Holton/Landon vs. Visitation/DeMatha - 1/5/2011                
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeMatha Catholic High School  'A'           1:37.47    1:45.43          8  
     1) Mion, Nick SO                   2) Gallagher, Daniel SR           
     3) Sheerin, Danny SR               4) Malloy, John SR                
                  27.49       56.59 (29.10)     1:22.14 (25.55)     1:45.43 (23.29)
  2 Landon School-MD  'A'                            NT    1:48.91          4  
     1) Kopp, Jeff                      2) Garner, Alex                   
     3) Freeman, John                   4) Carey, Randy                   
                  27.51       58.13 (30.62)     1:23.94 (25.81)     1:48.91 (24.97)
  3 Landon School-MD  'B'                            NT    1:57.12          2  
     1) Spak, Walt                      2) Baker, David                   
     3) Kelso, Aidan                    4) Fireman, Seth                  
                  32.76     1:03.07 (30.31)     1:30.87 (27.80)     1:57.12 (26.25)
  4 DeMatha Catholic High School  'C'                NT    2:02.96        
     1) Loftin, Brandon FR              2) Hungerford, Darnell FR         
     3) Higgs, Gabriel FR               4) Hopkins, Teddy SR              
                  32.09     1:03.17 (31.08)     1:35.51 (32.34)     2:02.96 (27.45)
  5 Landon School-MD  'C'                            NT   x2:03.02        
     1) Collins, Conor                  2) Lundelius, Trey                
     3) Heller, Julian                  4) Falcone, Leo                   
                  32.24     1:04.33 (32.09)     1:35.10 (30.77)     2:03.02 (27.92)
  6 DeMatha Catholic High School  'B'                NT   x2:08.02        
     1) Langlois, Ryan SR               2) Higgs, Evan SR                 
     3) Braun, Matthew SR               4) Fava, Matthew SR               
                  33.04     1:05.66 (32.62)     1:47.03 (41.37)     2:08.02 (20.99)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Robert        Lan-MD                    NT    1:47.04          6  
                  25.03       52.48 (27.45)     1:20.02 (27.54)     1:47.04 (27.02)
  2 Irish, Trevor       JR DeMatha              1:45.91    1:47.23          4  
                  25.48       53.10 (27.62)     1:20.44 (27.34)     1:47.23 (26.79)
  3 Lucian, Tyler       JR DeMatha              1:56.16    1:55.15          3  
                  26.58       55.31 (28.73)     1:25.21 (29.90)     1:55.15 (29.94)
  4 Fireman, Seth          Lan-MD                    NT    2:02.56          2  
                  27.86       58.72 (30.86)     1:30.48 (31.76)     2:02.56 (32.08)
  5 Sheerin, Patrick    SO DeMatha              2:03.76    2:07.38          1  
                  28.42     1:00.45 (32.03)     1:33.83 (33.38)     2:07.38 (33.55)
  6 Falcone, Leo           Lan-MD                    NT    2:15.24        
                  28.45       58.21 (29.76)     1:36.35 (38.14)     2:15.24 (38.89)
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Ethan        SR DeMatha              2:02.61    2:02.67          6  
                  26.49       58.59 (32.10)     1:34.08 (35.49)     2:02.67 (28.59)
  2 Freeman, John          Lan-MD                    NT    2:08.88          4  
                  27.61     1:01.27 (33.66)     1:38.86 (37.59)     2:08.88 (30.02)
  3 Daronco, Matt       SO DeMatha              2:09.50    2:12.76          3  
                  28.90     1:02.57 (33.67)     1:42.05 (39.48)     2:12.76 (30.71)
  4 Lundelius, Trey        Lan-MD                    NT    2:26.62          2  
                  30.17     1:07.56 (37.39)     1:50.88 (43.32)     2:26.62 (35.74)
  5 Baca, Andrew           Lan-MD                    NT    2:31.70          1  
                  32.41     1:11.74 (39.33)     1:58.74 (47.00)     2:31.70 (32.96)
 -- Henderson, Cliffor  SO DeMatha              2:12.94         DQ        
