AHC vs OAKCREST - 1/20/2012                 
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakcrest School Chargers  'A'                     2:02.10    2:07.03    8  
     1) Dar Juan, Dale N SR             2) Kenis, Sam N FR                
     3) Tierney, Emma M SO              4) Carter-Thompson, Camille E FR  
                  34.26     1:09.43 (35.17)     1:40.10 (30.67)     2:07.03 (26.93)
  2 Oakcrest School Chargers  'C'                          NT    2:21.56    4  
     1) Warchot, Catherine M FR         2) Bryan, Charlotte SO            
     3) Baltimore, Gabriella 8          4) Yablonski, Helen K 6           
                  37.78     1:14.03 (36.25)     1:48.56 (34.53)     2:21.56 (33.00)
  3 Oakcrest School Chargers  'B'                          NT   x2:25.84  
     1) Krawczyk, Kiki M SO             2) Miller, Kristen M SO           
     3) Owczarski, Kat M JR             4) Mehigan, Flannery FR           
                  35.93     1:21.56 (45.63)     1:49.80 (28.24)     2:25.84 (36.04)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'A'                 1:56.76   X2:06.84  
     1) Donahue, Kelsey A SR            2) Schipani, Jessica JR           
     3) Callahan, Bridget K SR          4) Crosby, Kendall FR             
                  32.47     1:07.73 (35.26)     1:39.61 (31.88)     2:06.84 (27.23)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'B'                      NT   X2:11.30  
     1) Rhoades, Alex B SR              2) Gilday, Madeline SO            
     3) Darling, Katrina SR             4) Gillis, Katy SR                
                  33.29     1:09.71 (36.42)     1:43.29 (33.58)     2:11.30 (28.01)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'C'                      NT   X2:21.48  
     1) MacDonald, Bridget FR           2) Johnson, Paige SR              
     3) Johnson, Crystal SO             4) Mooers, Annie FR               
                  34.53     1:13.27 (38.74)     1:51.44 (38.17)     2:21.48 (30.04)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'D'                      NT   X2:24.99  
     1) Egan, Sierra SO                 2) Ferriss, Brenna FR             
     3) Dougherty, Megan SO             4) Breen, Alessandra JR           
                  40.68     1:17.22 (36.54)     1:53.24 (36.02)     2:24.99 (31.75)
 
Event 4  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schipani, Jessica         JR Holy Cross-PV             NT    2:08.61    6  
                  29.22     1:01.95 (32.73)     1:35.21 (33.26)     2:08.61 (33.40)
  2 Cason, Molly P            SR Holy Cross-PV             NT    2:08.84    4  
                  29.73     1:02.32 (32.59)     1:36.04 (33.72)     2:08.84 (32.80)
  3 Kenis, Sam N              FR OAK                  2:13.95    2:13.24    3  
                  29.88     1:03.00 (33.12)     1:37.81 (34.81)     2:13.24 (35.43)
  4 Hicks, Paris              FR Holy Cross-PV             NT    2:22.47    2  
                  30.41     1:05.47 (35.06)     1:43.95 (38.48)     2:22.47 (38.52)
  5 Baltimore, Gabriella       8 OAK                       NT    2:25.05    1  
                  31.59     1:07.84 (36.25)     1:46.00 (38.16)     2:25.05 (39.05)
  6 Carter-Thompson, Camille  FR OAK                  2:27.39    2:30.15  
                  32.02     1:10.34 (38.32)     1:50.47 (40.13)     2:30.15 (39.68)
 -- Yablonski, Helen K         6 OAK                       NT   X2:35.76  
                  32.29     1:10.83 (38.54)     1:52.83 (42.00)     2:35.76 (42.93)
 
Event 6  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donahue, Kelsey A         SR Holy Cross-PV        2:24.93    2:24.87    6  
                  32.17     1:08.15 (35.98)     1:49.91 (41.76)     2:24.87 (34.96)
  2 Murphy, Amanda            SR Holy Cross-PV             NT    2:41.84    4  
                  33.89     1:15.20 (41.31)     2:02.65 (47.45)     2:41.84 (39.19)
 -- Krawczyk, Kiki M          SO OAK                       NT         DQ  
                  35.58     1:19.04 (43.46)     2:12.55 (53.51)          DQ (41.38)
 
Event 8  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crosby, Kendall           FR Holy Cross-PV          27.30      28.56    6  
  2 Rhoades, Alex B           SR Holy Cross-PV          27.73      28.72    4  
  3 Thiede, Kelly             SR Holy Cross-PV          28.98      29.92    3  
  4 Christiani, Gianna M      JR OAK                    31.07      34.66    2  
  5 Freska, Antonia M         FR OAK                       NT      43.82    1  
  6 Navin, Claire N           FR OAK                       NT      44.79  
 -- Johnson, Paige            SR Holy Cross-PV             NT     X29.98  
 -- Gilday, Madeline          SO Holy Cross-PV             NT     X30.36  
 -- Johnson, Crystal          SO Holy Cross-PV          29.96     X30.80  
 -- Bende, Kate               SO Holy Cross-PV             NT     X32.21  
 -- Weber, Ana M               8 OAK                    33.26     X32.42  
 -- Warchot, Catherine M      FR OAK                    34.32     X32.99  
 -- Heasley, Hannarae         FR Holy Cross-PV             NT     X33.33  
 -- Mehigan, Flannery         FR OAK                    34.33     X36.58  
 -- Kuzma, Clare M            FR OAK                    40.56     X41.05  
 
