STA-NCS v Sidwell Friends School  11 - 1/22/2011                
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                 2:04.52    2:06.19          8  
     1) Benson, Julia                   2) Wilson, Julia                  
     3) Epstein, Anna                   4) Murray, Jean                   
                  35.22     1:10.07 (34.85)     1:38.02 (27.95)     2:06.19 (28.17)
  2 National Cathedral/W  'A'                   1:36.93    2:09.58          4  
     1) Longosz, Elizabeth 14           2) Gigot, Carolyn 12              
     3) Williams, Lacey 12              4) Johnson, Morgan 14             
                  35.73     1:13.25 (37.52)     1:42.76 (29.51)     2:09.58 (26.82)
  3 National Cathedral/W  'B'                   1:51.53    2:14.93          2  
     1) English, Camille 12             2) Meyer, Caitlin N 12            
     3) Woodall, Victoria A 12          4) Hunter, Madeleine 12           
                  33.88     1:11.47 (37.59)     1:43.78 (32.31)     2:14.93 (31.15)
  4 Sidwell Friends School  'C'                      NT    2:19.17        
     1) Springer, Jessica               2) Mufson, Claire                 
     3) Sarraille, Charlotte            4) Grinker, Olivia                
                  32.24     1:14.39 (42.15)     1:49.30 (34.91)     2:19.17 (29.87)
  5 Sidwell Friends School  'B'                      NT   x2:22.07        
     1) Kelsall, Nora                   2) Mellor, Sarah                  
     3) Riddihough, Aiyana              4) Anderson, Renee                
                  36.48     1:28.09 (51.61)     1:53.11 (25.02)     2:22.07 (28.96)
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Lacey     12 NCS                  2:10.73    2:11.53          6  
                  30.28     1:03.77 (33.49)     1:38.22 (34.45)     2:11.53 (33.31)
  2 Murray, Jean           SID                  2:09.16    2:13.16          4  
                  31.15     1:04.84 (33.69)     1:39.24 (34.40)     2:13.16 (33.92)
  3 Harnischfeger, Fio     SID                  2:20.44    2:23.40          3  
                  32.89     1:09.36 (36.47)     1:47.46 (38.10)     2:23.40 (35.94)
  4 Sarraille, Charlot     SID                  2:27.13    2:25.14          2  
                  34.29     1:11.72 (37.43)     1:48.78 (37.06)     2:25.14 (36.36)
  5 Hunter, Madeleine   12 NCS                  2:21.78    2:37.09          1  
                  33.30     1:12.30 (39.00)     1:54.15 (41.85)     2:37.09 (42.94)
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary         SID                  2:24.01    2:24.48          6  
                  31.72     1:08.79 (37.07)     1:51.12 (42.33)     2:24.48 (33.36)
  2 Wilson, Julia          SID                  2:33.42    2:35.52          4  
                  34.63     1:16.91 (42.28)     2:01.03 (44.12)     2:35.52 (34.49)
  3 Williams, Lacey     12 NCS                  2:24.63    2:35.69          3  
                  32.51     1:13.36 (40.85)     2:01.76 (48.40)     2:35.69 (33.93)
  4 Longosz, Elizabeth  14 NCS                  2:30.69    2:43.35          2  
                  32.61     1:17.20 (44.59)     2:07.01 (49.81)     2:43.35 (36.34)
  5 Mellor, Sarah          SID                  2:41.93    2:52.19          1  
                  35.97     1:21.58 (45.61)     2:11.90 (50.32)     2:52.19 (40.29)
  6 Gaines, Sararose    14 NCS                  3:14.26    3:02.96        
                  39.60     1:26.40 (46.80)     2:19.64 (53.24)     3:02.96 (43.32)
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Anna          SID                    24.88      26.44          6  
  2 Benson, Julia          SID                    28.51      28.83          4  
  3 English, Camille    12 NCS                    28.01      29.02          3  
  4 Riddihough, Aiyana     SID                    29.82      29.32          2  
  5 Chandler, Rosie L   12 NCS                    28.69      29.53          1  
  6 Woodall, Victoria   12 NCS                    27.91      29.74        
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Morgan     14 NCS                  1:01.87    1:01.94          6  
