Holton/Landon vs. Sidwell Friends - 11/19/2010                 
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                 2:05.65    2:04.32          8  
     1) Sloter, Kelsey JR               2) Cleary, Ella C SO              
     3) Erfani, Yassaman J SO           4) Robison, Mary Ann SR           
       32.48  1:06.25  1:36.69  2:04.32                                    
  2 Sidwell Friends School  'A'                 2:10.21    2:05.76          4  
     1) Epstein, Anna                   2) Wilson, Julia                  
     3) Abeles, Liz                     4) Murray, Jean                   
       30.47  1:07.23  1:37.65  2:05.76                                    
  3 The Holton-Arms School  'B'                      NT    2:06.62          2  
     1) Warner, Mimi JR                 2) Cleary, Grace E SO             
     3) Gordon, Haley JR                4) Tully, Charlotte FR            
       35.53  1:08.38  1:38.17  2:06.62                                    
  4 The Holton-Arms School  'C'                      NT   x2:18.78        
     1) Pence, Emily SR                 2) Chi, Anna Rose FR              
     3) Keefer, Katie SR                4) McKinney, Halsey FR            
       37.54  1:16.51  1:52.00  2:18.78                                    
 -- The Holton-Arms School  'D'                      NT   X2:29.55        
     1) Harris, Elizabeth FR            2) Cohen, Alison V SO             
     3) Cromwell, Brooke FR             4) Staurulakis, Chresanthe SR     
       42.28  1:21.52  1:55.37  2:29.55                                    
 -- Sidwell Friends School  'B'                      NT         DQ        
     1) Benson, Julia                   2) Mellor, Sarah                  
     3) Hefter, Allison                 4) Riddihough, Aiyana             
       40.54  1:12.79  1:49.87       DQ                                    
 
Event 4  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Nina A       SO Holton-Arms               NT    2:08.83          6  
       30.01  1:02.65  1:36.69  2:08.83                                    
  2 Huizinga, Milly     SR Holton-Arms          2:19.51    2:11.22          4  
       30.68  1:04.29  1:38.17  2:11.22                                    
  3 Murray, Jean           SID                  2:09.16    2:12.29          3  
       31.97  1:05.71  1:39.49  2:12.29                                    
  4 Springer, Jessica      SID                  2:28.61    2:19.40          2  
       31.24  1:06.70  1:43.33  2:19.40                                    
  5 Kelso, Anabel J     SO Holton-Arms          2:28.00    2:20.85          1  
       32.18  1:08.24  1:44.51  2:20.85                                    
  6 Kelsall, Nora          SID                       NT    2:29.43        
       33.40  1:10.81  1:50.74  2:29.43                                    
 
Event 6  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary         SID                       NT    2:24.01          6  
       31.36  1:08.05  1:50.75  2:24.01                                    
  2 Abeles, Liz            SID                       NT    2:28.81          4  
       32.08  1:09.67  1:54.28  2:28.81                                    
  3 Gordon, Haley       JR Holton-Arms               NT    2:28.86          3  
       31.91  1:11.06  1:54.24  2:28.86                                    
  4 Wilson, Julia          SID                       NT    2:33.42          2  
       33.71  1:14.30  1:57.92  2:33.42                                    
  5 Robison, Mary Ann   SR Holton-Arms               NT    2:34.54          1  
       33.79  1:13.49  1:58.05  2:34.54                                    
  6 Zhu, Jasmine        FR Holton-Arms               NT    2:45.52        
       32.96  1:14.04  2:03.85  2:45.52                                    
 
Event 8  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Anna          SID                    24.88      26.66          6  
  2 Gramaglia, Abby     FR Holton-Arms            30.06      27.81          4  
  3 Benson, Julia          SID                       NT      28.51          3  
  4 Kelso, Anabel J     SO Holton-Arms               NT      29.11          2  
  5 Cleary, Grace E     SO Holton-Arms               NT      29.41          1  
  6 Ben-Veniste, Olivi     SID                    28.63      39.49        
 
