Holton/Landon vs. Holy Child/Heights - 11/22/2010               
                            The Holton-Arms School                             
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holy Child-MD  'A'                          1:59.48    1:59.79          8  
     1) Lamb, Heather                   2) Popera, Alexa                  
     3) Gardella, Casey                 4) Popera, Ashleigh               
       31.38  1:03.90  1:33.64  1:59.79                                    
  2 The Holton-Arms School  'A'                 2:04.32    2:00.49          4  
     1) Raynor, Emma FR                 2) Cleary, Grace E SO             
     3) Gordon, Haley JR                4) Gramaglia, Abby FR             
       30.20  1:03.46  1:33.35  2:00.49                                    
  3 Holy Child-MD  'B'                               NT    2:08.14          2  
     1) Hunt, Emily                     2) McCormick, Kate                
     3) Magnarelli, Molly               4) Thomas, Lauren                 
       32.83  1:09.02  2:08.14                                             
  4 The Holton-Arms School  'B'                      NT    2:10.90        
     1) Huizinga, Milly SR              2) Cleary, Ella C SO              
     3) Keefer, Katie SR                4) Tully, Charlotte FR            
       34.96  1:09.21  1:42.50  2:10.90                                    
  5 The Holton-Arms School  'C'                      NT   x2:24.82        
     1) Harris, Elizabeth FR            2) Chi, Anna Rose FR              
     3) Sloter, Kelsey JR               4) Garfinkle, Harper FR           
       41.08  1:21.19  1:53.77  2:24.82                                    
  6 Holy Child-MD  'C'                               NT   x2:32.58        
     1) Peterson, Abby                  2) Sobrino, Trisha                
     3) Williams, Tess                  4) Sechler, Sarah                 
       40.64  1:29.91  2:02.94  2:32.58                                    
 
Event 4  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popera, Ashleigh       Holy Child-MD        2:03.25    2:08.61          6  
       29.87  1:01.94  1:34.83  2:08.61                                    
  2 Wainer, Nicolle     SR Holton-Arms          2:16.30    2:12.11          4  
       30.31  1:03.66  1:37.69  2:12.11                                    
  3 Warner, Mimi        JR Holton-Arms               NT    2:21.70          3  
       31.24  1:06.74  1:44.33  2:21.70                                    
  4 LaRochelle, Anisa   SO Holton-Arms               NT    2:22.38          2  
       33.65  1:08.60  1:44.58  2:22.38                                    
  5 Horan, Sarah           Holy Child-MD             NT    2:24.52          1  
       30.54  1:05.84  1:46.17  2:24.52                                    
  6 Brown, Maddie          Holy Child-MD             NT    2:33.39        
       33.19  1:11.07  1:52.14  2:33.39                                    
 
Event 6  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gathright, Jenny    JR Holton-Arms               NT    2:17.15          6  
       29.56  1:03.53  1:45.12  2:17.15                                    
  2 Popera, Alexa          Holy Child-MD        2:22.52    2:22.23          4  
       32.27  1:11.00  1:49.40  2:22.23                                    
  3 Overly, Catherine      Holy Child-MD        2:23.80    2:23.05          3  
       30.62  1:08.85  1:51.11  2:23.05                                    
  4 Raynor, Emma        FR Holton-Arms               NT    2:27.87          2  
       32.07  1:08.79  1:52.64  2:27.87                                    
  5 Cleary, Grace E     SO Holton-Arms               NT    2:41.70          1  
       35.70  1:18.05  2:02.71  2:41.70                                    
  6 Rowan, Meghan          Holy Child-MD             NT    2:49.08        
       35.64  1:18.84  2:08.01  2:49.08                                    
 
Event 8  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Nina A       SO Holton-Arms               NT      25.79          6  
  2 Robison, Mary Ann   SR Holton-Arms            28.25      28.43          3.5
  2 Gardella, Casey        Holy Child-MD          28.65      28.43          3.5
  4 Kelso, Anabel J     SO Holton-Arms            29.11      28.96          2  
  5 Hunt, Emily            Holy Child-MD          29.05      29.84          1  
  6 Thomas, Lauren         Holy Child-MD          28.84      29.91        
 -- Huizinga, Sally     FR Holton-Arms            33.07     X29.73        
 -- Cromwell, Brooke    FR Holton-Arms            33.87     X31.03        
 -- Williams, Tess         Holy Child-MD             NT     X32.84        
 -- Thomas, Alexa       FR Holton-Arms               NT     X34.30        
 -- van Bruygom, Shey      Holy Child-MD          37.50     X34.98        
 -- Sobrino, Trisha        Holy Child-MD             NT     X37.46        
 
