Landon vs. St. Christopher's - 1/7/2012                
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Christopher's School-VA  'A'                  1:39.26    1:45.03    8  
     1) Fauls, Henry SO                 2) Smith, Harry SO                
     3) Tarkenton, Dallas JR            4) Frazer, Nathaniel JR           
                  26.26       57.40 (31.14)     1:21.19 (23.79)     1:45.03 (23.84)
  2 Landon School  'A'                                     NT    1:46.16    4  
     1) Johnston, Bradley               2) Garner, Alex                   
     3) Freeman, John                   4) Kelso, Aidan                   
                  26.82       57.26 (30.44)     1:22.14 (24.88)     1:46.16 (24.02)
  3 Landon School  'B'                                     NT    1:53.83    2  
     1) Kopp, Jeff                      2) Baker, David                   
     3) Kvasnicka, Andrew               4) Baca, Andrew                   
                  27.98     1:01.10 (33.12)     1:27.96 (26.86)     1:53.83 (25.87)
  4 St. Christopher's School-VA  'B'                       NT    1:58.67  
     1) Arles, Ryan JR                  2) Tay, Sean FR                   
     3) Bassett, Jack FR                4) Burlee, Collins JR             
                  29.17     1:04.28 (35.11)     1:31.76 (27.48)     1:58.67 (26.91)
  5 St. Christopher's School-VA  'C'                       NT   x2:10.84  
     1) Wagner, Tanner FR               2) Bailey, Richard FR             
     3) Brown, Baylis JR                4) Waterland, Scott SR            
                  34.75     1:12.09 (37.34)     1:43.86 (31.77)     2:10.84 (26.98)
  6 Landon School  'C'                                     NT   x2:26.30  
     1) Morales, Danny                  2) Link, Cameron                  
     3) Hefferon, Robbie                4) Goldberg, Gabe                 
                  38.74     1:15.61 (36.87)     1:57.94 (42.33)     2:26.30 (28.36)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John                Lan                       NT    1:51.27    6  
                  26.92       55.47 (28.55)     1:24.41 (28.94)     1:51.27 (26.86)
  2 Tarkenton, Dallas         JR STC-VA                    NT    1:54.87    4  
                  26.57       55.25 (28.68)     1:24.87 (29.62)     1:54.87 (30.00)
  3 Bassett, Jack             FR STC-VA                    NT    2:06.05    3  
                  28.24       59.73 (31.49)     1:32.71 (32.98)     2:06.05 (33.34)
  4 Garner, Alex                 Lan                       NT    2:15.19    2  
                  29.61     1:04.44 (34.83)     1:40.68 (36.24)     2:15.19 (34.51)
  5 Tay, Sean                 FR STC-VA                    NT    2:24.68    1  
                  30.61     1:06.75 (36.14)     1:45.86 (39.11)     2:24.68 (38.82)
  6 Ashy, Alex                   Lan                       NT    2:40.59  
                  33.57     1:13.53 (39.96)     1:56.60 (43.07)     2:40.59 (43.99)
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fauls, Henry              SO STC-VA               2:00.64    2:07.42    6  
                  25.70       57.11 (31.41)     1:37.23 (40.12)     2:07.42 (30.19)
  2 Berry, Trey               FR STC-VA                    NT    2:07.67    4  
                  29.32     1:01.10 (31.78)     1:38.77 (37.67)     2:07.67 (28.90)
  3 Kopp, Jeff                   Lan                       NT    2:11.19    3  
                  28.65     1:01.32 (32.67)     1:41.59 (40.27)     2:11.19 (29.60)
  4 Baca, Andrew                 Lan                       NT    2:32.24    2  
                  32.45     1:12.18 (39.73)     1:58.69 (46.51)     2:32.24 (33.55)
  5 Link, Cameron                Lan                       NT    2:43.75    1  
                  35.57     1:17.41 (41.84)     2:05.40 (47.99)     2:43.75 (38.35)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Bradley            Lan                       NT      23.62    6  
  2 Kelso, Aidan                 Lan                       NT      24.17    4  
  3 Frazer, Nathaniel         JR STC-VA                 23.82      24.31    3  
