STA vs HTS - 12/13/2011                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:48.51    1:53.84    8  
     1) Billings, Abbott A 17           2) Medish, Vadim A 18             
     3) Pugliaresi, Nick 18             4) Cromwell, Dylan M 18           
                  30.32     1:03.13 (32.81)     1:29.40 (26.27)     1:53.84 (24.44)
  2 St. Albans/M  'B'                                 1:57.13    1:56.63    4  
     1) Merley, Connor E 16             2) Petkov, Vic P 16               
     3) Kelley, Matt 17                 4) Parrino, Chris R 17            
                  28.99       44.10 (15.11)     1:31.44 (47.34)     1:56.63 (25.19)
  3 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   1:48.44    1:56.72    2  
     1) Kime, Griffin 16                2) Wimalisari, Thilan 17          
     3) Royals, John P 17               4) McHale, Robert 15              
                  31.39     1:07.25 (35.86)     1:31.17 (23.92)     1:56.72 (25.55)
  4 St. Albans/M  'D'                                      NT    2:05.66  
     1) Lin, Joe E 15                   2) Cathapermal, Jonathan 14       
     3) Gaines III, Joey J 14           4) Bredar, Henry 14               
                  31.46       47.93 (16.47)     1:38.89 (50.96)     2:05.66 (26.77)
  5 The Heights School (Hs)-MD  'B'                        NT    2:27.23  
     1) Gwynn, Robert 15                2) Welsh, Troy 16                 
     3) Livaudais, Joe 17               4) Carroll, Michael 18            
                  35.74     1:16.97 (41.23)   2:27.23 (1:10.26)                    
 -- St. Albans/M  'C'                                 2:00.02   X1:57.45  
     1) Clare, Matthew E 16             2) Dinger, Tai J 16               
     3) Notaro, Nick 15                 4) Ricks, Wilson A 15             
                  30.18     1:04.96 (34.78)     1:32.15 (27.19)     1:57.45 (25.30)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Royals, John P            17 The Heights Sch-MD   1:47.03    2:02.73    6  
                  26.71       58.06 (31.35)     1:31.10 (33.04)     2:02.73 (31.63)
  2 Bredar, Henry             14 STA                       NT    2:29.02    4  
                  31.97     1:10.77 (38.80)     1:50.66 (39.89)     2:29.02 (38.36)
  3 Henderson, Landon C       17 STA                       NT    2:35.86    3  
                  29.59     1:07.22 (37.63)     1:52.22 (45.00)     2:35.86 (43.64)
  4 Livaudais, Joe            17 The Heights Sch-MD        NT    2:36.81    2  
                  31.59     1:10.72 (39.13)     1:53.18 (42.46)     2:36.81 (43.63)
  5 Morgan, Kameren           14 STA                       NT    3:01.19    1  
                1:21.15     2:12.20 (51.05)     3:01.19 (48.99)                    
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abboud, Philip J          16 STA                  2:21.81    2:27.89    6  
                  31.41     1:07.75 (36.34)     1:52.40 (44.65)     2:27.89 (35.49)
  2 Kelley, Matt              17 STA                  2:30.65    2:33.76    4  
                  29.99     1:11.13 (41.14)     1:57.80 (46.67)     2:33.76 (35.96)
  3 McHale, Robert            15 The Heights Sch-MD        NT    2:46.62    3  
                  35.61     1:18.01 (42.40)     2:11.38 (53.37)     2:46.62 (35.24)
  4 Gwynn, Robert             15 The Heights Sch-MD        NT    2:49.42    2  
                  32.33     1:17.05 (44.72)     2:09.08 (52.03)     2:49.42 (40.34)
 -- Petkov, Vic P             16 STA                  2:33.71         DQ  
                  31.09     1:11.15 (40.06)     1:54.23 (43.08)          DQ (34.32)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medish, Vadim A           18 STA                    24.88      25.57    6  
  2 Ricks, Wilson A           15 STA                    25.71      25.81    4  
  3 Billings, Abbott A        17 STA                    26.26      26.38    3  
  4 McHale, Robert            15 The Heights Sch-MD        NT      28.20    2  
  5 Welsh, Troy               16 The Heights Sch-MD     31.47      32.57    1  
  6 Leaver, Nick              15 The Heights Sch-MD        NT      34.79  
 -- Rowan, Nick                  The Heights Sch-MD     38.94     X36.59  
 -- Carroll, Michael          18 The Heights Sch-MD        NT     X39.74  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Billings, Abbott A        17 STA                  1:07.33    1:05.11    6  
