STA-NCS v Landon and Holton-Arms Schools - 12/7/2010              
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon Bears-MD  'A'                        1:49.92    1:49.00          8  
     1) Freeman, John                   2) Garner, Alex                   
     3) Kelso, Aidan                    4) Carey, Randy                   
                  27.23       58.76 (31.53)     1:25.01 (26.25)     1:49.00 (23.99)
  2 St. Albans/M  'A'                           1:53.59    1:49.12          4  
     1) Pugliaresi, Nick 12             2) Medish, Vadim A 12             
     3) Humphreys, Grant A 11           4) Cromwell, Dylan M 12           
                  27.73       59.39 (31.66)     1:24.85 (25.46)     1:49.12 (24.27)
  3 St. Albans/M  'B'                                NT    1:55.09          2  
     1) Billings, Abbott A 12           2) Kelley, Matt 13                
     3) Notaro, Nick 14                 4) Clare, Matthew E 14            
                  30.34     1:02.66 (32.32)     1:29.94 (27.28)     1:55.09 (25.15)
  4 Landon Bears-MD  'B'                             NT    1:55.94        
     1) Kopp, Jeff                      2) Baker, David                   
     3) Lundelius, Trey                 4) Spak, Walter                   
                  28.15     1:00.73 (32.58)     1:30.16 (29.43)     1:55.94 (25.78)
  5 Landon Bears-MD  'C'                             NT   x2:06.41        
     1) Collins, Conor                  2) Heller, Julian                 
     3) Baca, Andrew                    4) Dougherty, Ryan                
                  31.08     1:07.76 (36.68)     1:39.11 (31.35)     2:06.41 (27.30)
  6 St. Albans/M  'C'                                NT   x2:11.84        
     1) Kim, Joseph 12                  2) Parrino, Chris R 13            
     3) Rae, Ephrem E 14                4) Lovell, Ryan R 12              
                  35.28     1:09.38 (34.10)     1:41.71 (32.33)     2:11.84 (30.13)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff             Lanon-MD                  NT    1:56.72          6  
                  26.83       56.70 (29.87)     1:27.28 (30.58)     1:56.72 (29.44)
  2 Merley, Connor E    13 STA                  1:58.38    1:58.35          4  
                  26.83       57.15 (30.32)     1:27.85 (30.70)     1:58.35 (30.50)
  3 Fireman, Seth          Lanon-MD                  NT    2:04.54          3  
                  28.51       59.59 (31.08)     1:32.19 (32.60)     2:04.54 (32.35)
  4 Falcone, Leo           Lanon-MD                  NT    2:10.25          2  
                  28.41     1:00.34 (31.93)     1:35.02 (34.68)     2:10.25 (35.23)
  5 McJunkin, James P   14 STA                  2:09.50    2:10.32          1  
                  28.18     1:01.03 (32.85)     1:36.98 (35.95)     2:10.32 (33.34)
  6 Clare, Matthew E    14 STA                  2:19.85    2:27.60        
                  30.51     1:06.73 (36.22)     1:46.87 (40.14)     2:27.60 (40.73)
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Robert        Lanon-MD                  NT    2:07.67          6  
                  27.06       59.81 (32.75)     1:36.59 (36.78)     2:07.67 (31.08)
  2 Brown, Andrew B     11 STA                  2:18.10    2:18.19          4  
                  29.92     1:04.66 (34.74)     1:45.25 (40.59)     2:18.19 (32.94)
  3 Medish, Vadim A     12 STA                  2:21.63    2:24.13          3  
                  29.89     1:07.49 (37.60)     1:50.86 (43.37)     2:24.13 (33.27)
  4 Lundelius, Trey        Lanon-MD                  NT    2:24.18          2  
                  30.52     1:09.14 (38.62)     1:50.57 (41.43)     2:24.18 (33.61)
  5 Garner, Alex           Lanon-MD                  NT    2:28.85          1  
                  32.53     1:11.29 (38.76)     1:52.79 (41.50)     2:28.85 (36.06)
  6 Kelley, Matt        13 STA                  2:31.42    2:30.65        
                  31.01     1:13.22 (42.21)     1:54.95 (41.73)     2:30.65 (35.70)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Humphreys, Grant A  11 STA                    23.96      23.93          6  
  2 Carey, Randy           Lanon-MD               24.88      24.83          4  
  3 Kelso, Aidan           Lanon-MD                  NT      24.94          3  
  4 Cromwell, Dylan M   12 STA                    24.26      25.40          2  
  5 Baker, David           Lanon-MD                  NT      25.81          1  
  6 Beresford, Erik M   12 STA                    26.91      26.08        
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John          Lanon-MD                  NT      57.47          6  
                  26.58       57.47 (30.89)                                        
  2 Humphreys, Grant A  11 STA                  1:01.55    1:02.62          4  
                  28.09     1:02.62 (34.53)                                        
  3 Notaro, Nick        14 STA                  1:02.38    1:04.19          3  
