Our Lady of Good Counsel v Bp Ireton Cath HS - 1/20/2011            
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Good Counsel  'A'                           1:37.86    1:43.19          8  
     1) Conger, Jack FR                 2) Garfield, Evan SO              
     3) Schwartz, Colin JR              4) Edmunds, Ryan SO               
  2 Good Counsel  'B'                                NT    1:47.33          4  
     1) Colket, Thomas FR               2) Mercer, Leo FR                 
     3) Devlin, Joey JR                 4) Gigioli, Paul JR               
  3 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      1:55.02    1:49.90          2  
     1) Clark, Michael R JR             2) Grant, Kevin SO                
     3) McGinty, Brian SR               4) Dougherty, Ryan W SR           
  4 Good Counsel  'C'                                NT   x1:52.64        
     1) Colket, Matt FR                 2) Tucker, Chandler FR            
     3) Hawkins, Thomas SO              4) Waters, John SO                
  5 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'           NT    2:07.44        
     1) Salvatori, Giovanni SO          2) Fannon, Jake SR                
     3) Smearman, Carl FR               4) Corridon, Tommy JR             
 -- Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Reichelt, Tommy FR              2) Nguyen, Eddie SR               
     3) Becker, Max JR                  4) Beydler, Robert SR             
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Welch, Brady        FR GC                        NT    1:51.59          6  
  2 Schwartz, Colin     JR GC                   1:47.94    1:52.44          4  
  3 Garfield, Evan      SO GC                        NT    1:54.58          3  
  4 Dougherty, Ryan W   SR Ire-VA               2:06.56    2:04.39          2  
  5 Mule, Vince         JR Ire-VA               2:10.43    2:16.36          1  
  6 Abbed, Kevin        FR Ire-VA                    NT    2:26.14        
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGinty, Brian      SR Ire-VA               2:09.69    2:10.19          6  
  2 Murphy, Brian       SO GC                   2:14.29    2:11.48          4  
  3 Edmunds, Ryan       SO GC                        NT    2:13.55          3  
  4 Mercer, Leo         FR GC                   2:12.63    2:17.43          2  
  5 Fannon, Jake        SR Ire-VA               2:33.82    2:40.00          1  
  6 Chiriboga, Carlos   FR Ire-VA               2:42.79    2:46.19        
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clark, Michael R    JR Ire-VA                 23.36      24.10          6  
  2 Waters, John        SO GC                     24.71      24.79          4  
  3 Ramin, Danny        SR GC                     25.67      24.95          3  
  4 Crandall, Andrew    JR Ire-VA                 25.11      25.05          2  
  5 Dowdall, Seamus     FR GC                     25.61      25.85          1  
  6 Mejia, Robert       JR Ire-VA                 25.67      26.13        
 -- Colket, Matt        FR GC                        NT     X24.42        
 -- Colket, Thomas      FR GC                        NT     X24.72        
 -- Tucker, Chandler    FR GC                     26.51     X26.10        
 -- Corridon, Tommy     JR Ire-VA                 25.71     X26.13        
 -- Conway, Matt        FR GC                        NT     X26.54        
 -- Smearman, Carl      FR Ire-VA                 27.32     X26.84        
 -- Troutner, Vincent   SO GC                     26.79     X26.90        
 -- DeMarco, Andrew     FR GC                        NT     X29.11        
 -- Becker, Max         JR Ire-VA                 29.07     X29.56        
 -- Fees, Chris         JR Ire-VA                 33.58     X31.67        
 -- Freeland, Jack      FR Ire-VA                 31.71     X32.11        
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conger, Jack        FR GC                     56.00      57.09          6  
  2 Schwartz, Colin     JR GC                     56.12      57.13          4  
  3 Hawkins, Thomas     SO GC                        NT    1:02.96          3  
  4 Smearman, Carl      FR Ire-VA               1:12.75    1:11.26          2  
  5 Salvatori, Giovann  SO Ire-VA                    NT    1:17.64          1  
  6 Chiriboga, Carlos   FR Ire-VA               1:12.60    1:20.76        
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colket, Thomas      FR GC                     56.04      51.87          6  
  2 Grant, Kevin        SO Ire-VA                 51.80      53.37          4  
  3 Ramin, Danny        SR GC                        NT      55.37          3  
  4 Waters, John        SO GC                     55.78      55.88          2  
