SR vs SSSA - 11/21/2011                           
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stone Ridge-PV  'A'                               2:00.39    2:01.55    8  
     1) Garcia, Laura 15                2) Kronfli, Natalie K 16          
     3) Gasaway, Lily M 16              4) Trujillo-Lederer, Bella I 16   
                  30.07     1:06.33 (36.26)     1:33.96 (27.63)     2:01.55 (27.59)
  2 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                         NT    2:08.90    4  
     1) Cotto, Nina                     2) Hellmann, Natalie              
     3) Beane, Lizzie                   4) Shaw, Marian                   
                  34.52     1:08.21 (33.69)     1:46.05 (37.84)     2:08.90 (22.85)
  3 Stone Ridge-PV  'B'                               2:11.74    2:13.38    2  
     1) Kiyonaga, Annie C 14            2) Shook, Caroline E 17           
     3) Carey, Bridgid E 16             4) Pressel, Anastasia M 16        
                  34.54     1:12.28 (37.74)     1:43.08 (30.80)     2:13.38 (30.30)
  4 Stone Ridge-PV  'C'                               2:17.93    2:23.79  
     1) Ingram, Allie M 16              2) Sem, Olivia C 16               
     3) Basanes, Maca 17                4) Taylor, Madi B 15              
                  43.13     1:20.74 (37.61)     1:52.88 (32.14)     2:23.79 (30.91)
  5 St. Stephen's & St. Agnes  'B'                         NT    2:37.50  
     1) Miller, Kate                    2) Lindsey, Julia                 
     3) Keefe, Julia                    4) Mountcastle, Kemble            
                  42.20       58.68 (16.48)     1:56.69 (58.01)     2:37.50 (40.81)
  6 Stone Ridge-PV  'D'                                    NT    2:38.00  
     1) Charlip, Emily C 14             2) Birch, Maddie F 15             
     3) Smyth, Elizabeth M 16           4) Cheng, Amy 16                  
                  38.34     1:22.53 (44.19)     2:08.55 (46.02)     2:38.00 (29.45)
  7 Stone Ridge-PV  'E'                                    NT    2:40.33  
     1) Deale, Emily V 14               2) Gwynn, Olivia F 14             
     3) Long, Allison M 15              4) Calogero, Cate C 15            
                  38.73     1:24.81 (46.08)     2:07.16 (42.35)     2:40.33 (33.17)
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gasaway, Lily M           16 SR-PV                2:03.96    2:04.83    6  
                  29.35     1:00.98 (31.63)     1:33.38 (32.40)     2:04.83 (31.45)
  2 Kronfli, Natalie K        16 SR-PV                2:14.64    2:04.96    4  
                  28.84     1:00.35 (31.51)     1:32.86 (32.51)     2:04.96 (32.10)
  3 Lindsay, Alison              SSSAS                     NT    2:29.75    3  
                                                    1:52.21 ( )     2:29.75 (37.54)
  4 Lindsey, Julia               SSSAS                     NT    2:30.60    2  
                  31.70     1:09.30 (37.60)     1:50.83 (41.53)     2:30.60 (39.77)
  5 Flood, Mia G              16 SR-PV                2:32.17    2:32.42    1  
                                                    1:11.96 ( )   2:32.42 (1:20.46)
  6 Cotto, Nina                  SSSAS                     NT    2:32.70  
                  32.56     1:10.55 (37.99)     1:51.82 (41.27)     2:32.70 (40.88)
 -- Banks, Kacey                 SAA-PV                    NT   X2:17.44  
                  31.36     1:05.90 (34.54)     1:41.33 (35.43)     2:17.44 (36.11)
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blockowicz, Anna M        15 SR-PV                2:41.05    2:39.23    6  
                  35.23     1:13.33 (38.10)     2:02.05 (48.72)     2:39.23 (37.18)
  2 Shook, Caroline E         17 SR-PV                2:45.32    2:40.55    4  
                  34.27     1:16.21 (41.94)     2:03.60 (47.39)     2:40.55 (36.95)
  3 Carey, Bridgid E          16 SR-PV                2:44.50    2:42.65    3  
                  33.03     1:15.98 (42.95)     2:02.41 (46.43)     2:42.65 (40.24)
  4 Thompson, Bridget            SSSAS                     NT    2:45.33    2  
                  34.48     1:19.37 (44.89)     2:07.14 (47.77)     2:45.33 (38.19)
  5 Beane, Lizzie                SSSAS                     NT    2:45.39    1  
