STA-NCS v Sidwell Friends School  11 - 1/22/2011                
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                           1:37.70    1:49.54          8  
     1) Pugliaresi, Nick 12             2) Medish, Vadim A 12             
     3) Notaro, Nick 14                 4) Humphreys, Grant A 11          
                  27.99       59.35 (31.36)     1:26.33 (26.98)     1:49.54 (23.21)
  2 St. Albans/M  'B'                           1:38.90    1:56.80          4  
     1) Merley, Connor E 13             2) Brown, Andrew B 11             
     3) Kelley, Matt 13                 4) Cromwell, Dylan M 12           
                  28.70     1:02.24 (33.54)     1:30.32 (28.08)     1:56.80 (26.48)
  3 St. Albans/M  'C'                           1:44.48   x2:00.47        
     1) Billings, Abbott A 12           2) Ricks, Wilson A 14             
     3) McJunkin, James P 14            4) Abboud, Philip J 13            
                  30.87     1:05.45 (34.58)     1:33.59 (28.14)     2:00.47 (26.88)
  4 Sidwell Friends School  'A'                      NT    2:11.37          2  
     1) Sarraille, Benjamin             2) Charo, Benjamin                
     3) Denvir, Jack                    4) Hickel, Garrett                
                  35.15     1:14.03 (38.88)     1:40.81 (26.78)     2:11.37 (30.56)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merley, Connor E    13 STA                  1:58.35    2:06.65          6  
                  27.78       59.40 (31.62)     1:32.85 (33.45)     2:06.65 (33.80)
  2 Malone, Matthew        SID                  2:23.85    2:16.85          4  
                  29.91     1:03.35 (33.44)   2:16.85 (1:13.50)                    
  3 Cromwell, Dylan M   12 STA                  2:20.13    2:21.47          3  
                  30.17     1:05.62 (35.45)     1:43.86 (38.24)     2:21.47 (37.61)
  4 Petkov, Vic P       13 STA                       NT    2:22.88          2  
                  32.09     1:07.94 (35.85)     1:45.93 (37.99)     2:22.88 (36.95)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Denvir, Jack           SID                       NT    2:16.38          6  
                  28.40     1:05.53 (37.13)     1:43.36 (37.83)     2:16.38 (33.02)
  2 Parrino, Chris R    13 STA                  2:30.76    2:30.32          4  
                  34.21     1:13.27 (39.06)     1:56.24 (42.97)     2:30.32 (34.08)
  3 Notaro, Nick        14 STA                  2:30.27    2:30.50          3  
                  27.82     1:06.62 (38.80)     1:53.62 (47.00)     2:30.50 (36.88)
  4 Kelley, Matt        13 STA                  2:30.65    2:30.92          2  
                  30.51     1:11.52 (41.01)     1:56.56 (45.04)     2:30.92 (34.36)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 La Violette, Fred   13 STA                       NT      26.29          6  
  2 Dinger, Tai J       14 STA                    28.29      27.13          4  
  3 Kim, Joseph         12 STA                    28.05      27.29          3  
  4 Beecher, Cole          SID                       NT      31.80          2  
  5 Baranov, Maxim         SID                    33.31      32.99          1  
  6 Marion, Jordan         SID                    32.63      33.42        
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Denvir, Jack           SID                    58.67    1:01.94          6  
                  28.84     1:01.94 (33.10)                                        
  2 Abboud, Philip J    13 STA                  1:13.94    1:09.91          4  
                  31.79     1:09.91 (38.12)                                        
  3 La Violette, Fred   13 STA                  1:14.93    1:16.56          3  
                  33.65     1:16.56 (42.91)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Billings, Abbott A  12 STA                  1:01.16      59.34          6  
                  28.59       59.34 (30.75)                                        
  2 Kim, Joseph         12 STA                  1:01.13    1:02.32          4  
                  29.32     1:02.32 (33.00)                                        
  3 Petkov, Vic P       13 STA                  1:01.70    1:02.53          3  
                  30.89     1:02.53 (31.64)                                        
  4 Hickel, Garrett        SID                  1:08.66    1:11.12          2  
                  34.37     1:11.12 (36.75)                                        
  5 Baranov, Maxim         SID                  1:17.95    1:20.37          1  
                  37.31     1:20.37 (43.06)                                        
  6 Marion, Jordan         SID                  1:22.03    1:20.50        
                  35.51     1:20.50 (44.99)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Andrew B     11 STA                  5:54.72    5:58.59          6  
                  29.45     1:02.63 (33.18)     1:37.55 (34.92)     2:14.06 (36.51)
        2:51.14 (37.08)     3:28.71 (37.57)     4:06.34 (37.63)     4:44.81 (38.47)
        5:22.99 (38.18)     5:58.59 (35.60)                                        
  2 Humphreys, Grant A  11 STA                  6:05.58    6:08.54          4  
                  29.25     1:03.41 (34.16)     1:39.66 (36.25)     2:17.15 (37.49)
        2:55.60 (38.45)     3:34.19 (38.59)     4:13.37 (39.18)     4:53.35 (39.98)
