STA-NCS v Maret School  11 - 1/25/2011                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'B'                                NT    2:00.68          8  
     1) Rae, Ephrem E 14                2) Parrino, Chris R 13            
     3) Kelley, Matt 13                 4) Clare, Matthew E 14            
                  34.32     1:08.12 (33.80)     1:35.63 (27.51)     2:00.68 (25.05)
  2 St. Albans/M  'A'                           1:39.45    2:00.95          4  
     1) Billings, Abbott A 12           2) Ricks, Wilson A 14             
     3) Kim, Joseph 12                  4) Beresford, Erik M 12           
                  30.78     1:04.24 (33.46)     1:34.52 (30.28)     2:00.95 (26.43)
  3 Maret School  'A'                           1:51.08    2:10.24          2  
     1) Spigler, Robert SO              2) Rodriguez, Danny FR            
     3) Ballen, Scott SR                4) Spigler, Alex SO               
                  33.68     1:12.95 (39.27)     1:42.92 (29.97)     2:10.24 (27.32)
  4 St. Albans/M  'C'                                NT   x2:36.50        
     1) Jin, Sandy 12                   2) Blair, Thomas O 14             
     3) Petkov, Vic P 13                4) Lovell, Ryan R 12              
                  51.37     1:35.91 (44.54)     2:05.87 (29.96)     2:36.50 (30.63)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Joseph         12 STA                  2:22.30    2:23.82          6  
                  31.57     1:08.19 (36.62)     1:46.61 (38.42)     2:23.82 (37.21)
  2 Petkov, Vic P       13 STA                  2:22.88    2:28.19          4  
                  32.13     1:08.33 (36.20)     1:48.21 (39.88)     2:28.19 (39.98)
  3 Wong-Lema, Aaron    12 STA                       NT    3:12.95          3  
                  40.32     1:25.23 (44.91)     2:17.76 (52.53)     3:12.95 (55.19)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merley, Connor E    13 STA                  2:22.83    2:18.48          6  
                  29.11     1:03.83 (34.72)     1:47.95 (44.12)     2:18.48 (30.53)
  2 Spigler, Alex       SO Maret                2:19.31    2:19.89          4  
                  31.72     1:07.97 (36.25)     1:47.25 (39.28)     2:19.89 (32.64)
  3 Humphreys, Grant A  11 STA                  2:25.22    2:22.16          3  
                  28.67     1:04.16 (35.49)     1:50.17 (46.01)     2:22.16 (31.99)
  4 Clare, Matthew E    14 STA                  2:40.81    2:35.87          2  
                  29.15     1:11.36 (42.21)     1:58.78 (47.42)     2:35.87 (37.09)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cromwell, Dylan M   12 STA                    24.26      25.53          6  
  2 Abboud, Philip J    13 STA                    26.66      26.58          4  
  3 Spigler, Robert     SO Maret                  26.99      27.03          3  
  4 Rodriguez, Danny    FR Maret                  35.99      35.66          2  
  5 Jin, Sandy          12 STA                       NT      44.92          1  
 -- Kroble, Jan            STA                       NT     X31.18        
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ballen, Scott       SR Maret                1:02.32    1:04.75          6  
                  30.21     1:04.75 (34.54)                                        
  2 Billings, Abbott A  12 STA                  1:09.37    1:10.16          4  
                  32.22     1:10.16 (37.94)                                        
  3 Cromwell, Dylan M   12 STA                  1:09.03    1:11.80          3  
                  31.92     1:11.80 (39.88)                                        
  4 Kim, Joseph         12 STA                  1:15.83    1:13.91          2  
                  33.37     1:13.91 (40.54)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Matt        13 STA                  1:00.51      57.54          6  
                  27.21       57.54 (30.33)                                        
  2 La Violette, Fred   13 STA                  1:05.42    1:00.32          4  
                  28.75     1:00.32 (31.57)                                        
  3 Spigler, Alex       SO Maret                  58.24    1:00.39          3  
                  29.47     1:00.39 (30.92)                                        
  4 Spigler, Robert     SO Maret                1:02.22    1:00.99          2  
                  28.94     1:00.99 (32.05)                                        
  5 Jin, Sandy          12 STA                       NT    1:47.08          1  
                  49.14     1:47.08 (57.94)                                        
 -- Wong-Lema, Aaron    12 STA                  1:31.96   X1:21.66        
                  38.81     1:21.66 (42.85)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beresford, Erik M   12 STA                  6:41.83    6:29.64          6  
                  32.36     1:08.77 (36.41)     1:47.16 (38.39)     2:27.00 (39.84)