                  34.74     1:19.52 (44.78)     2:06.87 (47.35)     2:45.39 (38.52)
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Marian                 SSSAS                     NT      28.57    6  
  2 Hellmann, Natalie            SSSAS                     NT      28.93    4  
  3 Moritt, Emily M           16 SR-PV                     NT      29.86    3  
  4 Pressel, Anastasia M      16 SR-PV                  30.33      30.35    2  
  5 Flood, Mia G              16 SR-PV                  30.04      30.41    1  
  6 Kiyonaga, Annie C         14 SR-PV                  31.43      31.06  
  7 Taylor, Madi B            15 SR-PV                  30.84      31.61  
  8 Deale, Emily V            14 SR-PV                  33.59      32.29  
  9 Pray, Becca M             17 SR-PV                  32.62      32.34  
 10 Charlip, Emily C          14 SR-PV                  32.33      32.89  
 11 Smyth, Elizabeth M        16 SR-PV                  31.94      33.11  
 12 Sem, Olivia C             16 SR-PV                  32.33      33.42  
 13 Calogero, Cate C          15 SR-PV                  32.78      33.53  
 14 Ingram, Allie M           16 SR-PV                  32.17      33.89  
 15 Salmonsen, Anna C         15 SR-PV                  35.34      34.32  
 16 Gerrick, Maddie D         17 SR-PV                  33.73      34.47  
 17 Cheng, Amy                16 SR-PV                  33.96      34.73  
 18 Gwynn, Olivia F           14 SR-PV                  34.77      34.86  
 19 Wilson, Celia M           15 SR-PV                  34.26      34.96  
 20 Birch, Maddie F           15 SR-PV                  35.01      35.61  
 21 Miller, Kate                 SSSAS                     NT      36.17  
 22 Pratt, Emilie C           15 SR-PV                  40.36      37.51  
 23 Mountcastle, Kemble          SSSAS                     NT      41.75  
 24 Leep-Lazar, Julia G       15 SR-PV                  43.89      43.18  
 25 Carter, Sheila K          16 SR-PV                  42.34      44.25  
 
Event 10  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritt, Emily M           16 SR-PV                 157.50     175.55    6  
  2 Quinn, Alanah R           15 SR-PV                 117.60     102.05    4  
  3 Gomes, Vicky L            15 SR-PV                 103.00      97.00    3  
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfli, Natalie K        16 SR-PV                1:12.71    1:07.03    6  
                  30.69     1:07.03 (36.34)                                        
  2 Thompson, Bridget            SSSAS                     NT    1:13.29    4  
                  33.94     1:13.29 (39.35)                                        
  3 Beane, Lizzie                SSSAS                     NT    1:17.78    3  
                  37.36     1:17.78 (40.42)                                        
  4 Basanes, Maca             17 SR-PV                1:18.23    1:18.50    2  
                  35.22     1:18.50 (43.28)                                        
  5 Long, Allison M           15 SR-PV                     NT    1:42.33    1  
                  45.85     1:42.33 (56.48)                                        
 -- Banks, Kacey                 SAA-PV                    NT   X1:07.82  
                  32.27     1:07.82 (35.55)                                        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Laura             15 SR-PV                     NT      59.64    6  
                  28.10       59.64 (31.54)                                        
  2 Blockowicz, Anna M        15 SR-PV                  30.80    1:04.50    4  
                  31.01     1:04.50 (33.49)                                        
  3 Trujillo-Lederer, Bella   16 SR-PV                1:02.14    1:04.85    3  
                  31.26     1:04.85 (33.59)                                        
  4 Carey, Bridgid E          16 SR-PV                1:10.52    1:07.57  
                  31.96     1:07.57 (35.61)                                        
  5 Keefe, Julia                 SSSAS                     NT    1:08.50    2  
                  32.49     1:08.50 (36.01)                                        
