GP/AHC V STA/NCS - 1/25/2012                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                1:40.82    1:45.47    8  
     1) Goddard, Grant E FR             2) St.John, Carl A SR             
     3) Vissering, Carsten H FR         4) Gibson, Andrew S SO            
                  27.14       56.48 (29.34)     1:22.03 (25.55)     1:45.47 (23.44)
  2 St. Albans/M  'A'                                 1:39.45    1:50.64    4  
     1) Merley, Connor E 13             2) Parrino, Chris R 13            
     3) Clare, Matthew E 14             4) Cromwell, Dylan M 12           
                  27.67       59.48 (31.81)     1:25.66 (26.18)     1:50.64 (24.98)
  3 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    1:54.05    2  
     1) Royer, Matthew W SR             2) Tyshing, Miguel A SO           
     3) Belledonne, Mario E SR          4) Schmitz, Matt FR               
                  30.21     1:07.83 (37.62)     1:29.02 (21.19)     1:54.05 (25.03)
  4 St. Albans/M  'B'                                      NT    1:56.56  
     1) Billings, Abbott A 12           2) Medish, Vadim A 12             
     3) Kelley, Matt 13                 4) La Violette, Fred W 13         
                  30.96     1:02.64 (31.68)     1:31.45 (28.81)     1:56.56 (25.11)
  5 St. Albans/M  'C'                                      NT   x2:01.48  
     1) Beresford, Erik M 12            2) Dinger, Tai J 14               
     3) Kim, Joseph 12                  4) Bredar, Henry 15               
                  31.84     1:06.62 (34.78)     1:35.96 (29.34)     2:01.48 (25.52)
  6 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT   x2:03.00  
     1) Larson, Mark FR                 2) Pongrace, Aidan JR             
     3) Schiller, Issaac JR             4) Caracia, Philip FR             
                  30.68     1:03.16 (32.48)     1:43.48 (40.32)     2:03.00 (19.52)
 -- St. Albans/M  'D'                                 1:56.35   X2:14.23  
     1) Gewirz, Graham M 15             2) Cathapermal, Jonathan 15       
     3) Gaines III, Joey J 15           4) Lovell, Ryan R 12              
                  35.07     1:10.02 (34.95)     1:44.21 (34.19)     2:14.23 (30.02)
 -- Georgetown Preparatory School  'D'                     NT   X2:15.10  
     1) Simcox, Ward FR                 2) Leonard, Dylan J FR            
     3) McVerry, Patrick FR             4) Stewart, Connor FR             
                  32.59     1:08.63 (36.04)     1:41.87 (33.24)     2:15.10 (33.23)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merley, Connor E          13 STA                  1:57.33    2:00.02    6  
                  27.66       58.59 (30.93)     1:30.71 (32.12)     2:00.02 (29.31)
  2 Spencer, Todd             JR Georgetown Prep           NT    2:02.36    4  
                  27.55       58.43 (30.88)     1:30.64 (32.21)     2:02.36 (31.72)
  3 Tyshing, Miguel A         SO Georgetown Prep           NT    2:09.77    3  
                  29.89     1:02.57 (32.68)     1:36.32 (33.75)     2:09.77 (33.45)
  4 Larson, Mark              FR Georgetown Prep           NT    2:10.88    2  
                  30.38     1:05.20 (34.82)     1:37.27 (32.07)     2:10.88 (33.61)
  5 Kelley, Matt              13 STA                  2:04.78    2:15.31    1  
                  30.68     1:05.00 (34.32)     1:41.33 (36.33)     2:15.31 (33.98)
 -- Caracia, Philip           FR Georgetown Prep           NT   X2:33.93  
                  31.94     1:08.93 (36.99)     1:50.92 (41.99)     2:33.93 (43.01)
 -- Lovell, Ryan R            12 STA                  2:53.08   X2:42.77  
                  35.03     1:16.53 (41.50)     2:00.54 (44.01)     2:42.77 (42.23)
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kynoch, Cole              JR Georgetown Prep           NT    2:13.49    6  
                  29.12     1:02.92 (33.80)     1:42.46 (39.54)     2:13.49 (31.03)
  2 Lin, Adrian J             FR Georgetown Prep           NT    2:15.23    4  
                  29.16     1:03.20 (34.04)     1:46.79 (43.59)     2:15.23 (28.44)
  3 Rurka, Chris              SO Georgetown Prep           NT    2:16.51    3  
                  29.18     1:05.64 (36.46)     1:46.36 (40.72)     2:16.51 (30.15)
  4 Lin, Joe E                15 STA                  2:17.94    2:17.20    2  
                  29.85     1:06.84 (36.99)     1:46.31 (39.47)     2:17.20 (30.89)
  5 Parrino, Chris R          13 STA                  2:20.01    2:21.39    1  
                  31.25     1:07.55 (36.30)     1:47.85 (40.30)     2:21.39 (33.54)
  6 Abboud, Philip J          13 STA                  2:21.81    2:29.76  