                  28.94     1:04.19 (35.25)                                        
  4 Lundelius, Trey        Lanon-MD                  NT    1:09.42          2  
                  32.76     1:09.42 (36.66)                                        
  5 Clare, Matthew E    14 STA                  1:07.48    1:09.96          1  
                  31.11     1:09.96 (38.85)                                        
  6 Baca, Andrew           Lanon-MD                  NT    1:10.19        
                  32.25     1:10.19 (37.94)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Robert        Lanon-MD                  NT      50.60          6  
                  24.57       50.60 (26.03)                                        
  2 Pugliaresi, Nick    12 STA                    49.66      51.78          4  
                  24.56       51.78 (27.22)                                        
  3 Kelso, Aidan           Lanon-MD               57.22      55.25          3  
                  26.40       55.25 (28.85)                                        
  4 McJunkin, James P   14 STA                    56.73      57.79          2  
                  27.16       57.79 (30.63)                                        
  5 Falcone, Leo           Lanon-MD                  NT      58.61          1  
                  27.71       58.61 (30.90)                                        
  6 Cromwell, Dylan M   12 STA                    55.37    1:01.51        
                  28.49     1:01.51 (33.02)                                        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff             Lanon-MD                  NT    5:22.62          6  
                  28.50     1:00.14 (31.64)     1:32.75 (32.61)     2:06.24 (33.49)
        2:40.19 (33.95)     3:12.91 (32.72)     3:45.53 (32.62)     4:18.28 (32.75)
        4:51.54 (33.26)     5:22.62 (31.08)                                        
  2 Merley, Connor E    13 STA                  5:37.28    5:34.60          4  
                  28.61     1:01.25 (32.64)     1:36.11 (34.86)     2:10.76 (34.65)
        2:45.94 (35.18)     3:20.79 (34.85)     3:55.46 (34.67)     4:29.43 (33.97)
        5:03.06 (33.63)     5:34.60 (31.54)                                        
  3 Fireman, Seth          Lanon-MD             5:39.42    5:36.66          3  
                  29.17     1:01.95 (32.78)     1:36.04 (34.09)     2:10.31 (34.27)
        2:45.12 (34.81)     3:20.41 (35.29)     3:55.14 (34.73)     4:30.08 (34.94)
        5:03.88 (33.80)     5:36.66 (32.78)                                        
  4 Billings, Abbott A  12 STA                  5:49.63    5:59.57          2  
                  30.35     1:03.84 (33.49)     1:40.06 (36.22)     2:17.08 (37.02)
        2:54.20 (37.12)     3:31.94 (37.74)     4:10.28 (38.34)     4:48.06 (37.78)
        5:24.92 (36.86)     5:59.57 (34.65)                                        
  5 Baca, Andrew           Lanon-MD                  NT    6:14.92          1  
                1:11.95     1:49.87 (37.92)                             2:28.43 ( )
        3:07.36 (38.93)     3:45.67 (38.31)     4:23.34 (37.67)   6:14.92 (1:51.58)
  6 Abboud, Philip J    13 STA                  6:01.84    6:17.90        
                  31.11     1:06.15 (35.04)     1:43.26 (37.11)     2:21.91 (38.65)
        3:01.59 (39.68)     3:41.83 (40.24)                             5:02.77 ( )
      6:17.90 (1:15.13)                                                            
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon Bears-MD  'A'                        1:37.97    1:38.25          8  
     1) Spencer, Robert                 2) Kelso, Aidan                   
     3) Carey, Randy                    4) Spak, Walter                   
                  24.22       48.73 (24.51)     1:13.75 (25.02)     1:38.25 (24.50)
  2 St. Albans/M  'A'                           1:30.47    1:39.71          4  
     1) Humphreys, Grant A 11           2) Cromwell, Dylan M 12           
     3) McJunkin, James P 14            4) Merley, Connor E 13            
                  24.89       50.78 (25.89)     1:15.29 (24.51)     1:39.71 (24.42)
  3 Landon Bears-MD  'B'                             NT    1:43.67          2  
     1) Bloom, Pearce                   2) Zwatsky, Nick                  
     3) Falcone, Leo                    4) Baker, David                   
                  25.32       50.86 (25.54)     1:16.74 (25.88)     1:43.67 (26.93)
  4 St. Albans/M  'B'                                NT    1:44.84        
     1) Kelley, Matt 13                 2) Notaro, Nick 14                
     3) Ricks, Wilson A 14              4) Beresford, Erik M 12           
                  26.70       52.41 (25.71)     1:18.60 (26.19)     1:44.84 (26.24)
  5 Landon Bears-MD  'C'                             NT   x1:47.17        
     1) Dougherty, Ryan                 2) Fireman, Seth                  
     3) Lundelius, Trey                 4) Kennedy, Luke                  
