Our Lady of Good Counsel v Bp Ireton Cath HS - 1/20/2011            
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Good Counsel  'A'                           1:43.51    1:54.47          8  
     1) Cleary, Katherine FR            2) Haase, Sarah SO                
     3) Mulquin, Catherine FR           4) Dailey, Morgan JR              
  2 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      1:56.32    1:57.43          4  
     1) Zeigler, Maddie JR              2) Collins, Liz SR                
     3) Kroesen, Saskia SR              4) Becht, Laura SR                
  3 Good Counsel  'B'                                NT    2:14.64          2  
     1) Washington, Stephanie FR        2) Urban, Natalie FR              
     3) Gragnani, Karen JR              4) Kovalcik, Anna JR              
  4 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'           NT    2:21.52        
     1) Caballero, Amanda SO            2) Mejia, Meghan SO               
     3) Louison, Eileen SO              4) Grant, Lauren SR               
  5 Good Counsel  'C'                                NT   x2:25.34        
     1) Brake, Devon FR                 2) Yore, Gabrielle FR             
     3) King, Tyler JR                  4) Healy, Courtney FR             
  6 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT   x2:28.37        
     1) Fyffe, Megan JR                 2) Faletti, Joanna SR             
     3) Zedebski, Kelsey SR             4) Camardella, Tori JR            
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haase, Sarah        SO GC                   2:03.77    2:04.70          6  
  2 Martinko, Jordan    FR GC                   1:57.67    2:06.79          4  
  3 Palmer, Kelly       SO Ire-VA               2:08.04    2:11.90          3  
  4 Washington, Stepha  FR GC                        NT    2:19.64          2  
  5 Quinn, Emi          SO Ire-VA                    NT    2:21.35          1  
  6 Orellana, Alessand  FR Ire-VA               2:24.01    2:21.76        
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cleary, Katherine   FR GC                   2:20.88    2:16.56          6  
  2 Collins, Liz        SR Ire-VA               2:18.52    2:16.95          4  
  3 Wulff, Allison      SR Ire-VA               2:29.08    2:27.80          3  
  4 Murray, Mary Clair  FR GC                   2:27.72    2:29.39          2  
  5 Becht, Laura        SR Ire-VA               2:37.46    2:40.92          1  
  6 Fox, Paige          JR GC                        NT    2:42.88        
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kroesen, Saskia     SR Ire-VA                 25.89      26.06          6  
  2 Kolanowski, Anna    FR GC                        NT      26.34          4  
  3 Dailey, Morgan      JR GC                     25.54      26.50          3  
  4 Caballero, Amanda   SO Ire-VA                 28.93      28.95          2  
  5 Grant, Lauren       SR Ire-VA                 29.64      29.63          1  
  6 Brake, Devon        FR GC                        NT      32.04        
 -- Kincaid, Stephanie  SO GC                        NT     X28.60        
 -- Murray, Mary Clair  FR GC                        NT     X29.02        
 -- mcCartin, Maggie    FR GC                        NT     X29.48        
 -- Coyle, Margaret     SR Ire-VA                    NT     X29.75        
 -- Kennedy, Catherine  FR Ire-VA                 30.11     X29.83        
 -- Camardella, Tori    JR Ire-VA                 29.20     X29.93        
 -- Lucas, Caitlin      FR Ire-VA                    NT     X30.01        
 -- Rouin, Kaileen      FR Ire-VA                 30.85     X30.34        
 -- Healy, Courtney     FR GC                        NT     X30.73        
 -- Montgomery, Alexis  FR GC                        NT     X30.80        
 -- Freeland, Ally      SR Ire-VA                    NT     X30.86        
 -- Silva, Elena        SO GC                        NT     X34.63        
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mulquin, Catherine  FR GC                        NT    1:02.27          6  
  2 Kroesen, Saskia     SR Ire-VA               1:01.59    1:02.52          4  
  3 Gragnani, Karen     JR GC                   1:00.33    1:10.04          3  
  4 Rouin, Kaileen      FR Ire-VA               1:14.84    1:14.49          2  
  5 Engen, Katelyn      SR GC                        NT    1:18.72          1  
  6 Littlefield, Sarah  SO Ire-VA                    NT    1:21.77        
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolanowski, Anna    FR GC                     56.27      57.08          6  
  2 Haase, Sarah        SO GC                     51.43      57.30          4  
  3 Zeigler, Maddie     JR Ire-VA                 58.41      59.60          3  
  4 Becht, Laura        SR Ire-VA               1:01.53    1:02.67          2  