                  30.56     1:05.11 (34.55)                                        
  2 Kim, Joseph               17 STA                  1:10.75    1:09.58    4  
                  33.32     1:09.58 (36.26)                                        
  3 Wimalisari, Thilan        17 The Heights Sch-MD   1:11.19    1:11.04    3  
                  31.87     1:11.04 (39.17)                                        
  4 Gewirz, Graham M          14 STA                  1:34.59    1:26.54    2  
                  39.10     1:26.54 (47.44)                                        
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clare, Matthew E          16 STA                    55.38      55.24    6  
                  25.73       55.24 (29.51)                                        
  2 Cromwell, Dylan M         18 STA                    55.25      55.34    4  
                  25.87       55.34 (29.47)                                        
  3 Lin, Joe E                15 STA                    55.87      56.71    3  
                  27.62       56.71 (29.09)                                        
  4 Weber, Joe                15 The Heights Sch-MD        NT    1:03.79    2  
                  29.90     1:03.79 (33.89)                                        
  5 Livaudais, Joe            17 The Heights Sch-MD        NT    1:06.59    1  
                  30.81     1:06.59 (35.78)                                        
  6 Gwynn, Robert             15 The Heights Sch-MD        NT    1:08.22  
                  31.06     1:08.22 (37.16)                                        
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Royals, John P            17 The Heights Sch-MD   5:00.68    4:59.84    6  
                  27.74       58.46 (30.72)     1:29.32 (30.86)     2:00.30 (30.98)
        2:30.89 (30.59)     3:00.96 (30.07)     3:31.06 (30.10)     4:01.11 (30.05)
        4:30.89 (29.78)     4:59.84 (28.95)                                        
  2 Hilton, Aaron E           14 STA                       NT    7:26.38    4  
                  36.07     1:17.95 (41.88)     2:03.19 (45.24)     2:48.85 (45.66)
        3:36.28 (47.43)     4:23.76 (47.48)     5:11.15 (47.39)     5:59.16 (48.01)
        6:46.21 (47.05)     7:26.38 (40.17)                                        
  3 Kinnaird, David           17 STA                       NT    8:14.76    3  
                  39.95     1:27.66 (47.71)     2:19.47 (51.81)     3:11.78 (52.31)
        4:01.86 (50.08)     4:54.88 (53.02)     5:47.97 (53.09)     6:39.00 (51.03)
        7:30.15 (51.15)     8:14.76 (44.61)                                        
  4 Garvey, Carl              16 STA                       NT    9:21.14    2  
                  45.08     1:39.13 (54.05)     2:37.57 (58.44)   3:37.66 (1:00.09)
        4:35.96 (58.30)     5:34.21 (58.25)   6:34.24 (1:00.03)   8:32.05 (1:57.81)
        9:21.14 (49.09)                                                            
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:36.14    1:40.35    8  
     1) Cromwell, Dylan M 18            2) Medish, Vadim A 18             
     3) Beresford, Erik M 17            4) Pugliaresi, Nick 18            
                  26.05       51.89 (25.84)     1:16.91 (25.02)     1:40.35 (23.44)
  2 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   1:43.52    1:42.84    4  
     1) Wimalisari, Thilan 17           2) McHale, Robert 15              
     3) Kime, Griffin 16                4) Royals, John P 17              
                  26.68       53.34 (26.66)     1:20.15 (26.81)     1:42.84 (22.69)
  3 St. Albans/M  'B'                                 1:41.45    1:46.29    2  
     1) Petkov, Vic P 16                2) Merley, Connor E 16            
     3) Henderson, Landon C 17          4) Kelley, Matt 17                
                  26.58       51.47 (24.89)     1:19.68 (28.21)     1:46.29 (26.61)
  4 St. Albans/M  'C'                                 1:43.51    1:48.14  
     1) Clare, Matthew E 16             2) Rae, Ephrem E 15               
     3) Dinger, Tai J 16                4) Ricks, Wilson A 15             
                  26.19       54.05 (27.86)     1:21.97 (27.92)     1:48.14 (26.17)
  5 St. Albans/M  'D'                                      NT    1:49.95  