  4 Zawatsky, Nick               Lan                       NT      24.44    2  
  5 Baez, Nick                JR STC-VA                 24.81      25.20    1  
  6 Smith, Harry              SO STC-VA                 25.66      27.03  
 -- Baker, David                 Lan                       NT     X26.36  
 -- Kennedy, Luke                Lan                       NT     X26.56  
 -- Waterland, Scott          SR STC-VA                 26.73     X27.26  
 -- Wagner, Tanner            FR STC-VA                 27.07     X27.33  
 -- Burlee, Collins           JR STC-VA                 26.91     X28.40  
 -- Kindfuller, Marcus           Lan                       NT     X28.94  
 -- Brown, Baylis             JR STC-VA                 28.76     X29.08  
 -- Bailey, Richard           FR STC-VA                 29.44     X29.54  
 -- Hou, Max                     Lan                       NT     X30.00  
 -- Rose, Austin                 Lan                       NT     X30.81  
 -- Nelson, Charlie           SR STC-VA                 32.33     X31.93  
 -- Zhang, Michael            JR STC-VA                 59.46     X53.54  
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curto, Ryan                  Lan                       NP     182.50    6  
  2 Poon, Stephen                Lan                       NP     160.55    4  
  3 Ball, Alec                SO STC-VA                112.60     121.30    3  
  4 Keena, Kevin                 Lan                       NP     106.55    2  
  5 Bailey, Richard           FR STC-VA                    NP     104.45    1  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John                Lan                       NT      56.36    6  
                  26.80       56.36 (29.56)                                        
  2 Nester, Jack              SR STC-VA                 58.14      57.07    4  
                  27.30       57.07 (29.77)                                        
  3 Bassett, Jack             FR STC-VA               1:04.21    1:02.68    3  
                  29.02     1:02.68 (33.66)                                        
  4 Kvasnicka, Andrew            Lan                       NT    1:06.72    2  
                  28.26     1:06.72 (38.46)                                        
  5 Brown, Baylis             JR STC-VA               1:23.25    1:21.12    1  
                  34.39     1:21.12 (46.73)                                        
  6 Goldberg, Gabe               Lan                       NT    1:22.63  
                  36.85     1:22.63 (45.78)                                        
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelso, Aidan                 Lan                       NT      53.32    6  
                  25.59       53.32 (27.73)                                        
  2 Kopp, Jeff                   Lan                       NT      53.97    4  
                  26.46       53.97 (27.51)                                        
  3 Frazer, Nathaniel         JR STC-VA                 53.01      54.16    3  
                  26.64       54.16 (27.52)                                        
  4 Zawatsky, Nick               Lan                       NT      56.07    2  
                  27.05       56.07 (29.02)                                        
  5 Baez, Nick                JR STC-VA                 56.28      57.94    1  
                  27.50       57.94 (30.44)                                        
  6 Arles, Ryan               JR STC-VA                 59.00      59.63  
                  28.06       59.63 (31.57)                                        
 -- Link, Cameron                Lan                       NT   X1:05.11  
                  30.62     1:05.11 (34.49)                                        
 -- Morales, Danny               Lan                       NT   X1:07.75  
                  31.11     1:07.75 (36.64)                                        
 -- Wolins, Ed                   Lan                       NT   X1:11.19  
                  34.07     1:11.19 (37.12)                                        
 -- Nelson, Charlie           SR STC-VA               1:18.28   X1:15.50  
