STA-NCS v Flint Hill School 11 - 12/9/2010                   
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 National Cathedral/W  'A'                   1:54.31    2:05.38          8  
     1) Orme, Nicole 13                 2) Chandler, Rosie L 12           
     3) Williams, Lacey 12              4) Woodall, Victoria A 12         
                  30.49     1:07.33 (36.84)     1:36.62 (29.29)     2:05.38 (28.76)
  2 Flint Hill School Swim Team-PV  'A'         2:22.88    2:09.87          4  
     1) Kennedy, Allison M              2) Swarts, Catherine R            
     3) Swarts, Rachel M                4) Brendsel, Natalie D            
                  32.85     1:14.08 (41.23)     1:41.74 (27.66)     2:09.87 (28.13)
  3 National Cathedral/W  'B'                        NT    2:37.06          2  
     1) Gaines, Sararose 14             2) Otoo, Mary D 13                
     3) Hanley, Elinor H 14             4) Xhepa, Hilda 13                
                  49.74     1:23.93 (34.19)     1:57.08 (33.15)     2:37.06 (39.98)
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gigot, Carolyn      12 NCS                  2:18.08    2:17.11          6  
                  30.78     1:04.70 (33.92)     1:40.81 (36.11)     2:17.11 (36.30)
  2 Kennedy, Allison M     Fhs Varsity-PV            NT    2:20.26          4  
                  31.02     1:05.83 (34.81)     1:43.21 (37.38)     2:20.26 (37.05)
  3 Hanley, Elinor H    14 NCS                  2:47.70    2:33.07          3  
                  36.34     1:15.73 (39.39)     1:56.09 (40.36)     2:33.07 (36.98)
  4 Hawkins, Rachel        Fhs Varsity-PV            NT    2:39.45          2  
                  34.83     1:15.22 (40.39)     1:57.53 (42.31)     2:39.45 (41.92)
  5 Suter, Alana C         Fhs Varsity-PV            NT    2:50.12          1  
                  34.01     1:15.49 (41.48)   2:50.12 (1:34.63)                    
  6 Xhepa, Hilda        13 NCS                  3:20.44    3:18.03        
                  44.84     1:35.07 (50.23)     2:27.21 (52.14)     3:18.03 (50.82)
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Lacey     12 NCS                  2:24.63    2:29.68          6  
                  30.51     1:07.76 (37.25)     1:54.43 (46.67)     2:29.68 (35.25)
  2 Brendsel, Natalie      Fhs Varsity-PV            NT    2:32.88          4  
                  33.20     1:12.84 (39.64)     1:59.96 (47.12)     2:32.88 (32.92)
  3 Longosz, Elizabeth  14 NCS                  2:30.69    2:35.56          3  
                  31.93                             2:00.83 ( )     2:35.56 (34.73)
  4 Otoo, Mary D        13 NCS                  2:53.33    2:57.50          2  
                  39.36     1:29.00 (49.64)     2:16.99 (47.99)     2:57.50 (40.51)
  5 Swarts, Catherine      Fhs Varsity-PV            NT    3:00.61          1  
                  38.40     1:23.07 (44.67)     2:15.55 (52.48)     3:00.61 (45.06)
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swarts, Rachel M       Fhs Varsity-PV            NT      26.38          6  
  2 Orme, Nicole        13 NCS                    26.08      26.40          4  
  3 Chandler, Rosie L   12 NCS                    28.69      29.20          3  
  4 Woodall, Victoria   12 NCS                    27.91      29.25          2  
  5 Ikeda, Melissa C       Fhs Varsity-PV            NT      29.84          1  
  6 Okoth, Nora C          Fhs Varsity-PV         30.48      31.45        
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Allison M     Fhs Varsity-PV            NT    1:10.17          6  
                  31.84     1:10.17 (38.33)                                        
  2 Woodall, Victoria   12 NCS                  1:16.03    1:14.09          4  
                  34.60     1:14.09 (39.49)                                        
  3 Hanley, Elinor H    14 NCS                  1:16.95    1:16.45          3  
                  35.47     1:16.45 (40.98)                                        
  4 Gaines, Sararose    14 NCS                  1:28.21    1:28.36          2  
                  39.62     1:28.36 (48.74)                                        
  5 Hickey, Haley E        Fhs Varsity-PV            NT    1:31.65          1  
                  42.89     1:31.65 (48.76)                                        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brendsel, Natalie      Fhs Varsity-PV            NT      59.32          6  
                  28.76       59.32 (30.56)                                        
  2 English, Camille    12 NCS                  1:04.68    1:06.49          4  
                  31.11     1:06.49 (35.38)                                        
  3 Chandler, Rosie L   12 NCS                  1:04.80    1:07.88          3  
                  30.69     1:07.88 (37.19)                                        
  4 Suter, Alana C         Fhs Varsity-PV            NT    1:13.65          2  
                  34.36     1:13.65 (39.29)                                        