Event 10  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kaitlin          SO Holy Cross-PV         122.40     117.85    6  
  2 Barone, Alessandra        JR Holy Cross-PV          97.10     110.30    4  
 
Event 12  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Taylor             JR Holy Cross-PV        1:05.41    1:06.43    6  
                  29.93     1:06.43 (36.50)                                        
  2 Cason, Molly P            SR Holy Cross-PV             NT    1:11.98    4  
  3 Callahan, Bridget K       SR Holy Cross-PV        1:12.02    1:13.73    3  
                  34.73     1:13.73 (39.00)                                        
  4 Owczarski, Kat M          JR OAK                  1:16.19    1:15.11    2  
                  34.70     1:15.11 (40.41)                                        
 
Event 14  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Bridget        FR Holy Cross-PV        1:03.33    1:03.90    6  
                  30.45     1:03.90 (33.45)                                        
  2 Gillis, Katy              SR Holy Cross-PV        1:02.32    1:06.29    4  
                  31.05     1:06.29 (35.24)                                        
  3 Darling, Katrina          SR Holy Cross-PV             NT    1:09.36    3  
                  32.73     1:09.36 (36.63)                                        
  4 Warchot, Catherine M      FR OAK                       NT    1:14.95    2  
                  34.77     1:14.95 (40.18)                                        
  5 Weber, Ana M               8 OAK                       NT    1:18.42    1  
                  35.86     1:18.42 (42.56)                                        
  6 Mehigan, Flannery         FR OAK                  1:20.33    1:23.31  
                  37.20     1:23.31 (46.11)                                        
  7 Christiani, Gianna M      JR OAK                       NT   x1:25.74  
 -- Niosi, Chiara             JR Holy Cross-PV             NT   X1:15.32  
                  34.89     1:15.32 (40.43)                                        
 
Event 16  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schipani, Jessica         JR Holy Cross-PV             NT    5:44.34    6  
                  29.83     1:02.96 (33.13)     1:37.19 (34.23)     2:12.24 (35.05)
        2:47.41 (35.17)     3:22.76 (35.35)     3:58.13 (35.37)     4:33.65 (35.52)
        5:09.13 (35.48)     5:44.34 (35.21)                                        
  2 Kenis, Sam N              FR OAK                       NT    5:59.86    4  
                  30.36     1:05.08 (34.72)     1:41.28 (36.20)     2:18.32 (37.04)
        2:54.95 (36.63)     3:32.40 (37.45)     4:09.90 (37.50)     4:46.88 (36.98)
        5:24.03 (37.15)     5:59.86 (35.83)                                        
  3 Murphy, Amanda            SR Holy Cross-PV        6:31.64    6:31.89    3  
                  33.52     1:10.99 (37.47)     1:50.04 (39.05)     2:30.07 (40.03)
        3:10.78 (40.71)     3:50.53 (39.75)     4:31.12 (40.59)     5:11.66 (40.54)
        5:52.34 (40.68)     6:31.89 (39.55)                                        
 
Event 18  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakcrest School Chargers  'A'                     1:48.00    1:58.65    8  
     1) Krawczyk, Kiki M SO             2) Carter-Thompson, Camille E FR  
     3) Dar Juan, Dale N SR             4) Tierney, Emma M SO             
                  31.04       59.68 (28.64)     1:29.03 (29.35)     1:58.65 (29.62)
  2 Oakcrest School Chargers  'B'                          NT    2:03.29    4  
     1) Mehigan, Flannery FR            2) Miller, Kristen M SO           
     3) Owczarski, Kat M JR             4) Baltimore, Gabriella 8         
                  35.12     1:03.57 (28.45)     1:33.75 (30.18)     2:03.29 (29.54)
  3 Oakcrest School Chargers  'C'                          NT   x2:14.66  
     1) Christiani, Gianna M JR         2) Warchot, Catherine M FR        
     3) Weber, Ana M 8                  4) Bryan, Charlotte SO            
                  45.06     1:10.49 (25.43)     1:41.01 (30.52)     2:14.66 (33.65)
  4 Oakcrest School Chargers  'D'                          NT   x2:46.27  
     1) Freska, Antonia M FR            2) Navin, Claire N FR             
     3) Kuzma, Clare M FR               4) Knudsen, Emilie FR             
                                1:32.36 ( )     2:12.24 (39.88)     2:46.27 (34.03)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'A'                 1:46.55   X1:51.20  
     1) Crosby, Kendall FR              2) Hicks, Taylor JR               
     3) Thiede, Kelly SR                4) Ness, Sabrina SO               
                  28.68     1:01.30 (32.62)     1:32.73 (31.43)     1:51.20 (18.47)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'B'                      NT   X1:55.75  
     1) Cason, Molly P SR               2) Hicks, Paris FR                
     3) Callahan, Bridget K SR          4) Gillis, Katy SR                
                  29.79                             1:26.46 ( )     1:55.75 (29.29)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'D'                      NT   X2:08.74  
     1) Rowedder, Tricia JR             2) Breen, Alessandra JR           
     3) Niosi, Chiara JR                4) Dougherty, Megan SO            
                  31.17     1:03.62 (32.45)     1:36.82 (33.20)     2:08.74 (31.92)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'C'                      NT   X2:13.20  
     1) Parshall, Isabelle SO           2) Heasley, Hannarae FR           
     3) Bende, Kate SO                  4) Egan, Sierra SO                
                  34.23     1:07.96 (33.73)     1:40.91 (32.95)     2:13.20 (32.29)
 
