STA-NCS v Landon and Holton-Arms Schools - 12/7/2010              
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                      NT    1:58.37          8  
     1) Raynor, Emma FR                 2) Cleary, Grace E SO             
     3) Gathright, Jenny JR             4) Cohen, Nina A SO               
                  30.88     1:03.84 (32.96)     1:32.01 (28.17)     1:58.37 (26.36)
  2 National Cathedral/W  'A'                   1:54.31    2:02.89          4  
     1) Orme, Nicole 13                 2) Gigot, Carolyn 12              
     3) Williams, Lacey 12              4) Woodall, Victoria A 12         
                  30.19     1:06.49 (36.30)     1:35.02 (28.53)     2:02.89 (27.87)
  3 The Holton-Arms School  'B'                      NT    2:06.03          2  
     1) Sloter, Kelsey JR               2) Robison, Mary Ann SR           
     3) Gordon, Haley JR                4) Zhu, Jasmine FR                
                  33.04     1:08.65 (35.61)     1:38.57 (29.92)     2:06.03 (27.46)
  4 The Holton-Arms School  'C'                      NT   x2:06.93        
     1) Gramaglia, Abby FR              2) Cleary, Ella C SO              
     3) LaRochelle, Anisa V SO          4) McKinney, Halsey FR            
                  32.91     1:06.89 (33.98)     1:39.00 (32.11)     2:06.93 (27.93)
  5 National Cathedral/W  'B'                        NT    2:34.42        
     1) Gaines, Sararose 14             2) Otoo, Mary D 13                
     3) Hanley, Elinor H 14             4) Xhepa, Hilda 13                
                  40.75   2:34.42 (1:53.67)                                        
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wainer, Nicolle     SR Holton-Arms               NT    2:10.46          6  
                  30.36     1:03.00 (32.64)     1:36.51 (33.51)     2:10.46 (33.95)
  2 Erfani, Yassaman J  SO Holton-Arms               NT    2:11.67          4  
                  31.78     1:06.23 (34.45)     1:39.39 (33.16)     2:11.67 (32.28)
  3 Williams, Lacey     12 NCS                  2:11.50    2:13.49          3  
                  30.49     1:04.48 (33.99)     1:39.31 (34.83)     2:13.49 (34.18)
  4 Longosz, Elizabeth  14 NCS                  2:10.09    2:13.71          2  
                  30.14     1:03.98 (33.84)     1:39.34 (35.36)     2:13.71 (34.37)
  5 Huizinga, Milly     SR Holton-Arms               NT    2:14.26          1  
                  30.25     1:04.53 (34.28)     1:39.72 (35.19)     2:14.26 (34.54)
  6 Gaines, Sararose    14 NCS                  2:53.10    3:05.05        
                  38.79     1:24.96 (46.17)     2:15.30 (50.34)     3:05.05 (49.75)
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gathright, Jenny    JR Holton-Arms               NT    2:17.60          6  
                  29.66     1:04.17 (34.51)     1:45.94 (41.77)     2:17.60 (31.66)
  2 Orme, Nicole        13 NCS                  2:23.72    2:25.76          4  
                  30.72     1:05.99 (35.27)     1:52.26 (46.27)     2:25.76 (33.50)
  3 Gordon, Haley       JR Holton-Arms               NT    2:28.90          3  
                  31.34     1:10.63 (39.29)     1:54.15 (43.52)     2:28.90 (34.75)
  4 Raynor, Emma        FR Holton-Arms               NT    2:29.29          2  
                  32.42     1:07.24 (34.82)     1:52.88 (45.64)     2:29.29 (36.41)
  5 Hanley, Elinor H    14 NCS                  3:01.29    2:51.08          1  
                  34.63     1:18.05 (43.42)     2:11.63 (53.58)     2:51.08 (39.45)
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Nina A       SO Holton-Arms               NT      26.33          6  
  2 Gramaglia, Abby     FR Holton-Arms               NT      28.37          3.5
  2 Carey, Ellen        JR Holton-Arms               NT      28.37          3.5
  4 Woodall, Victoria   12 NCS                    27.91      28.40          2  
  5 Chandler, Rosie L   12 NCS                    28.76      28.69          1  
  6 English, Camille    12 NCS                    28.01      29.35        
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wainer, Nicolle     SR Holton-Arms               NT    1:04.35          6  
                  30.79     1:04.35 (33.56)                                        
  2 Orme, Nicole        13 NCS                  1:05.06    1:07.15          4  
