Holton/Landon vs. Bullis - 12/2/2010                      
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'A'                       1:48.86    1:54.48          8  
     1) Freeman, John                   2) Garner, Alex                   
     3) Kelso, Aidan                    4) Carey, Randy                   
                  27.80       59.63 (31.83)     1:28.12 (28.49)     1:54.48 (26.36)
  2 Landon School-MD  'C'                            NT    2:09.05          4  
     1) Collins, Conor                  2) Heller, Julian                 
     3) Baca, Andrew                    4) Dougherty, Ryan                
                  31.74     1:08.97 (37.23)     1:40.64 (31.67)     2:09.05 (28.41)
  3 The Bullis School-PV  'A'                        NT    2:10.73          2  
     1) Barpoulis, Nick SO              2) Melrod, Gabriel FR             
     3) Bramson, Max SO                 4) Fireman, David SO              
                  31.34     1:09.55 (38.21)     1:44.25 (34.70)     2:10.73 (26.48)
 -- Landon School-MD  'D'                            NT        XDQ        
     1) Givens-Nardone, Milan           2) Hefferon, Robbie               
     3) Kennedy, Luke FR                4) Kennedy, Garland               
                  36.36     1:19.92 (43.56)     1:48.77 (28.85)          DQ (30.27)
 -- Landon School-MD  'E'                            NT        XDQ        
     1) Bloom, Pearce                   2) Zawatsky, Nick                 
     3) Kopp, Jeff                      4) Geraci, Matt                   
                  33.77     1:12.44 (38.67)     1:41.95 (29.51)          DQ (33.04)
 -- Landon School-MD  'B'                            NT         DQ        
     1) Spak, Walt                      2) Baker, David                   
     3) Lundelius, Trey                 4) Falcone, Leo                   
                  31.61     1:04.01 (32.40)     1:33.26 (29.25)          DQ (26.57)
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fireman, Seth          Lan-MD               2:03.88    2:03.61          6  
                  28.49       59.41 (30.92)     1:31.61 (32.20)     2:03.61 (32.00)
  2 Baca, Andrew           Lan-MD                    NT    2:13.99          4  
                  31.80     1:06.22 (34.42)     1:41.21 (34.99)     2:13.99 (32.78)
  3 Barpoulis, Nick     SO Bullis-PV            2:35.87    2:19.26          3  
                  29.94     1:03.88 (33.94)     1:41.28 (37.40)     2:19.26 (37.98)
  4 Berenson, Ben          Lan-MD                    NT    2:52.89          2  
                  33.56     1:14.83 (41.27)     2:02.78 (47.95)     2:52.89 (50.11)
 -- Dougherty, Ryan        Lan-MD                    NT   X2:28.83        
                  31.50     1:08.02 (36.52)     1:48.50 (40.48)     2:28.83 (40.33)
 -- Hefferon, Robbie       Lan-MD               2:53.45   X2:59.43        
                  39.26     1:26.98 (47.72)     2:14.83 (47.85)     2:59.43 (44.60)
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spak, Walt             Lan-MD                    NT    2:17.78          6  
                  28.72     1:04.99 (36.27)     1:44.50 (39.51)     2:17.78 (33.28)
  2 Lundelius, Trey        Lan-MD               2:25.57    2:25.42          4  
                  29.68     1:09.33 (39.65)     1:50.91 (41.58)     2:25.42 (34.51)
  3 Falcone, Leo           Lan-MD                    NT    2:33.30          3  
                  32.12     1:10.32 (38.20)     1:56.18 (45.86)     2:33.30 (37.12)
  4 Melrod, Gabriel     FR Bullis-PV                 NT    3:10.21          2  
                  40.67     1:30.41 (49.74)     2:23.92 (53.51)     3:10.21 (46.29)
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carey, Randy           Lan-MD                 24.57      25.05          6  
  2 Kelso, Aidan           Lan-MD                 24.73      25.83          4  
  3 Heller, Julian         Lan-MD                 27.14      28.07          3  
  4 Fireman, David      SO Bullis-PV                 NT      29.45          2  
  5 Nordeen, Davis      JR Bullis-PV                 NT      31.80          1  
  6 Siegel, Chase       JR Bullis-PV                 NT      41.02        
 
Event 9  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gear, Jordan           Lan-MD                    NT     237.60          6  
  2 Poon, Stephen          Lan-MD                    NT     147.80          4  
  3 Berenson, Ben          Lan-MD                    NT      85.30          3  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John          Lan-MD                 57.35      59.77          6  
                  27.67       59.77 (32.10)                                        
  2 Lundelius, Trey        Lan-MD               1:07.38    1:04.61          4  