                  28.41     1:03.21 (34.80)     1:43.11 (39.90)          DQ (31.53)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mion, Nick          SO DeMatha                22.71      22.95          6  
  2 Gallagher, Daniel   SR DeMatha                22.85      23.78          4  
  3 Malloy, John        SR DeMatha                23.07      24.47          3  
  4 Kelso, Aidan           Lan-MD                    NT      25.01          2  
  5 Carey, Randy           Lan-MD                    NT      25.14          1  
  6 Spak, Walt             Lan-MD                    NT      25.87        
 -- Hopkins, Teddy      SR DeMatha                27.90     X25.27        
 -- Langlois, Ryan      SR DeMatha                25.92     X26.20        
 -- Fava, Philip        SO DeMatha                29.65     X30.54        
 -- Berenson, Ben          Lan-MD                    NT     X30.58        
 -- Wolins, Ed             Lan-MD                    NT     X32.14        
 -- Geraci, Matt           Lan-MD                    NT     X34.05        
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gear, Jordan           Lan-MD                    NT     252.10          6  
  2 Schmitz, Robert     SR DeMatha               335.95     198.00          4  
  3 Murray, Jamie       SR DeMatha               327.20     195.60          3  
  4 Fives, Connor       SR DeMatha               324.70     186.55          2  
  5 Cherner, Michael       Lan-MD                    NT     115.50          1  
  6 Poon, Stephen          Lan-MD                    NT     112.80        
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Robert        Lan-MD                    NT      57.77          6  
                  27.08       57.77 (30.69)                                        
  2 Daronco, Matt       SO DeMatha                58.02      58.60          4  
                  28.01       58.60 (30.59)                                        
  3 Sheerin, Danny      SR DeMatha                59.24      58.81          3  
                  27.12       58.81 (31.69)                                        
  4 Mion, Nick          SO DeMatha                   NT    1:00.17          2  
                  27.38     1:00.17 (32.79)                                        
  5 Lundelius, Trey        Lan-MD                    NT    1:08.44          1  
                  31.79     1:08.44 (36.65)                                        
  6 Baca, Andrew           Lan-MD                    NT    1:11.80        
                  33.18     1:11.80 (38.62)                                        
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John          Lan-MD                    NT      50.69          6  
                  24.84       50.69 (25.85)                                        
  2 Smith, Ethan        SR DeMatha                50.51      50.97          4  
                  24.56       50.97 (26.41)                                        
  3 Gallagher, Daniel   SR DeMatha                51.68      52.17          3  
                  24.63       52.17 (27.54)                                        
  4 Kelso, Aidan           Lan-MD                    NT      55.23          2  
                  26.17       55.23 (29.06)                                        
  5 Higgs, Evan         SR DeMatha                57.96      56.48          1  
                  26.74       56.48 (29.74)                                        
  6 Falcone, Leo           Lan-MD                    NT      58.80        
                  27.60       58.80 (31.20)                                        
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff             Lan-MD                    NT    5:16.62          6  
                  26.81       57.61 (30.80)     1:29.47 (31.86)     2:01.82 (32.35)
        2:34.65 (32.83)     3:07.26 (32.61)     3:40.00 (32.74)     4:12.55 (32.55)
        4:45.08 (32.53)     5:16.62 (31.54)                                        
  2 Sheerin, Patrick    SO DeMatha              5:32.21    5:42.84          4  
