Landon vs. Heights - 1/12/2012                 
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon School  'A'                                     NT    1:54.88    8  
     1) Freeman, John                   2) Ashy, Alex                     
     3) Lundelius, Trey                 4) Goldberg, Gabe                 
                  27.11       59.96 (32.85)     1:27.22 (27.26)     1:54.88 (27.66)
  2 Landon School  'B'                                     NT    1:55.99    4  
     1) Kopp, Jeff                      2) Garner, Alex                   
     3) Kvasnicka, Andrew               4) Hefferon, Robbie               
                  28.50       59.58 (31.08)     1:26.57 (26.99)     1:55.99 (29.42)
  3 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   1:48.44    1:56.15    2  
     1) Royals, John P SR               2) Kime, Griffin JR               
     3) Wnek, Matthew JR                4) McHale, Robert FR              
                  29.05     1:03.44 (34.39)     1:30.84 (27.40)     1:56.15 (25.31)
  4 Landon School  'C'                                     NT   x2:03.29  
     1) Morales, Danny                  2) Baker, David                   
     3) Kelso, Aidan                    4) Kindfuller, Marcus             
                  45.43     1:09.33 (23.90)     1:35.48 (26.15)     2:03.29 (27.81)
  5 The Heights School (Hs)-MD  'B'                        NT    2:06.69  
     1) Wimalisari, Thilan SR           2) Weber, Joe FR                  
     3) Gwynn, Robert SO                4) Welsh, Troy JR                 
                  34.03     1:08.32 (34.29)     1:36.77 (28.45)     2:06.69 (29.92)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John                Lan                       NT    1:50.34    6  
                  26.78       55.64 (28.86)     1:23.71 (28.07)     1:50.34 (26.63)
  2 Royals, John P            SR The Heights Sch-MD   1:47.03    1:50.56    4  
                  26.80       55.43 (28.63)     1:23.71 (28.28)     1:50.56 (26.85)
  3 Kvasnicka, Andrew            Lan                       NT    2:29.31    3  
  4 Rose, Austin                 Lan                       NT    2:45.86    2  
                  34.69     1:16.82 (42.13)     2:02.17 (45.35)     2:45.86 (43.69)
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lundelius, Trey              Lan                       NT    2:22.20    6  
                  29.20     1:06.51 (37.31)     1:47.71 (41.20)     2:22.20 (34.49)
  2 Wimalisari, Thilan        SR The Heights Sch-MD   2:35.80    2:37.51    4  
                  31.71     1:13.80 (42.09)     1:59.92 (46.12)     2:37.51 (37.59)
  3 Ashy, Alex                   Lan                       NT    2:40.99    3  
                  33.88     1:17.23 (43.35)     2:03.08 (45.85)     2:40.99 (37.91)
  4 Hou, Max                     Lan                       NT    2:47.88    2  
                  35.21     1:19.69 (44.48)     2:06.08 (46.39)     2:47.88 (41.80)
  5 Welsh, Troy               JR The Heights Sch-MD   3:03.40    3:03.13    1  
                  38.24     1:26.83 (48.59)     2:19.21 (52.38)     3:03.13 (43.92)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zawatsky, Nick               Lan                       NT      24.57    6  
  2 Wnek, Matthew             JR The Heights Sch-MD     23.27      25.92    4  
  3 Garner, Alex                 Lan                       NT      26.55    3  
  4 Weber, Joe                FR The Heights Sch-MD     28.20      26.59    2  
  5 Gwynn, Robert             SO The Heights Sch-MD     28.49      27.85    1  
  6 Link, Cameron                Lan                       NT      29.17  
  7 Wolins, Ed                   Lan                       NT     x30.64  
  8 Hefferon, Robbie             Lan                       NT     x31.58  
  9 Rowan, Nick               FR The Heights Sch-MD     34.94     x36.06  
 10 Warner, Chris             FR The Heights Sch-MD     31.18     x37.24  
 11 Carroll, Michael          JR The Heights Sch-MD     33.18     x38.44  
 -- Rose, Austin                 Lan                       NT         DQ  
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHale, Robert            FR The Heights Sch-MD    258.40     212.90    6  
  2 Curto, Ryan                  Lan                       NP     175.20    4  
  3 Poon, Stephen                Lan                       NP     174.05    3  
  4 Keena, Kevin                 Lan                       NP     114.10    2  