Event 10  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abernathy, Julia    FR Holton-Arms           149.55     136.20          6  
  2 Vaccarezza, Angie      Holy Child-MD             NT     130.15          4  
  3 Colgain, Kellie     FR Holton-Arms           108.65     112.70          3  
 
Event 12  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Nina A       SO Holton-Arms               NT    1:05.17          6  
       30.08  1:05.17                                                      
  2 Overly, Catherine      Holy Child-MD        1:09.95    1:05.44          4  
       31.06  1:05.44                                                      
  3 Lamb, Heather          Holy Child-MD        1:08.80    1:08.51          3  
       32.12  1:08.51                                                      
  4 Erfani, Yassaman J  SO Holton-Arms          1:10.23    1:10.54          2  
       32.89  1:10.54                                                      
  5 LaRochelle, Anisa   SO Holton-Arms          1:16.89    1:14.13          1  
       34.55  1:14.13                                                      
  6 Magnarelli, Molly      Holy Child-MD        1:19.13    1:17.75        
       34.75  1:17.75                                                      
 
Event 14  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Halsey    FR Holton-Arms          1:01.97    1:01.34          6  
       29.29  1:01.34                                                      
  2 Gardella, Casey        Holy Child-MD        1:04.69    1:03.47          4  
       30.45  1:03.47                                                      
  3 Tully, Charlotte    FR Holton-Arms               NT    1:04.55          3  
       30.63  1:04.55                                                      
  4 Huizinga, Sally     FR Holton-Arms               NT    1:05.42          2  
       31.29  1:05.42                                                      
  5 Thomas, Lauren         Holy Child-MD             NT    1:09.25          1  
       31.54  1:09.25                                                      
  6 Thomas, Rachel         Holy Child-MD             NT    1:09.42        
       32.18  1:09.42                                                      
 
Event 16  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popera, Ashleigh       Holy Child-MD             NT    5:41.21          6  
       31.35  1:05.38  1:40.15  2:15.57  2:49.97  3:24.44  3:58.81  4:33.63
     5:07.51  5:41.21                                                      
  2 Huizinga, Milly     SR Holton-Arms               NT    5:51.75          4  
       30.70  1:04.93  1:40.39  2:15.93  2:50.96  3:26.32  4:02.93  4:39.74
     5:16.92  5:51.75                                                      
  3 Robison, Mary Ann   SR Holton-Arms               NT    6:04.24          3  
       31.62  1:07.48  1:44.63  2:21.34  2:57.95  3:35.15  4:12.34  4:49.83
     5:27.60  6:04.24                                                      
  4 Brown, Maddie          Holy Child-MD             NT    7:22.67          2  
       35.81  1:18.57  2:04.08  2:50.23  3:36.16  4:22.33  5:09.10  5:55.42
     6:40.35  7:22.67                                                      
  5 Benziger, Fannie       Holy Child-MD             NT    7:22.95          1  
       35.23  1:15.55  1:58.75  2:44.20  3:31.43  4:19.57  5:05.86  5:53.59
     6:40.97  7:22.95                                                      
  6 Roberts, Kelsey     SR Holton-Arms               NT    7:26.35        
       35.67  1:17.07  2:00.74  2:45.88  3:32.46  4:20.27  5:07.10  5:55.11
     6:41.22  7:26.35                                                      
 
Event 18  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Holton-Arms School  'A'                 1:50.30    1:50.59          8  
     1) Cohen, Nina A SO                2) Gramaglia, Abby FR             
     3) Raynor, Emma FR                 4) Kelso, Anabel J SO             
       26.35    55.30  1:22.36  1:50.59                                    
  2 The Holton-Arms School  'B'                      NT    1:53.29          4  
     1) Zhu, Jasmine FR                 2) Sloter, Kelsey JR              
     3) McKinney, Halsey FR             4) Huizinga, Milly SR             
       28.29    56.91  1:24.60  1:53.29                                    
  3 Holy Child-MD  'A'                          1:54.52    1:54.86          2  
     1) Thomas, Lauren                  2) Hunt, Emily                    
     3) Gardella, Casey                 4) Overly, Catherine              
       30.63    59.84  1:28.10  1:54.86                                    
  4 Holy Child-MD  'B'                               NT    2:02.83        
     1) Overly, Mary                    2) Horan, Sarah                   
     3) McCormick, Kate                 4) Thomas, Rachel                 
       32.50  1:01.52  1:32.69  2:02.83                                    
  5 The Holton-Arms School  'C'                      NT   x2:18.63        
     1) Harris, Elizabeth FR            2) Cromwell, Brooke FR            
     3) Colgain, Kellie FR              4) Anderson, Tori FR              
       33.00  1:09.59  1:40.19  2:18.63                                    
  6 Holy Child-MD  'C'                               NT   x2:20.99        
     1) Mack, Adi                       2) Byrne, Katie                   
     3) Crocker, Kristina               4) Yoritomo, Clare                
       34.13  1:13.84  1:50.30  2:20.99                                    
 