                  30.60     1:04.61 (34.01)                                        
  3 Bramson, Max        SO Bullis-PV            1:08.86    1:06.98          3  
                  30.66     1:06.98 (36.32)                                        
  4 Baca, Andrew           Lan-MD               1:10.34    1:11.80          2  
                  32.66     1:11.80 (39.14)                                        
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelso, Aidan           Lan-MD                 55.37      55.52          6  
                  26.05       55.52 (29.47)                                        
  2 Falcone, Leo           Lan-MD                 57.64      58.87          4  
                  27.68       58.87 (31.19)                                        
  3 Zawatsky, Nick         Lan-MD                    NT    1:01.54          3  
                  28.34     1:01.54 (33.20)                                        
  4 Fireman, David      SO Bullis-PV                 NT    1:09.00          2  
                  31.97     1:09.00 (37.03)                                        
 -- Bloom, Pearce          Lan-MD                    NT     X58.82        
                  26.91       58.82 (31.91)                                        
 -- Dougherty, Ryan        Lan-MD                    NT   X1:04.97        
                  30.29     1:04.97 (34.68)                                        
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bramson, Max        SO Bullis-PV            5:37.88    6:50.23          6  
                  29.71     1:03.65 (33.94)     1:39.37 (35.72)     2:16.33 (36.96)
      3:32.55 (1:16.22)     4:10.94 (38.39)     4:50.29 (39.35)     5:28.95 (38.66)
        6:05.20 (36.25)     6:50.23 (45.03)                                        
  2 Kennedy, Luke       FR Lan-MD               7:35.76    7:06.86          4  
                  36.11     1:15.72 (39.61)     1:57.71 (41.99)     2:41.30 (43.59)
        3:25.54 (44.24)     4:09.76 (44.22)     4:55.12 (45.36)     5:39.83 (44.71)
        6:20.80 (40.97)     7:06.86 (46.06)                                        
  3 Fireman, Seth          Lan-MD                    NT    7:10.48          3  
                  32.90     1:11.90 (39.00)                             3:25.47 ( )
      7:10.48 (3:45.01)                                                            
 -- Wolins, Ed          FR Lan-MD                    NT   X7:48.80        
                  38.38                             2:12.08 ( )   3:50.06 (1:37.98)
      7:48.80 (3:58.74)                                                            
 -- Hefferon, Robbie       Lan-MD                    NT   X7:50.06        
                  39.82     1:26.02 (46.20)   3:03.93 (1:37.91)     3:52.85 (48.92)
        4:41.53 (48.68)     5:30.34 (48.81)     6:18.04 (47.70)     7:06.48 (48.44)
        7:50.06 (43.58)                                                            
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'A'                       1:38.84    1:39.27          8  
     1) Freeman, John                   2) Kelso, Aidan                   
     3) Carey, Randy                    4) Kopp, Jeff                     
                  25.11       48.55 (23.44)     1:13.95 (25.40)     1:39.27 (25.32)
  2 Landon School-MD  'B'                            NT    1:45.89          4  
     1) Baker, David                    2) Falcone, Leo                   
     3) Garner, Alex                    4) Spak, Walt                     
                  27.20       53.10 (25.90)     1:18.94 (25.84)     1:45.89 (26.95)
  3 Landon School-MD  'C'                            NT   x1:50.85        
     1) Heller, Julian                  2) Bloom, Pearce                  
     3) Collins, Conor                  4) Kennedy, Luke FR               
                  27.22       54.13 (26.91)     1:22.39 (28.26)     1:50.85 (28.46)
  4 The Bullis School-PV  'A'                        NT    1:56.38          2  
     1) Barpoulis, Nick SO              2) Melrod, Gabriel FR             
     3) Fireman, David SO               4) Bramson, Max SO                
                  27.97       56.63 (28.66)     1:29.91 (33.28)     1:56.38 (26.47)
 -- Landon School-MD  'E'                            NT   X1:49.05        
     1) Berenson, Ben                   2) Baca, Andrew                   
     3) Lundelius, Trey                 4) Zawatsky, Nick                 
                  26.62       57.24 (30.62)     1:23.38 (26.14)     1:49.05 (25.67)
 -- Landon School-MD  'D'                            NT        XDQ        
     1) Kennedy, Garland                2) Hefferon, Robbie               