  6 Lindsay, Alison              SSSAS                     NT    1:08.92    1  
  7 Buckland, MK                 SSSAS                     NT    1:18.73  
                  35.50     1:18.73 (43.23)                                        
  8 Miller, Kate                 SSSAS                     NT    1:31.03  
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pressel, Anastasia M      16 SR-PV                6:11.49    6:19.86    6  
  2 Cotto, Nina                  SSSAS                     NT    6:39.61    4  
                                                      33.82 ( )     1:11.73 (37.91)
        1:50.92 (39.19)     2:30.50 (39.58)     3:10.95 (40.45)   4:34.19 (1:23.24)
        5:15.81 (41.62)   6:39.61 (1:23.80)                                        
  3 Charlip, Emily C          14 SR-PV                     NT    7:27.77    3  
                  37.69     1:20.33 (42.64)     2:04.53 (44.20)     2:50.22 (45.69)
        3:36.42 (46.20)     4:22.97 (46.55)     5:09.80 (46.83)     5:57.14 (47.34)
        6:44.01 (46.87)     7:27.77 (43.76)                                        
  4 Kiyonaga, Annie C         14 SR-PV                     NT    7:45.04    2  
                                                      36.72 ( )     1:19.79 (43.07)
        2:05.50 (45.71)     2:52.45 (46.95)     3:40.91 (48.46)     4:30.05 (49.14)
      6:59.03 (2:28.98)     7:45.04 (46.01)                                        
  5 Wilson, Celia M           15 SR-PV                     NT    8:10.88  
                                  39.39 ( )     1:23.52 (44.13)     2:11.75 (48.23)
      7:25.22 (5:13.47)     8:10.88 (45.66)                                        
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stone Ridge-PV  'A'                               1:47.48    1:53.72    8  
     1) Kronfli, Natalie K 16           2) Trujillo-Lederer, Bella I 16   
     3) Blockowicz, Anna M 15           4) Gasaway, Lily M 16             
                  27.05       56.21 (29.16)     1:24.83 (28.62)     1:53.72 (28.89)
  2 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                         NT    2:00.53    4  
     1) Hellmann, Natalie               2) Beane, Lizzie                  
     3) Lindsay, Alison                 4) Thompson, Bridget              
                  29.08     1:00.72 (31.64)     1:31.26 (30.54)     2:00.53 (29.27)
  3 Stone Ridge-PV  'B'                               2:00.95    2:06.05    2  
     1) Flood, Mia G 16                 2) Smyth, Elizabeth M 16          
     3) Moritt, Emily M 16              4) Basanes, Maca 17               
                                  31.03 ( )   1:36.47 (1:05.44)     2:06.05 (29.58)
  4 St. Stephen's & St. Agnes  'B'                         NT    2:13.37  
     1) Miller, Kate                    2) Buckland, MK                   
     3) Lindsey, Julia                  4) Keefe, Julia                   
                  45.26     1:12.31 (27.05)     1:42.03 (29.72)     2:13.37 (31.34)
  5 Stone Ridge-PV  'C'                                    NT    2:19.36  
     1) Birch, Maddie F 15              2) Calogero, Cate C 15            
     3) Pray, Becca M 17                4) Sem, Olivia C 16               
                  37.46     1:11.53 (34.07)     1:49.88 (38.35)     2:19.36 (29.48)
  6 Stone Ridge-PV  'D'                                    NT    2:21.76  
     1) Cheng, Amy 16                   2) Gerrick, Maddie D 17           
     3) Gwynn, Olivia F 14              4) Deale, Emily V 14              
                  40.72     1:11.17 (30.45)     1:48.52 (37.35)     2:21.76 (33.24)
  7 Stone Ridge-PV  'E'                                    NT    2:32.14  
     1) Long, Allison M 15              2) Pratt, Emilie C 15             
     3) Salmonsen, Anna C 15            4) Leep-Lazar, Julia G 15         
                  35.84     1:14.06 (38.22)     1:52.75 (38.69)     2:32.14 (39.39)
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Laura             15 SR-PV                1:00.74    1:04.18    6  
                  31.03     1:04.18 (33.15)                                        
  2 Shaw, Marian                 SSSAS                     NT    1:12.30    4  