Event 20  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raynor, Emma        FR Holton-Arms          1:07.75    1:05.66          6  
       32.29  1:05.66                                                      
  2 Lamb, Heather          Holy Child-MD        1:09.02    1:07.19          4  
       33.01  1:07.19                                                      
  3 Gramaglia, Abby     FR Holton-Arms          1:17.27    1:13.82          3  
       35.38  1:13.82                                                      
  4 Hunt, Emily            Holy Child-MD        1:13.75    1:14.81          2  
       36.83  1:14.81                                                      
  5 Horan, Sarah           Holy Child-MD        1:14.80    1:14.94          1  
       34.74  1:14.94                                                      
 -- Cromwell, Brooke    FR Holton-Arms               NT         DQ        
 
Event 22  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popera, Alexa          Holy Child-MD        1:11.34    1:11.78          6  
       33.79  1:11.78                                                      
  2 Gordon, Haley       JR Holton-Arms               NT    1:17.00          4  
       36.20  1:17.00                                                      
  3 Cleary, Ella C      SO Holton-Arms               NT    1:17.63          3  
       35.85  1:17.63                                                      
  4 McCormick, Kate        Holy Child-MD        1:24.30    1:24.20          2  
       39.56  1:24.20                                                      
  5 Overly, Mary           Holy Child-MD        1:26.63    1:27.54          1  
       39.46  1:27.54                                                      
  6 Nangia, Saachi      SO Holton-Arms          1:32.27    1:29.20        
       40.85  1:29.20                                                      
 
Event 24  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holy Child-MD  'A'                          4:15.81    3:56.97          8  
     1) Overly, Catherine               2) Lamb, Heather                  
     3) Popera, Alexa                   4) Popera, Ashleigh               
       28.65    58.76  1:28.23  2:00.15  2:29.42  2:59.39  3:26.69  3:56.97
  2 The Holton-Arms School  'A'                 4:05.34    4:06.36          4  
     1) Gathright, Jenny JR             2) Wainer, Nicolle SR             
     3) Erfani, Yassaman J SO           4) Keefer, Katie SR               
       28.38    57.74  1:26.77  1:59.28  2:28.39  3:00.10  3:30.66  4:06.36
  3 Holy Child-MD  'B'                               NT    4:40.90          2  
     1) Horan, Sarah                    2) Thomas, Rachel                 
     3) Rowan, Meghan                   4) Brown, Maddie                  
       32.33  1:09.85  1:43.03  2:20.94  2:53.66  3:30.14  4:03.36  4:40.90
  4 Holy Child-MD  'C'                               NT   x5:07.99        
     1) Sobrino, Trisha                 2) Peterson, Abby                 
     3) Benziger, Fannie                4) Yoritomo, Clare                
       40.23  1:33.09  2:01.14  2:42.03  3:15.72  4:06.91  4:28.67  5:07.99
  5 The Holton-Arms School  'B'                      NT    5:25.04        
     1) Huizinga, Sally FR              2) Robinson, Adia FR              
     3) Kletz, Alex SR                  4) Staurulakis, Chresanthe SR     
       32.02  1:08.63  1:53.22  2:52.24  3:27.18  4:08.01  4:43.62  5:25.04
  6 The Holton-Arms School  'C'                      NT   x5:33.28        
     1) Canles-Canles, Vania FR         2) Cohen, Alison V SO             
     3) Connolly, Katherine JR          4) Hayward, Justine FR            
       35.45  1:16.11  1:46.56  2:21.83  3:04.49  3:56.22  4:39.57  5:33.28
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. The Holton-Arms School            101.5   2. Holy Child                         81.5