Event 10  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grinker, Olivia        SID                   241.80     235.80          6  
  2 Abernathy, Julia    FR Holton-Arms               NT     149.55          4  
  3 Colgain, Kellie     FR Holton-Arms               NT     108.65          3  
  4 Harnischfeger, Fio     SID                       NT      94.65          2  
 
Event 12  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Anna          SID                    57.26    1:02.97          6  
       29.05  1:02.97                                                      
  2 Wainer, Nicolle     SR Holton-Arms          1:05.61    1:05.16          4  
       30.78  1:05.16                                                      
  3 Erfani, Yassaman J  SO Holton-Arms          1:11.54    1:10.23          3  
       31.73  1:10.23                                                      
  4 Keefer, Katie       SR Holton-Arms               NT    1:21.63          2  
       37.32  1:21.63                                                      
  5 Sarraille, Charlot     SID                  1:24.22    1:25.69          1  
       37.96  1:25.69                                                      
 -- Hefter, Allison        SID                       NT         DQ        
       42.25       DQ                                                      
 
Event 14  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huizinga, Milly     SR Holton-Arms               NT    1:00.55          6  
       25.52  1:00.55                                                      
  2 Gramaglia, Abby     FR Holton-Arms          1:06.76    1:02.60          4  
       26.13  1:02.60                                                      
  3 Anderson, Renee        SID                  1:05.03    1:03.91          3  
       32.48  1:03.91                                                      
  4 Springer, Jessica      SID                  1:05.40    1:04.00          2  
       31.90  1:04.00                                                      
  5 Mellor, Sarah          SID                  1:05.52    1:04.27          1  
       34.06  1:04.27                                                      
  6 Cleary, Ella C      SO Holton-Arms               NT    1:04.36        
       29.80  1:04.36                                                      
 
Event 16  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Nina A       SO Holton-Arms               NT    5:39.10          6  
       30.74  1:05.01  1:39.91  2:14.61  2:48.50  3:22.49  3:56.92  4:32.10
     5:06.98  5:39.10                                                      
  2 Wainer, Nicolle     SR Holton-Arms               NT    5:41.85          4  
       31.76  1:06.08  1:40.74  2:15.03  2:50.10  3:24.67  4:00.20  4:34.65
     5:09.41  5:41.85                                                      
  3 Murray, Jean           SID                  5:40.75    5:42.21          3  
       32.14  1:06.54  1:40.81  2:15.49  2:50.25  3:25.34  4:00.24  4:34.87
     5:09.24  5:42.21                                                      
  4 Abeles, Liz            SID                       NT    5:56.31          2  
       32.61  1:07.71  1:42.79  2:17.90  2:53.64  3:29.57  4:06.20  4:42.96
     5:19.96  5:56.31                                                      
  5 Harnischfeger, Fio     SID                  6:07.69    6:20.44          1  
       32.70  1:10.27  1:48.89  2:28.07  3:07.48  3:46.71  4:26.21  5:05.33
     5:43.65  6:20.44                                                      
  6 Warner, Mimi        JR Holton-Arms               NT    6:39.48        
       32.68  1:09.54  1:47.78  2:27.30  3:07.85  3:49.41  4:32.08  5:15.31
     5:58.25  6:39.48                                                      
 
Event 18  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                 2:02.18    1:50.30          8  
     1) Robison, Mary Ann SR            2) Gordon, Haley JR               
     3) Gramaglia, Abby FR              4) Cohen, Nina A SO               
       28.25    55.74  1:24.34  1:50.30                                    
  2 The Holton-Arms School  'B'                      NT    1:56.43          4  
     1) Erfani, Yassaman J SO           2) Kelso, Anabel J SO             
     3) Tully, Charlotte FR             4) Keefer, Katie SR               
       28.64    57.56  1:25.83  1:56.43                                    
  3 Sidwell Friends School  'A'                 1:53.45    1:57.23          2  
     1) Harnischfeger, Fiona            2) Kelsall, Nora                  
     3) Springer, Jessica               4) Anderson, Renee                
       29.61    59.84  1:28.80  1:57.23                                    
  4 The Holton-Arms School  'D'                      NT   x2:28.73        
     1) Anderson, Tori FR               2) Canles-Canles, Vania FR        
     3) Chi, Anna Rose FR               4) Hayward, Justine FR            
       40.59  1:14.12  1:56.50  2:28.73                                    
 -- Sidwell Friends School  'B'                      NT         DQ        
     1) Ben-Veniste, Olivia             2) Grinker, Olivia                
     3) Hefter, Allison                 4) Riddihough, Aiyana             
       40.14  1:09.73  1:45.09       DQ                                    
 -- The Holton-Arms School  'C'                      NT         DQ        
     1) Staurulakis, Chresanthe SR      2) Cohen, Alison V SO             
     3) Hefferon, Meg SR                4) Garfinkle, Harper FR           
       35.15  1:03.42  1:37.69       DQ                                    
 