Event 20  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rhoades, Alex B           SR Holy Cross-PV        1:10.29    1:10.19    6  
                  33.97     1:10.19 (36.22)                                        
  2 Tierney, Emma M           SO OAK                  1:16.79    1:17.29    4  
                  37.39     1:17.29 (39.90)                                        
  3 Kelly, Emily              SO Holy Cross-PV             NT    1:26.36    3  
                  41.59     1:26.36 (44.77)                                        
  4 Bryan, Charlotte          SO OAK                       NT    1:31.72    2  
 
Event 22  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ness, Sabrina             SO Holy Cross-PV             NT    1:21.15    6  
                  37.72     1:21.15 (43.43)                                        
  2 Baltimore, Gabriella       8 OAK                       NT    1:21.45    4  
                  38.73     1:21.45 (42.72)                                        
  3 Graham, Katherine         FR Holy Cross-PV             NT    1:31.48    3  
                  41.31     1:31.48 (50.17)                                        
  4 Miller, Kristen M         SO OAK                  1:27.97    1:31.50    2  
                  42.72     1:31.50 (48.78)                                        
  5 Mooers, Annie             FR Holy Cross-PV             NT    1:33.10    1  
                  43.97     1:33.10 (49.13)                                        
 -- Yablonski, Helen K         6 OAK                       NT   X1:22.64  
                  38.13     1:22.64 (44.51)                                        
 
Event 24  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakcrest School Chargers  'A'                     4:02.07    4:22.56    8  
     1) Owczarski, Kat M JR             2) Miller, Kristen M SO           
     3) Tierney, Emma M SO              4) Kenis, Sam N FR                
                  31.37   1:05.21 (1:05.21)     1:36.91 (31.70)                    
            2:43.30 ( )         3:18.57 ( )     3:47.99 (29.42)   4:22.56 (1:03.99)
  2 Oakcrest School Chargers  'B'                          NT    4:45.04    4  
     1) Dar Juan, Dale N SR             2) Bryan, Charlotte SO            
     3) Krawczyk, Kiki M SO             4) Carter-Thompson, Camille E FR  
                  30.36   1:04.12 (1:04.12)     1:42.88 (38.76)   2:40.48 (1:36.36)
        3:04.56 (24.08)     3:40.21 (59.73)     4:10.88 (30.67)   4:45.04 (1:04.83)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'A'                 3:56.08   X4:11.07  
     1) Donahue, Kelsey A SR            2) MacDonald, Bridget FR          
     3) Thiede, Kelly SR                4) Ness, Sabrina SO               
                  30.12   1:03.28 (1:03.28)     1:31.65 (28.37)   2:06.08 (1:02.80)
        2:36.64 (30.56)                             4:11.31 ( )         4:11.07 ( )
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'B'                      NT   X4:32.18  
     1) Ferriss, Brenna FR              2) Rowedder, Tricia JR            
     3) Kelly, Emily SO                 4) Johnson, Paige SR              
                  34.01   1:12.60 (1:12.60)     1:42.33 (29.73)   2:16.48 (1:03.88)
        2:48.16 (31.68)   3:23.97 (1:07.49)   4:32.30 (1:08.33)   4:32.18 (1:08.21)
 -- Academy of the Holy Cross-PV  'C'                      NT   X4:46.02  
     1) Dougherty, Megan SO             2) Murphy, Amanda SR              
     3) Parshall, Isabelle SO           4) Johnson, Crystal SO            
                  33.50   1:13.09 (1:13.09)     1:44.23 (31.14)                    
            2:57.13 ( )         3:37.15 ( )     4:11.36 (34.21)   4:46.02 (1:08.87)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Academy of the Holy Cross            99   2. Oakcrest School Chargers             64