     1) Gewirz, Graham M 14             2) Bredar, Henry 14               
     3) Gaines III, Joey J 14           4) Cathapermal, Jonathan 14       
                  28.41       55.33 (26.92)     1:23.04 (27.71)     1:49.95 (26.91)
  6 The Heights School (Hs)-MD  'B'                        NT    2:17.85  
     1) Carroll, Michael 18             2) Leaver, Nick 15                
     3) Livaudais, Joe 17               4) Rowan, Nick                    
                  38.92     1:13.88 (34.96)     1:49.65 (35.77)     2:17.85 (28.20)
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Notaro, Nick              15 STA                  1:12.67    1:12.06    6  
                  34.53     1:12.06 (37.53)                                        
  2 Kime, Griffin             16 The Heights Sch-MD   1:10.49    1:13.27    4  
                  35.38     1:13.27 (37.89)                                        
  3 Kim, Joseph               17 STA                  1:21.00    1:15.20    3  
                  37.61     1:15.20 (37.59)                                        
  4 Wimalisari, Thilan        17 The Heights Sch-MD   1:17.90    1:16.26    2  
 -- Henderson, Landon C       17 STA                       NT         DQ  
                  44.66          DQ (47.66)                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parrino, Chris R          17 STA                  1:12.52    1:12.05    6  
                  33.92     1:12.05 (38.13)                                        
  2 Abboud, Philip J          16 STA                  1:17.09    1:16.92    4  
                  36.07     1:16.92 (40.85)                                        
  3 Kime, Griffin             16 The Heights Sch-MD   1:23.03    1:22.61    3  
                  38.64     1:22.61 (43.97)                                        
  4 Weber, Joe                15 The Heights Sch-MD        NT    1:24.03    2  
                  39.50     1:24.03 (44.53)                                        
  5 Lovell, Ryan R            17 STA                  1:26.29    1:24.56    1  
                  40.16     1:24.56 (44.40)                                        
  6 Welsh, Troy               16 The Heights Sch-MD   1:26.80    1:29.07  
                  41.47     1:29.07 (47.60)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'C'                                 3:55.86    3:58.93    8  
     1) Clare, Matthew E 16             2) Notaro, Nick 15                
     3) Ricks, Wilson A 15              4) Dinger, Tai J 16               
                  27.41       58.80 (58.80)     1:26.55 (27.75)     1:58.03 (59.23)
        2:25.93 (27.90)     2:57.05 (59.02)     3:26.15 (29.10)   3:58.93 (1:01.88)
  2 St. Albans/M  'B'                                 3:45.79    3:59.63    4  
     1) Merley, Connor E 16             2) Parrino, Chris R 17            
     3) Kelley, Matt 17                 4) Abboud, Philip J 16            
                  26.84       56.71 (56.71)     1:24.58 (27.87)     1:55.22 (58.51)
        2:24.14 (28.92)   2:57.01 (1:01.79)     3:26.37 (29.36)   3:59.63 (1:02.62)
  3 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   4:03.61    5:11.21    2  
     1) Welsh, Troy 16                  2) Rowan, Nick                    
     3) Gwynn, Robert 15                4) Weber, Joe 15                  
                  39.53   1:25.33 (1:25.33)     2:04.39 (39.06)   2:51.40 (1:26.07)
        3:23.26 (31.86)   3:58.08 (1:06.68)     4:31.29 (33.21)   5:11.21 (1:13.13)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X4:01.68  
     1) Lin, Joe E 15                   2) Cathapermal, Jonathan 14       
     3) Bredar, Henry 14                4) Gaines III, Joey J 14          
                  27.57       57.41 (57.41)     1:25.24 (27.83)   1:57.42 (1:00.01)
        2:27.14 (29.72)   2:59.53 (1:02.11)     3:29.35 (29.82)   4:01.68 (1:02.15)
 -- St. Albans/M  'A'                                 3:32.18   X4:06.75  
     1) Pugliaresi, Nick 18             2) Medish, Vadim A 18             
     3) Beresford, Erik M 17            4) Lovell, Ryan R 17              
                  25.07       52.13 (52.13)     1:19.32 (27.19)     1:48.85 (56.72)
        2:17.27 (28.42)   2:49.95 (1:01.10)     3:25.78 (35.83)   4:06.75 (1:16.80)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                        119   2. The Heights School (Hs)              47