Good Counsel vs Stone Ridge / Gonzaga - 11/15/2011               
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good Counsel  'A'                                 1:43.51    1:53.44    8  
     1) Cleary, Katherine               2) Haase, Sarah                   
     3) Miller, Makenzie                4) Mulquin, Catherine             
                                  30.11 ( )     1:04.07 (33.96)     1:53.44 (49.37)
  2 Good Counsel  'B'                                      NT    2:08.47    4  
     1) way, Andi                       2) Urban, Natalie                 
     3) Murray, Mary Claire             4) Kincaid, Stephanie             
                  32.72     1:09.19 (36.47)     1:39.11 (29.92)     2:08.47 (29.36)
  3 Stone Ridge-PV  'A'                               2:14.70    2:10.96    2  
     1) Trujillo-Lederer, Bella I 16    2) Shook, Caroline E 17           
     3) Carey, Bridgid E 16             4) Omenitsch, Liz A 17            
                  36.03     1:12.83 (36.80)     1:43.62 (30.79)     2:10.96 (27.34)
  4 Good Counsel  'C'                                      NT   x2:15.73  
     1) mcCartin, Maggie                2) Healy, Courtney                
     3) Silva, Elena                    4) Ortlieb, Nicky                 
                  34.00     1:16.46 (42.46)     1:52.79 (36.33)     2:15.73 (22.94)
  5 Good Counsel  'D'                                      NT   x2:16.58  
     1) Mitrione, Becca                 2) Montgomery, Alexis             
     3) Hordatt, Chelsea                4) Hayson, Ellen                  
                  36.71     1:19.06 (42.35)     1:48.15 (29.09)     2:16.58 (28.43)
  6 Stone Ridge-PV  'B'                                    NT    2:21.47  
     1) Flood, Mia G 15                 2) Sem, Olivia C 16               
     3) Moritt, Emily M 16              4) Taylor, Madi B 15              
                  36.01     1:17.93 (41.92)     1:52.33 (34.40)     2:21.47 (29.14)
  7 Stone Ridge-PV  'C'                                    NT   x2:33.37  
     1) Charlip, Emily C 14             2) Birch, Maddie F 15             
     3) Hernandez Palomino, Adriana 15  4) Ingram, Allie M 16             
                  40.51     1:22.47 (41.96)     2:00.59 (38.12)     2:33.37 (32.78)
  8 Stone Ridge-PV  'D'                                    NT   x2:33.58  
     1) Long, Allison M 15              2) Williams, Margaret C 15        
     3) Gerrick, Maddie D 17            4) Wilson, Celia M 15             
                  42.89     1:21.65 (38.76)     1:59.87 (38.22)     2:33.58 (33.71)
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ledecky, Katie G          14 SR-PV                     NT    1:49.67    6  
                  25.49       52.98 (27.49)     1:21.68 (28.70)     1:49.67 (27.99)
  2 Miller, Makenzie             GC                   1:58.59    2:04.51    4  
                  28.50     1:00.31 (31.81)     1:32.84 (32.53)     2:04.51 (31.67)
  3 Martinko, Jordan             GC                   1:57.67    2:07.16    3  
                  29.21     1:01.48 (32.27)     1:34.52 (33.04)     2:07.16 (32.64)
  4 Kincaid, Stephanie           GC                   2:03.64    2:12.96    2  
                  30.59     1:03.84 (33.25)     1:38.15 (34.31)     2:12.96 (34.81)
  5 way, Andi                    GC                        NT   x2:14.89  
                  30.43     1:04.21 (33.78)     1:40.07 (35.86)     2:14.89 (34.82)
  6 Blockowicz, Anna M        15 SR-PV                2:16.34    2:18.90    1  
                  31.11     1:05.39 (34.28)     1:41.38 (35.99)     2:18.90 (37.52)
  7 Pressel, Anastasia M      16 SR-PV                2:18.79    2:25.66  
  8 Long, Allison M           15 SR-PV                3:13.23   x3:02.02  
                                                      35.56 ( )   3:02.02 (2:26.46)
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haase, Sarah                 GC                   2:02.34    2:11.78    6  
                  27.57     1:02.90 (35.33)     1:39.23 (36.33)     2:11.78 (32.55)
  2 Garcia, Laura             15 SR-PV                2:13.60    2:17.82    4  
                  28.66     1:04.79 (36.13)     1:45.83 (41.04)     2:17.82 (31.99)