                  30.50     1:07.15 (36.65)                                        
  3 Gordon, Haley       JR Holton-Arms               NT    1:08.83          3  
                  31.71     1:08.83 (37.12)                                        
  4 Erfani, Yassaman J  SO Holton-Arms               NT    1:11.41          2  
                  33.83     1:11.41 (37.58)                                        
  5 Gigot, Carolyn      12 NCS                  1:14.29    1:17.28          1  
                  33.88     1:17.28 (43.40)                                        
  6 Hanley, Elinor H    14 NCS                  1:16.95    1:18.02        
                  35.88     1:18.02 (42.14)                                        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Nina A       SO Holton-Arms               NT      58.75          6  
                  27.54       58.75 (31.21)                                        
  2 McKinney, Halsey    FR Holton-Arms               NT    1:02.91          4  
                  30.15     1:02.91 (32.76)                                        
  3 Woodall, Victoria   12 NCS                  1:02.45    1:03.30          3  
                  30.52     1:03.30 (32.78)                                        
  4 Cleary, Grace E     SO Holton-Arms               NT    1:04.41          2  
                  30.56     1:04.41 (33.85)                                        
  5 English, Camille    12 NCS                  1:04.68    1:07.53          1  
                  32.36     1:07.53 (35.17)                                        
  6 Chandler, Rosie L   12 NCS                  1:04.80    1:08.09        
                  30.93     1:08.09 (37.16)                                        
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gathright, Jenny    JR Holton-Arms               NT    5:33.56          6  
                  30.08     1:03.15 (33.07)     1:36.92 (33.77)     2:11.39 (34.47)
        2:45.62 (34.23)     3:19.92 (34.30)     3:53.26 (33.34)     4:27.24 (33.98)
        5:01.19 (33.95)     5:33.56 (32.37)                                        
  2 Longosz, Elizabeth  14 NCS                  5:47.97    5:59.20          4  
                  31.67     1:07.10 (35.43)     1:43.64 (36.54)     2:19.89 (36.25)
        2:56.11 (36.22)     3:33.07 (36.96)     4:09.83 (36.76)     4:46.60 (36.77)
        5:23.51 (36.91)     5:59.20 (35.69)                                        
  3 Robison, Mary Ann   SR Holton-Arms               NT    6:02.15          3  
                  31.76     1:07.23 (35.47)     1:43.65 (36.42)     2:20.54 (36.89)
        2:57.18 (36.64)     3:34.23 (37.05)     4:11.63 (37.40)     4:49.37 (37.74)
        5:26.69 (37.32)     6:02.15 (35.46)                                        
  4 Huizinga, Milly     SR Holton-Arms               NT    6:12.77          2  
                  32.78     1:09.58 (36.80)     1:47.25 (37.67)     2:24.90 (37.65)
        3:02.70 (37.80)     3:41.03 (38.33)     4:19.75 (38.72)     4:58.20 (38.45)
        5:36.61 (38.41)     6:12.77 (36.16)                                        
  5 Otoo, Mary D        13 NCS                  7:04.67    7:15.63          1  
                  36.33     1:18.31 (41.98)     2:02.14 (43.83)     2:47.23 (45.09)
        3:32.78 (45.55)     4:17.21 (44.43)     5:02.79 (45.58)     5:48.26 (45.47)
        6:32.89 (44.63)     7:15.63 (42.74)                                        
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                      NT    1:53.64          8  
     1) Erfani, Yassaman J SO           2) Wainer, Nicolle SR             
     3) Carey, Ellen JR                 4) Robison, Mary Ann SR           
                  28.63       57.64 (29.01)     1:26.04 (28.40)     1:53.64 (27.60)
  2 The Holton-Arms School  'B'                      NT    1:55.41          4  
     1) Gordon, Haley JR                2) Warner, Mimi JR                
     3) Zhu, Jasmine FR                 4) McKinney, Halsey FR            
                  29.13       58.48 (29.35)     1:26.95 (28.47)     1:55.41 (28.46)
  3 National Cathedral/W  'A'                   1:43.33    1:55.67          2  
     1) Woodall, Victoria A 12          2) Chandler, Rosie L 12           
     3) English, Camille 12             4) Longosz, Elizabeth 14          
