Holton/Landon vs. Holy Child/Heights - 11/22/2010               
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'A'                       1:48.46    1:49.09          8  
     1) Kopp, Jeff                      2) Garner, Alex                   
     3) Freeman, John                   4) Kelso, Ian                     
       28.07    59.00  1:25.25  1:49.09                                    
  2 The Heights School-MD  'A'                       NT    1:52.21          4  
     1) Royals, John                    2) Wnek, Paul SR                  
     3) Finnell, Tim SR                 4) Rowedder, Paul SR              
       29.65  1:02.88  1:27.83  1:52.21                                    
  3 Landon School-MD  'B'                            NT    1:57.08          2  
     1) Spak, Walt                      2) Carey, Randy                   
     3) Lundelius, Trey                 4) Falcone, Leo                   
       31.18  1:02.89  1:31.39  1:57.08                                    
  4 Landon School-MD  'C'                            NT   x2:07.80        
     1) Collins, Conor                  2) Heller, Julian                 
     3) Baca, Andrew                    4) Dougherty, Ryan                
       31.77  1:07.81  1:38.99  2:07.80                                    
  5 The Heights School-MD  'B'                       NT    2:10.99        
     1) Kime, Nolan SR                  2) Welsh, Troy SO                 
     3) Wnek, Matt                      4) Robert, Gwynn                  
       33.72  1:19.85  1:41.48  2:10.99                                    
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John          Lan-MD                    NT    1:54.74          6  
       27.04    55.50  1:25.07  1:54.74                                    
  2 Kelso, Aidan           Lan-MD                    NT    2:04.91          4  
       28.75    58.95  1:30.98  2:04.91                                    
  3 Spak, Walt             Lan-MD               2:10.20    2:09.25          3  
       29.36  1:01.19  1:34.62  2:09.25                                    
  4 Rowedder, Paul      SR Heights-MD                NT    2:25.11          2  
       29.38           1:43.44  2:25.11                                    
  5 Passaro, Andrew     SR Heights-MD                NT    2:33.74          1  
       30.61  1:08.08  1:50.57  2:33.74                                    
  6 Kime, Griffen          Heights-MD                NT    2:34.51        
       32.99  1:10.23  1:51.69  2:34.51                                    
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff             Lan-MD               2:13.63    2:15.96          6  
       30.10  1:03.47  1:45.08  2:15.96                                    
  2 Lundelius, Trey        Lan-MD               2:25.57    2:26.73          4  
       31.75  1:10.17  1:50.72  2:26.73                                    
  3 Wnek, Paul          SR Heights-MD                NT    2:27.37          3  
       29.08  1:06.64  1:50.77  2:27.37                                    
  4 Hylton, Chris       FR Heights-MD                NT    2:30.10          2  
       29.11  1:06.42  1:52.42  2:30.10                                    
  5 Baca, Andrew           Lan-MD                    NT    2:35.01          1  
       33.77  1:14.37  2:01.55  2:35.01                                    
  6 Kime, Nolan         SR Heights-MD                NT    2:47.68        
       33.91  1:20.36  2:06.13  2:47.68                                    
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Royals, John           Heights-MD                NT      24.04          6  
  2 Kelso, Ian             Lan-MD                 24.05      24.05          4  
  3 Carey, Randy           Lan-MD                 25.63      25.45          3  
  4 Wnek, Matt             Heights-MD                NT      25.46          2  
  5 Rowedder, Paul      SR Heights-MD                NT      26.70          1  
  6 Heller, Julian         Lan-MD                    NT      27.14        
 -- Zawatsky, Nick         Lan-MD                    NT     X26.81        
 -- Kennedy, Luke       FR Lan-MD                    NT     X27.11        
 -- Berenson, Ben          Lan-MD                    NT     X29.40        
 -- Bair, John             Lan-MD                    NT     X29.68        
 -- Welsh, Troy         SO Heights-MD                NT     X32.19        
 -- Murray, Tyler          Lan-MD                    NT     X32.70        
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curto, Ryn             Lan-MD                116.95     136.85          6  
  2 Cherner, Michael       Lan-MD                    NT      83.90          4  
  3 Berenson, Ben          Lan-MD                    NT      82.40          3  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John          Lan-MD                 58.41      57.89          6  
       26.77    57.89                                                      
  2 Finnell, Tim        SR Heights-MD                NT    1:01.61          4  
       26.01  1:01.61                                                      
  3 Kelso, Aidan           Lan-MD                    NT    1:05.09          3  
       29.58  1:05.09                                                      
  4 Wnek, Paul          SR Heights-MD                NT    1:05.76          2  
       30.21  1:05.76                                                      
  5 Lundelius, Trey        Lan-MD               1:07.38    1:10.35          1  
       32.27  1:10.35                                                      
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Robert        Lan-MD                    NT      49.88          6  
       23.91    49.88                                                      
  2 Royals, John           Heights-MD                NT      52.18          4  
       25.12    52.18                                                      
  3 Falcone, Leo           Lan-MD                    NT      57.64          3  
       27.69    57.64                                                      
  4 Wnek, Matt             Heights-MD                NT      57.86          2  
       27.76    57.86                                                      
  5 Spak, Walt             Lan-MD                    NT      59.29          1  
