Holton/Landon vs. Sidwell Friends - 11/19/2010                 
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'A'                            NT    1:48.46          8  
     1) Kopp, Jeff                      2) Garner, Alex                   
     3) Spencer, Robert                 4) Kelso, Ian                     
       27.20    58.57  1:23.40  1:48.46                                    
  2 Landon School-MD  'B'                            NT    1:56.98          4  
     1) Freeman, John                   2)                                
     3) Heller, Julian                  4) Carey, Randy                   
       27.79    59.62  1:30.14  1:56.98                                    
  3 Landon School-MD  'C'                            NT   x1:59.85        
     1) Collins, Conor                  2) Spak, Walt                     
     3) Lundelius, Trey                 4) Bloom, Pearce                  
       31.07  1:06.66  1:34.47  1:59.85                                    
  4 Sidwell Friends School  'A'                 2:25.09    2:15.59          2  
     1) Baranov, Maxim                  2) Benson, Jack                   
     3) Denvir, Jack                    4) Malone, Matthew                
       53.82  1:22.79  1:49.06  2:15.59                                    
 -- Landon School-MD  'D'                            NT         DQ        
     1) Givens-Nardone, Milan           2) Hefferon, Robbie               
     3) Baca, Andrew                    4)                                
       33.71  1:13.80  1:45.20       DQ                                    
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Robert        Lan-MD                    NT    1:53.20          6  
       25.42    53.74  1:23.42  1:53.20                                    
  2 Spak, Walt             Lan-MD                    NT    2:10.20          4  
       30.60  1:03.75  1:37.00  2:10.20                                    
  3 Malone, Matthew        SID                  2:25.25    2:25.83          3  
       30.81  1:06.50  1:46.48  2:25.83                                    
  4 Dougherty, Ryan        Lan-MD                    NT    2:27.89          2  
       30.31  1:06.83  1:47.74  2:27.89                                    
  5 Baranov, Maxim         SID                       NT    3:38.81          1  
       41.48  1:35.19  2:40.16  3:38.81                                    
 -- Givens-Nardone, Mi     Lan-MD                    NT   X2:33.53        
       31.37  1:10.11  1:51.29  2:33.53                                    
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff             Lan-MD                    NT    2:13.63          6  
       29.75  1:03.05  1:44.03  2:13.63                                    
  2 Lundelius, Trey        Lan-MD                    NT    2:25.57          4  
       29.53  1:08.18  1:48.39  2:25.57                                    
  3 Benson, Jack           SID                  2:29.43    2:31.74          3  
       30.54  1:10.27  1:54.45  2:31.74                                    
  4 Baca, Andrew           Lan-MD                    NT    2:31.88          2  
       32.35  1:10.61  1:57.66  2:31.88                                    
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelso, Ian             Lan-MD                    NT      24.05          6  
  2 Denvir, Jack           SID                       NT      24.66          4  
  3 Kelso, Aidan           Lan-MD                    NT      25.44          3  
  4 Carey, Randy           Lan-MD                    NT      25.63          2  
  5 Newman, David          SID                       NT      29.69          1  
  6 Charo, Benjamin        SID                       NT      31.40        
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spak, Walt             Lan-MD                    NT     146.40          6  
  2 Poon, Stephen          Lan-MD                    NT     138.10          4  
  3 Curto, Ryn             Lan-MD                    NT     116.95          3  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John          Lan-MD                    NT      58.41          6  
       27.22    58.41                                                      
  2 Denvir, Jack           SID                       NT      58.67          4  
       27.35    58.67                                                      
  3 Lundelius, Trey        Lan-MD                    NT    1:07.38          3  
       30.96  1:07.38                                                      
  4 Baca, Andrew           Lan-MD                    NT    1:11.03          2  
       32.94  1:11.03                                                      
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff             Lan-MD                    NT      53.70          6  
       25.52    53.70                                                      
  2 Kelso, Aidan           Lan-MD                    NT      55.37          4  
       26.13    55.37                                                      
  3 Hickel, Garrett        SID                       NT    1:08.66          3  
       31.90  1:08.66                                                      
  4 Sarraille, Benjami     SID                       NT    1:08.99          2  
       32.48  1:08.99                                                      
  5 Bloom, Pearce          Lan-MD                    NT    1:10.50          1  
       29.80  1:10.50                                                      
  6 Beecher, Cole          SID                       NT    1:14.88        
       34.06  1:14.88                                                      