                  31.40     1:07.89 (36.49)     1:53.54 (45.65)     2:29.76 (36.22)
 -- Henderson, Landon C       13 STA                       NT   X2:45.60  
                  32.76     1:16.08 (43.32)     2:05.07 (48.99)     2:45.60 (40.53)
 -- Hayes, Sean               FR Georgetown Prep           NT        XDQ  
                  45.80     1:36.49 (50.69)     2:33.68 (57.19)          DQ (45.34)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Andrew S          SO Georgetown Prep        23.31      23.30    6  
  2 Pugliaresi, Nick          12 STA                    22.95      23.95    4  
  3 Goldstein, Brandon T      FR Georgetown Prep        23.81      24.09    3  
  4 Belledonne, Mario E       SR Georgetown Prep           NT      25.48    2  
  5 Cromwell, Dylan M         12 STA                    24.22      25.75    1  
  6 La Violette, Fred W       13 STA                    25.30      25.80  
  7 Valdes, Roberto           SO Georgetown Prep           NT     x29.45  
 -- Larson, Mark              FR Georgetown Prep        24.71     X25.35  
 -- Schiller, Issaac          JR Georgetown Prep        28.54     X28.56  
 -- Jackson, Ben w            SO Georgetown Prep        33.51     X29.25  
 -- Henderson, Landon C       13 STA                    32.96     X29.35  
 -- Stewart, Connor           FR Georgetown Prep        31.03     X32.70  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Andrew S          SO Georgetown Prep           NT      59.76    6  
                  29.36       59.76 (30.40)                                        
  2 Kynoch, Cole              JR Georgetown Prep        59.57    1:01.23    4  
                  29.09     1:01.23 (32.14)                                        
  3 Clare, Matthew E          14 STA                  1:02.48    1:03.32    3  
                  28.80     1:03.32 (34.52)                                        
  4 Royer, Matthew W          SR Georgetown Prep           NT    1:06.02    2  
                  29.66     1:06.02 (36.36)                                        
  5 Kelley, Matt              13 STA                  1:04.45    1:07.39    1  
                  30.31     1:07.39 (37.08)                                        
  6 Kim, Joseph               12 STA                  1:09.58    1:08.35  
                  32.15     1:08.35 (36.20)                                        
 -- Rae, Ephrem E             14 STA                  1:14.04   X1:09.96  
                  32.16     1:09.96 (37.80)                                        
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goddard, Grant E          FR Georgetown Prep        48.47      51.63    6  
                  24.89       51.63 (26.74)                                        
  2 Pugliaresi, Nick          12 STA                    49.66      52.41    4  
                  25.06       52.41 (27.35)                                        
  3 Medish, Vadim A           12 STA                    54.20      56.25    3  
                  26.58       56.25 (29.67)                                        
  4 Bredar, Henry             15 STA                    58.76      59.10    2  
                  28.16       59.10 (30.94)                                        
  5 Schmitz, Matt             FR Georgetown Prep           NT    1:01.16    1  
  6 Schiller, Issaac          JR Georgetown Prep      1:05.18    1:06.29  
                  30.74     1:06.29 (35.55)                                        
  7 Valdes, Roberto           SO Georgetown Prep           NT   x1:11.57  
 -- Kattan, Sami              13 STA                       NT   X1:08.07  
                  29.55     1:08.07 (38.52)                                        
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St.John, Carl A           SR Georgetown Prep           NT    4:58.02    6  
                  26.55       55.97 (29.42)     1:26.29 (30.32)     1:56.71 (30.42)
        2:27.26 (30.55)     2:57.63 (30.37)     3:27.69 (30.06)     3:58.07 (30.38)
        4:28.65 (30.58)     4:58.02 (29.37)                                        
  2 Billings, Abbott A        12 STA                  5:42.24    5:49.07    4  
                  29.58     1:03.27 (33.69)     1:38.53 (35.26)     2:14.42 (35.89)
        2:50.57 (36.15)     3:27.20 (36.63)     4:04.54 (37.34)     4:41.35 (36.81)
        5:16.14 (34.79)     5:49.07 (32.93)                                        
  3 Abboud, Philip J          13 STA                  5:51.00    6:17.74    3  
                  32.88     1:09.05 (36.17)     1:46.35 (37.30)     2:24.41 (38.06)
        3:03.12 (38.71)     3:41.65 (38.53)     4:21.67 (40.02)     5:01.10 (39.43)