                  29.11       59.27 (30.16)     1:28.07 (28.80)     1:55.67 (27.60)
  4 The Holton-Arms School  'C'                      NT   x1:57.18        
     1) Kelso, Anabel J SO              2) Cohen, Alison V SO             
     3) LaRochelle, Anisa V SO          4) Keefer, Katie SR               
                  29.51       58.31 (28.80)     1:26.96 (28.65)     1:57.18 (30.22)
  5 National Cathedral/W  'B'                        NT    2:24.78        
     1) Otoo, Mary D 13                 2) Gaines, Sararose 14            
     3) Hanley, Elinor H 14             4) Xhepa, Hilda 13                
                  33.91     1:10.23 (36.32)   2:24.78 (1:14.55)                    
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raynor, Emma        FR Holton-Arms               NT    1:05.43          6  
                  31.73     1:05.43 (33.70)                                        
  2 Williams, Lacey     12 NCS                  1:06.39    1:06.65          4  
                  32.43     1:06.65 (34.22)                                        
  3 Gramaglia, Abby     FR Holton-Arms               NT    1:11.46          3  
                  34.34     1:11.46 (37.12)                                        
  4 Warner, Mimi        JR Holton-Arms               NT    1:18.86          2  
                  38.66     1:18.86 (40.20)                                        
  5 Gaines, Sararose    14 NCS                  1:32.18    1:34.01          1  
                  44.53     1:34.01 (49.48)                                        
  6 Xhepa, Hilda        13 NCS                  1:55.66    1:56.25        
                  54.18   1:56.25 (1:02.07)                                        
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cleary, Grace E     SO Holton-Arms               NT    1:15.34          6  
                  35.33     1:15.34 (40.01)                                        
  2 Cleary, Ella C      SO Holton-Arms               NT    1:18.48          4  
                  37.15     1:18.48 (41.33)                                        
  3 Robison, Mary Ann   SR Holton-Arms               NT    1:19.94          3  
                  37.08     1:19.94 (42.86)                                        
  4 Gigot, Carolyn      12 NCS                  1:21.52    1:20.47          2  
                  37.70     1:20.47 (42.77)                                        
  5 Otoo, Mary D        13 NCS                  1:23.53    1:30.39          1  
                  41.96     1:30.39 (48.43)                                        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                      NT    4:03.04          8  
     1) Cohen, Nina A SO                2) Gathright, Jenny JR            
     3) Wainer, Nicolle SR              4) Raynor, Emma FR                
                  28.13       58.11 (58.11)     1:26.41 (28.30)     1:56.44 (58.33)
        2:26.36 (29.92)   2:59.74 (1:03.30)     3:29.71 (29.97)   4:03.04 (1:03.30)
  2 National Cathedral/W  'A'                   3:45.16    4:10.20          4  
     1) Orme, Nicole 13                 2) Longosz, Elizabeth 14          
     3) English, Camille 12             4) Williams, Lacey 12             
                  27.50       57.57 (57.57)     1:13.33 (15.76)   2:01.01 (1:03.44)
        2:33.13 (32.12)   3:09.46 (1:08.45)     3:38.13 (28.67)   4:10.20 (1:00.74)
  3 The Holton-Arms School  'C'                      NT    4:18.17          2  
     1) Zhu, Jasmine FR                 2) Tully, Charlotte FR            
     3) Cohen, Alison V SO              4) Cleary, Ella C SO              
                  29.98   1:03.45 (1:03.45)     1:33.74 (30.29)   2:08.00 (1:04.55)
        2:38.66 (30.66)   3:12.55 (1:04.55)     3:29.37 (16.82)   4:18.17 (1:05.62)
  4 The Holton-Arms School  'B'                      NT   x4:20.32        
     1) Erfani, Yassaman J SO           2) McKinney, Halsey FR            
     3) Pence, Emily SR                 4) Cleary, Grace E SO             
                  29.43   1:01.05 (1:01.05)     1:31.49 (30.44)   2:05.92 (1:04.87)
        2:38.62 (32.70)   3:14.42 (1:08.50)     3:44.95 (30.53)   4:20.32 (1:05.90)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. The Holton-Arms School              125   2. National Cathedral/W                 45