  3 Gasaway, Lily M           16 SR-PV                2:26.88    2:19.25    3  
                  29.55     1:08.04 (38.49)     1:48.91 (40.87)     2:19.25 (30.34)
  4 Kronfli, Natalie K        16 SR-PV                2:20.27    2:19.99    2  
                  31.16     1:07.20 (36.04)     1:46.71 (39.51)     2:19.99 (33.28)
  5 Murray, Mary Claire          GC                   2:26.29    2:27.00    1  
                  30.87     1:09.63 (38.76)     1:52.49 (42.86)     2:27.00 (34.51)
  6 Karta, Annie                 GC                        NT    2:32.14  
                  31.95     1:09.12 (37.17)     1:55.90 (46.78)     2:32.14 (36.24)
  7 Hernandez Palomino, Adri  15 SR-PV                3:01.16   x2:59.51  
                  39.54     1:26.33 (46.79)     2:16.01 (49.68)     2:59.51 (43.50)
  8 Silva, Elena                 GC                        NT   x3:11.70  
                                  42.00 ( )   2:26.82 (1:44.82)     3:11.70 (44.88)
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulquin, Catherine           GC                     24.61      24.89    6  
  2 Cleary, Katherine            GC                     25.35      25.86    4  
  3 Hayson, Ellen                GC                        NT      27.25    3  
  4 Omenitsch, Liz A          17 SR-PV                  27.41      28.00    2  
  5 Trujillo-Lederer, Bella   16 SR-PV                  27.73      28.90    1  
  6 McGovern, Erica              GC                        NT     x28.93  
  7 Shook, Caroline E         17 SR-PV                  28.18      29.13  
  8 mcCartin, Maggie             GC                     29.48     x29.24  
  9 Moritt, Emily M           16 SR-PV                     NT     x29.89  
 10 Flood, Mia G              15 SR-PV                  30.04     x30.07  
 11 Gerold, Lyndsey              GC                        NT     x30.39  
 12 Taylor, Madi B            15 SR-PV                  31.33     x30.84  
 13 Smyth, Elizabeth M        16 SR-PV                  32.88     x31.94  
 14 Montgomery, Alexis           GC                     30.80     x32.29  
 15 Charlip, Emily C          14 SR-PV                  32.33     x32.62  
 16 Calogero, Cate C          15 SR-PV                  36.62     x32.78  
 17 Ingram, Allie M           16 SR-PV                  32.17     x32.92  
 18 Hordatt, Chelsea             GC                        NT     x33.28  
 19 Sem, Olivia C             16 SR-PV                  32.33     x33.52  
 20 Deale, Emily V            14 SR-PV                  33.88     x33.59  
 21 Gerrick, Maddie D         17 SR-PV                  34.20     x33.73  
 22 Cheng, Amy                16 SR-PV                  35.37     x33.96  
 23 Wilson, Celia M           15 SR-PV                  34.44     x34.26  
 24 Birch, Maddie F           15 SR-PV                  35.31     x35.01  
 25 Gwynn, Olivia F           14 SR-PV                  34.77     x35.02  
 26 Long, Allison M           15 SR-PV                  35.44     x35.17  
 27 Salmonsen, Anna C         15 SR-PV                  35.34     x35.68  
 28 Williams, Margaret C      15 SR-PV                  34.22     x35.80  
 29 Silva, Elena                 GC                     30.55     x36.30  
 30 Daboub, Sofia M           15 SR-PV                  40.75     x41.80  
 31 Carter, Sheila K          16 SR-PV                  42.34     x43.64  
 32 Leep-Lazar, Julia G       15 SR-PV                  44.35     x43.89  
 
Event 10  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Langworthy, Emily            GC                    207.30     224.85    6  
  2 Hoppler, Cyndi               GC                    222.80     202.15    4  
  3 Neuenschwander, Cheyanne     GC                        NP     184.15    3  
  4 Moritt, Emily M           16 SR-PV                     NP     157.50    2  
  5 Quinn, Alanah R           15 SR-PV                     NP     117.60    1  
  6 Gomes, Vicky L            15 SR-PV                     NP     103.00  
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ledecky, Katie G          14 SR-PV                     NT      57.80    6  
                  27.25       57.80 (30.55)                                        