        5:40.12 (39.02)     6:17.74 (37.62)                                        
  4 Cathapermal, Jonathan     15 STA                  6:23.63    6:20.87    2  
                  32.08     1:08.02 (35.94)     1:45.71 (37.69)     2:24.45 (38.74)
        3:03.43 (38.98)     3:43.05 (39.62)     4:22.97 (39.92)     5:03.63 (40.66)
        5:43.79 (40.16)     6:20.87 (37.08)                                        
  5 Schmitz, Matt             FR Georgetown Prep           NT    6:25.62    1  
                  33.48     1:10.34 (36.86)     1:48.44 (38.10)     2:28.55 (40.11)
        3:08.52 (39.97)     3:49.47 (40.95)     4:30.50 (41.03)     5:11.21 (40.71)
        5:50.96 (39.75)     6:25.62 (34.66)                                        
  6 McVerry, Patrick          FR Georgetown Prep           NT    6:41.98  
                  35.62     1:14.80 (39.18)     1:55.40 (40.60)   3:18.53 (1:23.13)
                                4:01.26 ( )     4:41.99 (40.73)     5:23.63 (41.64)
        6:04.90 (41.27)     6:41.98 (37.08)                                        
 -- Gewirz, Graham M          15 STA                  7:37.03   X7:46.34  
                  35.15     1:18.29 (43.14)     2:05.77 (47.48)     2:54.79 (49.02)
        3:43.99 (49.20)     4:33.88 (49.89)     5:22.38 (48.50)     6:13.16 (50.78)
        7:03.75 (50.59)     7:46.34 (42.59)                                        
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                                 1:36.14    1:36.34    8  
     1) Cromwell, Dylan M 12            2) Merley, Connor E 13            
     3) Clare, Matthew E 14             4) Pugliaresi, Nick 12            
                  25.41       49.08 (23.67)     1:13.14 (24.06)     1:36.34 (23.20)
  2 Georgetown Preparatory School  'A'                1:34.33    1:37.08    4  
     1) Goldstein, Brandon T FR         2) Spencer, Todd JR               
     3) Lin, Adrian J FR                4) Snodderly, Joey E FR           
                  24.93       49.44 (24.51)     1:12.92 (23.48)     1:37.08 (24.16)
  3 St. Albans/M  'C'                                 1:43.51    1:46.90    2  
     1) Bredar, Henry 15                2) Dinger, Tai J 14               
     3) Beresford, Erik M 12            4) Kim, Joseph 12                 
                  26.00       53.91 (27.91)     1:19.81 (25.90)     1:46.90 (27.09)
  4 St. Albans/M  'B'                                 1:41.34   x1:50.53  
     1) La Violette, Fred W 13          2) Kelley, Matt 13                
     3) Lin, Joe E 15                   4) Ricks, Wilson A 14             
                  28.50       55.13 (26.63)     1:22.27 (27.14)     1:50.53 (28.26)
  5 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT    1:52.46  
     1) McVerry, Patrick FR             2) Simcox, Ward FR                
     3) Schmitz, Matt FR                4) Jackson, Ben w SO              
                  26.09       56.18 (30.09)     1:23.40 (27.22)     1:52.46 (29.06)
  6 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT   x2:03.07  
     1) Dundee, Carey FR                2) Hayes, Sean FR                 
     3) Leonard, Dylan J FR             4) Schiller, Issaac JR            
                  32.62     1:06.32 (33.70)     1:34.44 (28.12)     2:03.07 (28.63)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X1:53.49  
     1) Gaines III, Joey J 15           2) Rae, Ephrem E 14               
     3) Lovell, Ryan R 12               4) Kattan, Sami 13                
                  27.26       55.11 (27.85)     1:24.58 (29.47)     1:53.49 (28.91)
 -- Georgetown Preparatory School  'D'                     NT   X2:02.62  
     1) Iannone, Jimmy SO               2) Giarraputo, Cameron t SO       
     3) Caracia, Philip FR              4) Valdes, Roberto SO             
                  29.53     1:02.96 (33.43)     1:31.95 (28.99)     2:02.62 (30.67)
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snodderly, Joey E         FR Georgetown Prep           NT    1:00.28    6  
                  29.47     1:00.28 (30.81)                                        
  2 Vissering, Carsten H      FR Georgetown Prep           NT    1:02.58    4  
                  30.52     1:02.58 (32.06)                                        
  3 Merley, Connor E          13 STA                  1:00.57    1:02.76    3  
                  30.44     1:02.76 (32.32)                                        
  4 Billings, Abbott A        12 STA                  1:04.77    1:06.71    2  
                  32.77     1:06.71 (33.94)                                        
  5 Clare, Matthew E          14 STA                  1:05.32    1:10.49    1  