  5 Stephens, Morgan    SR GC                   1:07.49    1:06.83          1  
  6 Louison, Eileen     SO Ire-VA               1:06.72    1:08.94        
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Makenzie    FR GC                   5:20.39    5:30.07          6  
  2 Palmer, Kelly       SO Ire-VA               5:34.98    5:45.07          4  
  3 King, Tyler         JR GC                   6:14.09    6:17.58          3  
  4 Kovalcik, Anna      JR GC                        NT    6:22.60          2  
  5 Orellana, Alessand  FR Ire-VA                    NT    6:37.01          1  
  6 Lucas, Caitlin      FR Ire-VA               6:34.51    6:41.15        
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Good Counsel  'B'                                NT    1:46.46          8  
     1) Engen, Katelyn SR               2) Stephens, Morgan SR            
     3) Fowler, Laura JR                4) Murray, Mary Claire FR         
  2 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      1:49.95    1:50.26          4  
     1) Kroesen, Saskia SR              2) Quinn, Emi SO                  
     3) Wulff, Allison SR               4) Becht, Laura SR                
  3 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'      1:54.29    1:56.45          2  
     1) Grant, Lauren SR                2) Orellana, Alessandra FR        
     3) Louison, Eileen SO              4) Palmer, Kelly SO               
                  30.17   1:56.45 (1:26.28)                                        
  4 Good Counsel  'A'                           1:36.63    1:56.58        
     1) Haase, Sarah SO                 2) Mulquin, Catherine FR          
     3) Kolanowski, Anna FR             4) Cleary, Katherine FR           
  5 Good Counsel  'C'                                NT   x2:11.60        
     1) Montgomery, Alexis FR           2) Kovalcik, Anna JR              
     3) Healy, Courtney FR              4) Silva, Elena SO                
  6 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT   x2:15.77        
     1) Camardella, Tori JR             2) Fermin, Cyrelle SR             
     3) Simmons, Katherine SR           4) Covert, Maggie SR              
                  30.70   2:15.77 (1:45.07)                                        
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mulquin, Catherine  FR GC                        NT    1:03.56          6  
  2 Cleary, Katherine   FR GC                   1:07.10    1:05.15          4  
  3 Zeigler, Maddie     JR Ire-VA               1:03.28    1:07.62          3  
  4 Caballero, Amanda   SO Ire-VA               1:12.86    1:15.93          2  
  5 Kennedy, Catherine  FR Ire-VA               1:23.17    1:23.61          1  
  6 Brake, Devon        FR GC                        NT    1:23.80        
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collins, Liz        SR Ire-VA               1:08.44    1:09.16          6  
  2 Wulff, Allison      SR Ire-VA               1:15.94    1:15.16          4  
  3 Fowler, Laura       JR GC                   1:21.14    1:22.86          3  
  4 Urban, Natalie      FR GC                   1:21.37    1:23.90          2  
  5 Branham, Alex       FR Ire-VA               1:23.43    1:25.29          1  
  6 Yore, Gabrielle     FR GC                   1:38.52    1:38.00        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Good Counsel  'A'                           3:31.80    3:55.96          8  
     1) Kolanowski, Anna FR             2) Dailey, Morgan JR              
     3) Martinko, Jordan FR             4) Miller, Makenzie FR            
  2 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      3:58.39    4:08.97          4  
     1) Zeigler, Maddie JR              2) Palmer, Kelly SO               
     3) Collins, Liz SR                 4) Wulff, Allison SR              
  3 Good Counsel  'B'                                NT    4:09.32          2  
     1) Washington, Stephanie FR        2) Urban, Natalie FR              
     3) Gragnani, Karen JR              4) Fox, Paige JR                  
  4 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'           NT    4:31.16        
     1) Grant, Lauren SR                2) Quinn, Emi SO                  
     3) Lucas, Caitlin FR               4) Louison, Eileen SO             
  5 Good Counsel  'C'                                NT   x4:45.92        
     1) Yore, Gabrielle FR              2) Kincaid, Stephanie SO          
     3) Engen, Katelyn SR               4) King, Tyler JR                 
  6 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT   x4:46.16        
     1) Baldwin, Emma SR                2) Corridon, Kelly SR             
     3) Patierno, Madeline SR           4) Fyffe, Sarah SR                
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Good Counsel                        102   2. Bishop Ireton Swim and Dive Te       68