                  29.66     1:01.94 (32.28)                                        
  2 Abeles, Liz            SID                  1:05.70    1:06.89          4  
                  32.22     1:06.89 (34.67)                                        
  3 Woodall, Victoria   12 NCS                  1:14.09    1:16.46          3  
                  36.67     1:16.46 (39.79)                                        
  4 Mellor, Sarah          SID                  1:15.33    1:22.12          2  
                  38.80     1:22.12 (43.32)                                        
  5 Gaines, Sararose    14 NCS                  1:28.21    1:29.43          1  
                  40.27     1:29.43 (49.16)                                        
  6 Hefter, Allison        SID                  1:31.30    1:30.15        
                  41.69     1:30.15 (48.46)                                        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Anna          SID                    57.20      58.11          6  
                  27.92       58.11 (30.19)                                        
  2 Gigot, Carolyn      12 NCS                  1:01.54    1:01.89          4  
                  29.67     1:01.89 (32.22)                                        
  3 Anderson, Renee        SID                  1:03.91    1:05.15          3  
                  32.03     1:05.15 (33.12)                                        
  4 Springer, Jessica      SID                  1:04.00    1:06.25          2  
                  31.74     1:06.25 (34.51)                                        
  5 Hunter, Madeleine   12 NCS                  1:02.40    1:11.53          1  
                  34.04     1:11.53 (37.49)                                        
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Morgan     14 NCS                  5:21.71    5:23.81          6  
                  29.27     1:00.74 (31.47)     1:32.84 (32.10)     2:05.88 (33.04)
        2:39.20 (33.32)     3:12.33 (33.13)     3:45.66 (33.33)     4:18.71 (33.05)
        4:52.08 (33.37)     5:23.81 (31.73)                                        
  2 Abeles, Liz            SID                  5:56.31    5:46.40          4  
                  32.53     1:07.78 (35.25)     1:42.67 (34.89)     2:17.29 (34.62)
        2:51.82 (34.53)     3:26.21 (34.39)     4:01.14 (34.93)     4:36.58 (35.44)
        5:11.87 (35.29)     5:46.40 (34.53)                                        
  3 Murray, Jean           SID                  5:40.75    5:50.87          3  
                  32.08     1:06.43 (34.35)     1:41.47 (35.04)     2:16.62 (35.15)
        2:51.54 (34.92)     3:27.14 (35.60)     4:02.84 (35.70)     4:39.06 (36.22)
        5:15.40 (36.34)     5:50.87 (35.47)                                        
  4 Longosz, Elizabeth  14 NCS                  5:47.97    6:10.44          2  
                  32.24     1:07.63 (35.39)     1:43.49 (35.86)     2:21.72 (38.23)
        2:59.86 (38.14)     3:38.59 (38.73)     4:16.97 (38.38)     4:55.89 (38.92)
        5:34.44 (38.55)     6:10.44 (36.00)                                        
  5 Harnischfeger, Fio     SID                  6:07.69    6:12.42          1  
                  33.65     1:11.34 (37.69)     1:49.34 (38.00)     2:27.00 (37.66)
        3:04.98 (37.98)     3:42.81 (37.83)     4:21.07 (38.26)     4:58.21 (37.14)
        5:35.72 (37.51)     6:12.42 (36.70)                                        
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 National Cathedral/W  'A'                   1:45.26    1:53.06          8  
     1) Chandler, Rosie L 12            2) Woodall, Victoria A 12         
     3) Gigot, Carolyn 12               4) Williams, Lacey 12             
                  29.25       58.13 (28.88)     1:26.37 (28.24)     1:53.06 (26.69)
  2 Sidwell Friends School  'A'                      NT    1:53.56          4  
     1) Benson, Julia                   2) Harnischfeger, Fiona           
     3) Abeles, Liz                     4) Wilson, Julia                  
