Sidwell Friends School v Bp McNamara HS - 1/4/2011               
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                 2:12.43    2:05.38          8  
     1) St. John, Mary                  2) Wilson, Julia                  
     3) Epstein, Anna                   4) Murray, Jean                   
  2 Bishop McNamara High School  'A'            1:55.54    2:08.56          4  
     1) Shields, Alana FR               2) Rourke, Carmela SR             
     3) Barber, Amanda SR               4) McGinley, Kathleen SR          
  3 Sidwell Friends School  'B'                      NT    2:20.68          2  
     1) Kelsall, Nora                   2) Mellor, Sarah                  
     3) Abeles, Liz                     4) Grinker, Olivia                
  4 Bishop McNamara High School  'B'                 NT    2:43.64        
     1) Bryant, Allie FR                2) McCreary, Danielle JR          
     3) Gonzalez, Eva JR                4) Gouldman, Casey SR             
  5 Bishop McNamara High School  'C'                 NT   x2:51.15        
     1) Kacar, Brenna FR                2) Flores, Alexis SO              
     3) Benton, Gloria FR               4) Roy, Mercedes SO               
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murray, Jean           SID                  2:09.16    2:17.45          6  
  2 Harnischfeger, Fio     SID                  2:20.44    2:28.73          4  
  3 Kelsall, Nora          SID                  2:29.43    2:36.08          3  
  4 McGinley, Kathleen  SR BMHS                 2:28.47    2:41.23          2  
 -- Benton, Gloria      FR BMHS                      NT        DNF        
      Did not finish
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary         SID                  2:24.01    2:26.43          6  
  2 Barber, Amanda      SR BMHS                 2:27.99    2:26.91          4  
  3 Springer, Jessica      SID                  2:35.88    2:38.68          3  
  4 Mellor, Sarah          SID                  2:41.93    2:50.76          2  
  5 Shields, Alana      FR BMHS                 2:49.53    2:55.71          1  
  6 Bryant, Allie       FR BMHS                 3:04.65    3:06.46        
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Anna          SID                    24.88      26.60          6  
  2 Rourke, Carmela     SR BMHS                   27.96      28.63          4  
  3 Hefter, Allison        SID                       NT      34.59          3  
  4 Ben-Veniste, Olivi     SID                       NT      38.53          2  
  5 Roy, Mercedes       SO BMHS                   45.58      46.41          1  
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abeles, Liz            SID                       NT    1:05.70          6  
  2 Wilson, Julia          SID                       NT    1:14.27          4  
  3 Sarraille, Charlot     SID                  1:24.22    1:22.52          3  
  4 Gonzalez, Eva       JR BMHS                 1:21.18    1:23.22          2  
  5 Gouldman, Casey     SR BMHS                 1:13.13    1:31.46          1  
  6 Bryant, Allie       FR BMHS                 1:29.57    1:37.09        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barber, Amanda      SR BMHS                   55.19      57.72          6  
  2 St. John, Mary         SID                  1:00.57    1:00.66          4  
  3 Springer, Jessica      SID                  1:04.00    1:07.70          3  
  4 Mufson, Claire         SID                       NT    1:10.79          2  
  5 Scott, Jada         JR BMHS                 1:27.25    1:27.35          1  
  6 Flores, Alexis      SO BMHS                      NT    1:28.68        
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Anna          SID                  5:34.40    5:35.74          6  
  2 Murray, Jean           SID                  5:40.75    6:02.21          4  
  3 Harnischfeger, Fio     SID                  6:07.69    6:35.78          3  
  4 McGinley, Kathleen  SR BMHS                 7:29.85    7:16.70          2  
  5 Kacar, Brenna       FR BMHS                      NT    7:35.10          1  
  6 McCreary, Danielle  JR BMHS                      NT    9:10.91        
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                 1:55.43    1:54.29          8  
     1) Epstein, Anna                   2) St. John, Mary                 
     3) Wilson, Julia                   4) Murray, Jean                   
  2 Bishop McNamara High School  'A'            1:36.52    2:00.09          4  
     1) Barber, Amanda SR               2) McGinley, Kathleen SR          
     3) Shields, Alana FR               4) Rourke, Carmela SR             
  3 Sidwell Friends School  'B'                      NT    2:02.80          2  
     1) Harnischfeger, Fiona            2) Kelsall, Nora                  
     3) Springer, Jessica               4) Sarraille, Charlotte           
  4 Sidwell Friends School  'C'                      NT   x2:17.79        
     1) Grinker, Olivia                 2) Hefter, Allison                
     3) Mufson, Claire                  4) Ben-Veniste, Olivia            
  5 Bishop McNamara High School  'B'                 NT    2:34.84        
     1) Flores, Alexis SO               2) Morris, Allie SR               
     3) Scott, Jada JR                  4) Roy, Mercedes SO               
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abeles, Liz            SID                       NT    1:09.65          6  
  2 Shields, Alana      FR BMHS                 1:12.25    1:17.33          4  
  3 Kelsall, Nora          SID                  1:15.42    1:20.65          3  
  4 Mellor, Sarah          SID                       NT    1:27.80          2  
  5 Gouldman, Casey     SR BMHS                 1:31.27    1:36.59          1  
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rourke, Carmela     SR BMHS                 1:17.60    1:17.33          6  
  2 Wilson, Julia          SID                  1:21.30    1:21.93          4  
  3 Sarraille, Charlot     SID                  1:30.44    1:33.54          3  
  4 Mufson, Claire         SID                  1:31.31    1:34.79          2  
  5 Morris, Allie       SR BMHS                 1:40.39    1:44.28          1  
  6 Flores, Alexis      SO BMHS                      NT    1:55.61        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                      NT    4:27.43          8  
     1) Abeles, Liz                     2) Springer, Jessica              
     3) Mellor, Sarah                   4) Harnischfeger, Fiona           
  2 Bishop McNamara High School  'A'            3:51.08    5:10.07          4  
     1) Gouldman, Casey SR              2) Gonzalez, Eva JR               
     3) Bryant, Allie FR                4) Kacar, Brenna FR               
  3 Sidwell Friends School  'B'                      NT    5:18.03          2  
     1) Mufson, Claire                  2) Grinker, Olivia                
     3) Ben-Veniste, Olivia             4) Hefter, Allison                
 -- Bishop McNamara High School  'B'                 NT   X5:33.61        
     1) Rourke, Carmela SR              2) Benton, Gloria FR              
     3) McCreary, Danielle JR           4) Scott, Jada JR                 
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Sidwell Friends School              120   2. Bishop McNamara High School          49