Bullis School v Sidwell Friends School - 2/15/2011               
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                      NT    2:06.04          8  
     1) Springer, Jessica               2) Wilson, Julia                  
     3) Epstein, Anna                   4) Harnischfeger, Fiona           
  2 The Bullis School-PV  'A'                        NT    2:19.50          4  
     1) Howard, Lynne P SR              2) Lundelius, Tina SR             
     3) Funsten, Anna SR                4) McCaffery, Cate SR             
  3 Sidwell Friends School  'B'                      NT    2:22.06          2  
     1) Kelsall, Nora                   2) Mellor, Sarah                  
     3) Murray, Jean                    4) Grinker, Olivia                
  4 The Bullis School-PV  'B'                        NT    2:29.19        
     1) Bass, Carly FR                  2) Engel, Kali FR                 
     3) Dahut, Maddie JR                4) Brundred, Laura FR             
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benson, Julia          SID                       NT    2:21.00          6  
  2 Sarraille, Charlot     SID                  2:25.14    2:21.19          4  
  3 Harnischfeger, Fio     SID                  2:20.44    2:23.72          3  
  4 Dahut, Maddie       JR Bullis-PV            2:15.97    2:27.12          2  
  5 Howard, Lynne P     SR Bullis-PV            2:35.89    2:42.67          1  
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. John, Mary         SID                  2:23.69    2:23.20          6  
  2 Abeles, Liz            SID                  2:28.20    2:23.99          4  
  3 Funsten, Anna       SR Bullis-PV            2:33.07    2:36.02          3  
  4 Mellor, Sarah          SID                  2:41.93    2:46.67          2  
  5 Dahut, Maddie       JR Bullis-PV                 NT    2:47.33          1  
  6 Bass, Carly         FR Bullis-PV            3:28.19    3:17.16        
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brundred, Laura     FR Bullis-PV              29.83      29.77          6  
  2 Mufson, Claire         SID                    30.81      30.23          4  
  3 Grinker, Olivia        SID                       NT      30.89          3  
  4 Engel, Kali         FR Bullis-PV              33.32      34.25          2  
  5 Maia-Goldstein, El  FR Bullis-PV              36.99      35.91          1  
  6 Ben-Veniste, Olivi     SID                    36.24      38.99        
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Julia          SID                  1:09.74    1:09.49          6  
  2 Murray, Jean           SID                       NT    1:16.15          4  
  3 Bass, Carly         FR Bullis-PV            1:24.84    1:30.30          3  
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benson, Julia          SID                       NT    1:05.23          6  
  2 Brundred, Laura     FR Bullis-PV            1:08.11    1:09.84          4  
  3 Kelsall, Nora          SID                       NT    1:10.30          3  
  4 Lundelius, Tina     SR Bullis-PV            1:07.51    1:10.44          2  
  5 Hefter, Allison        SID                       NT    1:19.93          1  
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abeles, Liz            SID                  5:46.40    5:39.47          6  
  2 St. John, Mary         SID                  5:46.21    5:43.62          4  
  3 Sarraille, Charlot     SID                  7:03.00    6:40.64          3  
  4 Engel, Kali         FR Bullis-PV                 NT    7:33.71          2  
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'A'                      NT    1:53.31          8  
     1) Epstein, Anna                   2) Murray, Jean                   
     3) Benson, Julia                   4) Abeles, Liz                    
  2 Sidwell Friends School  'B'                      NT    2:02.62          4  
     1) Mufson, Claire                  2) Grinker, Olivia                
     3) Harnischfeger, Fiona            4) Wilson, Julia                  
  3 The Bullis School-PV  'A'                   1:55.96    2:03.10          2  
     1) Howard, Lynne P SR              2) McCaffery, Cate SR             
     3) Lundelius, Tina SR              4) Funsten, Anna SR               
  4 Sidwell Friends School  'C'                      NT   x2:05.86        
     1) Mellor, Sarah                   2) Sarraille, Charlotte           
     3) Springer, Jessica               4) Hefter, Allison                
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Anna          SID                  1:01.41    1:04.75          6  
  2 Springer, Jessica      SID                  1:10.13    1:10.67          4  
  3 Kelsall, Nora          SID                  1:12.47    1:17.41          3  
  4 Howard, Lynne P     SR Bullis-PV            1:18.49    1:25.23          2  
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Funsten, Anna       SR Bullis-PV            1:20.52    1:18.77          6  
  2 Wilson, Julia          SID                  1:18.96    1:19.77          4  
  3 Lundelius, Tina     SR Bullis-PV            1:21.15    1:26.65          3  
  4 Mufson, Claire         SID                  1:31.31    1:33.11          2  
  5 Ben-Veniste, Olivi     SID                  1:44.73    1:42.00          1  
  6 Maia-Goldstein, El  FR Bullis-PV            1:50.66    1:51.16        
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidwell Friends School  'B'                      NT    4:13.26          8  
     1) Epstein, Anna                   2) Murray, Jean                   
     3) Springer, Jessica               4) Harnischfeger, Fiona           
  2 Sidwell Friends School  'A'                      NT    4:17.98          4  
     1) Grinker, Olivia                 2) St. John, Mary                 
     3) Abeles, Liz                     4) Benson, Julia                  
  3 Sidwell Friends School  'C'                      NT   x4:37.86        
     1) Kelsall, Nora                   2) Mellor, Sarah                  
     3) Mufson, Claire                  4) Sarraille, Charlotte           
  4 The Bullis School-PV  'A'                   4:20.77    5:17.42          2  
     1) Brundred, Laura FR              2) Maia-Goldstein, Eliana FR      
     3) Bass, Carly FR                  4) Engel, Kali FR                 
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Sidwell Friends School              119   2. The Bullis School                    46