                  29.75     1:03.20 (33.45)     1:38.06 (34.86)     2:13.22 (35.16)
        2:48.20 (34.98)     3:23.64 (35.44)     3:58.46 (34.82)     4:33.30 (34.84)
        5:08.33 (35.03)     5:42.84 (34.51)                                        
  3 Malloy, John        SR DeMatha              5:45.05    5:47.57          3  
                  30.65     1:04.72 (34.07)     1:40.15 (35.43)     2:15.64 (35.49)
        2:51.66 (36.02)     3:27.25 (35.59)     4:02.60 (35.35)     4:38.22 (35.62)
        5:13.67 (35.45)     5:47.57 (33.90)                                        
  4 Fireman, Seth          Lan-MD                    NT    6:06.72          2  
                  31.25     1:06.46 (35.21)     1:43.47 (37.01)     2:20.77 (37.30)
        2:58.12 (37.35)     3:36.92 (38.80)     4:15.66 (38.74)     4:53.41 (37.75)
        5:30.33 (36.92)     6:06.72 (36.39)                                        
  5 Dougherty, Ryan        Lan-MD                    NT    6:32.26          1  
                  31.30     1:06.89 (35.59)     1:46.19 (39.30)     2:26.19 (40.00)
        3:06.87 (40.68)     3:47.43 (40.56)     4:28.84 (41.41)     5:10.62 (41.78)
        5:51.75 (41.13)     6:32.26 (40.51)                                        
  6 Braun, Matthew      SR DeMatha                   NT    7:59.00        
                  31.76     1:10.01 (38.25)     1:53.02 (43.01)     2:41.70 (48.68)
        3:32.51 (50.81)     4:25.53 (53.02)     5:19.90 (54.37)     6:14.99 (55.09)
        7:07.92 (52.93)     7:59.00 (51.08)                                        
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeMatha Catholic High School  'A'           1:28.57    1:36.65          8  
     1) Irish, Trevor JR                2) Henderson, Clifford SO         
     3) Lucian, Tyler JR                4) Daronco, Matt SO               
                  22.98       47.11 (24.13)     1:12.05 (24.94)     1:36.65 (24.60)
  2 Landon School-MD  'A'                            NT    1:38.88          4  
     1) Spencer, Robert                 2) Spak, Walt                     
     3) Kelso, Aidan                    4) Carey, Randy                   
                  25.17       51.21 (26.04)     1:15.87 (24.66)     1:38.88 (23.01)
  3 Landon School-MD  'B'                            NT    1:44.42          2  
     1) Falcone, Leo                    2) Bloom, Pearce                  
     3) Baker, David                    4) Dougherty, Ryan                
                  26.82       53.18 (26.36)     1:19.12 (25.94)     1:44.42 (25.30)
  4 DeMatha Catholic High School  'B'                NT    1:47.65        
     1) Dunn, Michael FR                2) Hopkins, Teddy SR              
     3) Doyle, Sean JR                  4) Fava, Philip SO                
                  25.89       51.24 (25.35)     1:18.17 (26.93)     1:47.65 (29.48)
  5 DeMatha Catholic High School  'C'                NT   x1:57.00        
     1) Higgs, Gabriel FR               2) Braun, Andrew SO               
     3) Ackerman, Christopher SR        4) Fava, Matthew SR               
                  30.01     1:00.09 (30.08)     1:26.29 (26.20)     1:57.00 (30.71)
  6 Landon School-MD  'C'                            NT   x1:58.76        
     1) Kennedy, Garland                2) Givens-Nardone, Milan          
     3) Hefferon, Robbie                4) Kennedy, Luke FR               
                  26.43       54.17 (27.74)     1:28.73 (34.56)     1:58.76 (30.03)
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheerin, Danny      SR DeMatha                56.86      58.51          6  
                  28.43       58.51 (30.08)                                        
  2 Kopp, Jeff             Lan-MD                    NT      59.08          4  
                  28.71       59.08 (30.37)                                        
  3 Irish, Trevor       JR DeMatha                59.11    1:00.45          3  
                  28.72     1:00.45 (31.73)                                        