                  27.43       54.29 (26.86)     1:21.11 (26.82)     1:47.17 (26.06)
  6 St. Albans/M  'C'                                NT   x1:54.18        
     1) Petkov, Vic P 13                2) Kim, Joseph 12                 
     3) Rae, Ephrem E 14                4) Lovell, Ryan R 12              
                  27.34       54.54 (27.20)     1:23.50 (28.96)     1:54.18 (30.68)
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John          Lanon-MD                  NT      58.13          6  
                  28.59       58.13 (29.54)                                        
  2 Pugliaresi, Nick    12 STA                    57.55      59.29          4  
                  28.71       59.29 (30.58)                                        
  3 Billings, Abbott A  12 STA                  1:05.38    1:06.38          3  
                  31.83     1:06.38 (34.55)                                        
  4 Spak, Walter           Lanon-MD                  NT    1:07.74          2  
                  33.53     1:07.74 (34.21)                                        
  5 Abboud, Philip J    13 STA                  1:07.78    1:09.52          1  
                  33.64     1:09.52 (35.88)                                        
  6 Collins, Conor         Lanon-MD             1:02.15    1:11.35        
                  32.66     1:11.35 (38.69)                                        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garner, Alex           Lanon-MD                  NT    1:10.98          6  
                  34.23     1:10.98 (36.75)                                        
  2 Medish, Vadim A     12 STA                  1:11.03    1:11.93          4  
                  34.30     1:11.93 (37.63)                                        
  3 Brown, Andrew B     11 STA                  1:09.90    1:11.95          3  
                  34.38     1:11.95 (37.57)                                        
  4 Baker, David           Lanon-MD             1:13.54    1:13.20          2  
                  34.06     1:13.20 (39.14)                                        
  5 Kelley, Matt        13 STA                  1:13.70    1:14.24          1  
                  36.32     1:14.24 (37.92)                                        
  6 Carey, Randy           Lanon-MD                  NT    1:14.82        
                  34.79     1:14.82 (40.03)                                        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon Bears-MD  'A'                        3:51.45    3:40.05          8  
     1) Spencer, Robert                 2) Fireman, Seth                  
     3) Freeman, John                   4) Kopp, Jeff                     
                  26.58       55.58 (55.58)     1:22.94 (27.36)     1:52.21 (56.63)
        2:17.25 (25.04)     2:45.76 (53.55)     3:11.09 (25.33)     3:40.05 (54.29)
  2 St. Albans/M  'A'                           3:20.09    3:46.77          4  
     1) Merley, Connor E 13             2) McJunkin, James P 14           
     3) Medish, Vadim A 12              4) Pugliaresi, Nick 12            
                  26.70       56.37 (56.37)     1:23.12 (26.75)     1:53.30 (56.93)
        2:19.80 (26.50)     2:50.47 (57.17)     3:16.35 (25.88)     3:46.77 (56.30)
  3 St. Albans/M  'B'                                NT    3:59.16          2  
     1) Parrino, Chris R 13             2) Kim, Joseph 12                 
     3) Clare, Matthew E 14             4) Brown, Andrew B 11             
                  28.63       59.57 (59.57)     1:28.04 (28.47)   2:01.00 (1:01.43)
        2:28.96 (27.96)     3:00.89 (59.89)     3:28.13 (27.24)     3:59.16 (58.27)
  4 Landon Bears-MD  'B'                             NT    4:03.81        
     1) Falcone, Leo                    2) Garner, Alex                   
     3) Baca, Andrew                    4) Heller, Julian                 
                  27.77       59.87 (59.87)     1:29.80 (29.93)   2:00.78 (1:00.91)
        2:29.06 (28.28)     3:00.64 (59.86)     3:29.72 (29.08)   4:03.81 (1:03.17)
  5 Landon Bears-MD  'C'                             NT   x4:10.61        
     1) Zwatsky, Nick                   2) Bloom, Pearce                  
     3) Dougherty, Ryan                 4) Collins, Conor                 
                  27.89       59.03 (59.03)     1:28.36 (29.33)   2:04.15 (1:05.12)
        2:34.50 (30.35)   3:08.34 (1:04.19)     3:37.04 (28.70)   4:10.61 (1:02.27)
  6 St. Albans/M  'C'                                NT   x4:13.14        
     1) Beresford, Erik M 12            2) Ricks, Wilson A 14             
     3) Petkov, Vic P 13                4) Rae, Ephrem E 14               
                  29.61   1:01.87 (1:01.87)     1:30.36 (28.49)   2:03.08 (1:01.21)
        2:33.12 (30.04)   3:06.58 (1:03.50)     3:36.86 (30.28)   4:13.14 (1:06.56)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Landon Bears                         98   2. St. Albans/M                         72