                  34.01     1:12.30 (38.29)                                        
  3 Shook, Caroline E         17 SR-PV                     NT    1:16.17    3  
                  36.51     1:16.17 (39.66)                                        
  4 Basanes, Maca             17 SR-PV                1:21.07    1:28.05    2  
                  42.27     1:28.05 (45.78)                                        
  5 Ingram, Allie M           16 SR-PV                1:28.13    1:29.07  
  6 Buckland, MK                 SSSAS                     NT    1:29.21    1  
                  42.06     1:29.21 (47.15)                                        
  7 Mountcastle, Kemble          SSSAS                     NT    1:59.41  
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hellmann, Natalie            SSSAS                     NT    1:17.56    6  
                  35.72     1:17.56 (41.84)                                        
  2 Gasaway, Lily M           16 SR-PV                1:17.60    1:19.63    4  
                  37.76     1:19.63 (41.87)                                        
  3 Lindsey, Julia               SSSAS                     NT    1:26.09    3  
                  40.09     1:26.09 (46.00)                                        
  4 Keefe, Julia                 SSSAS                     NT    1:30.73    2  
                  43.62     1:30.73 (47.11)                                        
  5 Taylor, Madi B            15 SR-PV                     NT    1:35.58    1  
                  46.19     1:35.58 (49.39)                                        
  6 Sem, Olivia C             16 SR-PV                     NT    1:39.09  
                  44.93     1:39.09 (54.16)                                        
  7 Birch, Maddie F           15 SR-PV                     NT    1:40.04  
                  46.28     1:40.04 (53.76)                                        
 -- Calogero, Cate C          15 SR-PV                     NT   X1:33.08  
                  44.85     1:33.08 (48.23)                                        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stone Ridge-PV  'A'                               3:49.76    4:19.26    8  
     1) Blockowicz, Anna M 15           2) Shook, Caroline E 17           
     3) Carey, Bridgid E 16             4) Garcia, Laura 15               
                  30.80   1:07.39 (1:07.39)     1:36.28 (28.89)   2:11.87 (1:04.48)
        2:42.35 (30.48)   3:16.93 (1:05.06)     3:46.20 (29.27)   4:19.26 (1:02.33)
  2 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                         NT    4:28.40    4  
     1) Lindsay, Alison                 2) Shaw, Marian                   
     3) Cotto, Nina                     4) Thompson, Bridget              
                1:09.10   1:40.01 (1:40.01)     2:15.64 (35.63)     2:31.28 (51.27)
        2:45.68 (14.40)     3:19.73 (48.45)     3:51.27 (31.54)   4:28.40 (1:08.67)
  3 Stone Ridge-PV  'B'                                    NT    4:37.58    2  
     1) Pressel, Anastasia M 16         2) Moritt, Emily M 16             
     3) Flood, Mia G 16                 4) Smyth, Elizabeth M 16          
                          1:08.42 (1:08.42)   2:20.65 (1:12.23)   2:47.60 (1:39.18)
        3:24.42 (36.82)     3:39.92 (52.32)     3:59.85 (19.93)     4:37.58 (57.66)
  4 Stone Ridge-PV  'C'                                    NT    5:29.57  
     1) Salmonsen, Anna C 15            2) Wilson, Celia M 15             
     3) Gerrick, Maddie D 17            4) Gwynn, Olivia F 14             
                  37.85   1:29.27 (1:29.27)     2:00.55 (31.28)   2:45.03 (1:15.76)
        3:19.85 (34.82)   4:05.81 (1:20.78)     4:41.90 (36.09)   5:29.57 (1:23.76)
  5 Stone Ridge-PV  'D'                                    NT    5:53.49  
     1) Long, Allison M 15              2) Cheng, Amy 16                  
     3) Carter, Sheila K 16             4) Pratt, Emilie C 15             
                              37.96 (37.96)     1:22.33 (44.37)   2:02.13 (1:24.17)
        2:53.26 (51.13)   3:30.53 (1:28.40)     4:27.58 (57.05)   5:53.49 (2:22.96)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Stone Ridge                         122   2. St. Stephen's & St. Agnes            60