  2 Garcia, Laura             15 SR-PV                  58.77    1:02.20    4  
                  30.44     1:02.20 (31.76)                                        
  3 Murray, Mary Claire          GC                   1:04.09    1:05.37    3  
                  30.70     1:05.37 (34.67)                                        
  4 Carey, Bridgid E          16 SR-PV                1:10.10    1:12.56    2  
                  33.09     1:12.56 (39.47)                                        
  5 King, Tyler                  GC                        NT    1:16.39    1  
                  35.33     1:16.39 (41.06)                                        
  6 Alimi, Samantha              GC                        NT    1:17.30  
                  33.21     1:17.30 (44.09)                                        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulquin, Catherine           GC                     53.47      54.58    6  
                  26.35       54.58 (28.23)                                        
  2 Gasaway, Lily M           16 SR-PV                  54.55      55.82    4  
                  27.29       55.82 (28.53)                                        
  3 Martinko, Jordan             GC                     55.48      57.82    3  
                  27.83       57.82 (29.99)                                        
  4 Kronfli, Natalie K        16 SR-PV                  58.76      58.43    2  
                  28.28       58.43 (30.15)                                        
  5 Washington, Stephanie        GC                   1:02.03    1:02.14    1  
                  29.70     1:02.14 (32.44)                                        
  6 Karta, Annie                 GC                        NT   x1:03.49  
                  30.12     1:03.49 (33.37)                                        
  7 Smyth, Elizabeth M        16 SR-PV                     NT    1:11.73  
                  34.32     1:11.73 (37.41)                                        
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Natalie               GC                   5:44.60    5:43.73    6  
                  30.70     1:03.93 (33.23)     1:38.02 (34.09)     2:12.65 (34.63)
        2:47.83 (35.18)     3:23.04 (35.21)     3:58.23 (35.19)     4:33.52 (35.29)
        5:08.83 (35.31)     5:43.73 (34.90)                                        
  2 Kincaid, Stephanie           GC                   5:28.05    5:51.02    4  
                  31.12     1:05.77 (34.65)     1:41.66 (35.89)     2:17.70 (36.04)
        2:53.92 (36.22)     3:30.14 (36.22)     4:06.06 (35.92)     4:42.05 (35.99)
        5:17.58 (35.53)     5:51.02 (33.44)                                        
  3 way, Andi                    GC                        NT    5:51.65    3  
                  31.56     1:06.78 (35.22)     1:43.34 (36.56)     2:19.73 (36.39)
        2:55.59 (35.86)     3:31.88 (36.29)     4:08.00 (36.12)     4:43.83 (35.83)
        5:19.09 (35.26)     5:51.65 (32.56)                                        
  4 Deale, Emily V            14 SR-PV                     NT    8:14.98    2  
  5 Gwynn, Olivia F           14 SR-PV                     NT    8:49.56    1  
                                                    2:19.92 ( )     3:15.71 (55.79)
        4:13.67 (57.96)     5:10.54 (56.87)     6:06.95 (56.41)     7:01.40 (54.45)
        7:58.35 (56.95)     8:49.56 (51.21)                                        
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stone Ridge-PV  'A'                               1:47.48    1:40.98    8  
     1) Gasaway, Lily M 16              2) Garcia, Laura 15               
     3) Kronfli, Natalie K 16           4) Ledecky, Katie G 14            
                  25.44       51.19 (25.75)     1:17.45 (26.26)     1:40.98 (23.53)
  2 Good Counsel  'A'                                 1:36.63    1:41.07    4  
     1) Haase, Sarah                    2) Martinko, Jordan               
     3) Mulquin, Catherine              4) Miller, Makenzie               
                  25.14       50.86 (25.72)     1:17.13 (26.27)     1:41.07 (23.94)
  3 Good Counsel  'B'                                      NT    1:54.08    2  