        5:32.73 (39.38)     6:08.54 (35.81)                                        
  3 McJunkin, James P   14 STA                       NT    6:10.60          3  
                  29.95     1:04.51 (34.56)     1:41.66 (37.15)     2:19.71 (38.05)
        2:58.65 (38.94)     3:38.09 (39.44)     4:17.10 (39.01)     4:56.89 (39.79)
        5:34.38 (37.49)     6:10.60 (36.22)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                           1:24.05    1:40.19          8  
     1) Pugliaresi, Nick 12             2) Humphreys, Grant A 11          
     3) Billings, Abbott A 12           4) Cromwell, Dylan M 12           
                  23.86       48.61 (24.75)     1:14.96 (26.35)     1:40.19 (25.23)
  2 St. Albans/M  'B'                           1:27.01    1:48.12          4  
     1) Kelley, Matt 13                 2) Parrino, Chris R 13            
     3) Ricks, Wilson A 14              4) La Violette, Fred W 13         
                  27.64       54.61 (26.97)     1:21.60 (26.99)     1:48.12 (26.52)
  3 St. Albans/M  'C'                           1:28.30   x1:49.68        
     1) Petkov, Vic P 13                2) Notaro, Nick 14                
     3) Dinger, Tai J 14                4) Kim, Joseph 12                 
                  28.03       53.40 (25.37)     1:22.08 (28.68)     1:49.68 (27.60)
  4 Sidwell Friends School  'A'                      NT    1:55.06          2  
     1) Denvir, Jack                    2) Malone, Matthew                
     3) Charo, Benjamin                 4) Sarraille, Benjamin            
                  25.87       53.44 (27.57)     1:24.19 (30.75)     1:55.06 (30.87)
  5 Sidwell Friends School  'B'                      NT    2:12.64        
     1) Beecher, Cole                   2) Baranov, Maxim                 
     3) Hickel, Garrett                 4) Marion, Jordan                 
                  31.91     1:06.84 (34.93)     1:37.13 (30.29)     2:12.64 (35.51)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pugliaresi, Nick    12 STA                    57.55    1:00.70          6  
                  29.39     1:00.70 (31.31)                                        
  2 Merley, Connor E    13 STA                  1:01.85    1:01.06          4  
                  29.32     1:01.06 (31.74)                                        
  3 McJunkin, James P   14 STA                  1:01.65    1:02.57          3  
                  30.08     1:02.57 (32.49)                                        
  4 Sarraille, Benjami     SID                  1:15.47    1:17.89          2  
                  38.25     1:17.89 (39.64)                                        
  5 Malone, Matthew        SID                  1:18.17    1:18.85          1  
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ricks, Wilson A     14 STA                  1:14.21    1:15.63          6  
                  36.01     1:15.63 (39.62)                                        
  2 Kelley, Matt        13 STA                  1:13.70    1:15.84          4  
                  35.97     1:15.84 (39.87)                                        
  3 Parrino, Chris R    13 STA                  1:14.26    1:16.02          3  
                  35.58     1:16.02 (40.44)                                        
  4 Beecher, Cole          SID                  1:36.05    1:33.63          2  
                  44.35     1:33.63 (49.28)                                        
 -- Charo, Benjamin        SID                  1:26.36         DQ        
      One hand touch
                  40.42          DQ (44.86)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                           3:30.93    3:56.08          8  
     1) Cromwell, Dylan M 12            2) Humphreys, Grant A 11          
     3) Merley, Connor E 13             4) Pugliaresi, Nick 12            
                  27.99       58.76 (58.76)     1:25.38 (26.62)     1:56.07 (57.31)
        2:23.80 (27.73)   2:56.76 (1:00.69)     3:24.29 (27.53)     3:56.08 (59.32)
  2 St. Albans/M  'B'                           3:40.37    3:59.50          4  
     1) Medish, Vadim A 12              2) Brown, Andrew B 11             
     3) Billings, Abbott A 12           4) Abboud, Philip J 13            
                  28.38       58.96 (58.96)     1:26.38 (27.42)     1:56.67 (57.71)
        2:25.94 (29.27)   2:58.32 (1:01.65)     3:27.25 (28.93)   3:59.50 (1:01.18)
  3 St. Albans/M  'C'                                NT   x4:19.18        
     1) Parrino, Chris R 13             2) Notaro, Nick 14                
     3) Ricks, Wilson A 14              4) Petkov, Vic P 13               
                  29.50   1:00.88 (1:00.88)     1:32.42 (31.54)   2:08.49 (1:07.61)
        2:38.30 (29.81)   3:16.00 (1:07.51)     3:46.86 (30.86)   4:19.18 (1:03.18)
  4 Sidwell Friends School  'A'                      NT    4:48.25          2  
     1) Malone, Matthew                 2) Hickel, Garrett                
     3) Charo, Benjamin                 4) Beecher, Cole                  
                  30.05   1:04.61 (1:04.61)     1:37.92 (33.31)   2:15.83 (1:11.22)
        2:51.70 (35.87)   3:32.74 (1:16.91)     4:09.23 (36.49)   4:48.25 (1:15.51)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                        128   2. Sidwell Friends School               33