  5 Kolesar, Andy             SO The Heights Sch-MD     89.00      74.20    1  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff                   Lan                       NT    1:02.95    6  
                  29.98     1:02.95 (32.97)                                        
  2 Kvasnicka, Andrew            Lan                       NT    1:09.40    4  
                  32.31     1:09.40 (37.09)                                        
  3 Wimalisari, Thilan        SR The Heights Sch-MD   1:08.74    1:17.69    3  
                  35.06     1:17.69 (42.63)                                        
  4 Gwynn, Robert             SO The Heights Sch-MD   1:15.97    1:21.73    2  
                  32.59     1:21.73 (49.14)                                        
  5 Hou, Max                     Lan                       NT    1:33.80    1  
                  39.92     1:33.80 (53.88)                                        
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelso, Aidan                 Lan                       NT      54.32    6  
                  25.43       54.32 (28.89)                                        
  2 Wnek, Matthew             JR The Heights Sch-MD     56.02      57.26    4  
                  27.23       57.26 (30.03)                                        
  3 Link, Cameron                Lan                       NT    1:00.65    3  
                  28.07     1:00.65 (32.58)                                        
  4 McHale, Robert            FR The Heights Sch-MD   1:01.23    1:00.89    2  
                  28.10     1:00.89 (32.79)                                        
  5 Wimalisari, Thilan        SR The Heights Sch-MD     56.13    1:01.77    1  
                  30.19     1:01.77 (31.58)                                        
  6 Kindfuller, Marcus           Lan                       NT    1:04.51  
                  30.25     1:04.51 (34.26)                                        
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Royals, John P            SR The Heights Sch-MD   4:59.84    5:23.85    6  
                  29.52     1:02.47 (32.95)     1:35.96 (33.49)     2:09.02 (33.06)
        2:41.19 (32.17)     3:13.54 (32.35)     3:45.22 (31.68)     4:17.97 (32.75)
        4:50.87 (32.90)     5:23.85 (32.98)                                        
  2 Hefferon, Robbie             Lan                       NT    6:39.84    4  
                  33.64     1:12.10 (38.46)     1:51.95 (39.85)     2:32.23 (40.28)
        3:14.44 (42.21)     3:55.74 (41.30)     4:36.59 (40.85)     5:18.26 (41.67)
        5:59.45 (41.19)     6:39.84 (40.39)                                        
  3 Morales, Danny               Lan                       NT    7:09.27    3  
                  35.03     1:16.66 (41.63)     1:59.93 (43.27)     2:44.47 (44.54)
        3:29.48 (45.01)     4:13.20 (43.72)     4:57.39 (44.19)     5:42.83 (45.44)
        6:28.14 (45.31)     7:09.27 (41.13)                                        
  4 Wolins, Ed                   Lan                       NT    7:30.47    2  
                  36.05     1:20.04 (43.99)     2:07.05 (47.01)     2:54.25 (47.20)
        3:41.20 (46.95)     4:29.78 (48.58)     5:18.28 (48.50)     6:04.63 (46.35)
        6:50.81 (46.18)     7:30.47 (39.66)                                        
  5 Kvasnicka, Andrew            Lan                       NT   x7:37.00  
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   1:35.51    1:43.94    8  
     1) Wnek, Matthew JR                2) Kime, Griffin JR               
     3) McHale, Robert FR               4) Royals, John P SR              
                  26.42       53.77 (27.35)     1:20.68 (26.91)     1:43.94 (23.26)
  2 Landon School  'C'                                     NT    1:46.97    4  
     1) Kelso, Aidan                    2) Kvasnicka, Andrew              
     3) Lundelius, Trey                 4) Hou, Max                       
                  25.76       50.87 (25.11)     1:20.66 (29.79)     1:46.97 (26.31)
  3 Landon School  'B'                                     NT    1:50.65    2  
     1) Freeman, John                   2) Kennedy, Luke                  
     3) Goldberg, Gabe                  4) Wolins, Ed                     
                  31.61     1:00.08 (28.47)     1:27.68 (27.60)     1:50.65 (22.97)
  4 Landon School  'A'                                     NT   x1:57.34  
     1) Kindfuller, Marcus              2) Baker, David                   