     1) Karta, Annie                    2) Kincaid, Stephanie             
     3) Washington, Stephanie           4) Urban, Natalie                 
                  28.21       57.07 (28.86)     1:25.91 (28.84)     1:54.08 (28.17)
  4 Good Counsel  'C'                                      NT   x1:59.10  
     1) Alimi, Samantha                 2) Hayson, Ellen                  
     3) Coggins, Emma                   4) King, Tyler                    
                  35.91       56.81 (20.90)     1:30.39 (33.58)     1:59.10 (28.71)
  5 Good Counsel  'D'                                      NT   x1:59.71  
     1) Castelli, Helen                 2) Connelly, Christine            
     3) mcCartin, Maggie                4) Gerold, Lyndsey                
                  28.40     1:00.49 (32.09)     1:30.15 (29.66)     1:59.71 (29.56)
  6 Stone Ridge-PV  'B'                               1:55.53    2:03.60  
     1) Omenitsch, Liz A 17             2) Taylor, Madi B 15              
     3) Ingram, Allie M 16              4) Pressel, Anastasia M 16        
                  28.32     1:07.69 (39.37)     1:32.51 (24.82)     2:03.60 (31.09)
  7 Stone Ridge-PV  'D'                               2:08.19   x2:17.86  
     1) Calogero, Cate C 15             2) Gerrick, Maddie D 17           
     3) Williams, Margaret C 15         4) Salmonsen, Anna C 15           
                  33.59     1:07.09 (33.50)     1:42.69 (35.60)     2:17.86 (35.17)
  8 Stone Ridge-PV  'C'                               2:03.78   x2:23.12  
     1) Hernandez Palomino, Adriana 15  2) Daboub, Sofia M 15             
     3) Smyth, Elizabeth M 16           4) Cheng, Amy 16                  
                  32.69     1:21.40 (48.71)     1:54.81 (33.41)     2:23.12 (28.31)
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Makenzie             GC                        NT    1:04.55    6  
                  31.70     1:04.55 (32.85)                                        
  2 Cleary, Katherine            GC                   1:03.92    1:05.97    4  
                  31.59     1:05.97 (34.38)                                        
  3 Blockowicz, Anna M        15 SR-PV                1:13.20    1:14.11    3  
                  36.43     1:14.11 (37.68)                                        
  4 Washington, Stephanie        GC                   1:09.26    1:15.43    2  
                  37.33     1:15.43 (38.10)                                        
  5 King, Tyler                  GC                        NT   x1:16.35  
                  37.04     1:16.35 (39.31)                                        
  6 Trujillo-Lederer, Bella   16 SR-PV                1:14.69    1:16.58    1  
                  37.15     1:16.58 (39.43)                                        
  7 Flood, Mia G              15 SR-PV                1:20.02    1:23.02  
  8 Charlip, Emily C          14 SR-PV                     NT   x1:23.46  
                  41.02     1:23.46 (42.44)                                        
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haase, Sarah                 GC                   1:01.77    1:09.13    6  
                  32.76     1:09.13 (36.37)                                        
  2 Urban, Natalie               GC                   1:21.32    1:20.21    4  
                  38.56     1:20.21 (41.65)                                        
  3 Carey, Bridgid E          16 SR-PV                1:22.13    1:23.01    3  
                  39.78     1:23.01 (43.23)                                        
  4 Shook, Caroline E         17 SR-PV                1:22.82    1:24.52    2  
                  39.11     1:24.52 (45.41)                                        
  5 Healy, Courtney              GC                        NT    1:27.83    1  
                  39.96     1:27.83 (47.87)                                        
  6 Hordatt, Chelsea             GC                   1:36.37   x1:37.44  
                  44.30     1:37.44 (53.14)                                        
  7 Sem, Olivia C             16 SR-PV                1:33.65    1:40.06  
                  45.23     1:40.06 (54.83)                                        