  5 Hawkins, Rachel        Fhs Varsity-PV            NT    1:17.15          1  
                  36.21     1:17.15 (40.94)                                        
  6 Xhepa, Hilda        13 NCS                  1:29.78    1:29.92        
                  44.06     1:29.92 (45.86)                                        
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Longosz, Elizabeth  14 NCS                  5:47.97    6:03.10          6  
                  31.31     1:06.88 (35.57)     1:43.97 (37.09)     2:21.33 (37.36)
        2:58.77 (37.44)     3:36.14 (37.37)     4:13.33 (37.19)     4:51.16 (37.83)
        5:28.42 (37.26)     6:03.10 (34.68)                                        
  2 Okoth, Nora C          Fhs Varsity-PV            NT    7:12.94          4  
                  36.33     1:17.49 (41.16)     1:59.19 (41.70)     2:43.18 (43.99)
        3:28.12 (44.94)     4:13.60 (45.48)     4:59.11 (45.51)     5:45.45 (46.34)
        6:30.02 (44.57)     7:12.94 (42.92)                                        
  3 Gaines, Sararose    14 NCS                       NT    8:00.12          3  
                  39.02     1:24.47 (45.45)     2:13.30 (48.83)     3:02.36 (49.06)
        3:53.40 (51.04)     4:44.09 (50.69)     5:35.42 (51.33)     6:26.61 (51.19)
        7:16.56 (49.95)     8:00.12 (43.56)                                        
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flint Hill School Swim Team-PV  'A'         2:01.91    1:51.08          8  
     1) Swarts, Rachel M                2) Kennedy, Allison M             
     3) Ikeda, Melissa C                4) Brendsel, Natalie D            
                  26.59       55.12 (28.53)     1:24.42 (29.30)     1:51.08 (26.66)
  2 National Cathedral/W  'A'                   1:43.33    1:51.71          4  
     1) Orme, Nicole 13                 2) Chandler, Rosie L 12           
     3) Woodall, Victoria A 12          4) Longosz, Elizabeth 14          
                  26.56       55.72 (29.16)     1:24.62 (28.90)     1:51.71 (27.09)
  3 National Cathedral/W  'B'                        NT    2:03.17          2  
     1) Gigot, Carolyn 12               2) Otoo, Mary D 13                
     3) Hanley, Elinor H 14             4) English, Camille 12            
                  28.52     1:02.61 (34.09)     1:33.60 (30.99)     2:03.17 (29.57)
  4 Flint Hill School Swim Team-PV  'B'              NT    2:11.73        
     1) Okoth, Nora C                   2) Swarts, Catherine R            
     3) Hawkins, Rachel                 4) Hickey, Haley E                
                  33.57     1:05.26 (31.69)     1:38.92 (33.66)     2:11.73 (32.81)
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Lacey     12 NCS                  1:06.39    1:08.12          6  
                  33.16     1:08.12 (34.96)                                        
  2 English, Camille    12 NCS                  1:15.65    1:19.56          4  
                  37.56     1:19.56 (42.00)                                        
  3 Ikeda, Melissa C       Fhs Varsity-PV            NT    1:25.27          3  
                  41.24     1:25.27 (44.03)                                        
  4 Swarts, Catherine      Fhs Varsity-PV            NT    1:26.62          2  
                  41.08     1:26.62 (45.54)                                        
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swarts, Rachel M       Fhs Varsity-PV            NT    1:16.15          6  
                  36.06     1:16.15 (40.09)                                        
  2 Gigot, Carolyn      12 NCS                  1:20.47    1:22.03          4  
                  38.26     1:22.03 (43.77)                                        
  3 Otoo, Mary D        13 NCS                  1:23.53    1:29.17          3  
                  41.25     1:29.17 (47.92)                                        
  4 Hickey, Haley E        Fhs Varsity-PV       1:42.17    1:36.32          2  
                  44.25     1:36.32 (52.07)                                        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 National Cathedral/W  'A'                   3:45.16    4:22.84          8  
     1) Longosz, Elizabeth 14           2) English, Camille 12            
     3) Gigot, Carolyn 12               4) Williams, Lacey 12             
                  30.63   1:04.13 (1:04.13)     1:37.12 (32.99)   2:13.27 (1:09.14)
        2:43.96 (30.69)   3:19.37 (1:06.10)     3:49.38 (30.01)   4:22.84 (1:03.47)
  2 Flint Hill School Swim Team-PV  'A'         4:40.00    4:54.14          4  
     1) Okoth, Nora C                   2) Ikeda, Melissa C               
     3) Hickey, Haley E                 4) Suter, Alana C                 
                  36.21   1:15.78 (1:15.78)     1:48.95 (33.17)   2:25.53 (1:09.75)
        2:59.89 (34.36)   3:40.39 (1:14.86)     4:14.06 (33.67)   4:54.14 (1:13.75)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. National Cathedral/W                 95   2. Flint Hill School Swim Team          68