        3:07.82 (40.82)     3:49.62 (41.80)     4:31.04 (41.42)     5:12.81 (41.77)
        5:53.76 (40.95)     6:29.64 (35.88)                                        
  2 Petkov, Vic P       13 STA                       NT    7:00.40          4  
                  35.75     1:13.84 (38.09)     1:54.46 (40.62)     2:37.58 (43.12)
        3:22.12 (44.54)     4:06.91 (44.79)     4:51.71 (44.80)     5:36.94 (45.23)
        6:22.32 (45.38)     7:00.40 (38.08)                                        
  3 Lovell, Ryan R      12 STA                  7:40.18    7:25.64          3  
                  36.54     1:19.12 (42.58)     2:04.62 (45.50)     2:51.17 (46.55)
        3:38.64 (47.47)     4:24.69 (46.05)     5:12.67 (47.98)     5:59.34 (46.67)
        6:44.37 (45.03)     7:25.64 (41.27)                                        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'B'                                NT    1:39.69          8  
     1) Brown, Andrew B 11              2) Merley, Connor E 13            
     3) Cromwell, Dylan M 12            4) Humphreys, Grant A 11          
                  26.15       51.13 (24.98)     1:16.17 (25.04)     1:39.69 (23.52)
  2 St. Albans/M  'A'                           1:30.47    1:40.53          4  
     1) Clare, Matthew E 14             2) Notaro, Nick 14                
     3) Ricks, Wilson A 14              4) McJunkin, James P 14           
                  25.13       49.53 (24.40)     1:16.02 (26.49)     1:40.53 (24.51)
  3 St. Albans/M  'C'                                NT   x1:51.37        
     1) Kelley, Matt 13                 2) Abboud, Philip J 13            
     3) Kim, Joseph 12                  4) La Violette, Fred W 13         
                  27.65       55.14 (27.49)     1:23.91 (28.77)     1:51.37 (27.46)
  4 Maret School  'A'                           1:55.63    2:00.04          2  
     1) Spigler, Alex SO                2) Rodriguez, Danny FR            
     3) Spigler, Robert SO              4) Ballen, Scott SR               
                  28.30     1:04.35 (36.05)     1:31.37 (27.02)     2:00.04 (28.67)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Andrew B     11 STA                  1:03.69    1:04.75          6  
                  31.67     1:04.75 (33.08)                                        
  2 Notaro, Nick        14 STA                  1:17.58    1:12.67          4  
  3 Rae, Ephrem E       14 STA                  1:21.16    1:20.10          3  
                  38.71     1:20.10 (41.39)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ballen, Scott       SR Maret                1:07.03    1:12.13          6  
                  34.23     1:12.13 (37.90)                                        
  2 Dinger, Tai J       14 STA                  1:18.89    1:18.41          4  
                  36.19     1:18.41 (42.22)                                        
  3 McJunkin, James P   14 STA                  1:32.68    1:25.70          3  
                  39.08     1:25.70 (46.62)                                        
  4 Rodriguez, Danny    FR Maret                1:28.63    1:31.10          2  
                  44.02     1:31.10 (47.08)                                        
 -- Kroble, Jan            STA                       NT   X1:18.53        
                  35.95     1:18.53 (42.58)                                        
 -- Blair, Thomas O     14 STA                  1:55.97         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  47.35          DQ (53.95)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Albans/M  'A'                           3:20.09    3:50.48          8  
     1) Clare, Matthew E 14             2) Notaro, Nick 14                
     3) Ricks, Wilson A 14              4) McJunkin, James P 14           
                  26.75       56.74 (56.74)     1:24.14 (27.40)     1:55.11 (58.37)
        2:21.69 (26.58)     2:52.94 (57.83)     3:19.96 (27.02)     3:50.48 (57.54)
  2 St. Albans/M  'B'                                NT    3:55.24          4  
     1) Abboud, Philip J 13             2) Parrino, Chris R 13            
     3) Kelley, Matt 13                 4) Merley, Connor E 13            
                  28.44       59.87 (59.87)     1:27.07 (27.20)     1:57.15 (57.28)
        2:25.80 (28.65)   2:58.58 (1:01.43)     3:24.69 (26.11)     3:55.24 (56.66)
  3 St. Albans/M  'C'                                NT   x4:56.51        
     1) Wong-Lema, Aaron 12             2) Lovell, Ryan R 12              
     3) Dinger, Tai J 14                4) Rae, Ephrem E 14               
                  41.33   1:23.79 (1:23.79)     1:59.18 (35.39)   3:10.15 (1:46.36)
        3:47.33 (37.18)                             4:19.80 ( )         4:56.51 ( )
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. St. Albans/M                        124   2. Maret School                         32