Madeira vs Holy Child - 12/8/2011                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'A'             1:58.26    1:59.22    8  
     1) Saba, Farrin FR                 2) Griffin, Ann SR                
     3) Jansen, Brittney SR             4) Alagia, Maddie                 
  2 Holy Child-PV  'A'                                2:00.94    2:05.15    4  
     1) Lamb, Heather                   2) Popera, Alexa                  
     3) O'Berry, Caitlyn                4) Overly, Catherine              
  3 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'B'                  NT    2:11.66    2  
     1) Royer, Stephanie FR             2) Chuang, April JR               
     3) Pfleeger, Kat SR                4) Tate, Rachel SO                
  4 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'C'                  NT   x2:31.62  
     1) Brown, Melanie SR               2) Jackson, Marina SO             
     3) Peterson, Caroline SR           4) Compton, Kelsey FR             
  5 Holy Child-PV  'B'                                     NT    2:37.09  
     1) Economakis, Haley               2) Overly, Mary                   
     3) Yoritomo, Clare                 4) Halprin, Juliet                
  6 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'D'                  NT   x2:42.37  
     1) Langster, Brianna SO            2) Jenlapwattanakul, Bam JR       
     3) Rees, Aerryn SO                 4) Corvinos, Marta SO             
 -- Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'E'                  NT         DQ  
     1) Kang, Sarah FR                  2) Xu, Benny FR                   
     3) Duda, Gianna FR                 4) Kim, Sonju SO                  
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alagia, Maddie               Mad Swimming-PV      2:05.77    2:05.14    6  
  2 Johnson, Grace            JR Mad Swimming-PV      2:08.35    2:06.13    4  
  3 Popera, Ashleigh             CH-PV                2:08.51    2:09.92    3  
  4 Horan, Sarah                 CH-PV                     NT    2:28.64    2  
  5 Brown, Melanie            SR Mad Swimming-PV      2:29.98    2:30.68    1  
  6 Crocker, Kristina            CH-PV                     NT    2:56.28  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Ann              SR Mad Swimming-PV      2:28.18    2:26.18    6  
  2 Overly, Catherine            CH-PV                     NT    2:28.51    4  
  3 Royer, Stephanie          FR Mad Swimming-PV      2:37.25    2:35.38    3  
  4 Lamb, Heather                CH-PV                     NT    2:35.61    2  
  5 Pfleeger, Kat             SR Mad Swimming-PV      2:53.19    2:53.09    1  
  6 Sobrino, Trisha              CH-PV                     NT    3:14.95  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jansen, Brittney          SR Mad Swimming-PV        25.07      25.77    6  
  2 O'Berry, Caitlyn             CH-PV                  27.55      27.83    4  
  3 Gardella, Casey              CH-PV                  28.32      28.82    3  
  4 Chuang, April             JR Mad Swimming-PV        29.14      29.15    2  
  5 Tate, Rachel              SO Mad Swimming-PV           NT      29.84    1  
  6 Yoritomo, Clare              CH-PV                     NT      33.05  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yosaitis, Carly           FR Mad Swimming-PV       142.40     132.60    6  
  2 Isreal, Briaun            JR Mad Swimming-PV           NP     102.05    4  
 -- Jefferies, Courtney       JR Mad Swimming-PV           NP     X39.55  
 -- Beaulieu, Jacqueline      FR Mad Swimming-PV           NP     X40.20  
 -- Druckerman, Debbie        JR Mad Swimming-PV           NP     X44.18  
 -- Aldrich, Ramsey           FR Mad Swimming-PV       108.00         DQ  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saba, Farrin              FR Mad Swimming-PV      1:06.18    1:05.92    6  
  2 Johnson, Grace            JR Mad Swimming-PV           NT    1:06.18    4  
  3 O'Berry, Caitlyn             CH-PV                1:09.19    1:11.06    3  
  4 Overly, Catherine            CH-PV                1:07.11    1:12.94    2  
  5 Jackson, Marina           SO Mad Swimming-PV           NT    1:34.36    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jansen, Brittney          SR Mad Swimming-PV           NT      56.29    6  