Event 20  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary         SID                       NT    1:08.44          6  
       32.88  1:08.44                                                      
  2 Sloter, Kelsey      JR Holton-Arms          1:11.83    1:10.47          4  
       33.53  1:10.47                                                      
  3 Benson, Julia          SID                       NT    1:11.41          3  
       33.81  1:11.41                                                      
  4 Kelsall, Nora          SID                       NT    1:15.42          2  
       36.78  1:15.42                                                      
  5 Cleary, Ella C      SO Holton-Arms          1:19.26    1:15.92          1  
       36.84  1:15.92                                                      
  6 Warner, Mimi        JR Holton-Arms          1:20.82    1:19.04        
       38.20  1:19.04                                                      
 
Event 22  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cleary, Grace E     SO Holton-Arms          1:16.74    1:13.00          6  
       33.88  1:13.00                                                      
  2 Robison, Mary Ann   SR Holton-Arms          1:21.15    1:19.12          4  
       36.71  1:19.12                                                      
  3 Zhu, Jasmine        FR Holton-Arms          1:22.01    1:21.01          3  
       37.74  1:21.01                                                      
  4 Wilson, Julia          SID                       NT    1:21.30          2  
       37.88  1:21.30                                                      
  5 Mellor, Sarah          SID                  1:28.96    1:28.66          1  
       41.81  1:28.66                                                      
  6 Sarraille, Charlot     SID                  1:30.44    1:31.12        
       42.85  1:31.12                                                      
 
Event 24  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                 4:20.23    4:05.34          8  
     1) Wainer, Nicolle SR              2) Erfani, Yassaman J SO          
     3) Cohen, Nina A SO                4) Gordon, Haley JR               
       30.40  1:02.66  1:31.51  2:03.23  2:31.41  3:03.58  3:32.94  4:05.34
  2 The Holton-Arms School  'B'                      NT    4:18.27          4  
     1) McKinney, Halsey FR             2) Kelso, Anabel J SO             
     3) Huizinga, Milly SR              4) Keefer, Katie SR               
       29.65  1:01.97  1:32.75  2:07.07  2:36.51  3:10.15  3:42.29  4:18.27
  3 The Holton-Arms School  'C'                      NT   x4:36.37        
     1) Sloter, Kelsey JR               2) Cohen, Alison V SO             
     3) Harris, Elizabeth FR            4) Pence, Emily SR                
       32.78  1:09.84  1:40.20  2:15.75  2:31.46  3:26.91  3:59.50  4:36.37
  4 The Holton-Arms School  'D'                      NT   x5:14.78        
     1) Thomas, Alexa FR                2) Staurulakis, Chresanthe SR     
     3) Kletz, Alex SR                  4) Katz, Lindsay JR               
       36.99  1:17.12  1:53.33  2:35.15  3:10.66  3:53.74  4:30.70  5:14.78
 -- Sidwell Friends School  'A'                 4:25.22         DQ        
     1) St. John, Mary                  2) Sarraille, Charlotte           
     3) Riddihough, Aiyana              4) Anderson, Renee                
       29.42  1:00.57  1:33.21  2:09.58  2:40.06  3:16.41  3:46.83       DQ
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. The Holton-Arms School              110   2. Sidwell Friends School               73