Bp McNamara v Bp Ireton v Bullis (Dbl Dual) - 1/13/2011            
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      1:56.32    1:59.61        
     1) Caballero, Amanda SO            2) Collins, Liz SR                
     3) Kroesen, Saskia SR              4) Becht, Laura SR                
  2 Bishop McNamara High School  'A'            1:55.54    2:09.40        
     1) Shields, Alana FR               2) Rourke, Carmela SR             
     3) Barber, Amanda SR               4) McGinley, Kathleen SR          
  3 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'           NT    2:19.02        
     1) Kennedy, Catherine FR           2) Mejia, Meghan SO               
     3) Freeland, Ally SR               4) Camardella, Tori JR            
  4 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT   x2:35.51        
     1) Mathes, Charlotte JR            2) Rouin, Kaileen FR              
     3) Soos, Christen SO               4) Steinberger, Abby JR           
  5 Bishop McNamara High School  'B'                 NT    2:40.12        
     1) Bryant, Allie FR                2) McCreary, Danielle JR          
     3) Gonzalez, Eva JR                4) Kacar, Brenna FR               
 -- The Bullis School-PV  'A'                   2:23.17   X2:21.60        
     1) Brundred, Laura FR              2) Lundelius, Tina SR             
     3) Bass, Carly FR                  4) Funsten, Anna SR               
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barber, Amanda      SR BMHS                      NT    2:05.58        
  2 Palmer, Kelly       SO Ire-VA               2:08.04    2:08.99        
  3 Lucas, Caitlin      SO Ire-VA               2:28.14    2:26.02        
  4 Brundred, Laura     FR Bullis-PV            3:04.93    2:46.18        
  5 Rivera, Ali         SR BMHS                 3:06.69    3:16.08        
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collins, Liz        SR Ire-VA               2:18.52    2:18.99        
  2 Funsten, Anna       SR Bullis-PV            2:34.54    2:38.54        
  3 Grant, Lauren       SR Ire-VA                    NT    2:49.77        
  4 Shields, Alana      FR BMHS                 2:49.53    2:49.83        
  5 McGinley, Kathleen  SR BMHS                 2:59.53    3:03.23        
  6 Bass, Carly         FR Bullis-PV            3:28.89    3:28.19        
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Emi          SO Ire-VA                 28.51      27.81        
  2 Becht, Laura        SR Ire-VA                 27.44      28.10        
  3 Rourke, Carmela     SR BMHS                   27.96      29.47        
  4 Benton, Gloria      FR BMHS                   31.22      29.96        
 -- Louison, Eileen     SO Ire-VA                 28.52     X28.71        
 -- Caballero, Amanda   SO Ire-VA                 29.24     X28.93        
 -- Camardella, Tori    JR Ire-VA                 29.20     X29.20        
 -- Brundred, Laura     FR Bullis-PV              30.81     X30.23        
 -- Kennedy, Catherine  FR Ire-VA                    NT     X30.67        
 -- Grant, Lauren       SR Ire-VA                    NT     X31.25        
 -- Soos, Christen      SO Ire-VA                 32.27     X32.71        
 -- Mathes, Charlotte   JR Ire-VA                    NT     X33.43        
 -- Steinberger, Abby   JR Ire-VA                    NT     X33.93        
 -- Ferguson, Dayna     SO BMHS                   33.21     X34.94        
 -- Morris, Allie       SR BMHS                      NT     X35.25        
 -- Scott, Jada         JR BMHS                   38.28     X38.75        
 -- Sydnor, Aryn        SO BMHS                   37.50     X52.33        
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kroesen, Saskia     SR Ire-VA               1:01.59    1:01.74        
  2 Rouin, Kaileen      FR Ire-VA               1:15.74    1:14.84        
  3 Gonzalez, Eva       JR BMHS                 1:21.18    1:20.36        
  4 Gouldman, Casey     SR BMHS                 1:13.13    1:33.19        
  5 Bass, Carly         FR Bullis-PV            1:30.37    1:33.81        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Emi          SO Ire-VA               1:04.49    1:03.37        
  2 Louison, Eileen     SO Ire-VA               1:06.72    1:08.05        
  3 Lundelius, Tina     SR Bullis-PV                 NT    1:09.32        
  4 McGinley, Kathleen  SR BMHS                 1:14.44    1:10.95        
  5 Brundred, Laura     FR Bullis-PV            1:10.69    1:11.62        
  6 McCreary, Danielle  JR BMHS                 1:29.12    1:31.53        