  8 Birch, Maddie F           15 SR-PV                     NT   x1:40.97  
                  46.98     1:40.97 (53.99)                                        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stone Ridge-PV  'A'                               3:58.84    3:46.61    8  
     1) Gasaway, Lily M 16              2) Garcia, Laura 15               
     3) Kronfli, Natalie K 16           4) Ledecky, Katie G 14            
                              26.73 (26.73)       56.05 (56.05)   1:23.74 (1:23.74)
        1:53.94 (30.20)     2:22.06 (58.32)   2:53.31 (1:29.57)   3:19.00 (1:55.26)
        3:46.61 (27.61)                                                            
  2 Good Counsel  'A'                                 3:31.80    4:03.66    4  
     1) Cleary, Katherine               2) Martinko, Jordan               
     3) way, Andi                       4) Murray, Mary Claire            
                              30.99 (30.99)   1:03.96 (1:03.96)   1:32.29 (1:32.29)
        2:03.24 (30.95)   2:32.56 (1:00.27)   3:04.14 (1:31.85)   3:31.84 (1:59.55)
        4:03.66 (31.82)                                                            
  3 Good Counsel  'D'                                      NT    4:16.86    2  
     1) Mitrione, Becca                 2) McGovern, Erica                
     3) mcCartin, Maggie                4) Johnson, Lexie                 
                  31.99   1:09.40 (1:09.40)   1:23.06 (1:23.06)   1:38.95 (1:38.95)
        2:12.56 (33.61)     2:25.67 (46.72)   2:42.80 (1:03.85)   3:22.31 (1:43.36)
        4:16.86 (54.55)                                                            
  4 Stone Ridge-PV  'D'                                    NT    4:27.84  
     1) Blockowicz, Anna M 15           2) Pressel, Anastasia M 16        
     3) Flood, Mia G 15                 4) Shook, Caroline E 17           
                              30.80 (30.80)   1:05.08 (1:05.08)   2:11.99 (2:11.99)
        2:25.69 (13.70)     2:43.70 (31.71)   3:22.78 (1:10.79)   3:53.71 (1:41.72)
        4:27.84 (34.13)                                                            
  5 Good Counsel  'B'                                      NT   x4:36.54  
     1) Karta, Annie                    2) King, Tyler                    
     3) Washington, Stephanie           4) Healy, Courtney                
                              31.24 (31.24)   1:06.08 (1:06.08)   1:40.99 (1:40.99)
        2:28.86 (47.87)   2:52.45 (1:11.46)   3:27.40 (1:46.41)   4:00.31 (2:19.32)
        4:36.54 (36.23)                                                            
  6 Good Counsel  'C'                                      NT   x4:47.10  
     1) Silva, Elena                    2) Ortlieb, Nicky                 
     3) Coggins, Emma                   4) Montgomery, Alexis             
                                                  34.94 (34.94)   1:20.26 (1:20.26)
      2:24.38 (1:04.12)   3:00.14 (1:39.88)   3:48.28 (2:28.02)   4:12.87 (2:52.61)
        4:47.10 (34.23)                                                            
  7 Stone Ridge-PV  'B'                               4:24.46   x5:30.04  
     1) Salmonsen, Anna C 15            2) Deale, Emily V 14              
     3) Gwynn, Olivia F 14              4) Wilson, Celia M 15             
                                                                  1:23.87 (1:23.87)
      2:46.03 (1:22.16)   3:24.94 (2:01.07)   4:16.64 (2:52.77)   4:51.36 (3:27.49)
        5:30.04 (38.68)                                                            
  8 Stone Ridge-PV  'C'                               4:56.87   x5:54.44  
     1) Calogero, Cate C 15             2) Carter, Sheila K 16            
     3) Hernandez Palomino, Adriana 15  4) Leep-Lazar, Julia G 15         
                                                  37.22 (37.22)   1:27.42 (1:27.42)
      3:09.79 (1:42.37)   3:36.03 (2:08.61)   4:28.73 (3:01.31)   5:01.73 (3:34.31)
        5:54.44 (52.71)                                                            
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Good Counsel                        116   2. Stone Ridge                          70