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Falcone, Leo           Lan-MD                    NT    6:23.41          6  
       33.12  1:10.75  1:50.55  2:30.82  3:11.70  3:51.81  4:31.54  5:11.01
     5:48.40  6:23.41                                                      
  2 Kennedy, Luke       FR Lan-MD                    NT    7:35.76          4  
       34.31  2:00.48  2:47.89  5:16.92  6:55.10  7:35.76                  
  3 Hefferon, Robbie       Lan-MD                    NT    8:17.34          3  
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'B'                            NT    1:47.55          8  
     1) Freeman, John                   2)                                
     3) Heller, Julian                  4) Carey, Randy                   
       25.34    49.09  1:15.35  1:47.66  1:47.55                           
  2 Landon School-MD  'D'                            NT    1:52.28          4  
     1) Hefferon, Robbie                2) Murray, Tyler                  
     3)                                 4) Geraci, Matt                   
       26.70    59.12  1:25.57  1:41.31  1:52.28                           
  3 Landon School-MD  'A'                            NT   x1:53.59        
     1) Spencer, Robert                 2) Kelso, Ian                     
     3) Carey, Randy                    4) Kelso, Aidan                   
       23.47    51.08  1:28.31  1:53.88  1:53.59                           
 -- Landon School-MD  'C'                            NT   X1:53.83        
     1) Dougherty, Ryan                 2)                                
     3) Zawatsky, Nick                  4) Bloom, Pearce                  
       26.22    51.39  1:19.30  1:53.90  1:53.83                           
 -- Sidwell Friends School  'A'                 2:00.01         DQ        
     1) Ward, Brendan                   2) Marion, Jordan                 
     3) Beecher, Cole                   4) Hickel, Garrett                
       30.57  1:03.98  1:37.41       DQ                                    
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John          Lan-MD                    NT      58.00          6  
       28.63    58.00                                                      
  2 Spencer, Robert        Lan-MD                    NT      58.18          4  
       28.79    58.18                                                      
  3 Collins, Conor         Lan-MD                    NT    1:12.80          3  
       33.40  1:12.80                                                      
  4 Sarraille, Benjami     SID                       NT    1:16.90          2  
       38.03  1:16.90                                                      
  5 Baranov, Maxim         SID                       NT    2:02.85          1  
 -- Givens-Nardone, Mi     Lan-MD                    NT        XDQ        
       36.94       DQ                                                      
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baker, David           Lan-MD                    NT    1:11.58          6  
       32.85  1:11.58                                                      
  2 Heller, Julian         Lan-MD                    NT    1:15.08          4  
       35.82  1:15.08                                                      
  3 Benson, Jack           SID                       NT    1:15.36          3  
       35.12  1:15.36                                                      
  4 Carey, Randy           Lan-MD                    NT    1:18.49          2  
       36.59  1:18.49                                                      
  5 Hickel, Garrett        SID                       NT    1:34.39          1  
       42.17  1:34.39                                                      
 -- Charo, Benjamin        SID                       NT         DQ        
       41.52       DQ                                                      
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'A'                            NT    3:45.85          8  
     1) Kopp, Jeff                      2) Kelso, Aidan                   
     3) Kelso, Ian                      4) Freeman, John                  
       26.88    55.89  1:23.04  1:53.39  2:20.49  2:50.85  3:16.38  3:45.85
  2 Landon School-MD  'B'                            NT    4:27.96          4  
     1) Freeman, John                   2)                                
     3) Heller, Julian                  4) Carey, Randy                   
              1:00.12           2:03.28  2:31.76  3:02.48  3:42.30  4:27.96
  3 Landon School-MD  'C'                            NT   x4:54.20        
     1) Givens-Nardone, Milan           2) Zawatsky, Nick                 
     3) Hefferon, Robbie                4) Bloom, Pearce                  
       31.10  1:14.21  1:35.96  2:10.12  2:40.54  3:18.84  4:40.37  4:54.20
  4 Sidwell Friends School  'A'                 4:35.22    5:02.56          2  
     1) Sarraille, Benjamin             2) Beecher, Cole                  
     3) Charo, Benjamin                 4) Newman, David                  
       32.42  1:23.73  1:51.17  2:33.41  3:09.07  3:51.78  4:25.29  5:02.56
 -- Landon School-MD  'D'                            NT   X4:40.01        
     1) Berenson, Ben                   2) Baker, David                   
     3) Bair, John                      4) Dougherty, Ryan                
              1:08.53  1:41.83  2:24.21  2:54.51  3:33.71  4:04.32  4:40.01
 -- The Holton-Arms School  'A'                      NT   X4:45.28        
       32.09  1:08.81  1:27.34  2:08.80  2:49.66  3:43.35  4:12.61  4:45.28
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Landon School                       144   2. Sidwell Friends School               32