                  29.11     1:05.44 (36.33)     1:53.56 (48.12)                    
  3 Sidwell Friends School  'B'                      NT    1:59.01          2  
     1) Kelsall, Nora                   2) Riddihough, Aiyana             
     3) Anderson, Renee                 4) Springer, Jessica              
                  31.34       59.68 (28.34)     1:29.15 (29.47)     1:59.01 (29.86)
  4 Sidwell Friends School  'C'                      NT   x2:16.24        
     1) Ben-Veniste, Olivia             2) Grinker, Olivia                
     3) Hefter, Allison                 4) Mufson, Claire                 
                  39.12   1:45.07 (1:05.95)     2:16.24 (31.17)                    
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary         SID                  1:08.41    1:10.06          6  
                  34.01     1:10.06 (36.05)                                        
  2 Springer, Jessica      SID                  1:10.66    1:12.08          4  
                  34.85     1:12.08 (37.23)                                        
  3 Kelsall, Nora          SID                  1:14.87    1:14.50          3  
                  37.25     1:14.50 (37.25)                                        
  4 English, Camille    12 NCS                  1:15.65    1:14.89          2  
                  35.79     1:14.89 (39.10)                                        
  5 Chandler, Rosie L   12 NCS                  1:18.53    1:19.13          1  
                  36.65     1:19.13 (42.48)                                        
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Julia          SID                  1:18.96    1:19.24          6  
                  37.96     1:19.24 (41.28)                                        
  2 Gigot, Carolyn      12 NCS                  1:20.47    1:21.90          4  
                  38.72     1:21.90 (43.18)                                        
  3 Meyer, Caitlin N    12 NCS                  1:22.32    1:23.77          3  
                  39.52     1:23.77 (44.25)                                        
  4 Sarraille, Charlot     SID                  1:30.44    1:31.79          2  
                  44.62     1:31.79 (47.17)                                        
  5 Mufson, Claire         SID                  1:31.31    1:34.53          1  
                  44.51     1:34.53 (50.02)                                        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                 3:54.38    4:01.92          8  
     1) Epstein, Anna                   2) Abeles, Liz                    
     3) St. John, Mary                  4) Murray, Jean                   
                  29.15   1:01.09 (1:01.09)     1:30.49 (29.40)   2:02.17 (1:01.08)
        2:32.10 (29.93)   3:04.33 (1:02.16)     3:31.70 (27.37)     4:01.92 (57.59)
  2 National Cathedral/W  'A'                   3:52.09    4:20.68          4  
     1) Johnson, Morgan 14              2) Hunter, Madeleine 12           
     3) Longosz, Elizabeth 14           4) Chandler, Rosie L 12           
                  27.65       57.84 (57.84)     1:30.44 (32.60)   2:06.62 (1:08.78)
        2:37.01 (30.39)   3:11.54 (1:04.92)     3:43.14 (31.60)   4:20.68 (1:09.14)
  3 Sidwell Friends School  'B'                      NT    4:33.80          2  
     1) Harnischfeger, Fiona            2) Anderson, Renee                
     3) Mellor, Sarah                   4) Kelsall, Nora                  
                  32.12   1:06.69 (1:06.69)     1:38.06 (31.37)   2:12.43 (1:05.74)
        2:46.04 (33.61)   3:22.25 (1:09.82)     3:56.52 (34.27)   4:33.80 (1:11.55)
  4 Sidwell Friends School  'C'                      NT   x4:58.96        
     1) Riddihough, Aiyana              2) Ben-Veniste, Olivia            
     3) Grinker, Olivia                 4) Sarraille, Charlotte           
                1:08.40   1:48.61 (1:48.61)   3:10.25 (1:21.64)   4:00.42 (2:11.81)
        4:24.39 (23.97)     4:58.96 (58.54)                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Sidwell Friends School              103   2. National Cathedral/W                 67