  4 Loftin, Brandon     FR DeMatha              1:08.50    1:07.86          2  
                  33.00     1:07.86 (34.86)                                        
  5 Spak, Walt             Lan-MD                    NT    1:07.98          1  
                  33.56     1:07.98 (34.42)                                        
  6 Collins, Conor         Lan-MD                    NT    1:11.47        
                  33.10     1:11.47 (38.37)                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucian, Tyler       JR DeMatha              1:06.91    1:05.93          6  
                  31.06     1:05.93 (34.87)                                        
  2 Hungerford, Darnel  FR DeMatha              1:08.15    1:09.11          4  
                  32.50     1:09.11 (36.61)                                        
  3 Baker, David           Lan-MD                    NT    1:10.26          3  
                  32.53     1:10.26 (37.73)                                        
  4 Garner, Alex           Lan-MD                    NT    1:11.02          2  
                  33.50     1:11.02 (37.52)                                        
  5 Henderson, Cliffor  SO DeMatha              1:08.50    1:12.29          1  
                  33.92     1:12.29 (38.37)                                        
  6 Carey, Randy           Lan-MD                    NT    1:14.42        
                  34.12     1:14.42 (40.30)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'A'                            NT    3:41.55          8  
     1) Spencer, Robert                 2) Kopp, Jeff                     
     3) Fireman, Seth                   4) Freeman, John                  
                  25.41       52.94 (52.94)     1:20.31 (27.37)     1:50.87 (57.93)
        2:18.20 (27.33)     2:48.80 (57.93)     3:13.65 (24.85)     3:41.55 (52.75)
  2 DeMatha Catholic High School  'A'           3:11.40    3:46.34          4  
     1) Sheerin, Patrick SO             2) Dunn, Michael FR               
     3) Higgs, Evan SR                  4) Smith, Ethan SR                
                  26.91       57.40 (57.40)     1:24.68 (27.28)   1:57.55 (1:00.15)
        2:23.93 (26.38)     2:54.24 (56.69)     3:18.73 (24.49)     3:46.34 (52.10)
  3 Landon School-MD  'B'                            NT    4:01.53          2  
     1) Baca, Andrew                    2) Falcone, Leo                   
     3) Heller, Julian                  4) Lundelius, Trey                
                  28.89   1:00.32 (1:00.32)     1:28.66 (28.34)   2:01.32 (1:01.00)
        2:29.65 (28.33)     3:01.20 (59.88)     3:29.53 (28.33)   4:01.53 (1:00.33)
  4 DeMatha Catholic High School  'B'                NT    4:29.03        
     1) Higgs, Gabriel FR               2) Braun, Matthew SR              
     3) Loftin, Brandon FR              4) Hungerford, Darnell FR         
                  33.89   1:09.91 (1:09.91)     1:43.13 (33.22)   2:21.95 (1:12.04)
        2:50.67 (28.72)   3:25.30 (1:03.35)     3:55.29 (29.99)   4:29.03 (1:03.73)
  5 DeMatha Catholic High School  'C'                NT   x4:42.72        
     1) Langlois, Ryan SR               2) Braun, Andrew SO               
     3) Fava, Matthew SR                4) Doyle, Sean JR                 
                  29.83   1:04.21 (1:04.21)     1:40.06 (35.85)   2:20.78 (1:16.57)
        2:54.12 (33.34)   3:36.35 (1:15.57)     4:04.39 (28.04)   4:42.72 (1:06.37)
  6 Landon School-MD  'C'                            NT   x4:48.13        
     1) Zawatsky, Nick                  2) Wolins, Ed                     
     3) Geraci, Matt                    4) Berenson, Ben                  
                  27.66       58.66 (58.66)     1:31.58 (32.92)   2:09.01 (1:10.35)
        2:46.05 (37.04)   3:31.14 (1:22.13)     4:06.43 (35.29)   4:48.13 (1:16.99)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. DeMatha Catholic High School        105   2. Landon School                        81