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Kelly       SO Ire-VA               5:34.98    5:40.37        
  2 Funsten, Anna       SR Bullis-PV            6:01.05    6:25.48        
  3 Lucas, Caitlin      SO Ire-VA               6:36.04    6:34.51        
  4 Kacar, Brenna       FR BMHS                 7:35.10    7:15.94        
  5 Bryant, Allie       FR BMHS                 7:20.07    7:19.67        
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      1:50.94    1:51.66        
     1) Louison, Eileen SO              2) Kroesen, Saskia SR             
     3) Quinn, Emi SO                   4) Palmer, Kelly SO               
                  28.48   1:51.66 (1:23.18)                                        
  2 Bishop McNamara High School  'A'            1:36.52    1:56.93        
     1) Shields, Alana FR               2) Barber, Amanda SR              
     3) McGinley, Kathleen SR           4) Rourke, Carmela SR             
  3 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'           NT    2:02.46        
     1) Rouin, Kaileen FR               2) Grant, Lauren SR               
     3) Camardella, Tori JR             4) Freeland, Ally SR              
  4 The Bullis School-PV  'A'                   1:56.67    2:05.21        
     1) Brundred, Laura FR              2) Funsten, Anna SR               
     3) Bass, Carly FR                  4) Lundelius, Tina SR             
  5 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT   x2:12.74        
     1) Mathes, Charlotte JR            2) Steinberger, Abby JR           
     3) Soos, Christen SO               4) Kennedy, Catherine FR          
 -- Bishop McNamara High School  'B'                 NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Pulling on lane line - Misc
     1) Scott, Jada JR                  2) Giles, Asya FR                 
     3) Sydnor, Aryn SO                 4) McCreary, Danielle JR          
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kroesen, Saskia     SR Ire-VA               1:05.09    1:05.94        
  2 Barber, Amanda      SR BMHS                      NT    1:10.87        
  3 Caballero, Amanda   SO Ire-VA               1:12.86    1:14.22        
  4 Shields, Alana      FR BMHS                 1:12.25    1:15.89        
 -- Funsten, Anna       SR Bullis-PV                 NT   X1:15.07        
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collins, Liz        SR Ire-VA               1:08.44    1:10.52        
  2 Rourke, Carmela     SR BMHS                 1:17.33    1:16.69        
  3 Becht, Laura        SR Ire-VA                    NT    1:21.21        
  4 Lundelius, Tina     SR Bullis-PV            1:21.15    1:28.84        
  5 Morris, Allie       SR BMHS                 1:40.39    1:37.49        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      3:56.20    4:11.29        
     1) Quinn, Emi SO                   2) Palmer, Kelly SO               
     3) Collins, Liz SR                 4) Becht, Laura SR                
  2 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'           NT    4:32.57        
     1) Louison, Eileen SO              2) Grant, Lauren SR               
     3) Camardella, Tori JR             4) Lucas, Caitlin SO              
  3 The Bullis School-PV  'A'                   4:20.77    4:51.46        
     1) Bass, Carly FR                  2) Funsten, Anna SR               
     3) Lundelius, Tina SR              4) Brundred, Laura FR             
  4 Bishop McNamara High School  'A'            3:51.08    5:03.08        
     1) Gouldman, Casey SR              2) Gonzalez, Eva JR               
     3) Bryant, Allie FR                4) Kacar, Brenna FR               
  5 Bishop McNamara High School  'B'                 NT    5:42.23        
     1) Ferguson, Dayna SO              2) Scott, Jada JR                 
     3) Rivera, Ali SR                  4) Benton, Gloria FR              
 -- Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT   X4:53.82        
     1) Soos, Christen SO               2) Mathes, Charlotte JR           
     3) Kennedy, Catherine FR           4) Rouin, Kaileen FR              

                      Dual Meet Scores - Through Event 24                      
 
                                     Women                                     
Bishop Ireton Swim and Dive Te   72.00     22.00 Bishop McNamara High School   
Bishop Ireton Swim and Dive Te   79.00     12.00 The Bullis School             
   Bishop McNamara High School   61.00     29.00 The Bullis School