                  35.24     1:10.49 (35.25)                                        
  6 Belledonne, Mario E       SR Georgetown Prep           NT    1:10.76  
                  35.39     1:10.76 (35.37)                                        
 -- Rurka, Chris              SO Georgetown Prep           NT   X1:13.15  
                  35.54     1:13.15 (37.61)                                        
 -- Henderson, Landon C       13 STA                       NT   X1:20.52  
                  38.81     1:20.52 (41.71)                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pongrace, Aidan           JR Georgetown Prep           NT    1:09.71    6  
                  32.87     1:09.71 (36.84)                                        
  2 Parrino, Chris R          13 STA                  1:10.21    1:09.76    4  
                  32.91     1:09.76 (36.85)                                        
  3 Medish, Vadim A           12 STA                  1:10.76    1:10.85    3  
                  32.59     1:10.85 (38.26)                                        
  4 Lin, Joe E                15 STA                  1:11.94    1:12.65    2  
                  34.11     1:12.65 (38.54)                                        
  5 Leonard, Dylan J          FR Georgetown Prep      1:15.50    1:18.50    1  
                  36.06     1:18.50 (42.44)                                        
  6 Simcox, Ward              FR Georgetown Prep           NT    1:25.06  
                  39.57     1:25.06 (45.49)                                        
 -- Rae, Ephrem E             14 STA                  1:40.44   X1:29.43  
                  41.34     1:29.43 (48.09)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgetown Preparatory School  'A'                3:16.84    3:36.67    8  
     1) Snodderly, Joey E FR            2) Royer, Matthew W SR            
     3) St.John, Carl A SR              4) Goddard, Grant E FR            
                  25.41       51.89 (51.89)     1:18.49 (26.60)     1:48.09 (56.20)
        2:13.57 (25.48)     2:44.79 (56.70)     3:07.50 (22.71)     3:36.67 (51.88)
  2 Georgetown Preparatory School  'B'                     NT    3:38.53    4  
     1) Vissering, Carsten H FR         2) Tyshing, Miguel A SO           
     3) Kynoch, Cole JR                 4) Goldstein, Brandon T FR        
                  24.99       51.68 (51.68)     1:18.52 (26.84)     1:48.49 (56.81)
        2:14.97 (26.48)     2:44.23 (55.74)     3:10.04 (25.81)     3:38.53 (54.30)
  3 St. Albans/M  'A'                                 3:20.09    3:59.67    2  
     1) Cromwell, Dylan M 12            2) Medish, Vadim A 12             
     3) Billings, Abbott A 12           4) Pugliaresi, Nick 12            
                  27.18       58.16 (58.16)     1:27.66 (29.50)   1:59.73 (1:01.57)
        2:28.20 (28.47)                             3:27.60 ( )         3:59.67 ( )
  4 St. Albans/M  'C'                                 3:50.13    4:04.73  
     1) La Violette, Fred W 13          2) Cathapermal, Jonathan 15       
     3) Beresford, Erik M 12            4) Bredar, Henry 15               
                  29.11   1:02.44 (1:02.44)     1:30.02 (27.58)     2:01.24 (58.80)
        2:30.76 (29.52)   3:05.28 (1:04.04)     3:33.33 (28.05)     4:04.73 (59.45)
  5 St. Albans/M  'B'                                      NT   x4:08.72  
     1) Lin, Joe E 15                   2) Parrino, Chris R 13            
     3) Ricks, Wilson A 14              4) Abboud, Philip J 13            
                  28.29       59.84 (59.84)     1:27.60 (27.76)     1:57.56 (57.72)
        2:26.32 (28.76)   2:58.39 (1:00.83)     3:32.40 (34.01)   4:08.72 (1:10.33)
  6 Georgetown Preparatory School  'C'                     NT   x4:40.50  
     1) Dundee, Carey FR                2) Schmitz, Matt FR               
     3) Leonard, Dylan FR               4) Hayes, Sean FR                 
                  36.30   1:16.14 (1:16.14)     1:45.37 (29.23)   2:23.94 (1:07.80)
        2:48.09 (24.15)     3:22.10 (58.16)     4:01.04 (38.94)   4:40.50 (1:18.40)
 -- St. Albans/M  'D'                                      NT   X4:17.19  
     1) Gaines III, Joey J 15           2) Dinger, Tai J 14               
     3) Gewirz, Graham M 15             4) Kim, Joseph 12                 
                  31.01   1:03.31 (1:03.31)     1:32.86 (29.55)   2:06.61 (1:03.30)
        2:39.39 (32.78)   3:15.45 (1:08.84)     3:45.32 (29.87)   4:17.19 (1:01.74)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Georgetown Preparatory School       102   2. St. Albans/M                         68