  5 Crandall, Andrew    JR Ire-VA                 55.66      56.63          1  
  6 Mejia, Robert       JR Ire-VA                 56.99      57.48        
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Welch, Brady        FR GC                   4:46.60    5:03.79          6  
  2 Ryan, Jake          FR GC                   5:41.32    5:35.69          4  
  3 Dougherty, Ryan W   SR Ire-VA               5:43.68    5:42.62          3  
  4 Troutner, Vincent   SO GC                        NT    5:59.24          2  
  5 Mule, Vince         JR Ire-VA               6:08.46    6:03.18          1  
  6 Abbed, Kevin        FR Ire-VA               6:52.02    7:12.09        
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Good Counsel  'A'                           1:25.71    1:33.72          8  
     1) Conger, Jack FR                 2) Edmunds, Ryan SO               
     3) Schwartz, Colin JR              4) Welch, Brady FR                
  2 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      1:37.62    1:39.65          4  
     1) Crandall, Andrew JR             2) Clark, Michael R JR            
     3) Grant, Kevin SO                 4) Mejia, Robert JR               
                  25.17   1:39.65 (1:14.48)                                        
  3 Good Counsel  'B'                                NT    1:47.95          2  
     1) Clifford, David FR              2) Conway, Matt FR                
     3) Dowdall, Seamus FR              4) Hollister, Matt FR             
  4 Good Counsel  'C'                                NT   x1:50.17        
     1) Waters, John SO                 2) Ramin, Danny SR                
     3) DeMarco, Andrew FR              4) McNally, Shane SO              
  5 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'      1:47.67    1:51.84        
     1) Fannon, Jake SR                 2) Abbed, Kevin FR                
     3) Corridon, Tommy JR              4) Smearman, Carl FR              
  6 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT   x2:02.70        
     1) Attiliis, Brandon JR            2) Nguyen, Eddie SR               
     3) Fracasso, Matthew SO            4) McEwan, John Lucas SR          
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devlin, Joey        JR GC                     54.63      58.75          6  
  2 Cleary, Michael     JR GC                     58.26      58.99          4  
  3 McGinty, Brian      SR Ire-VA                    NT    1:00.87          3  
  4 Edmunds, Ryan       SO GC                        NT    1:00.94          2  
  5 Salvatori, Giovann  SO Ire-VA               1:12.53    1:16.55          1  
  6 Reichelt, Tommy     FR Ire-VA               1:15.00    1:17.98        
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gigioli, Paul       JR GC                   1:02.09    1:04.31          6  
  2 Cicatelli, Dominic  FR GC                   1:08.26    1:08.86          4  
  3 Grant, Kevin        SO Ire-VA               1:07.07    1:10.50          3  
  4 Tucker, Chandler    FR GC                        NT    1:13.55          2  
  5 Fannon, Jake        SR Ire-VA               1:19.44    1:21.60          1  
  6 Freeland, Jack      FR Ire-VA                    NT    1:35.15        
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Good Counsel  'A'                           3:08.93    3:31.88          8  
     1) Colket, Matt FR                 2) Colket, Thomas FR              
     3) Devlin, Joey JR                 4) Welch, Brady FR                
  2 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'A'      3:36.40    3:38.48          4  
     1) Clark, Michael R JR             2) Dougherty, Ryan W SR           
     3) Crandall, Andrew JR             4) McGinty, Brian SR              
  3 Good Counsel  'B'                                NT    3:48.56          2  
     1) Cleary, Michael JR              2) Hawkins, Thomas SO             
     3) Ryan, Jake FR                   4) Gigioli, Paul JR               
  4 Good Counsel  'C'                                NT   x4:09.38        
     1) Troutner, Vincent SO            2) McNally, Cullen FR             
     3) DeMarco, Andrew FR              4) Cicatelli, Dominic FR          
  5 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'B'           NT    4:10.96        
     1) Mejia, Robert JR                2) Salvatori, Giovanni SO         
     3) Corridon, Tommy JR              4) Mule, Vince JR                 
  6 Bishop Ireton Swim and Dive Te-VA  'C'           NT   x4:43.28        
     1) Abbed, Kevin FR                 2) Becker, Max JR                 
     3) Chiriboga, Carlos FR            4) Fracasso, Matthew SO           
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Good Counsel                        122   2. Bishop Ireton Swim and Dive Te       48