     3) Givens-Nardone, Milan           4) Bair, John                     
                  33.29     1:02.69 (29.40)     1:33.46 (30.77)          DQ (34.46)
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kopp, Jeff             Lan-MD                    NT    1:02.55          6  
                  30.37     1:02.55 (32.18)                                        
  2 Collins, Conor         Lan-MD               1:11.57    1:12.31          4  
                  34.66     1:12.31 (37.65)                                        
  3 Barpoulis, Nick     SO Bullis-PV            1:23.63    1:14.61          3  
                  34.85     1:14.61 (39.76)                                        
  4 Givens-Nardone, Mi     Lan-MD               1:20.78    1:22.67          2  
                  40.02     1:22.67 (42.65)                                        
  5 Siegel, Chase       JR Bullis-PV                 NT    2:04.62          1  
                  56.96   2:04.62 (1:07.66)                                        
 -- Zawatsky, Nick         Lan-MD                    NT   X1:22.06        
                  37.07     1:22.06 (44.99)                                        
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baker, David           Lan-MD               1:11.58    1:11.36          6  
                  32.64     1:11.36 (38.72)                                        
  2 Garner, Alex           Lan-MD               1:11.73    1:12.58          4  
                  33.36     1:12.58 (39.22)                                        
  3 Lundelius, Trey        Lan-MD                    NT    1:14.00          3  
                  35.00     1:14.00 (39.00)                                        
  4 Heller, Julian         Lan-MD               1:15.08   x1:22.25        
                  38.49     1:22.25 (43.76)                                        
  5 Melrod, Gabriel     FR Bullis-PV                 NT    1:29.89          2  
                  41.17     1:29.89 (48.72)                                        
  6 Nordeen, Davis      JR Bullis-PV                 NT    1:52.70          1  
                  49.90   1:52.70 (1:02.80)                                        
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Landon School-MD  'B'                            NT    4:02.61          8  
     1) Kopp, Jeff                      2) Spak, Walt                     
     3) Kennedy, Luke FR                4) Baca, Andrew                   
                  31.51   1:06.58 (1:06.58)     1:23.99 (17.41)   2:07.33 (1:00.75)
        2:35.75 (28.42)     3:06.30 (58.97)     3:33.14 (26.84)     4:02.61 (56.31)
  2 Landon School-MD  'A'                       3:39.03    4:10.34          4  
     1) Freeman, John                   2) Baker, David                   
     3) Givens-Nardone, Milan           4) Lundelius, Trey                
                  25.69       52.90 (52.90)     1:25.64 (32.74)   2:02.31 (1:09.41)
        2:31.01 (28.70)   3:03.26 (1:00.95)     3:33.31 (30.05)   4:10.34 (1:07.08)
  3 Landon School-MD  'C'                            NT   x4:20.90        
     1) Fireman, Seth                   2) Falcone, Leo                   
     3) Kennedy, Garland                4) Bair, John                     
                  27.48       56.94 (56.94)     1:25.89 (28.95)   1:57.94 (1:01.00)
        2:29.64 (31.70)   3:08.44 (1:10.50)     3:43.68 (35.24)   4:20.90 (1:12.46)
  4 Landon School-MD  'E'                            NT   x4:23.28        
     1) Carey, Randy                    2) Heller, Julian                 
     3) Hefferon, Robbie                4) Bloom, Pearce                  
                  27.89       59.73 (59.73)     1:29.43 (29.70)   2:02.90 (1:03.17)
        2:31.41 (28.51)   3:07.55 (1:04.65)     3:44.21 (36.66)   4:23.28 (1:15.73)
  5 The Bullis School-PV  'A'                        NT    4:36.57          2  
     1) Barpoulis, Nick SO              2) Fireman, David SO              
     3) Melrod, Gabriel FR              4) Bramson, Max SO                
                  30.38   1:05.57 (1:05.57)     1:38.18 (32.61)   2:16.86 (1:11.29)
                          3:36.04 (1:19.18)     3:53.68 (17.64)   4:36.57 (1:00.53)
  6 Landon School-MD  'D'                            NT   x4:36.97        
     1) Kelso, Aidan                    2) Dougherty, Ryan                
     3) Murray, Tyler                   4) Garner, Alex                   
                  28.01       59.96 (59.96)     1:31.46 (31.50)   2:08.70 (1:08.74)
        2:46.72 (38.02)   3:34.14 (1:25.44)     4:03.70 (29.56)   4:36.97 (1:02.83)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Landon School                       144   2. The Bullis School                    32