                  34.84     1:15.50 (40.66)                                        
 -- Rose, Austin                 Lan                       NT   X1:17.84  
                  36.17     1:17.84 (41.67)                                        
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nester, Jack              SR STC-VA               4:51.43    4:56.33    6  
                  27.09       56.07 (28.98)     1:25.60 (29.53)     1:55.64 (30.04)
        2:25.64 (30.00)     2:55.66 (30.02)     3:25.94 (30.28)     3:56.55 (30.61)
        4:27.16 (30.61)     4:56.33 (29.17)                                        
  2 Berry, Trey               FR STC-VA               4:56.76    5:02.58    4  
                  27.25       56.94 (29.69)     1:27.19 (30.25)     1:57.76 (30.57)
        2:28.49 (30.73)     2:59.37 (30.88)     3:30.31 (30.94)     4:01.38 (31.07)
        4:32.53 (31.15)     5:02.58 (30.05)                                        
  3 Baca, Andrew                 Lan                       NT    5:56.55    3  
                  31.68     1:06.83 (35.15)     1:43.13 (36.30)     2:19.73 (36.60)
        2:56.59 (36.86)     3:33.64 (37.05)     4:10.63 (36.99)     4:47.17 (36.54)
        5:23.31 (36.14)     5:56.55 (33.24)                                        
  4 Waterland, Scott          SR STC-VA               6:18.06    6:23.11    2  
                  31.89     1:07.88 (35.99)     1:45.09 (37.21)     2:23.81 (38.72)
        3:03.29 (39.48)     3:42.20 (38.91)     4:21.86 (39.66)     5:02.17 (40.31)
        5:44.37 (42.20)     6:23.11 (38.74)                                        
  5 Ashy, Alex                   Lan                       NT    6:43.21    1  
                  33.18     1:09.47 (36.29)     1:48.04 (38.57)     2:28.54 (40.50)
        3:10.70 (42.16)     3:52.62 (41.92)     4:36.36 (43.74)     5:20.65 (44.29)
        6:04.21 (43.56)     6:43.21 (39.00)                                        
  6 Kennedy, Garland             Lan                       NT    7:00.87  
                  34.24     1:13.58 (39.34)     1:54.36 (40.78)     2:37.43 (43.07)
        3:21.16 (43.73)     4:05.34 (44.18)     4:49.80 (44.46)     5:34.58 (44.78)
        6:19.25 (44.67)     7:00.87 (41.62)                                        
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon School  'A'                                     NT    1:34.21    8  
     1) Johnston, Bradley               2) Zawatsky, Nick                 
     3) Freeman, John                   4) Kelso, Aidan                   
                  23.85       47.05 (23.20)     1:10.59 (23.54)     1:34.21 (23.62)
  2 St. Christopher's School-VA  'A'                  1:30.47    1:35.25    4  
     1) Baez, Nick JR                   2) Nester, Jack SR                
     3) Berry, Trey FR                  4) Fauls, Henry SO                
                  25.13       49.11 (23.98)     1:12.70 (23.59)     1:35.25 (22.55)
  3 St. Christopher's School-VA  'B'                       NT    1:45.82    2  
     1) Bassett, Jack FR                2) Waterland, Scott SR            
     3) Burlee, Collins JR              4) Smith, Harry SO                
                  25.53       53.64 (28.11)     1:20.82 (27.18)     1:45.82 (25.00)
  4 Landon School  'B'                                     NT    1:48.67  
     1) Ashy, Alex                      2) Kvasnicka, Andrew              
     3) Morales, Danny                  4) Kennedy, Luke                  
                  25.22       52.32 (27.10)     1:22.21 (29.89)     1:48.67 (26.46)
  5 St. Christopher's School-VA  'C'                       NT   x1:57.20  
     1) Wagner, Tanner FR               2) Bailey, Richard FR             
     3) Brown, Baylis JR                4) Nelson, Charlie SR             
                  28.00       56.94 (28.94)     1:25.66 (28.72)     1:57.20 (31.54)
  6 Landon School  'C'                                     NT   x2:03.60  
     1) Goldberg, Gabe                  2) Rose, Austin                   
     3) Hefferon, Robbie                4) Wolins, Ed                     
                  30.54       59.18 (28.64)     1:29.53 (30.35)     2:03.60 (34.07)
