ricks, Wilson A 16              2) Dinger, Tai J 16               
     3) Rae, Ephrem E 15                4) Notaro, Nick 16                
                  26.66       54.43 (27.77)     1:23.27 (28.84)     1:49.23 (25.96)
 -- St. Albans/M  'E'                                      NT   X2:03.34  
     1) Lovell, Ryan R 17               2) Kinnaird, David 17             
     3) Kattan, Sami 17                 4) Cheek, Ousman 16               
                  31.53     1:02.85 (31.32)     1:31.87 (29.02)     2:03.34 (31.47)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X2:06.87  
     1) Gaines III, Joey J 14           2) Morgan, Kameren 14             
     3) Viscuso, Sebastian 15           4) Xu, Humphrey 15                
                  27.48       53.27 (25.79)     1:34.76 (41.49)     2:06.87 (32.11)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Billings, Abbott A        17 STA                  1:05.04    1:04.77    6  
                  31.44     1:04.77 (33.33)                                        
  2 Clare, Matthew E          16 STA                  1:05.32    1:10.45    4  
                  33.97     1:10.45 (36.48)                                        
  3 Fiore, Gawan              17 Maret-PV                  NT    1:57.90    3  
                  54.98   1:57.90 (1:02.92)                                        
 -- Henderson, Landon C       17 STA                       NT         DQ  
                  40.79          DQ (44.64)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parrino, Chris R          17 STA                  1:10.41    1:10.21    6  
                  33.17     1:10.21 (37.04)                                        
  2 Medish, Vadim A           18 STA                  1:10.76    1:11.05    4  
                  33.29     1:11.05 (37.76)                                        
  3 Lin, Joe E                15 STA                  1:11.94    1:15.26    3  
                  35.70     1:15.26 (39.56)                                        
  4 Rodriguez, Danny          15 Maret-PV             1:26.46    1:26.47    2  
                  40.93     1:26.47 (45.54)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'C'                                      NT    4:03.76    8  
     1) Dinger, Tai J 16                2) Notaro, Nick 16                
     3) Rae, Ephrem E 15                4) Clare, Matthew E 16            
                  30.45   1:02.92 (1:02.92)     1:29.95 (27.03)     1:59.87 (56.95)
        2:31.71 (31.84)   3:07.03 (1:07.16)     3:32.96 (25.93)     4:03.76 (56.73)
  2 St. Albans/M  'B'                                      NT    4:07.97    4  
     1) La Violette, Fred W 16          2) Kelley, Matt 17                
     3) Henderson, Landon C 17          4) Parrino, Chris R 17            
                  30.75   1:03.41 (1:03.41)     1:32.74 (29.33)   2:03.94 (1:00.53)
        2:34.27 (30.33)   3:10.17 (1:06.23)     3:38.03 (27.86)     4:07.97 (57.80)
  3 St. Albans/M  'A'                                 3:20.09    4:11.66    2  
     1) Billings, Abbott A 17           2) Kim, Joseph 17                 
     3) Beresford, Erik M 17            4) Lovell, Ryan R 17              
                  28.76   1:00.80 (1:00.80)     1:30.12 (29.32)     2:00.46 (59.66)
        2:30.06 (29.60)   3:03.06 (1:02.60)     3:36.52 (33.46)   4:11.66 (1:08.60)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X4:11.33  
     1) Bredar, Henry 14                2) Cathapermal, Jonathan 14       
     3) Gaines III, Joey J 14           4) Gewirz, Graham M 15            
                  29.05   1:00.93 (1:00.93)     1:28.50 (27.57)     1:59.84 (58.91)
        2:30.98 (31.14)   3:03.53 (1:03.69)     3:36.17 (32.64)   4:11.33 (1:07.80)
 -- St. Albans/M  'E'                                      NT   X5:14.02  
     1) Hilton, Aaron E 14              2) Lin, Joe E 15                  
     3) Morgan, Kameren 14              4) Richmond, Ellis E 14           
                  35.55   1:28.16 (1:28.16)     1:56.28 (28.12)   2:38.62 (1:10.46)
        3:10.90 (32.28)   3:44.65 (1:06.03)     4:25.26 (40.61)   5:14.02 (1:29.37)
 -- St. Albans/M  'F'                                      NT   X5:50.26  
     1) Dutz, Deniz 14                  2) Viscuso, Sebastian 15          
     3) Xu, Humphrey 15                 4) Stockton, Sam 14               
                  36.05   1:21.91 (1:21.91)     2:06.24 (44.33)   3:02.22 (1:40.31)
        3:41.06 (38.84)   4:24.49 (1:22.27)     5:04.35 (39.86)   5:50.26 (1:25.77)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                        126   2. Maret School                          9