       29.12    59.29                                                      
  6 del Priore, Rocco   JR Heights-MD                NT    1:13.90        
       34.46  1:13.90                                                      
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff             Lan-MD                    NT    5:01.56          6  
       27.06    57.19  1:27.06  1:57.08  2:27.98  2:58.51  3:29.87  4:00.77
     4:32.25  5:01.56                                                      
  2 Baca, Andrew           Lan-MD                    NT    6:08.93          4  
       33.12  1:10.78  1:48.96  2:27.83  3:06.28  3:43.99  4:21.62  4:59.33
     5:35.52  6:08.93                                                      
  3 Dougherty, Ryan        Lan-MD                    NT    6:48.89          3  
       32.59  1:10.79  1:51.02  2:32.36  3:13.90  3:56.72  4:39.66  5:23.62
     6:06.51  6:48.89                                                      
  4 Passaro, Andrew     SR Heights-MD                NT    7:14.44          2  
       32.78  1:11.98  1:54.31  2:38.09  3:23.43  4:09.54  4:56.34  5:42.43
     6:29.12  7:14.44                                                      
  5 Robert, Gwynn          Heights-MD                NT    7:41.55          1  
       33.18  1:13.67  1:58.99  2:46.64  4:26.02  5:17.13  7:41.55         
 -- Hefferon, Robbie       Lan-MD                    NT   X7:56.20        
       39.20  1:25.49           3:05.24  5:34.65  6:22.93  7:11.49  7:56.20
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'A'                       1:47.55    1:40.01          8  
     1) Kelso, Ian                      2) Spencer, Robert                
     3) Freeman, John                   4) Carey, Randy                   
       24.22    49.08  1:13.47  1:40.01                                    
  2 Landon School-MD  'B'                            NT    1:46.85          4  
     1) Kelso, Aidan                    2) Spak, Walt                     
     3) Heller, Julian                  4) Garner, Alex                   
       26.15    51.79  1:20.27  1:46.85                                    
  3 The Heights School-MD  'A'                       NT    1:53.59          2  
     1) Rowedder, Paul SR               2) Hylton, Chris FR               
     3) Passaro, Andy                   4) Kime, Griffin SO               
       26.25    55.23  1:25.85  1:53.59                                    
  4 The Heights School-MD  'B'                       NT    1:57.52        
     1) Kime, Nolan SR                  2) Wnek, Matt SO                  
     3) del Priore, Rocco JR            4) Robert, Gwynn                  
       28.06  1:01.17  1:30.95  1:57.52                                    
  5 Landon School-MD  'C'                            NT   x1:59.72        
     1) Bair, John                      2) Hefferon, Robbie               
     3) Givens-Nardone, Milan           4) Murray, Tyler                  
       29.72    58.74  1:25.69  1:59.72                                    
 -- Landon School-MD  'D'                            NT   X1:54.58        
       28.92    59.10  1:26.92  1:54.58                                    
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Robert        Lan-MD                 58.18      59.80          6  
       28.62    59.80                                                      
  2 Finnell, Tim        SR Heights-MD                NT    1:04.33          4  
       30.49  1:04.33                                                      
  3 Hylton, Chris       FR Heights-MD                NT    1:07.19          3  
       33.14  1:07.19                                                      
  4 Collins, Conor         Lan-MD               1:12.80    1:11.57          2  
       33.64  1:11.57                                                      
  5 Givens-Nardone, Mi     Lan-MD                    NT    1:20.96          1  
       37.70  1:20.96                                                      
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garner, Alex           Lan-MD                    NT    1:12.22          6  
       33.83  1:12.22                                                      
  2 Carey, Randy           Lan-MD               1:18.49    1:14.43          4  
       34.55  1:14.43                                                      
  3 Kime, Nolan         SR Heights-MD                NT    1:17.26          3  
       35.52  1:17.26                                                      
  4 Heller, Julian         Lan-MD                    NT    1:19.76          2  
       37.34  1:19.76                                                      
  5 Kime, Griffen          Heights-MD                NT    1:26.63          1  
       39.20  1:26.63                                                      
 -- del Priore, Rocco   JR Heights-MD                NT         DQ        
       43.52       DQ                                                      
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'A'                       3:45.85    3:46.15          8  
     1) Spencer, Robert                 2) Kelso, Ian                     
     3) Kopp, Jeff                      4) Kelso, Aidan                   
       27.17    57.20  1:24.40  1:54.60  2:20.16  2:49.19  3:15.36  3:46.15
  2 The Heights School-MD  'A'                       NT    3:50.96          4  
     1) Finnell, Tim SR                 2) Wnek, Paul SR                  
     3) Hylton, Chris FR                4) Royals, John                   
       28.59  1:00.43  1:27.97  2:00.87  2:28.35  2:58.75  3:23.37  3:50.96
  3 Landon School-MD  'B'                            NT    4:16.84          2  
     1) Dougherty, Ryan                 2) Baca, Andrew                   
     3) Collins, Conor                  4) Falcone, Leo                   
       30.52  1:04.46  1:32.54  2:04.72  2:34.72  3:13.08  3:43.51  4:16.84
  4 Landon School-MD  'C'                            NT   x5:00.68        
     1) Hefferon, Robbie                2) Givens-Nardone, Milan          
     3) Kennedy, Luke FR                4) Zawatsky, Nick                 
       30.93  1:05.95  1:44.28  2:29.38  3:05.73  3:42.17  4:16.43  5:00.68
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Landon School                       130   2. The Heights School                   53