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fauls, Henry              SO STC-VA                 52.82      56.68    6  
                  27.55       56.68 (29.13)                                        
  2 Tarkenton, Dallas         JR STC-VA                    NT      58.81    4  
                  28.52       58.81 (30.29)                                        
  3 Johnston, Bradley            Lan                       NT    1:04.42    3  
                  31.10     1:04.42 (33.32)                                        
  4 Arles, Ryan               JR STC-VA               1:02.22    1:06.50    2  
                  31.88     1:06.50 (34.62)                                        
  5 Kennedy, Luke                Lan                       NT    1:19.15    1  
                  37.05     1:19.15 (42.10)                                        
  6 Morales, Danny               Lan                       NT    1:26.77  
                1:26.91         1:26.77 ( )                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garner, Alex                 Lan                       NT    1:08.61    6  
                  32.64     1:08.61 (35.97)                                        
  2 Smith, Harry              SO STC-VA               1:09.05    1:09.66    4  
                  32.88     1:09.66 (36.78)                                        
  3 Baker, David                 Lan                       NT    1:12.69    3  
                  33.19     1:12.69 (39.50)                                        
  4 Ashy, Alex                   Lan                       NT    1:15.47    2  
                  34.19     1:15.47 (41.28)                                        
  5 Tay, Sean                 FR STC-VA               1:16.62    1:18.68    1  
                  36.65     1:18.68 (42.03)                                        
  6 Wagner, Tanner            FR STC-VA               1:21.98    1:20.91  
                  38.02     1:20.91 (42.89)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Christopher's School-VA  'A'                  3:29.29    3:27.25    8  
     1) Frazer, Nathaniel JR            2) Nester, Jack SR                
     3) Berry, Trey FR                  4) Tarkenton, Dallas JR           
                  25.55       53.79 (53.79)     1:18.99 (25.20)     1:45.37 (51.58)
        2:10.20 (24.83)     2:37.15 (51.78)     3:00.85 (23.70)     3:27.25 (50.10)
  2 Landon School  'A'                                     NT    3:45.44    4  
     1) Baca, Andrew                    2) Zawatsky, Nick                 
     3) Garner, Alex                    4) Kopp, Jeff                     
                  28.81       58.75 (58.75)     1:24.22 (25.47)     1:52.00 (53.25)
        2:18.56 (26.56)     2:48.44 (56.44)     3:15.20 (26.76)     3:45.44 (57.00)
  3 St. Christopher's School-VA  'B'                       NT    4:05.35    2  
     1) Arles, Ryan JR                  2) Tay, Sean FR                   
     3) Burlee, Collins JR              4) Baez, Nick JR                  
                  29.30   1:02.10 (1:02.10)     1:31.55 (29.45)   2:06.13 (1:04.03)
        2:34.96 (28.83)   3:08.83 (1:02.70)     3:35.04 (26.21)     4:05.35 (56.52)
  4 Landon School  'B'                                     NT    4:13.10  
     1) Baker, David                    2) Bair, John                     
     3) Kindfuller, Marcus              4) Ashy, Alex                     
                  29.51   1:04.81 (1:04.81)     1:32.58 (27.77)     2:03.86 (59.05)
        2:33.57 (29.71)   3:08.13 (1:04.27)     3:38.23 (30.10)   4:13.10 (1:04.97)
  5 Landon School  'C'                                     NT   x4:35.96  
     1) Link, Cameron                   2) Goldberg, Gabe                 
     3) Hefferon, Robbie                4) Hou, Max                       
                  33.26   1:10.61 (1:10.61)     1:40.67 (30.06)   2:27.45 (1:16.84)
        2:49.67 (22.22)   3:28.75 (1:01.30)     3:59.73 (30.98)   4:35.96 (1:07.21)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Landon School                        95   2. St. Christopher's School             91