  2 Royer, Stephanie          FR Mad Swimming-PV           NT    1:01.39    4  
  3 Popera, Alexa                CH-PV                  59.48    1:01.65    3  
  4 Gardella, Casey              CH-PV                1:02.85    1:05.82    2  
  5 Tate, Rachel              SO Mad Swimming-PV      1:06.64    1:06.64    1  
  6 Halprin, Juliet              CH-PV                1:20.40    1:21.64  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alagia, Maddie               Mad Swimming-PV      5:41.80    5:35.83    6  
  2 Popera, Ashleigh             CH-PV                5:36.20    5:36.75    4  
  3 Brown, Melanie            SR Mad Swimming-PV      6:58.05    7:00.93    3  
  4 Pfleeger, Kat             SR Mad Swimming-PV           NT    7:07.36    2  
  5 Overly, Mary                 CH-PV                     NT    7:16.83    1  
  6 Economakis, Haley            CH-PV                     NT    8:26.12  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'A'             1:49.53    1:53.01    8  
     1) Griffin, Ann SR                 2) Johnson, Grace JR              
     3) Royer, Stephanie FR             4) Tate, Rachel SO                
  2 Holy Child-PV  'A'                                1:52.30    1:53.34    4  
     1) Lamb, Heather                   2) O'Berry, Caitlyn               
     3) Gardella, Casey                 4) Popera, Ashleigh               
  3 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'B'                  NT    2:07.49    2  
     1) Pfleeger, Kat SR                2) Peterson, Caroline SR          
     3) Compton, Kelsey FR              4) Duda, Gianna FR                
  4 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'C'                  NT   x2:13.02  
     1) Corvinos, Marta SO              2) Rees, Aerryn SO                
     3) Jackson, Marina SO              4) Xu, Benny FR                   
  5 Holy Child-PV  'B'                                     NT    2:15.13  
     1) Horan, Sarah                    2) Sobrino, Trisha                
     3) Crocker, Kristina               4) Yoritomo, Clare                
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saba, Farrin              FR Mad Swimming-PV      1:05.58    1:07.22    6  
  2 Lamb, Heather                CH-PV                1:08.80    1:11.21    4  
  3 Horan, Sarah                 CH-PV                1:16.69    1:17.46    3  
  4 Compton, Kelsey           FR Mad Swimming-PV      1:14.12    1:26.62    2  
  5 Langster, Brianna         SO Mad Swimming-PV           NT    1:38.25    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Popera, Alexa                CH-PV                1:13.96    1:14.22    6  
  2 Griffin, Ann              SR Mad Swimming-PV      1:18.07    1:16.63    4  
  3 Chuang, April             JR Mad Swimming-PV      1:26.16    1:24.06    3  
  4 Overly, Mary                 CH-PV                1:24.29    1:25.89    2  
  5 Peterson, Caroline        SR Mad Swimming-PV      1:26.61    1:27.55    1  
  6 Crocker, Kristina            CH-PV                     NT    1:40.93  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'A'             4:02.30    4:01.93    8  
     1) Alagia, Maddie                  2) Jansen, Brittney SR            
     3) Johnson, Grace JR               4) Saba, Farrin FR                
  2 Holy Child-PV  'A'                                4:07.99    4:27.21    4  
     1) Popera, Ashleigh                2) Overly, Catherine              
     3) Gardella, Casey                 4) Popera, Alexa                  
  3 Holy Child-PV  'B'                                     NT    5:03.18    2  
     1) Halprin, Juliet                 2) Rowan, Meghan                  
     3) Horan, Sarah                    4) Overly, Mary                   
  4 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'B'                  NT    5:04.77  
     1) Brown, Melanie SR               2) Compton, Kelsey FR             
     3) Jackson, Marina SO              4) Rees, Aerryn SO                
  5 Madeira Varsity Swim and Dive-PV  'C'                  NT   x5:29.00  
     1) Griggs, Christina SR            2) Xu, Benny FR                   
     3) Langster, Brianna SO            4) Chuang, April JR               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Madeira Varsity Swim and Dive       118   2. Holy Child                           62