     3) Ashy, Alex                      4) Rose, Austin                   
                  30.70     1:03.17 (32.47)     1:30.95 (27.78)     1:57.34 (26.39)
  5 The Heights School (Hs)-MD  'B'                        NT    2:22.78  
     1) Rowan, Nick FR                  2) Warner, Chris FR               
     3) Carroll, Michael JR             4) Gwynn, Robert SO               
                  36.26     1:16.96 (40.70)     1:54.56 (37.60)     2:22.78 (28.22)
 -- Landon School  'D'                                     NT   X1:46.46  
     1) Kopp, Jeff                      2) Zawatsky, Nick                 
     3) Garner, Alex                    4) Kennedy, Garland               
                  31.62       56.30 (24.68)     1:22.52 (26.22)     1:46.46 (23.94)
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kime, Griffin             JR The Heights Sch-MD   1:10.49    1:15.85    6  
                  35.79     1:15.85 (40.06)                                        
  2 Goldberg, Gabe               Lan                       NT    1:24.40    4  
  3 Morales, Danny               Lan                       NT    1:26.94    3  
                  41.17     1:26.94 (45.77)                                        
  4 Kindfuller, Marcus           Lan                       NT    1:31.17    2  
                  41.74     1:31.17 (49.43)                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garner, Alex                 Lan                       NT    1:11.15    6  
                  33.01     1:11.15 (38.14)                                        
  2 Ashy, Alex                   Lan                       NT    1:16.90    4  
                  35.97     1:16.90 (40.93)                                        
  3 Weber, Joe                FR The Heights Sch-MD   1:22.56    1:19.65    3  
                  36.25     1:19.65 (43.40)                                        
  4 Kennedy, Garland             Lan                       NT    1:22.17    2  
                  39.14     1:22.17 (43.03)                                        
  5 Kime, Griffin             JR The Heights Sch-MD        NT    1:24.83    1  
                  39.09     1:24.83 (45.74)                                        
  6 Welsh, Troy               JR The Heights Sch-MD   1:22.40    1:28.61  
                  42.20     1:28.61 (46.41)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landon School  'A'                                     NT    4:10.24    8  
     1) Freeman, John                   2) Garner, Alex                   
     3) Kennedy, Garland                4) Hefferon, Robbie               
                  24.94       51.84 (51.84)   2:13.62 (1:21.78)                    
                                3:10.65 ( )     3:38.77 (28.12)     4:10.24 (59.59)
  2 Landon School  'B'                                     NT    4:17.04    4  
     1) Kelso, Aidan                    2) Kvasnicka, Andrew              
     3) Hou, Max                        4) Link, Cameron                  
                  31.87   1:09.12 (1:09.12)     1:40.96 (31.84)   2:16.70 (1:07.58)
        2:42.91 (26.21)     3:11.81 (55.11)     3:41.91 (30.10)   4:17.04 (1:05.23)
  3 Landon School  'C'                                     NT   x4:21.50  
     1) Kopp, Jeff                      2) Morales, Danny                 
     3) Kennedy, Luke                   4) Rose, Austin                   
                  26.24       54.80 (54.80)     1:31.01 (36.21)   2:10.90 (1:16.10)
        2:42.26 (31.36)   3:19.19 (1:08.29)     3:48.22 (29.03)   4:21.50 (1:02.31)
  4 The Heights School (Hs)-MD  'A'                   3:12.24    5:41.84    2  
     1) Weber, Joe FR                   2) Warner, Chris FR               
     3) Rowan, Nick FR                  4) Welsh, Troy JR                 
                  33.54   1:13.73 (1:13.73)   2:55.10 (1:41.37)   3:36.23 (2:22.50)
        4:24.51 (48.28)   5:01.10 (1:24.87)     5:41.84 (40.74)                    
 -- Landon School  'D'                                     NT   X4:10.98  
     1) Lundelius, Trey                 2) Zawatsky, Nick                 
     3) Baker, David                    4) Wolins, Ed                     
                  28.59   1:02.46 (1:02.46)     1:29.39 (26.93)     1:59.48 (57.02)
        2:33.56 (34.08)   3:12.74 (1:13.26)     3:39.88 (27.14)     4:10.98 (58.24)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Landon School                       120   2. The Heights School (Hs)              63